aktualności

Jaremcze 2019: Panel ekonomiczny

18/10/2019 06:43

W ramach Polsko-Ukraińskich Spotkań w Jaremczu odbył się również panel ekonomiczny, który stał się już stałym elementem tej konferencji. Tegoroczna debata była zatytułowana „O ekonomicznym partnerstwie i współpracy transgranicznej Polski i Ukrainy”.

Chcemy sobie pomagać

18/10/2019 06:40

W Drohobyckim Budynku Kultury im. Iwana Franki wieczorem 10 października w koncercie charytatywnym „Maraton 101/1”, zorganizowanym w celu wsparcia osób poszkodowanych w zawaleniu się budynku mieszkalnego przy ulicy Hruszewskiego 101/1 zagrały grupy „Taraka” (Polska) i „Fusion” (Ukraina).

Jaremcze 2019: Polsko-Ukraińskie Forum Partnerstwa

17/10/2019 06:37

Drugi dzień Polsko-Ukraińskich Spotkań w Jaremczu otworzyło posiedzenie Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa. Panel był zatytułowany „Nowa sytuacja w stosunkach polsko-ukraińskich?”. Proponujemy Państwu przegląd ciekawszych, przedstawionych wówczas, tez i opinii.

Prace konserwatorskie w kościele parafialnym w Drohobyczu

16/10/2019 08:35

W kaplicy św. Anny w kościele parafialnym św. Bartłomieja w Drohobyczu zakończyła się konserwacja malowideł.

Pamięci ofiar września

16/10/2019 08:32

Lwów nie ma szczęścia do września. W całej historii miasta ten miesiąc jest szczególnie tragiczny: 19 września 1772 roku oddziały austriackie dowodzone przez feldmarszałka Esterhazego zajęły Lwów, 3 września 1914 – do Lwowa wkroczyły wojska rosyjskie generała von Rode, a 22 września 1939 dowódca obrony Lwowa gen. Władysław Langner podpisał z dowództwem sowieckim kapitulację. W przededniu tych ostatnich wydarzeń żołnierz Polski złożył pod Lwowem szczególnie obfitą daninę krwi…

IV Międzynarodowy turniej „Sport zbliża serca”

16/10/2019 08:18

W Równem 14 września br. obchodzono tradycyjny Dzień kultury fizycznej i sportu. W tym dniu na boisku Rówieńskiego Gimnazjum Humanistycznego odbył się IV Międzynarodowy turniej z mini-futbolu „Sport zbliża serca”. O zwycięstwo w turnieju walczyło osiem dorosłych i dziecięcych drużyn z Polski i Ukrainy.

Podnoszenie kompetencji poprzez szkolenia

16/10/2019 08:15

Fundacja Wolność i Demokracja zaprosiła 10-osobową grupę członków Katolickiego UTW we Lwowie do udziału w projekcie „Liderskie Centrum Szkolenia profesjonalizacji polskich organizacji działających na Ukrainie”.

publicystyka

Literackiego Nobla otrzymała Polka

17/10/2019 06:34

Polska pisarka Olga Tokarczuk otrzymała literacką Nagrodę Nobla – koniec, kropka! W tabelkach z zestawieniami nazwisk osób nagrodzonych literackim Noblem pojawi się kolejny polski proporczyk i to jest moim zdaniem w tym wszystkim najważniejsze.

Poszukuję śladów rodziny, przodków mojego bliskiego przyjaciela

16/10/2019 08:39

Wiemy ze Włodzimierz Teodor Andrzej Nałęcz Keszycki ur. 30.11.1869 r. w Dźwinogrodzie, później przeniósł się do Lwowa, ożenił się z Apoliną Romualdą Kozakiewicz. Mieli syna Stanisława i córkę Irmę. Zmarł we Lwowie w Państwowym Szpitalu Powszechnym 18.12.1931 r. Pochowany został na cmentarzu Janowskim, mogiły nie udało się odnaleźć.

Rozmaitości wrześniowe 1929

16/10/2019 08:27

Gazeta Poranna w drugiej połowie września przed 90. laty zamieszczała wiele interesujących materiałów z różnych stron życia Lwowa i okolic. Oto niektóre z nich…

Misjonarze

09/10/2019 06:32

Klasztory rzymskokatolickie na Wschodzie Rzeczypospolitej

Czyżby cisza przed burzą?

05/10/2019 12:59

Od dwunastu lat jaremczańskie Polsko-Ukraińskie Spotkania są jednymi z najistotniejszych wydarzeń dla kształtowania stosunków pomiędzy Ukrainą i Polską.

Jaremcze 2019: Rozmowy w kuluarach. Hryhorij Perepełycia

04/10/2019 12:56

Prof. Hryhorij Perepełycia, Instytut Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Kijowskiego im. Tarasa Szewczenki

Jaremcze 2019: Rozmowy w kuluarach. Łukasz Adamski

04/10/2019 12:51

Łukasz Adamski, wicedyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia

Jaremcze 2019: Rozmowy w kuluarach

04/10/2019 12:46

Bogumiła Berdychowska, publicystka, znawczyni problematyki polsko-ukraińskiej

Jaremcze: Bez wypominania, za to merytorycznie

03/10/2019 12:42

Po raz drugi konferencja w Jaremczu nie była zdominowana przez emocje. Skończyło się „wytykanie”, przeważa merytoryczna dyskusja. Prezentujemy Państwu interesujące tezy i diagnozy zaprezentowane w czasie trzech paneli.

Dialog w działaniu

01/10/2019 07:35

Spotkania, Spotkania i... już po Spotkaniach. Niedzielnym rankiem 22 września w Jaremczu zakończyły się trzydniowe „XII Polsko-Ukraińskie Spotkania Przyszłość, Współczesność, Przeszłość”. W tym roku ich tradycyjną już nazwę sprecyzowano podtytułem „Nowe Wyzwania – Prognozy rozwoju stosunków polsko-ukraińskich”.

Jubileuszu lwowskiego teatru ciąg dalszy

-a A+

Polski Teatr Ludowy we Lwowie aktywnie obchodzi 60-lecie swojej działalności. Z okazji jubileuszowego roku w kwietniu rozpoczął teatralne tournee.

M.in. wystąpił ze „Scampolo” w Przemyślu, wystawił „Czupurka” w Horyńcu-Zdroju i na festiwalu teatralnym Viennalia w Wiedniu. Natomiast pod koniec września zagrał dobrze znaną lwowskim widzom komedię „Dwaj Panowie B.” na dużej scenie Teatru Polskiego im. A. Szyfmana w Warszawie.

Zebranych widzów powitali dyrektorzy Andrzej Seweryn oraz Zbigniew Chrzanowski.

– 60-lecie Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie jest w istocie symbolem trwania czystej idei teatru, która promieniuje, łączy ludzi wielu narodowości, buduje porozumienie i nawet w burzliwych czasach pozwala szukać wspólnych korzeni i snuć wspólne plany na przyszłość – powiedział dyrektor Seweryn. – Polski Teatr Ludowy to miejsce o bogatej historii i niezaprzeczalnych osiągnięciach artystycznych i edukacyjnych. To teatr, który od dziesięcioleci jest świadkiem i współuczestnikiem zachodzących na Ukrainie burzliwych przemian, nie tylko kulturalnych, ale i społeczno-politycznych.

Zbigniew Chrzanowski (od lewej) i Andrzej Seweryn (fot. Robert Jaworski)

Podkreślił również zasługi kierownika lwowskiego zespołu, który od 50 lat wytycza kierunki artystycznego rozwoju polskiej sceny we Lwowie.

– Przyjaźń z dyrektorem Sewerynem trwa już dziesięć lat i cieszę się bardzo, że możemy zaznawać tej gościnności – zwrócił się do dyrekcji i widzów dyrektor Chrzanowski. – Zaczęliśmy skromnie, od Salonu Poezji Lwowskiej, później zagraliśmy „Kartotekę” Różewicza, monodram „Z domu niewoli” na podstawie wspomnień Beaty Obertyńskiej, a także wieczór poezji Zbigniewa Herberta, podróż Pana Cogito, z jego sekretami i jego tajemnicami, poprowadzony i przygotowany z nami przez dyrektora Seweryna. A dziś jest to odrobina determinacji, że chcemy jeszcze na tej scenie pokazać państwu też cząstkę naszego lwowianina, bo oczywiście Marian Hemar tutaj, w Warszawie zdobył swoją sławę, ale korzenie miał lwowskie i tam zaczynał i rozwijał swój talent.

Dyrektor Chrzanowski podkreślił otwartość i wieloletnią życzliwość dyrektora Teatru Polskiego.

– Nawet kiedy pięć lat temu obchodziliśmy swój jubileusz 55-lecia, zgodził się z nami zagrać na historycznej scenie dawnego Teatru Skarbkowskiego. Wspólnie zagraliśmy IV akt „Zemsty” Aleksandra Fredry ze wspaniałym Sewerynem-Rejentem. Znalazł czas, by z nami pracować. Jest wspaniałym partnerem scenicznym i wspaniałym przyjacielem.

Zbigniew Chrzanowski (od lewej) i Andrzej Seweryn (fot. Robert Jaworski)

Sztuka, którą zaprezentował lwowski teatr – komedia „Dwaj Panowie B.” – utrzymuje się w repertuarze od 15 lat w prawie niezmienionym składzie aktorskim. Warszawska publiczność przyjęła ją niezwykle pozytywnie, wychwytywała nawet najdrobniejsze i najsubtelniejsze żarty Mariana Hemara, a pod koniec nagrodziła aktorów gromkimi brawami.

Sztuka ta była debiutem dramatycznym autora, ale nie teatralnym: od paru lat Hemar był już filarem programów „Qui pro quo”, dostawcą piosenek i skeczów, autorem wziętym i popularnym. Występ lwowskiego zespołu pozwolił w pewnym sensie komedii „wrócić” na dawne deski. Premiera tej sztuki odbyła się bowiem właśnie w Teatrze Polskim w Warszawie 12 lutego 1929 roku w reżyserii Karola Borowskiego i dekoracjach Karola Frycza. W tym samym sezonie sztukę wystawił również Lwów, Kraków, Poznań i Wilno. Sukces był pełny – podobnie jak tym razem. Miejmy nadzieję, że kolejne wizyty lwowiaków w Teatrze Polskim im. A. Szyfmana w Warszawie będą cieszyły się tylko coraz większym powodzeniem.

Sztuka, którą gramy – Dwaj Panowie B. – pogodna, łagodna komedia przedwojenna, utrzymujemy ją od 15 lat w naszym repertuarze w prawie niezmienionym składzie aktorskim. I dzisiaj z ogromną, powiedziałbym i tremą – bo bez niej nie ma teatru, i radością, wystąpimy przed Państwem z komedią, którą lubimy i którą gramy od dawna, pielęgnujemy i staramy się jak najdłużej utrzymać w naszym repertuarze.

Co jest najważniejsze: Andrzej Seweryn zawsze otwiera swoje ramiona, gdy o coś poproszę, zawsze służy nam swoim talentem, swoją życzliwością, swoją osobą. Bo nawet z nami zagrał, kiedy 5 lat temu obchodziliśmy swój jubileusz 55-lecia.

Dyrektor lwowskiego teatru skierował swoje podziękowania do dyrektora Seweryna, całego zespołu oraz pracowników teatru, którzy niejednokrotnie podczas wizyt lwowian otaczali opieką swoich gości.

Była to kolejna wizyta teatru na deskach warszawskiej sceny.

Ela Lewak
Tekst ukazał się w nr 19 (311) 16-29 października 2018

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.