aktualności

W Średniej Szkole nr 3 im. Królowej Jadwigi w Mościskach odbyła się studniówka

20/02/2020 10:46

Przed tegorocznymi maturzystami trudny okres. Ale zanim za ponad trzy miesiące odbędą się egzaminy maturalne, młodzież z polskiej szkoły w Mościskach bawiła się na balu studniówkowym. Dziewczęta założyły kreacje, a maturzyści garnitury.

Ukraiński film pt. „Zakazany” w Sejmie RP

19/02/2020 17:06

W Sejmie RP w dniu 13 lutego br., w Nowym Domu Poselskim w sali im. Jacka Kuronia wyświetlony został film ukraińskiego reżysera Romana Brovki pt. „Zakazany”.

Ukraińskie władze obiecują pieniądze na odnowienie kościoła pw. św. Mikołaja w Kijowie

19/02/2020 14:19

Ukraińskie władze obiecują pieniądze na odnowienie kijowskiego kościoła pod wezwaniem św. Mikołaja. Rzymskokatolicka neogotycka świątynia zbudowana na początku XX wieku jest w opłakanym stanie. Odnowienia potrzebuje zwłaszcza bogato zdobiona fasada kościoła. Miejscowa wspólnota katolicka stara się o zwrot kościoła.

IX Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza 2020 w Drohobyczu. Zapraszamy!

18/02/2020 16:41

W dniach 7–13 czerwca 2020 r. po raz dziewiąty odbędzie się w Drohobyczu na Ukrainie Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza. Poniżej kilka szczegółów na temat programu i uczestników, zaproszonych gości.

Zostanie wyremontowana twierdza w Chocimiu

18/02/2020 14:01

Ministerstwo kultury Ukrainy przeznaczyło osiem milionów hrywien (około 1,2 miliona złotych) na remont zamku w Chocimiu. Obecnie na terenie twierdzy trwają prace przygotowawcze.

Zostaną odnowione wieże zamku w Pomorzanach i pałacu w Tartakowie

14/02/2020 10:22

Lwowska Rada Obwodowa przeznaczyła 5,3 miliona hrywien (ponad 800 tysięcy złotych) na renowację wież zamku w Pomorzanach i pałacu w Tartakowie. Ukraińska organizacja charytatywna "Spadszczyna.UA" (dziedzictwo - tłum.) zajmuje się zbieraniem funduszy i odbudową tych dwóch zabytków.

Uroczystość maronitów w kościele lwowskim

14/02/2020 09:59

Od kilku lat na terenie metropolii lwowskiej istnieje wspólnota Katolickiego Kościoła Maronickiego, którą w IV wieku założył święty Maron, mnich syryjski.

W Sejmie RP otwarcie wystawy rysunków byłego więźnia politycznego Kremla

13/02/2020 09:13

W gmachu Sejmu RP w holu głównym na I piętrze 12 lutego z udziałem wicemarszałków Sejmu Małgorzaty Gosiewskiej i Ryszarda Terleckiego oraz ambasadora Ukrainy w Polsce Andrija Deszczyci odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. „Sztuka za kratami” prezentującej rysunki autorstwa Romana Suszczenki – ukraińskiego dziennikarza agencji informacyjnej UKRINFORM, byłego więźnia politycznego Kremla.

publicystyka

Przed rewolucją w Kijowie mieszkało bardzo dużo Polaków

21/02/2020 05:00

Wspomnienia Wiktora Kunderewicza

Waży się sprawa pokoju z Rosją

19/02/2020 18:14

„Kurjer Lwowski” w lutym 1920 roku wiele miejsca poświęcał sprawie rokowań pokojowych z Rosją sowiecką. Mimo, że toczyły się walki, była nadzieja na pokój… ale szybko się rozwiała.

Antybohaterowie Stanisławowa

17/02/2020 12:56

Ten artykuł poświęcam tym, którzy wyrządzili wielkie szkody naszemu miastu. Mówi się czasem o kimś, że „rosną za nim złote wierzby”, co znaczy że nic dobrego uczynić mu się nie udało, lecz ciągną się za nim same kłopoty i nieporozumienia. Za osobami, które przedstawiam niżej, już nie wierzby, lecz całe bukowe lasy wyrosły.

6 Dywizja Strzelców Siczowych obchodzi swoje 100-lecie

17/02/2020 12:47

Przed stu laty, 8 lutego 1920 roku, podpułkownik Marko Bezruczko podpisał swój pierwszy rozkaz dla I Dywizji Strzeleckiej.

Tajemnice kościoła św. Anny czekają na odkrywców

15/02/2020 06:42

Jedna z najmłodszych organizacji polskich, bo założona w marcu 2019 roku, nosząca nazwę „Polska Młodzież Ziemi Gródeckiej”, wystąpiła z inicjatywą, której realizacja może kardynalnie zmienić pogląd nie tylko na historię społeczności rzymskokatolickiej z okolic Gródka Podolskiego w obw. chmielnickim, ale i na historię samego miasta.

Pamięci poetki polskiej ze Lwowa Krystyny Angielskiej

15/02/2020 06:37

Rodzina, najbliżsi znajomi z grona przyjaciół i deszczowy Lwów 4 lutego br. z żalem pożegnali Krystynę Angielską. Spoczęła na cmentarzu Hołoskim.

Jak Polacy Charków budowali. Część LXII

13/02/2020 15:40

Tajemniczy i zapomniany charkowski protektor rozwoju kultury muzycznej Polski i Ukrainy – Adam Jan Barcicki (1785–1843/1859)

Okruszki wspomnień lwowskich

12/02/2020 05:31

Od moich najmłodszych lat widziałem to przepiękne miasto i ludzi pełnych humoru, uprzejmości, życzliwych z nieodłącznym „lwowskim bałakiem”. Żadne miasto nie może pochwalić się taką ilością piosenek, opiewających jego dzielnice, zdarzenia historyczne i fakty bieżące.

Polska Wola

12/02/2020 05:21

W pamiętnych lipcowych dniach 1920 roku, gdy nawała bolszewicka zagrażała Polsce, a wróg docierał do bram Warszawy, Rada Obrony Państwa wydała odezwę, na mocy której ochotnicy Wojska Polskiego po odparciu wroga i zakończeniu wojny otrzymają bezpłatnie ziemie, jako nagrodę za trudy i przelaną krew.

Komunizm mógł zniszczyć wszystko, ale nie Polaków

11/02/2020 05:47

Wspomnienie Edwarda Malinowskiego

Spotkanie Ossolińskie. Prof. Tomasz Jasiński

-a A+

W pierwszy poniedziałek listopada w Narodowej Naukowej Bibliotece im. Stefanyka we Lwowie odbyły się kolejne Spotkania Ossolińskie. Comiesięczny wykład jest okazją do dyskusji środowisk naukowych i inteligencji Lwowa z polskimi badaczami i działaczami społecznymi.

Tym razem z prelekcją dotyczącą historii i zbiorów biblioteki w Kórniku wystąpił prof. Tomasz Jasiński, dyrektor wspomnianej biblioteki oraz profesor Uniwersytetu w Poznaniu. Spotkanie prowadził dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich Adolf Juzwenko, przedstawił on dorobek prof. Tomasza Jasińskiego. Wśród wielu osiągnięć naukowych profesora jest między innymi odnalezienie domu rodzinnego Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Tomasz Jasiński urozmaicił swój wykład slajdami. Rozpoczął od przedstawienia sylwetki wybitnego działacza zasłużonego dla kultury polskiej, założyciela Biblioteki Kórnickiej, Tytusa Działyńskiego. Był to człowiek wszechstronnie wykształcony, studiował nauki humanistyczne w Berlinie i Paryżu oraz nauki techniczne w Pradze. Już jako młodzieniec odkrył w sobie pasję kolekcjonowania książek i rękopisów, na potrzeby swojej kolekcji przebudował według własnego pomysłu odziedziczoną rezydencję w Kórniku. Urodzonego rok po trzecim rozbiorze polski arystokratę cechował głęboki patriotyzm. Był czynnym uczestnikiem powstania listopadowego, za co władze zaborcze ukarały go konfiskatą majątku (później odzyskanego na drodze sądowej). Jakiś czas spędził na wygnaniu politycznym w Galicji i na garnuszku krewnych żony, Gryzeldy z Zamojskich. Nawet w ciężkiej sytuacji finansowej nie mógł się oprzeć swoim bibliofilskim skłonnościom. Anegdota, którą przytoczył profesor mówi o tym, jak z trudem zaoszczędzone pieniądze wydawał na kolejne białe kruki do swojej kolekcji: „Wolałabym, aby to była biała gęś” – wzdychała żona.

Dzieło ojca kontynuował syn – Jan Kanty. Po jego śmierci bibliotekę odziedziczył Władysław Zamoyski, który nie mógł mieszkać w Kórniku ze względu na to, że nie był obywatelem Prus. Na miejsce swojego stałego pobytu wybrał Kuźnice koło Zakopanego, był zauroczony pięknem Tatr i działał publicznie na rzecz ich popularyzacji. Tuż przed śmiercią w 1924 r. przekazał zbiory kórnickie narodowi polskiemu. Biblioteką zarządzała fundacja, która została zlikwidowana w czasach PRL i reaktywowana w 2001 r.

W drugiej części wykładu słuchacze mieli możliwość zapoznać się z niektórymi zbiorami biblioteki.

Na slajdach kolejno ukazywały się takie rarytasy, jak rękopis III części „Dziadów” Adama Mickiewicza, rękopis „Pani Twardowskiej”, również skreślony ręką wieszcza, zapis nutowy wykonany przez Fryderyka Chopina. Choć biblioteka specjalizuje się w zbiorach związanych tematycznie z Polską, kryje w swoich wnętrzach niejedną niespodziankę na skalę europejską. Jest nią m. in. nieukończona powieść autorstwa... Napoleona Bonaparte. Napoleon pisał o swojej wielkiej i niespełnionej miłości, a utworu nie ukończył, gdyż w międzyczasie poznał Józefinę. Najstarszy w kolekcji biblioteki rękopis pochodzi z przełomu IX/X wieku, jest to wierszowany opis bitwy pod Fontenoy-en-Puisaye – jeden z trzech zachowanych na świece egzemplarzy i najbardziej kompletny.

Emocje wśród publiczności wywołała książka, używana w dawnej Polsce przez studentów, a zaopatrzona w gruby łańcuch, którym była przykuta do stołu w czytelni uniwersyteckiej.

Następny wykład z cyklu „Spotkania Ossolińskie” odbędzie się 1 grudnia. Tym razem gościem Spotkań będzie Łukasz Kamiński, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, który wystąpi z wykładem „Polskie rozliczenia z przeszłością dwadzieścia pięć lat po upadku komunizmu". Wstęp na spotkania jest wolny dla wszystkich chętnych.

Katarzyna Łoza
Tekst ukazał się w nr 21 (217) za 18-27 listopada 2014

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.