• Święto Wojska Polskiego we Lwowie

    Uroczystą mszą św. w katedrze lwowskiej rozpoczęły się uroczystości odpustowe Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz obchody Święta Wojska Polskiego. ...
  • 19. Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katy...

    Na Ukrainę przybyli uczestnicy 19. Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego. 13 sierpnia, po zwiedzeniu Lwowa, polscy motocykliści udali się do Zadwórza, Brodów, Podkamieni...
  • Polscy harcerze oddają hołd ukraińskim ż...

    W przeddzień 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej polscy harcerze i członkowie organizacji ukraińskich skautów Płast zapalą świece w całej Polsce na grobach żołnierzy Ukraińskiej Republ...

aktualności

Marszałek Senatu weźmie udział w upamiętnieniu bitwy pod Kostiuchnówką

16/08/2019 11:53

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski rozpoczął w piątek wizytę na Ukrainie, gdzie weźmie udział w uroczystościach upamiętniających bitwę pod Kostiuchnówką i spotka się z harcerzami oraz z Polakami z Łuckiego Okręgu Konsularnego.

1600 osób skorzystało z przejścia granicznego na Zakarpaciu

14/08/2019 16:07

Przejście graniczne Łubnia – Wołosate, które funkcjonowało na granicy polsko-ukraińskiej od 8 do 10 sierpnia pozwoliło na przekroczenie granicy 1600 obywateli różnych państw – informuje służba prasowa administracji obwodowej Zakarpacia.

28. Piesza Pielgrzymka z Ukrainy na Kalwarię Pacławską

12/08/2019 14:14

Niedzielnym porankiem 11 sierpnia od kościoła św. Józefa w Trzcieńcu koło Mościsk strartowała 28. Piesza Pielgrzymka z archidiecezji lwowskiej do sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej.

Spotkanie wakacyjne z Kabaretem „Czwarta rano”

12/08/2019 14:05

W Budynku Nauczyciela przy ul. Kopernika 42 odbył się specjalny wakacyjny występ Lwowskiego Kabaretu Artystycznego „Czwarta rano”.

W Lutowiskach odsłonięto popiersie Jerzego Janickiego

11/08/2019 16:14

W Gminnym Ośrodku Kultury w Lutowiskach odsłonięto popiersie Jerzego Janickiego - wybitnego pisarza, dramaturga, scenarzysty, współautora seriali radiowych i telewizyjnych. Na uroczystości przyjechała rodzina reżysera.

Wyjazd integracyjny Dziecięcego Hospicjum Domowego we Lwowie

09/08/2019 09:24

Po raz piąty, Fundacja „Dajmy nadzieję”, która prowadzi Dziecięce Hospicjum Domowe we Lwowie, zorganizowała wyjazd integracyjny dla rodzin mających nieuleczalnie chore dzieci.

Akcja „Lato z Polską” 2019 w Opolu

08/08/2019 15:29

W dniach 24 lipca – 2 sierpnia br. młodzież zrzeszona przy Towarzystwie Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej oddział w Stryju uczestniczyła w akcji „Lato z Polską” zorganizowanej przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” w Opolu. Program był bardzo bogaty, łączył w sobie dużo zajęć i wycieczek oraz zwiedzanie ważnych dla polskiej kultury i historii miejsc.

W Paryżu o Polskim Teatrze Ludowym we Lwowie

08/08/2019 06:56

Na zaproszenie Stowarzyszenia „Kresy we Francji” przybył do Paryża Zbigniew Chrzanowski – Dyrektor Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie z delegacją towarzyszącą Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie z Warszawy.

To co nas łączy ― Polska

06/08/2019 19:01

W dniach od 30 czerwca do 7 lipca 2019 r. w Wielkopolsce przebywała grupa dzieci, młodzieży, nauczycieli i działaczy polonijnych organizacji z Ukrainy i Białorusi.

publicystyka

Ostatni bój stanisławowskiej fortecy. Część 2

13/08/2019 09:49

Dalsze wydarzenia, opisujące zajęcie stanisławowskiej fortecy, zaczerpnęliśmy ze wspomnień dwóch osób.

Dominikanie. Część 3

12/08/2019 09:40

Klasztory rzymskokatolickie na Wschodzie Rzeczypospolitej

Legendy starego Stanisławowa. Część 23

11/08/2019 09:31

Pasaż od Gustawa Eiffla

Pierwszy mecz, pierwszy gol. Część 1

10/08/2019 07:48

O Edmundzie Cenarze, osobie, która zapoczątkowała we Lwowie piłkę nożna, faktycznie stając się jego „ojcem chrzestnym”, pisałem już w Kurierze Galicyjskim w 2015 roku (nr 16 (236), 28.08–14.09).

Ulwowiciel kabaretu

09/08/2019 07:36

Codzienność rzadko zajmuje poczesne miejsce w historii, pamięć ludzi i narodów przez całe stulecia napędzają wielkie, często brutalne tryby polityki.

Jak na wieży ratuszowej przechowano żydowską rodzinę

09/08/2019 07:23

Po raz pierwszy usłyszałem tę prawie niewiarygodną historię wiele lat temu z ust honorowego obywatela Drohobycza śp. Alfreda Szrajera. Znał osobiście uratowaną z Holokaustu Irenę Binsztok (Frisz), późniejszą pisarkę.

Adam Marie – tragiczna historia lwowskiego kolejarza

08/08/2019 06:52

Opisując represje z lat pierwszej sowieckiej okupacji przywołujemy zazwyczaj falę brutalnych morderstw bezpośrednio po 17 września 1939 r., masowe deportacje z lutego 1940 r, czy też likwidację więzień w czerwcu 1941 r. Sowiecki terror miał też jednak zupełnie inne oblicze – nie tak spektakularne, ale znacznie bardziej niebezpieczne i pochłaniające zdecydowanie więcej ofiar.

Izba i komora pod jednym dachem

06/08/2019 19:07

I Rzeczpospolita w okresie rozbiorów zamieszkana była głównie przez ludność wiejską. W rolnictwie i hodowli zajętych było prawie 90% jej mieszkańców. W tym czasie w Europie Zachodniej zakładano już podstawy nowoczesnego przemysłu i rolnictwa: przeważały płodozmiany, wykorzystanie nowych kultur. Na roli coraz częściej pracowały maszyny rolnicze.

Jak Polacy Charków budowali. Część LIV

05/08/2019 10:18

Zasługi i porażki rodziny Szackich w Charkowie

Strusów – jedna z najpiękniejszych wsi Ukrainy

05/08/2019 10:07

Miejscowość Strusów koło Trembowli na trwałe ulokowała się w dziesiątce najpiękniejszych zakątków Ukrainy, przy czym w górnej części tabeli. Wioska faktycznie jest niezwykle malownicza, ma wiele interesujących zabytków, więc żaden podróżny nie odjedzie stąd rozczarowany.

Zimowa porą o Wiośnie Teatralnej

-a A+

W pięknej zimowej scenerii podkarpackiego Arboretum rozpoczęły się prace nad kolejną premierą Polskiego Teatru Ludowego, która 28 kwietnia br. zainauguruje 9. Wiosnę Teatralną.

Jest to wydarzenie wymagające dużej obsady, więc nasza lwowska aktorska rodzina wzbogaciła się o dodatkowe siły i takowe zjechały się do Przemyśla. W naszym przyszłym przedstawieniu zobaczymy aktorów katowickiego teatru im. Wyspiańskiego Bogumiłę Burzyńską, Jerzego Głybina, Andrzeja Warcabę i aktora radomskiego Teatru im. Gombrowicza Piotra Kondrata, a także studenta I-go roku Filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego Sebastiana Pióreckiego.

Pisząc o miejscu spotkania pragnę jeszcze raz podkreślić, że jest to magiczne miejsce, bardzo ważne w życiorysie naszego Teatru – tutaj przecież powstała „Rekonstrukcja poety” Zbigniewa Herberta w scenografii Bogusława Kierca, tutaj odbywały się pierwsze spotkania plenerowe lwowskich artystów, a także sporadyczne występy Andrzeja Seweryna. Jednym słowem – salon artystyczny, którego inicjatorem był profesor Jerzy Piórecki. Obecnie to dzieło kontynuuje jego syn Narcyz, aktualny dyrektor tego wspaniałego obiektu parkowo-pałacowego.

Ale zanim spotkaliśmy się na warsztatach zgłosiłem się ze swoim pomysłem do księdza prałata Jana Nikla, proboszcza lwowskiej katedry, bowiem rzecz dotyczy średniowiecznego tekstu wielkanocnej misterii Jana z Wilkowiecka „Historia o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim”, które to zamarzyło mi się wystawić w naszej wspanialej lwowskiej bazylice archikatedralnej w kolejną niedzielę po Zmartwychwstaniu – 28 kwietnia br. i taka miałaby być inauguracja tegorocznej Polskiej Wiosny Teatralnej.

Ksiądz proboszcz Jan Nikiel życzliwie przyjął moją propozycję, ale poradził natychmiast zwrócić się do właściwego gospodarza katedry, czyli do JE arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, co też niezwłocznie uczyniłem. Moja wizyta w Kurii zakończyła się sukcesem, czego świadectwem niech będzie list podpisany przez ks. Arcybiskupa pełen aprobaty, a nawet objął naszą premierę swoim honorowym patronatem.

W liście ks. Arcybiskup miedzy innymi podkreślił:

– Z radością przyjąłem wiadomość o przygotowaniach do realizacji w dniu 28 kwietnia 2019 roku w Lwowskiej Bazylice Archikatedralnej wielkanocnego misterium na podstawie średniowiecznego tekstu Mikołaja z Wilkowiecka „Historia o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim”.

Ze swej strony przyjmuję zaproponowany mi patronat honorowy oraz życzę wszystkim organizatorom szczęśliwego i pomyślnego przebiegu zaplanowanego wydarzenia – zaznaczył Jego Eminencja.

I to był listopad. Ustalenie przyszłego spotkania obsady nie należało do najłatwiejszych, bo każdy z aktorów ma swoje obowiązki repertuarowe w swoich teatrach. No i spotkaliśmy się wreszcie przy olbrzymim okrągłym stole (może raczej owalnym), słuchaliśmy się nawzajem, konfrontowaliśmy nasze spostrzeżenia nad przyszłym przedstawieniem, dokonywaliśmy nieznacznych skreśleń. Ale najważniejsze – zaprzyjaźniliśmy się i, mam nadzieję, że zaakceptowaliśmy się nawzajem, co w pracy zespołowej jest podstawowym warunkiem. Dodam, że w tych krótkich warsztatach towarzyszył nam czarnowłosy sznaucer Toulouse (ten od prawej na zdjęciu).

Nasze przyszłe przedstawienie jest dużym wyzwaniem logistyczno-organizacyjnym i bez tzn. mecenasów trudno byłoby się obyć – takim też okazał się Janusz Czarski, dyrektor Przemyskiego Centrum Kulturalnego, który zobowiązał się wesprzeć nasz projekt sprzętem technicznym – światłem i nagłośnieniem. Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie już zakupiła komplet mikrofonów bezprzewodowych. W osobie ks. Krzysztofa Szebli pozyskaliśmy nie tylko wspaniałego konsultanta muzycznego, ale również wykonawcę stosownych psalmów i pieśni wielkanocnych. Do współpracy zaprosiłem również nauczyciela języka polskiego Tomasza Banaszkiewicza i emerytowanego aktora Teatru Lalek Romana Babułę. Resztę zespołu wykonawców wszyscy dobrze znają, więc pozwalam sobie ich nie przedstawiać.

Kiedy borykałem się z pomysłem wystawienia „Historii…” często myślałem o naszym wspaniałym koledze śp. Walerym Bortiakowie, który na pewno szalałby z radości przy realizacji takiego widowiska. Niestety nie ma już Walerego, ale przecież pozostawił nam elementy scenografii i kostiumy swoich wspaniałych realizacji „Zemsty” i „Odprawy posłów greckich” i zostaną one wykorzystane w tym przedstawieniu.

Całość przedstawienia w prezbiterium lwowskiej katedry zostanie uzupełniona o elementy scenografii, które powstają w pracowniach artystycznych Lwowskiej Opery, a także o niektóre kostiumy z przedstawień, które realizowałem z zespołem operowym.

Przed nami niełatwa perspektywa wytężonej pracy, która trwa już przez cały czas, bo całość trzeba będzie ułożyć w dwa wieczory przed premierą.

Zbigniew Chrzanowski
Tekst ukazał się w nr 4 (320) 28 lutego – 14 marca 2019

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.