18/04/2019 14:13

Chwała Galicji! Fenomen Powszechnej Wystawy Krajowej 1894 roku

Pod takim tytułem odbyło się kolejne LXXXVI Spotkanie Ossolińskie we Lwowskiej Narodowej Bibliotece Naukowej im. W. Stefanyka. Jako prelegent wystąpił znany warszawski historyk i krajoznawca Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią.

16/04/2019 13:43

Jan Skłodowski o huculskiej wsi Rafajłowej

O huculskiej wsi Rafajłowa, do 1939 r. leżącej na terenach II Rzeczypospolitej, opowiedział mieszkańcom Iwano-Frankiwska (d. Stanisławowa) dr Jan Skłodowski, historyk, pisarz i fotograf.

12/04/2019 17:36

Majówka z Kubą Kozłowskim nad Świcą

Tomasz Kuba Kozłowski, autor cyklu i koordynator programu Warszawska Inicjatywa Kresowa w Domu Spotkań z Historią, odwiedził Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie) z prezentacją pt. „Majówka nad Świcą. Od Bolechowa i Doliny do Wygody i Przełęczy Wyszkowskiej”.

11/04/2019 13:37

Prezentacja przewodnika o żydowskim Lwowie

W bibliotece lwowskiego uniwersytetu odbyła się prezentacja ukraińskojęzycznego przewodnika „Cienie żydowskiego miasta. Przewodnik po Lwowie” prof. Andrija Kozyckiego, ukraińskiego historyka i redaktora encyklopedii o Lwowie.

10/04/2019 10:26

Wizyta zespołu „Złoty Potok” z Jelnej

Do Lwowa w dniach 9–10 marca na zaproszenie „Polskiego Zespołu Pieśni i Tańca Lwowiacy” przyjechał na swój koszt „Młodzieżowy Zespół Tańca Ludowego Złoty Potok” z Jelnej koło Leżajska. Towarzyszyła mu kapela.

09/04/2019 14:37

XI Konkurs Wiedzy o Kulturze i Języku polskim „Znasz li ten kraj?…”

Ponad 130 uczniów szkół sobotnio-niedzielnych z całej Ukrainy wzięło udział w tegorocznym XI Konkursie Wiedzy o Kulturze i Języku polskim „Znasz li ten kraj?…”. Przez trzy dni dzieci w wieku od 10 do 17 lat rywalizowały ze sobą w znajomości języka polskiego, literatury i historii, uczestniczyły w różnorodnych warsztatach oraz integrowały się we wspólnych zabawach.

28/03/2019 13:27

Plotki z Warszawy

26 marca br. w Ambasadzie Ukrainy w Warszawie odbyła się prezentacja książki prof. Bohdana Hudia "Ukraińcy i Polacy na Naddnieprzu, Wołyniu i w Galicji Wschodniej w XIX i pierwszej połowie XX wieku".

26/03/2019 19:28

VI widowisko z cyklu „Poezjo, jak Ci na imię?”

W ramach Światowego Dnia Poezji, po raz szósty Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku (dawnym Stanisławowie) zorganizowało widowisko słowno-muzyczne „Poezjo, jak Ci na imię?”. Głównym akcentem koncertu były utwory legendy polskiej muzyki popularnej Czesława Niemena.

14/03/2019 19:16

Ochrona wspólnego dziedzictwa kulturowego

Kolejne 85. Spotkanie Ossolińskie poświęcone było ochronie zabytków historii i kultury. Pytanie to jest niezwykle aktualne, tym bardziej we Lwowie, który jest kulturalną i turystyczną stolicą Ukrainy, jego część historyczna została wpisana na listę UNESCO, zabytkowe zaś obiekty są na każdym kroku.

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.