• Co łączy Waszyngton ze Lwowem?

    Pomnik Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie, którego cokół zamalowano w czasie protestów, i pomnik Adama Mickiewicza we Lwowie stworzył ten sam artysta – Antoni Popiel. Dom tego lwow...
  • Plagi

    Do naszego miasta przyszła plaga i miasto zadrżało ze strachu. Początkowo starało się z nią walczyć, jednak wszelkie wysiłki okazały się daremne. ...
  • We Lwowie przedłużono kwarantannę do 5 c...

    Z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem we Lwowie i w obwodzie lwowskim przedłużono kwarantannę do 5 czerwca. Taką decyzję podjęły 1 czerwca podczas posiedzenia komisje: mie...

aktualności

Polska pomoc dla szpitala w Rudkach

02/06/2020 11:39

2 czerwca konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz przekazała środki ochrony indywidualnej na potrzeby Szpitala Komunalnego w Rudkach, które zakupiło Przedstawicielstwo Fundacji Solidarności Międzynarodowej na Ukrainie.

Archeologiczne odkrycia w Malhowicach

30/05/2020 09:17

Archeolodzy, prowadzący nadzór przy rozbudowie drogi wojewódzkiej Przemyśl – Malhowice, odkryli liczne obiekty archeologiczne w Malhowicach, w połowie wzgórza schodzącego ku linii granicznej, gdzie w przyszłym roku ma ruszyć budowa przejścia granicznego „Malhowice – Niżankowice.

Maski medyczne od polskich przyjaciół

30/05/2020 06:03

Dwa tysiące masek ochronnych dla personelu medycznego w rejonie tyśmienickim w obw. iwanofrankiwskim nadesłali polscy partnerzy z gminy Strzelce Opolskie.

Polska wsparła Sokal w walce z pandemią

29/05/2020 18:22

Konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz przekazała Głównemu Szpitalu Rejonowemu w Sokalu sprzęt medyczny i ochronny mający zastosowanie w walce z COVID-19. Było to już trzecie w obwodzie lwowskim przekazanie sprzętu medycznego zakupionego przez Fundację Solidarności Międzynarodowej.

Ukraina otwiera kolejne przejścia graniczne z Polską

29/05/2020 07:50

W nocy z 28 na 29 maja wznowiło działalność pięć ukraińsko-polskich przejść granicznych w obwodzie lwowskim. Taką decyzję podjął rząd Ukrainy.

Jak uczyć (się) na odległość i nie zwariować

27/05/2020 12:14

Ten rok szkolny nie jest podobny do wszystkich innych. Chyba od czasów II wojny światowej nauczanie nie odbywało się w tak nietypowych warunkach. Zamknięto szkoły, zamknięto uczniów i nauczycieli w domach, a rok szkolny przecież trwał, nikt go nie zakończył…

Polska przekazała lwowskiemu szpitalowi kolejną partię środków medycznych

22/05/2020 13:35

Konsulat Generalny RP we Lwowie przekazał Lwowskiemu Obwodowemu Szpitalowi Weteranów Wojennych i Represjonowanych w Winnikach środki ochrony indywidualnej dla lekarzy i medyków do walki z koronawirusem.

Nowa polska organizacja powstała na Bukowinie Północnej

22/05/2020 03:31

W Czerniowcach zostało zarejestrowane "Stowarzyszenie Polaków na Bukowinie im. Świętego Jana Pawła II". – Rozpoczynamy swoją działalność w stulecie urodzin św. Jana Pawła II oraz w trudnych warunkach kwarantanny z powodu pandemii koronawirusa, który najgorzej uderzył w nasz obwód na Ukrainie – powiedział prezes Walery Byndiu.

publicystyka

Umowa Warszawska

02/06/2020 09:31

21 kwietnia przed stu laty miało miejsce podpisanie Umowy warszawskiej pomiędzy Józefem Piłsudskim i Semenem Petlurą. Dało to impuls do prowadzenia wspólnych walk Polaków i Ukraińców przeciwko bolszewikom. Aktualna sytuacja w Europie Wschodniej nakłania nas do analizy tego historycznego wydarzenia.

Rok 1920: Pamięć podczas pandemii. Relacja z akcji – część 1

31/05/2020 06:32

Ta wspólna podróż Polaka i Ukraińca po miejscach walk z roku 1920 mogłaby nie dojść do skutku, gdyby nie pandemia koronowirusa.

Lolek grał jak „Martyna”...

17/05/2020 11:23

Jan Paweł II żył sportem. Był kibicem, jeździł na nartach, uwielbiał spływy kajakowe, jednak pierwszą dyscypliną, którą uprawiał młody Karol Wojtyła była piłka nożna.

Izrael. Wakacje last minute

16/05/2020 13:17

Tydzień to zdecydowanie za mało na Izrael, ale nikt z nas nie jest panem swojego czasu, prawie nikt nie dysponuje nim dowolnie… może teraz, w czasach ataku nowego wirusa typu korona mamy czasu aż za dużo, ale jeszcze przez jakiś czas o podróżach nie będzie mowy.

50-lecie śmierci generała Władysława Andersa oraz 100-lecie urodzin Ireny Anders

15/05/2020 15:13

Obie daty przypadły na dzień 12 maja. Oboje powiązani są ze Lwowem i ziemią lwowską, zasługują na to, by należycie upamiętnić ich w naszym mieście.

„Cholerny” słup, szczęka i DDT zamiast kadzidła

15/05/2020 06:51

Wioska Liczkowce, leżąca nad Zbruczem, znana jest przede wszystkim z odnalezionego tu w 1848 roku posągu Światowida o czterech twarzach. Niestety inne lokalne zabytki nie są znane szerokim rzeszom. Jakkolwiek wydaje się to dziwne, ale każdy z nich zasługuje na określenie „unikalny”. I nie ma w tym żadnej przesady.

Jak Polacy Charków budowali. Część LXVII

15/05/2020 06:16

Epidemie i zarazy w Charkowie oraz udział Polaków w ich przezwyciężeniu

Zimowa porą o Wiośnie Teatralnej

-a A+

W pięknej zimowej scenerii podkarpackiego Arboretum rozpoczęły się prace nad kolejną premierą Polskiego Teatru Ludowego, która 28 kwietnia br. zainauguruje 9. Wiosnę Teatralną.

Jest to wydarzenie wymagające dużej obsady, więc nasza lwowska aktorska rodzina wzbogaciła się o dodatkowe siły i takowe zjechały się do Przemyśla. W naszym przyszłym przedstawieniu zobaczymy aktorów katowickiego teatru im. Wyspiańskiego Bogumiłę Burzyńską, Jerzego Głybina, Andrzeja Warcabę i aktora radomskiego Teatru im. Gombrowicza Piotra Kondrata, a także studenta I-go roku Filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego Sebastiana Pióreckiego.

Pisząc o miejscu spotkania pragnę jeszcze raz podkreślić, że jest to magiczne miejsce, bardzo ważne w życiorysie naszego Teatru – tutaj przecież powstała „Rekonstrukcja poety” Zbigniewa Herberta w scenografii Bogusława Kierca, tutaj odbywały się pierwsze spotkania plenerowe lwowskich artystów, a także sporadyczne występy Andrzeja Seweryna. Jednym słowem – salon artystyczny, którego inicjatorem był profesor Jerzy Piórecki. Obecnie to dzieło kontynuuje jego syn Narcyz, aktualny dyrektor tego wspaniałego obiektu parkowo-pałacowego.

Ale zanim spotkaliśmy się na warsztatach zgłosiłem się ze swoim pomysłem do księdza prałata Jana Nikla, proboszcza lwowskiej katedry, bowiem rzecz dotyczy średniowiecznego tekstu wielkanocnej misterii Jana z Wilkowiecka „Historia o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim”, które to zamarzyło mi się wystawić w naszej wspanialej lwowskiej bazylice archikatedralnej w kolejną niedzielę po Zmartwychwstaniu – 28 kwietnia br. i taka miałaby być inauguracja tegorocznej Polskiej Wiosny Teatralnej.

Ksiądz proboszcz Jan Nikiel życzliwie przyjął moją propozycję, ale poradził natychmiast zwrócić się do właściwego gospodarza katedry, czyli do JE arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, co też niezwłocznie uczyniłem. Moja wizyta w Kurii zakończyła się sukcesem, czego świadectwem niech będzie list podpisany przez ks. Arcybiskupa pełen aprobaty, a nawet objął naszą premierę swoim honorowym patronatem.

W liście ks. Arcybiskup miedzy innymi podkreślił:

– Z radością przyjąłem wiadomość o przygotowaniach do realizacji w dniu 28 kwietnia 2019 roku w Lwowskiej Bazylice Archikatedralnej wielkanocnego misterium na podstawie średniowiecznego tekstu Mikołaja z Wilkowiecka „Historia o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim”.

Ze swej strony przyjmuję zaproponowany mi patronat honorowy oraz życzę wszystkim organizatorom szczęśliwego i pomyślnego przebiegu zaplanowanego wydarzenia – zaznaczył Jego Eminencja.

I to był listopad. Ustalenie przyszłego spotkania obsady nie należało do najłatwiejszych, bo każdy z aktorów ma swoje obowiązki repertuarowe w swoich teatrach. No i spotkaliśmy się wreszcie przy olbrzymim okrągłym stole (może raczej owalnym), słuchaliśmy się nawzajem, konfrontowaliśmy nasze spostrzeżenia nad przyszłym przedstawieniem, dokonywaliśmy nieznacznych skreśleń. Ale najważniejsze – zaprzyjaźniliśmy się i, mam nadzieję, że zaakceptowaliśmy się nawzajem, co w pracy zespołowej jest podstawowym warunkiem. Dodam, że w tych krótkich warsztatach towarzyszył nam czarnowłosy sznaucer Toulouse (ten od prawej na zdjęciu).

Nasze przyszłe przedstawienie jest dużym wyzwaniem logistyczno-organizacyjnym i bez tzn. mecenasów trudno byłoby się obyć – takim też okazał się Janusz Czarski, dyrektor Przemyskiego Centrum Kulturalnego, który zobowiązał się wesprzeć nasz projekt sprzętem technicznym – światłem i nagłośnieniem. Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie już zakupiła komplet mikrofonów bezprzewodowych. W osobie ks. Krzysztofa Szebli pozyskaliśmy nie tylko wspaniałego konsultanta muzycznego, ale również wykonawcę stosownych psalmów i pieśni wielkanocnych. Do współpracy zaprosiłem również nauczyciela języka polskiego Tomasza Banaszkiewicza i emerytowanego aktora Teatru Lalek Romana Babułę. Resztę zespołu wykonawców wszyscy dobrze znają, więc pozwalam sobie ich nie przedstawiać.

Kiedy borykałem się z pomysłem wystawienia „Historii…” często myślałem o naszym wspaniałym koledze śp. Walerym Bortiakowie, który na pewno szalałby z radości przy realizacji takiego widowiska. Niestety nie ma już Walerego, ale przecież pozostawił nam elementy scenografii i kostiumy swoich wspaniałych realizacji „Zemsty” i „Odprawy posłów greckich” i zostaną one wykorzystane w tym przedstawieniu.

Całość przedstawienia w prezbiterium lwowskiej katedry zostanie uzupełniona o elementy scenografii, które powstają w pracowniach artystycznych Lwowskiej Opery, a także o niektóre kostiumy z przedstawień, które realizowałem z zespołem operowym.

Przed nami niełatwa perspektywa wytężonej pracy, która trwa już przez cały czas, bo całość trzeba będzie ułożyć w dwa wieczory przed premierą.

Zbigniew Chrzanowski
Tekst ukazał się w nr 4 (320) 28 lutego – 14 marca 2019

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.