• 30 lat działalności Towarzystwa Kultury ...

    Od złożenia wieńców i zapalenia zniczów na kwaterze żołnierzy 1939 roku rozpoczęło się świętowanie 30-lecia Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, oddziału w Mościskach. ...
  • Zapalając znicze na ich grobach spłacamy...

    Ulice miasta spowite są gęstą mgłą. Wszyscy tłoczą się z drzwiach autokaru, aby po chwili sennie zasiąść na swoich miejscach. Od odjazdu dzieli ich zaledwie kilka minut. ...
  • Stanisławowski pokaz filmów Kuriera Gali...

    W ramach 8. Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich w Iwano-Frankiwsku zaprezentowano dokumenty „Nikt im iść nie kazał” Anny Gordijewskiej i Aleksandra Kuśnierza, oraz „Pokucka Troja...

aktualności

O Białym Słoniu na 8. Przeglądzie

15/11/2019 12:06

Na Przykarpackim Uniwersytecie Narodowym im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku otwarto wystawę fotograficzną „Biały Słoń – Pop Iwan w śniegu i lodzie” oraz pokazano dwa filmy dokumentalne – „Obserwatorium” i „Biały Słoń” – opowiadające historię i dzień dzisiejszy dawnego Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologicznego na górze Pop Iwan. Wydarzenie odbyło się w ramach 8. Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie).

Film „Nikt im iść nie kazał” w Londynie

15/11/2019 07:59

Pod koniec października w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie odbył się tradycyjny wieczór Koła Lwowian.

Nowe radio z Warszawy pierwszą zagraniczną audycję nadało ze Lwowa!

15/11/2019 07:54

Internetowe Halo.Radio rozpoczęło działalność 1 października i już nadało pierwszą zagraniczną audycję. Gośćmi Halo.Radio byli twórczyni strony lwow.info Katarzyna Łoza i nasz redakcyjny kolega Wojciech Jankowski.

Renowacja schodów wejściowych kościoła pw. św. Antoniego we Lwowie

14/11/2019 11:31

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA rozpoczął renowację, ze względu na zły stan techniczny, schodów wejściowych przed kościołem pw. św. Antoniego we Lwowie. Częściowo zdemontowano już stopnie, balustrady i okładziny schodów. Natomiast figury świętych i elementy kamienne przewieziono do pracowni konserwatorskiej.

Dokumentacja cmentarzy w powiecie zbaraskim

14/11/2019 08:37

Ponad 500 polskich nagrobków z dawnego powiatu zbaraskiego zostało udokumentowanych w roku 2019

Pięć lat temu rozpoczęto odbudowę kościoła w Buszczu

14/11/2019 06:43

Dnia 5 października br. w Buszczu (woj. tarnopolskie, pow. brzeżański) przy XVII-wiecznym kościele pw. Wniebowzięcia NMP odbył się plener, który urządziły studentki z V i VI roku studiów Lwowskiego Państwowego Instytutu Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej im. Iwana Trusza pod opieką wykładowczyni Anny Korżewy.

Uroczysty koncert „Niepodległa” w Filharmonii Lwowskiej

12/11/2019 19:49

Koncert z udziałem Krzesimira Dębskiego i Akademickiej Orkiestry Symfonicznej oraz Chóru Kameralnego Gloria Lwowskiej Filharmonii Narodowej został poprzedzony hymnami narodowymi obydwu państw. Chór odśpiewał „Mazurek Dąbrowskiego” i „Szcze ne wmerła Ukrajina”. Część zasadnicza rozpoczęła się kolejnym hymnem – pieśnią rycerską „Bogurodzica”. Zebrani stali po raz trzeci tego wieczoru.

Fundacja pomaga rozwijać talenty

12/11/2019 11:34

Często pamięć o człowieku trwa w jego dziełach, albo w kontynuacji spraw, którymi się pasjonował. Tak jest również w przypadku osoby Mariusza Kazany, Dyrektora Protokołu Dyplomatycznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej.

publicystyka

IX Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej”

14/11/2019 16:08

Spektakle, warsztaty, wystawy, a nawet wieczory poezji, jazzu i bluesa. Polacy ze wszystkich stron świata po raz dziewiąty przybyli na jeden z najbardziej znanych festiwali teatralnych za granicą – Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej.

Luba Lewak. Jubileusz 50-lecia pracy aktorskiej w Polskim Teatrze Ludowym we Lwowie

14/11/2019 15:24

Gra role komediowe i dramatyczne, bawi i wzrusza setki widzów. 50 lat temu zadebiutowała rolą Panny Młodej w „Weselu” Wyspiańskiego. W listopadzie tego roku podczas jubileuszu swojej pracy aktorskiej zagra Starą Kobietę z dramatu Różewicza. Czy można piękniej podsumować ten czas? Z Lubą Lewak rozmawiała Estera Edelbaum.

Jak Polacy Charków budowali. Część LVII

14/11/2019 06:52

Związki Polski i Charkowa w zakresie prawodawstwa

Kościół w Buszczu jak feniks z popiołów

14/11/2019 06:39

Dwa razy do roku, w dniach 15 sierpnia i 8 września odbywają się doroczne pielgrzymki Polaków i Ukraińców do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Buszczu koło Brzeżan na Podolu. Skazana na rujnację świątynia została odbudowana dzięki akcji dobroczynnej ks. Stanisława Żaka z USA.

Kazimierz Wierzyński wobec Niepodległości

11/11/2019 06:48

W 50. rocznicę śmierci Kazimierza Wierzyńskiego. Rozmowa Anny Gordijewskiej z Mariuszem Olbromskim, literatem i muzealnikiem.

11 listopada 1929 roku, poniedziałek

11/11/2019 05:21

Przez przypadek zauważyłem, że w 1929 roku Święto Niepodległości wypadało w poniedziałek – tak samo jak w tym roku. Przejrzyjmy świąteczne numery Gazety Porannej sprzed 90 laty.

Świętujemy odzyskanie przez Polskę niepodległości

11/11/2019 04:59

Mimo tego, że ostatnie dni października są w tym roku ciepłe i słoneczne, trudno się w moim sercu doszukać optymizmu.

Wspomnienie lata: Rumunia (i nie tylko) w dwa tygodnie

09/11/2019 17:12

Rumunia jest ze Lwowa niemal na wyciągnięcie ręki.

Zakład Ojców Jezuitów w Chyrowie. Część VIII

09/11/2019 15:53

Szczytna szkoła. Kultura i życie duchowe

Apassionata – wspomnienia dawnych dni

-a A+

Młode pokolenie już z pewnością nie pamięta, ale wiele starszych osób zanuci z chęcią słynną „melodię szczęścia chwil” z Apassionaty w wykonaniu legendy polskiej piosenki w latach 50. i 60. Janusza Gniatkowskiego.

Piosenkarz potrafił śpiewać przed 150- tysięczną publicznością jako jedyny piosenkarz polski. Miał charakterystyczną ciepłą barwę głosu, porównywali go z Bingiem Crosby oraz Frankiem Sinatrą. Był znany także jako „Valentino polskiej piosenki”. Śpiewał utwory sentymentalne i taneczne oraz spopularyzował wiele zagranicznych przebojów z polskimi tekstami. W USA została wydana jego płyta Podróż do gwiazd. Niestety, piosenkarz był skazany na zapomnienie.

W Filharmonii Lwowskiej po raz pierwszy, 28 czerwca odbędzie się Międzynarodowy Festiwal piosenek Janusza Gniatkowskiego pod nazwą APASSIONATA. Pomysłodawcą projektu jest ukraiński piosenkarz, autor wielu artystycznych projektów i miłośnik twórczości Janusza Gniatkowskiego Orest Cymbała. Ukończył wydział aktorski wydziału wokalnego lwowskiego Instytutu Wyższej Muzyki im. M. Łysenki. Jest gwiazdą i jurorem trzech ostatnich Ogólnopolskich Festiwali Piosenek Janusza Gniatkowskiego w Poraju. Jak sam twierdzi, „zakochał się w języku polskim dzięki piosenkom Gniatkowskiego”.

Urodzony we Lwowie Janusz Gniatkowski do końca życia miał sentyment do tego miasta. Uczęszczał do szkoły w Stanisławowie, Stryju oraz w Mizuniu Starym nieopodal Doliny. Po wojnie rodzina została wysiedlona do Katowic. Gniatkowski tęsknił za krajem swojego dzieciństwa. W późniejszych latach piosenkarz wielokrotnie koncertował po byłym ZSRS. Śpiewał nie tylko po polsku, ale po ukraińsku. Był miłośnikiem ukraińskiej kultury, uwielbiał Huculszczyznę. Apassionata była wizytówką polskiej estrady z lat 50. Jego znane szlagiery to również Indonezja, Bella Donna, Siedem czerwonych róż, Chleb twój i mój.

W 1966 roku piosenkarz ożenił się z młodszą o szesnaście lat piosenkarką Krystyną Maciejewską. Była jego muzą w życiu i na scenie do ostatnich dni jego życia. Gniatkowski w 1991 roku uległ poważnemu wypadkowi, wskutek którego nie mógł ani chodzić ani mówić. Jego żona zrezygnowała ze swojej kariery i przez wiele lat opiekowała się nim. Mało kto wierzył w to, że piosenkarz wyjdzie z tak ciężkiego stanu. Po rehabilitacji kiedy zaczął odzyskiwać mowę, żartował i mówił do swojej ukochanej o tym, że „przyjdzie do ciebie jeszcze twój Gniatkowski”.

Piosenkarz wrócił dopiero z okazji 50-lecia swojej pracy w 2004 roku podczas koncertu w Filharmonii w Częstochowie. Trzy lata później w Poraju odbył się I Festiwal Piosenek Janusza Gniatkowskiego. W tym samym roku w osiemdziesiątą rocznicę swoich urodzin śpiewał dla tysiąca miłośników jego twórczości. Był to człowiek z niesamowitą siłą ducha i charyzmy, jak przystoi na prawdziwego lwowiaka. Zmarł w 2011 roku i został pochowany w Częstochowie.

Tuż przed wydaniem tego numeru gazety udało mi się spotkać z organizatorem festiwalu Orestem Cymbałą, który dopiero wrócił z Polski. Jak twierdzi: „Tak się złożyło, że od trzech lat jestem w jury Festiwalu Piosenek Janusza Gniatkowskiego, który odbywa się od 2007 roku w Polsce, w miejscowości Poraj niedaleko Częstochowy. I właśnie podczas pierwszego mojego pobytu jako jurora zrodził się pomysł zorganizowania koncertu lub festiwalu Janusza Gniatkowskiego we Lwowie. Pomysł podobał się, a zwłaszcza Krystynie Maciejewskiej. Małżonka legendy polskiej piosenki zawsze mile wspomina swój pobyt we Lwowie w latach 60., kiedy śpiewała w filharmonii dla publiczności lwowskiej”.

Podczas koncertu, który odbędzie się w piątek, 28 czerwca, wystąpi Krystyna Maciejewska-Gniatkowska. W programie zabrzmią szlagiery Janusza Gniatkowskiego, a także jego piosenki Anny Kanych w tekstach ukraińskich. Przyjadą również trzy młode piosenkarki Magdalena Łagiewka, Inga Kucharska oraz Amelia Cierpiał, która ma 12 lat. Z ukraińskich wykonawców wystąpią: Orest Cymbała, Nazar Sawko, finalista konkursu „Głos Ukrainy”, Irena Dola i in. „Moim marzeniem jest, aby festiwal odbywał się we Lwowie co roku, a pamięć o tak wspaniałym piosenkarzu, jak Janusz Gniatkowski, zachowała się jak najdłużej w jego mieście rodzinnym” – dodał Orest Cymbała, autor projektu.

Bilety można kupić w kasie filharmonii :+38 (032) 235-89-46 oraz na stronie https://kasa.in.ua/ua/lviv/concert/apassionata-2019

Anna Gordijewska
Tekst ukazał się w nr 11 (327) 15-27 czerwca 2019

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.