Powrót kabaretu do Lwowa

-a A+

29 marca, tydzień przed obchodami we Lwowie 118. urodzin Mariana Hemara Lwowski Kabaret Artystyczny „Czwarta Rano” zaprosił swoich miłośników do Małej Sali miejscowego Teatru Lalek. Koncert poprowadził założyciel kabaretu, autor tekstów i reżyser Sławomir Gowin.

– Przede wszystkim my sami jesteśmy lwowianami, którzy lubią kabaret, jaki był wtedy, w pierwszej połowie XX wieku – powiedziała artystka kabaretu Oksana Szulba. – Sławomir Gowin najlepiej potrafił złączyć nas, znaleźć te piosenki te melodie, brzmią one jak w tych latach, ale już po współczesnemu.

Zespół kabaretu tworzą artyści ukraińscy i polscy. W koncercie zabrzmiały słynne piosenki Mariana Hemara, utwory na teksty Sławomira Gowina oraz piosenki ukraińskiego kompozytora Bohdana Wesołowskiego w polskich wersjach Sławomira Gowina.

– To wystąpienie dobre, bo gramy u siebie, we Lwowie, dla lwowiaków – dodał artysta kabaretu Wiktor Lafarowicz. – Dla tych ludzi, dla których akurat Hemar pisał, do kogo on się zwracał. Tęsknił za Lwowem. Dobrze jest, że my śpiewamy to dla Lwowa jako miasta. Słuchacz, widz na tej sali chętnie to odbiera. Oczywiście, że widz to nasza rodzina. Bez widza jesteśmy niczym.

A widzowie nie ukrywali swoich emocji. Starsi i młodsi są zdania, że taki kabaret jest bardzo potrzebny we Lwowie. Jest zabawny, wesoły, przyjemny i bardzo „po lwowsku”.

– Bardzo się cieszymy, bardzo dziękujemy publiczności – powiedział założyciel i reżyser kabaretu „Czwarta Rano” Sławomir Gowin. – Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że dzisiaj chcieli akurat w kabarecie państwo spędzić z nami ten wieczór, który dedykowaliśmy minionemu Międzynarodowemu Dniu Teatru. Wprawdzie kabaret to taki podobno młodszy brat teatru, ale jednak czujemy się jakoś również gospodarzami tego święta. Dzisiaj było nam bardzo miło. Jesteśmy szczęśliwi, bardzo się cieszymy. Mam nadzieję, że jeszcze nie raz spotkamy się w tym kameralnym gronie, w Małej Sali Teatru Lalkowego we Lwowie, a tym czasem zapraszamy już 6 kwietnia na godz. 16 na podwórko Teatru Młodego Widza przy ul. Hnatiuka 11 we Lwowie. Tam rozpoczynamy wielkie święto – 118 urodziny Mariana Hemara, które będzie pełne niespodzianek, a zwieńczone będzie – mam nadzieję, że udanym i wspaniałym – koncertem o godz. 19 w Dużej Sali Teatru Lalkowego we Lwowie. Koncert pod tytułem „Tyle jest gwiazd” czeka na państwa, a my będziemy również szczęśliwi jak dzisiaj, że możemy uczcić Mariana Hemara, arcylwowianina, razem z państwem.

Konstanty Czawaga

Fot. Konstanty Czawaga

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.