• Święto Wojska Polskiego we Lwowie

    Uroczystą mszą św. w katedrze lwowskiej rozpoczęły się uroczystości odpustowe Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz obchody Święta Wojska Polskiego. ...
  • 19. Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katy...

    Na Ukrainę przybyli uczestnicy 19. Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego. 13 sierpnia, po zwiedzeniu Lwowa, polscy motocykliści udali się do Zadwórza, Brodów, Podkamieni...
  • Polscy harcerze oddają hołd ukraińskim ż...

    W przeddzień 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej polscy harcerze i członkowie organizacji ukraińskich skautów Płast zapalą świece w całej Polsce na grobach żołnierzy Ukraińskiej Republ...

aktualności

Marszałek Senatu weźmie udział w upamiętnieniu bitwy pod Kostiuchnówką

16/08/2019 11:53

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski rozpoczął w piątek wizytę na Ukrainie, gdzie weźmie udział w uroczystościach upamiętniających bitwę pod Kostiuchnówką i spotka się z harcerzami oraz z Polakami z Łuckiego Okręgu Konsularnego.

1600 osób skorzystało z przejścia granicznego na Zakarpaciu

14/08/2019 16:07

Przejście graniczne Łubnia – Wołosate, które funkcjonowało na granicy polsko-ukraińskiej od 8 do 10 sierpnia pozwoliło na przekroczenie granicy 1600 obywateli różnych państw – informuje służba prasowa administracji obwodowej Zakarpacia.

28. Piesza Pielgrzymka z Ukrainy na Kalwarię Pacławską

12/08/2019 14:14

Niedzielnym porankiem 11 sierpnia od kościoła św. Józefa w Trzcieńcu koło Mościsk strartowała 28. Piesza Pielgrzymka z archidiecezji lwowskiej do sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej.

Spotkanie wakacyjne z Kabaretem „Czwarta rano”

12/08/2019 14:05

W Budynku Nauczyciela przy ul. Kopernika 42 odbył się specjalny wakacyjny występ Lwowskiego Kabaretu Artystycznego „Czwarta rano”.

W Lutowiskach odsłonięto popiersie Jerzego Janickiego

11/08/2019 16:14

W Gminnym Ośrodku Kultury w Lutowiskach odsłonięto popiersie Jerzego Janickiego - wybitnego pisarza, dramaturga, scenarzysty, współautora seriali radiowych i telewizyjnych. Na uroczystości przyjechała rodzina reżysera.

Wyjazd integracyjny Dziecięcego Hospicjum Domowego we Lwowie

09/08/2019 09:24

Po raz piąty, Fundacja „Dajmy nadzieję”, która prowadzi Dziecięce Hospicjum Domowe we Lwowie, zorganizowała wyjazd integracyjny dla rodzin mających nieuleczalnie chore dzieci.

Akcja „Lato z Polską” 2019 w Opolu

08/08/2019 15:29

W dniach 24 lipca – 2 sierpnia br. młodzież zrzeszona przy Towarzystwie Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej oddział w Stryju uczestniczyła w akcji „Lato z Polską” zorganizowanej przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” w Opolu. Program był bardzo bogaty, łączył w sobie dużo zajęć i wycieczek oraz zwiedzanie ważnych dla polskiej kultury i historii miejsc.

W Paryżu o Polskim Teatrze Ludowym we Lwowie

08/08/2019 06:56

Na zaproszenie Stowarzyszenia „Kresy we Francji” przybył do Paryża Zbigniew Chrzanowski – Dyrektor Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie z delegacją towarzyszącą Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie z Warszawy.

To co nas łączy ― Polska

06/08/2019 19:01

W dniach od 30 czerwca do 7 lipca 2019 r. w Wielkopolsce przebywała grupa dzieci, młodzieży, nauczycieli i działaczy polonijnych organizacji z Ukrainy i Białorusi.

publicystyka

Ostatni bój stanisławowskiej fortecy. Część 2

13/08/2019 09:49

Dalsze wydarzenia, opisujące zajęcie stanisławowskiej fortecy, zaczerpnęliśmy ze wspomnień dwóch osób.

Dominikanie. Część 3

12/08/2019 09:40

Klasztory rzymskokatolickie na Wschodzie Rzeczypospolitej

Legendy starego Stanisławowa. Część 23

11/08/2019 09:31

Pasaż od Gustawa Eiffla

Pierwszy mecz, pierwszy gol. Część 1

10/08/2019 07:48

O Edmundzie Cenarze, osobie, która zapoczątkowała we Lwowie piłkę nożna, faktycznie stając się jego „ojcem chrzestnym”, pisałem już w Kurierze Galicyjskim w 2015 roku (nr 16 (236), 28.08–14.09).

Ulwowiciel kabaretu

09/08/2019 07:36

Codzienność rzadko zajmuje poczesne miejsce w historii, pamięć ludzi i narodów przez całe stulecia napędzają wielkie, często brutalne tryby polityki.

Jak na wieży ratuszowej przechowano żydowską rodzinę

09/08/2019 07:23

Po raz pierwszy usłyszałem tę prawie niewiarygodną historię wiele lat temu z ust honorowego obywatela Drohobycza śp. Alfreda Szrajera. Znał osobiście uratowaną z Holokaustu Irenę Binsztok (Frisz), późniejszą pisarkę.

Adam Marie – tragiczna historia lwowskiego kolejarza

08/08/2019 06:52

Opisując represje z lat pierwszej sowieckiej okupacji przywołujemy zazwyczaj falę brutalnych morderstw bezpośrednio po 17 września 1939 r., masowe deportacje z lutego 1940 r, czy też likwidację więzień w czerwcu 1941 r. Sowiecki terror miał też jednak zupełnie inne oblicze – nie tak spektakularne, ale znacznie bardziej niebezpieczne i pochłaniające zdecydowanie więcej ofiar.

Izba i komora pod jednym dachem

06/08/2019 19:07

I Rzeczpospolita w okresie rozbiorów zamieszkana była głównie przez ludność wiejską. W rolnictwie i hodowli zajętych było prawie 90% jej mieszkańców. W tym czasie w Europie Zachodniej zakładano już podstawy nowoczesnego przemysłu i rolnictwa: przeważały płodozmiany, wykorzystanie nowych kultur. Na roli coraz częściej pracowały maszyny rolnicze.

Jak Polacy Charków budowali. Część LIV

05/08/2019 10:18

Zasługi i porażki rodziny Szackich w Charkowie

Strusów – jedna z najpiękniejszych wsi Ukrainy

05/08/2019 10:07

Miejscowość Strusów koło Trembowli na trwałe ulokowała się w dziesiątce najpiękniejszych zakątków Ukrainy, przy czym w górnej części tabeli. Wioska faktycznie jest niezwykle malownicza, ma wiele interesujących zabytków, więc żaden podróżny nie odjedzie stąd rozczarowany.

"100 na 100" i "Muzyka Niepodległości"

-a A+

Wieczorem 11 listopada we Lwowskiej Filharmonii Narodowej w ramach projektu "100 na 100. Muzyczne dekady wolności" odbył się ekskluzywny koncert polskiej współczesnej muzyki klasycznej z udziałem muzyków ukraińskich z Ensemble Nostri Temporis pod dyrekcją Romana Rewakowicza z Warszawy.

Podstawą projektu "100 na 100" stała lista stu najważniejszych utworów polskich kompozytorów, powstałych w latach 1918–2018. 11 listopada o tej samej porze koncerty odbywały się w 11 najważniejszych ośrodkach muzycznych w Polsce. Od Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, przez Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, aż po Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Brzmiała muzyka polska powstała od 1918 roku. Tego samego dnia utwory Karola Szymanowskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego czy Agaty Zubel wykonywali w 11 miastach na świecie najwyższej klasy artyści specjalizujący się w muzyce współczesnej. We współpracy z tak znaczącymi formacjami sceny muzycznej jak London Sinfonietta, Klangforum Wien, Ensemble InterContemporain czy Ensemble Modern przygotowano koncerty w Nowym Jorku i Chicago, Tokio, Melbourne, Londynie, Paryżu, Frankfurcie nad Menem, Mediolanie, Wiedniu, Kopenhadze oraz we Lwowie.

– Sto utworów jest wykonanych w tych 11 miastach i jestem bardzo szczęśliwy, że dzisiaj, 11 listopada, w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości mogliśmy się również dołączyć do tego projektu i zagrać ten program we Lwowie – powiedział dla Kuriera Galicyjskiego maestro Roman Rewakowicz.

Lwowski koncert został złożony z tak ważnych utworów polskiej współczesnej literatury muzycznej: Zorze IV – "Melos-Etos" Jerzego Kornowicza, Łańcuch I Witolda Lutosławskiego, Dwie konstrukcje iluzoryczne Pawła Szymańskiego, Geysir – Grisey Marcina Stańczyka oraz Eine kleine Herbstmusik Pawła Mykietyna.

– Cztery utwory są po raz pierwszy wykonane w Ukrainie – wyjaśnił Roman Rewakowicz. – Utwór Jerzego Kornowicza był wykonany już lat temu dziesięć w Kijowie, ale trzeba powiedzieć, że ta akcja to jest część większej całości.

Na pytanie jak układała się współpraca z muzykami ukraińskimi, Roman Rewakowicz powiedział:

– Zespół Nostri Temporis, którego kierownikiem jest Bogdan Segin, również głównym koordynatorem tego projektu we Lwowie, zaprosił do wykonania tych utworów kijowski zespół, bo główna część zespołu to są muzycy z Kijowa, którzy przyjechali tutaj na parę dni prób, a do nich dołączyli muzycy lwowscy. Można dzisiaj powiedzieć, że był to zespół kijowsko-lwowski. Muzycy ukraińscy grali polską muzykę. Jestem bardzo szczęśliwy i zadowolony z tego, że mogliśmy tę muzykę tutaj pokazać. To, co my dzisiaj wykonali, można powiedzieć, że jest to pierwsza linia estetyczna dzisiaj w Polsce. Publiczność, która była na koncercie, z pewnością zauważyła taki moment konstrukcyjny tych utworów, który się może na pierwszy plan wysuwa i taki moment intelektualny. Zdarzały się tam momenty liryczne i jakieś takie ładnie, pięknie brzmiące, ale to wszystko jest założone w taką bardzo żelazną konstrukcję. Gdy pytają mnie o porównanie muzyki polskiej i ukraińskiej, to mówię, że w twórczości polskich kompozytorów racio dominuje. Z kolei muzyka ukraińska ma więcej może sentymentów, więcej emocji, więcej linii melodycznych. Są różne kultury, różne narody i te wszystkie kultury wzbogacają kulturę świata.

Muzykolog Filharmonii Lwowskiej Zofia Iwanowa, która prowadziła koncert, zaznaczyła, że maestro Roman Rewakowicz jest bardzo dobrze znany we Lwowie i na ogół na Ukrainie.

– To jest kolejny przysłów o wielkim moście polsko-ukraińskim, który buduję od dziesięcioleci – powiedział Roman Rewakowicz. – W tym roku mamy też mały jubileusz Fundacji, którą prowadzę – Fundacji Pro Musica Viva, która powstała 20 lat temu. On też jest dołączony do świętowania jubileuszu 100-lecia Niepodległości Polski. Nie tylko Polski, bo mamy też 100-lecie Niepodległości Ukrainy. W Kijowie odbyły się już dwa koncerty pod hasłem "Muzyka Niepodległości". Na pierwszym koncercie, który był jednocześnie koncertem inauguracyjnym Festiwalu Kijów Music Fest dyrygował sam Krzysztof Penderecki swoim wielkim "Credo". Ja miałem zaszczyt przed tym utworem wykonać dwa ukraińskie utwory: utwór Igora Szczerbakowa i Bogdany Frolak. To było pod koniec września. A pod koniec października wykonaliśmy drugi koncert z tego tryptyku "Muzyki Niepodległości" z udziałem Narodowego Chóru Ukrainy "Dumka" i tym razem w Budynku Muzyki Kameralnej i Organowej w Kijowie wykonaliśmy muzykę a capella chóralną . W pierwszej części dyrygowałem utworami Góreckiego, a w części drugiej szef Chóru "Dumka" Jewhen Sawczuk dyrygował utworami Walentyna Sylwestrowa. Przed nami trzecie przęsło tego tryptyku: na początku grudnia odbędzie się koncert symfoniczny z udziałem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Ukrainy pod moją dyrekcją i znów wykonamy muzykę ukraińską i polską. W części pierwszej zabrzmią utwory Hanny Hawryłeć i Igora Szczerbakowa, a w części drugiej monumentalna, wielka symfonia "Polonia" Jana Ignacego Paderewskiego. Nie może tego nazwiska zabraknąć w kontekście polskiej Niepodległości.

Wydarzenie zostało realizowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Niepodległa" oraz objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Po zakończeniu koncertu kwiaty wykonawcom koncertu wręczył konsul RP we Lwowie Marian Orlikowski.

Konstanty Czawaga
Fot. Konstanty Czawaga

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.