• Ach, co to był za ślub!

    6 lipca we lwowskiej bazylice metropolitalnej odbył się ślub Joanny Janczyckiej i Jana Sabadasza. Stało się już bowiem piękną tradycją, że wielu lwowiaków z młodego pokolenia, mimo...
  • 30 lat kierowania nauczycieli na Wschód ...

    Trzydzieści lat minęło, jak jeden dzień – chciałoby się zaśpiewać w takt popularnej piosenki, ale nie jest to żaden truizm, a kryje się za nim intensywny okres pracy ORPEG i nauczy...
  • Spadek i wizja

    450 lat temu powstało jedno z najpotężniejszych państw ówczesnej Europy – Rzeczpospolita Obojga Narodów. Zawarta 1 lipca 1569 roku w Lublinie unia Korony Polskiej i Wielkiego Księs...

aktualności

Granice etniczne, granice kulturowe

16/07/2019 18:01

Prof. Lech Mróz z Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr hab. Roman Czmełyk z Lwowskiego Muzeum Historycznego wspólnie wygłosili wykład zatytułowany "Granice etniczne, granice kulturowe. Spór co jest czyje".

Pamięć. Pojednanie. Prawda

15/07/2019 13:22

Obchody 76 rocznicy Rzezi Wołyńskiej na Ukrainie.

Warszawa – uroczystości ku czci ofiar rzezi wołyńskiej

13/07/2019 13:36

W Warszawie uczczone zostaną ofiary rzezi wołyńskiej. W Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej, prezydent Andrzej Duda złożył wieńce przed pomnikiem Rzezi Wołyńskiej w Warszawie.

Pogoń Lwów Amatorska wygrała z Orłem Bydgoszcz

11/07/2019 16:13

W towarzyskim meczu sekcja sportowo-rekreacyjna Pogoni Lwów pokonała Orła Bydgoszcz 5:2. Po meczu piłkarze i kibice dzielili się wrażeniami przy wspólnym grillowaniu.

Ruszyła Piesza Pielgrzymka Pokoju i Pojednania do Bołszowiec

10/07/2019 15:28

Pieszą Pielgrzymkę Pokoju i Pojednania do sanktuarium Matki Bożej w Bołszowcach co roku organizują franciszkanie konwentualni.

Gośćmi Miesiąca Spotkań Literackich we Lwowie będą również Polacy

10/07/2019 05:53

Rozpoczął się maraton literatury Europy Środkowo-Wschodniej. Gościem specjalnym Miesiąca Spotkań Literackich jest Rumunia. Wśród pisarzy z Ukrainy, Czech, Słowacji, Rumuni i Mołdawii będzie reprezentowana również Polska.

Jerzy Giedroyć i Bohdan Osadczuk – współpraca dwóch intelektualistów

09/07/2019 17:13

88. Spotkanie Ossolińskie poświęcone było wybitnym postaciom w powojennych stosunkach polsko-ukraińskich – redaktorowi paryskiej „Kultury” Jerzemu Giedroyciowi i profesorowi Uniwersytetu Berlińskiego Bohdanowi Osadczukowi.

Prace konserwatorskie na Cmentarzu Łyczakowskim. Sezon 2019

09/07/2019 17:06

Startuje kolejny sezon polsko-ukraińskich prac konserwatorskich na terenie Cmentarza Łyczakowskiego.

Dwa stulecia Ossolineum – dwa stulecia współpracy polsko-ukraińskiej

09/07/2019 17:01

Kolejne Spotkanie Ossolińskie odbyło się w największej sali Lwowskiej Narodowej Naukowej Biblioteki Ukrainy im. W. Stefanyka. W dawnej siedzibie Ossolineum została zaprezentowana książka „200 lat Ossolineum”, wydana we Wrocławiu do jubileuszu Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

publicystyka

Czy wśród pustelników w Puszczy byli Polacy?

13/07/2019 03:39

Kapliczka w pieczarze Puszczy Pustelnika, położonej koło nadzbruczańskiej wioski Kręciłów w rejonie husiatyńskim całkowicie słusznie może nosić miano najstarszego czynnego obiektu sakralnego na Ukrainie. Jest to w części wyryta ręcznie pieczara u podnóża malowniczego pasma wzgórz z górującą nad nim górą Dzwonigrodzką.

Gdańsk w Koronach ormiańskich i stanisławowskich

10/07/2019 04:41

Wochczujn kez Mariam!

Jak Polacy Charków budowali. Część LII

09/07/2019 04:24

Polscy architekci, urodzeni lub pośrednio związani z Charkowem

„Polacy we Lwowie 1944–1959”

08/07/2019 08:20

W dniu 3 czerwca 2019 na Uniwersytecie Rzeszowskim odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej Piotra Olechowskiego „Polacy we Lwowie 1944–1959”.

Spisek porucznika Deblessema. Część 3

08/07/2019 08:13

Wszelkie wspomnienia są rzeczą subiektywną. Ich autorzy starają się przypisać sobie jak najwięcej osiągnięć i przerzucić na innych swe porażki. Aby uzyskać realny kształt wydarzeń należy porównać kilka wspomnień. Wydarzenia 25 maja 1919 roku przedstawiają polscy, ukraińscy i niemieccy ich uczestnicy. Zaczniemy od Deblessema.

Lato, wczasy, słońce…

04/07/2019 10:02

Ponieważ mamy okres letni, upalną pogodę, wakacje – więc pora na coś lekkiego. Oto co pisała prasa lwowska w czerwcu 1929 roku.

Prace konserwatorskie w świątyniach lwowskich. Sezon 2019

01/07/2019 04:37

W sezonie 2019 roku polsko-ukraińska grupa konserwatorów kontynuuje w szerokim zakresie prace rozpoczęte w ubiegłych latach. Dotyczy to prac w katedrze Łacińskiej, w katedrze Ormiańskiej, w kościele pw. św. Antoniego na Łyczakowie i w kościele pojezuickim pw. św. Piotra i Pawła – obecnie greckokatolickiej cerkwi garnizonowej.

Julian Oktawian Zachariewicz. Część III

29/06/2019 09:21

Julian Oktawian Zachariewicz – zapomniany ojciec polskiej architektury

Wypadki w dawnym Lwowie

28/06/2019 06:13

Lwowska prasa z początków minionego stulecia dostarcza nam wielu niezwykle ciekawych informacji dotyczących spraw życia codziennego.

Dyskomfort logicznego myślenia

27/06/2019 19:50

Od dłuższego już czasu zanudzam czytelników Kuriera Galicyjskiego tekstami o przeróżnych mechanizmach rządzących dyskusjami, o logice, o błędach, o manipulacjach wszelakich.

O historii należy pisać szczerze…

27/06/2019 09:12

Z Grzegorzem Gaudenem rozmawiał Krzysztof Szymański

Anielskie pienia w katedrze lwowskiej

-a A+

Tak bowiem można określić koncert kolęd, który odbył się 26 stycznia w katedrze lwowskiej. Wykonawcą był Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”, który wystąpił w pełnej gali – 100-osobowy chór i orkiestra. Przyjazd do Lwowa możliwy był dzięki fundacji Dziedzictwo Kresowe i jej prezesowi Janowi Sabadaszowi, Lwowiakowi, który najlepiej odczuwa potrzeby swoich rodaków i Kresów.

Na długo przed rozpoczęciem koncertu katedra lwowska była zapełniona prawie całkowicie. Na koncert przybyli klerycy, siostry zakonne i kapłani diecezji lwowskiej z metropolitą abp Mieczysławem Mokrzyckim na czele, który również objął koncert patronatem honorowym. Obecne były osoby duchowne innych obrządków. Dyplomatów RP reprezentował konsul generalny Rafał Wolski. Wnętrze katedry oświetlone jedynie przyciemnionym światłem koloru fioletowego. Zresztą światło w tym koncercie odegra rolę podkreślającą treść wspaniałych kolęd. Prawie punktualnie o godz. 16:00, przy oklaskach zebranych, do prezbiterium katedry wchodzi najpierw orkiestra, a za nią chór. Stroje ludowe mienią się wszystkimi barwami, bogactwem dodatków. Chór zajmuje swe miejsce na podestach, a w tle ma obraz lwowskiej Matki Boskiej Łaskawej, bo koncert w tych historycznych murach też i jej był poświęcony. Dyrygent i dyrektor Zespołu Jacek Boniecki zajmuje swe miejsce za pulpitem… Koncert czas już zacząć.

Jeszcze tylko powitanie osobistości, goszczących na koncercie, i krótkie przedstawienie historii i dorobku Zespołu, którego dokonała prowadząca koncert Zofia Iwanowa. Zespół w ubiegłym roku obchodził swój jubileusz 70-lecia. W ciągu tych lat przez zespół przewinęło się niejedno pokolenie tancerzy i śpiewaków, zaś nazwiska Ireny Santor, Stanisława Jopka czy Lidii Korsakówny znane są wszystkim. W tym okresie dał prawie 7 tys. koncertów w kraju i za granicą, przemierzył ponad 2,3 mln km. Na każdy koncert „Mazowsze” zabiera około 20 ton bagażu. Przygotowaniem spektaklu zajmuje się Grupa Techniczna, która od 6 do 8 godzin w pocie czoła przygotowuje oświetlenie i nagłośnienie. Cieszył zespół pięknym wykonaniem pieśni ludowych i ognistymi tańcami ponad 23 mln rodaków na wszystkich kontynentach (z wyjątkiem Antarktydy). W dorobku zespołu są melodie ludowe z całej Polski oraz tak popularne na całym świecie – polskie kolędy.

Skinienie batuty i pod sklepieniem katedry rozlewa się anielska muzyka i śpiew. Artystycznie wykonanie jest na najwyższym poziomie, wszystko jest zgrane do jednego tomu, każdej nuty, a głosy solistów mają brzmienie operowe. Publiczność w katedrze zmarła w zachwycie i chłonęła płynącą muzykę. Całości wrażeń artystycznych dopełniało oświetlenie: zmieniały się kolory tła poza chórem, nasycenie barwy, ostrość promieni. Przy pierwszych akordach kolędy „Bracia, patrzcie jeno…” nad chórem wyrwały się ostre promienie, symbolizujące niebiańskie światło wydobywające się ze żłóbka.

Fot. Konstanty Czawaga

Koncert przeleciał w mgnieniu oka. Takiej muzyki chciało by się słuchać i słuchać. Była to prawdziwa uczta dla ducha. Ale niestety wszystko ma swój koniec i ten koncert też. Po owacjach publiczności i po ukłonach chóru i orkiestry do zebranych zwrócił się organizator koncertu, prezes fundacji Dziedzictwo Kresowe Jan Sabadasz, który zaznaczył:

- Nie ma piękniejszego brzmienia polskich kolęd, niż to, które właśnie usłyszeliśmy w wykonaniu Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze i jestem głęboko przekonany, że wszyscy tu zebrani podzielają ten zachwyt. Wielu z nas wychowało się na kolędach w interpretacji Mazowsza. W wielu miastach w Polsce, ale także w wielu domach, tu we Lwowie, rozbrzmiewają one od dziesiątek lat w okresie Świąt Bożego Narodzenia. W imieniu organizatorów dzisiejszego koncertu pragnę serdecznie podziękować dyrekcji i całemu zespołowi Mazowsze za ten wspaniały, wzruszający koncert, który na długo zapadnie w pamięci wszystkich tu obecnych. Szczególne słowa podziękowania należą się w tym miejscu Panu Adamowi Struzikowi – Marszałkowi Województwa Mazowieckiego, bez wsparcia którego ten koncert nie mógłby się odbyć. Dziękuję gospodarzowi naszej przepięknej katedry – księdzu prałatowi Janowi Niklowi, serdecznie dziękuję Kurierowi Galicyjskiemu za objęcie koncertu patronatem medialnym, a także wszystkim, którzy mieli swój znaczący wkład w organizację dzisiejszego wyjątkowego wydarzenia artystycznego.

Podziękował także patronom honorowym koncertu: JE abp Mieczysławowi Mokrzyckiemu oraz Rafałowi Wolskiemu – konsulowi generalnemu RP we Lwowie, a następnie wręczył dyrektorowi Zespołu Jackowi Bonieckiemu złoty medal Fundacji „Serce dla Kresów” jako dowód wdzięczności za pielęgnowania tradycji muzycznych i kształtowania kultury narodowej, co zostało nagrodzone gromkimi owacjami ze strony publiczności.

Dziękując za możliwość wystąpienia przed lwowską publicznością i za wyróżnienie Jacek Boniecki powiedział:

- Zespół „Mazowsze” przemierza tysiące kilometrów. W ciągu swojej 70-letniej działalności był w wielu miejscach, ale kilka z nich wydają mi się miejscami szczególnymi. Na pewno Lwów i ta przepiękna katedra jest takim miejscem. Z radością przyjęliśmy to zaproszenie i dzięki wsparciu marszałka Adama Struzika doszło ono do skutku, to miejsce brzmi szczególnie i jest szczególnym dla państwa i dla nas wszystkich. Z radością kolędowaliśmy tutaj i mam nadzieję, że pocieszyliśmy państwo tą piękna muzyka, która zrodziła się z tradycji ludowej. Cieszymy się ze spotkania tutaj, a szczególnie z księdzem arcybiskupem, z którym mamy radość spotykać się dość często. Cieszę się i dziękuję w imieniu całego zespołu z możliwości spotkania się z publicznością i za państwa obecność – zakończył Jacek Boniecki.

Następnie konsul generalny RP we Lwowie Rafał Wolski odczytał list, którzy nadszedł do Konsulatu z Kancelarii Prezydenta RP. Powiedziano tam między innymi:

- Serdecznie pozdrawiam państwa z okazji koncertu, który odbędzie się w katedrze lwowskiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Panny Marii. Dzisiejszy koncert podkreśla jak wielka rolę ma dla nas, Polaków, wspólne świętowania i celebrowanie radosnego czasu Narodzenia Pańskiego. My, Polacy, nawet rozrzuceni po całym świecie, właśnie w tej tradycji odnajdowaliśmy zawsze umocnienie.

W imieniu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej pana Andrzeja Dudy życzę państwu, aby ten program pastorałkowo-kolędowy trafił wprost do państwa serc i wypełnił je radością i nadzieją, a nowy 2019 rok przyniósł spełnienia marzeń.

List podpisał Adam Kwiatkowski – sekretarz stanu i szef Biura ds. kontaktów z Polakami za granicą.

Na zakończenie do Zespołu „Mazowsze” i zebranych zwrócił się Metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki:

- Cieszę się bardzo, że przy szopce bożenarodzeniowej mogliśmy uczestniczyć w tym pięknym kolędowaniu wykonanym przez orkiestrę i chór zespołu „Mazowsze”. W imieniu nas wszystkich obecnych pragnąłbym wam z całego serca za to podziękować. Miałem okazję wiele razy spotykać się z wami i was słuchać, nawet na terenie naszej archidiecezji. Ale, żeby spotkać się z wami tutaj musiałem czekać 11 lat. Dziękuję wam za to i dziękuję za wszystkie dobre słowa skierowane tutaj skierowane do nas. Pragnę podziękować panu prezesowi Janowi Sabadaszowi za zorganizowanie tego koncertu. Myślę, że jest to piękny dar, dar świąteczny i noworoczny dla nas i myślę, że On uczynił to z wielką radością, bo to jest dar dla jego miasta, dla jego katedry. Ale jedna osoba w murach tej katedry nie jest usatysfakcjonowana i odczuwa pewien niedosyt. Jest nią święty Jan Paweł II, który jest z nami przez swoje święte relikwie i przez obcowanie świętych. Kolędowanie od święta Trzech Króli do MB Gromnicznej każdego dnia u Ojca Świętego trwało półtorej godziny – wspomniał abp Mieczysław Mokrzycki.

Na zakończenie udzielił artystom i wszystkim obecnym błogosławieństwa.

Świątynia powoli pustoszała, ludzie niechętnie rozchodzili się, pozostając pod wpływem wspaniałej muzyki, dźwięki której jakby zawisły pod katedralnymi sklepieniami. Spłynęły do Lwowa i tu pozostaną za sprawą fundacji Dziedzictwo Kresowe i jej prezesa Jana Sabadasza, który pomimo, że przeniósł się do Warszawy to sercem pozostanie na zawsze Lwowiakiem.

Krzysztof Szymański
Anna Gordijewska

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.