• Pożegnanie z Mirosławem Rowickim

    Msza Pożegnalna Mirosława Rowickiego, redaktora naczelnego Kuriera Galicyjskiego zostanie odprawiona w czwartek 16 lipca o godz. 12:00 w katedrze lwowskiej. ...
  • Prezydent Ukrainy pogratulował zwycięstw...

    Zwycięstwa w drugiej turze wyborów prezydenckich pogratulował Andrzejowi Dudzie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zaprosił prezydenta Polski na Ukrainę. – Razem jesteśmy silnie...
  • Andrzej Duda wygrywa wybory prezydenckie

    Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że według cząstkowych, nieoficjalnych wyników zwycięzcą II tury wyborów prezydenckich został prezydent Andrzej Duda. ...

aktualności

77. rocznica Zbrodni Wołyńskiej

16/07/2020 06:17

W dniach 11–12 lipca na Ukrainie w 77. rocznicę „Krwawej Niedzieli” na Wołyniu wznoszono modlitwy

Kolejny sezon prac konserwatorskich na Ukrainie – rozpoczęty

14/07/2020 12:04

W dniach 14–16 lipca br. odbędzie się pierwsza w tym roku komisja konserwatorska, która omówi rozpoczynające się prace konserwatorskie przy obiektach, zlokalizowanych w obwodzie lwowskim, związanych z polskim dziedzictwem kulturowym.

Pomimo pandemii koronawirusa odbyła się pielgrzymka do Bołszowców

14/07/2020 11:03

W zmienionej formie i zgodnie z przepisami sanitarnymi w związku z pandemią koronawirusa w archidiecezji lwowskiej odbyła się zorganizowana przez franciszkanów piesza pielgrzymka młodzieży. W tym roku udała się ona do sanktuarium Matki Bożej Pokoju i Pojednania w Bołszowcach koło Halicza.

Nie żyje Mirosław Rowicki

13/07/2020 19:15

Z głębokim żalem żegnamy naszego Kochanego Szefa, Człowieka o gołębim sercu, Mirosława Rowickiego, redaktora naczelnego i założyciela Kuriera Galicyjskiego, który odszedł do Pana 9 lipca bieżącego roku.

O sytuacji popowodziowej w obwodzie iwanofrankiwskim

12/07/2020 08:57

Konsul generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz 6 lipca odwiedziła z oficjalną wizytą Iwano-Frankiwsk oraz Tłumacz, Petryłów i Halicz w obwodzie iwanofrankiwskim.

Pomoc dla Polaków na Ukrainie w czasie pandemii koronawirusa

11/07/2020 07:13

Fundacja Dziedzictwo Kresowe jest dobrze znana z szeregu swoich akcji pomocowych adresowanych do Polaków na Kresach. Od kilku lat realizuje szczytną akcję pn. „Serce dla Rodaka”, w ramach której, osoby polskiego pochodzenia otrzymują w okresie świąt Bożego Narodzenia paczki zawierające produkty spożywcze oraz artykuły chemii gospodarczej.

100-lecie śmierci lwowskiego Apostoła Bożego Miłosierdzia

08/07/2020 07:11

W dniach 26–28 czerwca we Lwowie obchodzono jubileusz 100-lecia śmierci św. Zygmunta Gorazdowskiego.

Reaktywacja sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Tartakowie

07/07/2020 15:33

4 lipca w Tartakowie koło Sokala arcybiskup lwowski Mieczysław Mokrzycki podniósł kościół pw. św. Michała Archanioła do godności sanktuarium.

publicystyka

11 lipca – wspólny ból Ukraińców i Polaków…

16/07/2020 06:23

11 lipca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Z tej okazji na stronie FB Ambasady Ukrainy w RP ukazał się tekst, zatytułowany „11 lipca – wspólny ból Ukraińców i Polaków…”

O wołyńskich strzelcach w rocznicę zbrodni katyńskiej. Część 4

11/07/2020 08:03

Z wołyńskiej kolekcji Tadeusza Marcinkowskiego

Jan Paweł II a archidiecezja lwowska. Część 2

11/07/2020 06:28

Kardynałowie mianowani dla Lwowa to wzmocnienie autorytetu Kościoła katolickiego

Legendy starego Stanisławowa. Część 36

09/07/2020 06:32

Zapomniany bohater

Rok 1920: Pamięć podczas epidemii. Relacja z akcji – część 3

08/07/2020 07:22

W tym odcinku wspólnie zwiedzimy pochówki po bitwach z bolszewikami w obw. tarnopolskim, chmielnickim i na Ziemi Winnickiej.

Turcy na froncie wschodnim I wojny światowej

06/07/2020 07:13

Działania bojowe zazwyczaj znaczą swój przebieg cmentarzami wojennymi. Niewielu znany jest fakt istnienia w Galicji cmentarzy wojsk tureckich. Tak, tak – wojsk tureckich walczących wspólnie w koalicji niemiecko-austro-węgierskiej i broniących Europy przed barbarzyńcami ze wschodu…

Białoruś, kraj wybiórczo niewidzialny

05/07/2020 13:41

Białoruś przygotowuje się do wyborów prezydenckich, lecz doniesienia z tego kraju z rzadka pojawiają się w serwisach informacyjnych.

Wędrówka do huculskich grażd

03/07/2020 16:56

Skanseny Lwowa, Użhorodu i Kijowa szczycą się huculskimi grażdami. Są to czworoboczne zagrody góralskie, w których dom łączy się z budynkami gospodarczymi, tworząc pośrodku dziedziniec. Prawie wszystkie takie małe twierdze ludowe w Karpatach już znikły. W Krzyworówni nad Czeremoszem Czarnym pozostała jeszcze wybudowana w XIX wieku grażda, która po śmierci gospodarzy została przekształcona w obiekt muzealny. Jedyna natomiast zamieszkała grażda w tej okolicy zachowała się pod samym szczytem góry Ihrec.

Niewidomy pisarz

03/07/2020 12:28

Michał Kaziów – o jego niezwykłym życiu i twórczości napisano wiele artykułów, esejów, recenzji i nakręcono film. Pisarz, publicysta, znawca problematyki radiowej, doktor polonistyki, autor licznych książek, artykułów, felietonów, audycji radiowych, esejów i prac naukowych.

Muzyka otwiera granice. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Sacrum Non Profanum”

-a A+

13. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Sacrum Non Profanum” odbył się w dniach 27 kwietnia – 3 maja we Lwowie i Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie) pod hasłem – „Polska Muzyka Naszych Czasów na Ukrainie – Karol Szymanowski i Wojciech Kilar”.

Główny organizator pierwszej odsłony festiwalu – Pomorskie Stowarzyszenie Instrumentalistów Academia i Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku. Impreza będzie kontynuowana w sierpniu w Berlinie, Szczecinie i Trzęsaczu, gdzie zabrzmi muzyka polskiego kompozytora, tworzącego na obczyźnie – sir Andrzeja Panufnika. Kurier Galicyjski objął patronatem medialnym to znakomite wydarzenie muzyczne.W poprzednich edycjach festiwalu organizatorzy starali się przybliżyć miłośnikom muzyki poważnej twórczość wybitnych polskich kompozytorów XX i XXI wieku, m.in.: Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego, Wojciecha Kilara, Karola Szymanowskiego oraz Witolda Lutosławskiego.

- Jest to kontynuacja festiwalu, który prowadziliśmy swego czasu w Szczecinie, z piękna nazwą „Przez muzykę do świata wartości”. Przez pierwsze pięć lat koncerty były organizowane na najwyższym poziomie, zapraszaliśmy znakomitych wykonawców. W roku 2010 obchodzono 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. Podczas tego festiwalu ewenementem na skalę krajową było wykonanie wszystkich utworów Chopina, które kompozytor napisał na fortepian z towarzyszeniem orkiestry – mówi prof. Bohdan Boguszewski, dyrektor muzyczny festiwalu, prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Instrumentalistów Academia.

Po inicjatywie w Polsce, organizatorzy zostali zaproszeni do Nowego Yorku na zakończenie obchodów rocznicy urodzin wielkiego Polaka. – Chopin przyniósł nam tę formułę i postanowiliśmy każdego roku wybierać jednego kompozytora, który byłby naszym patronem – dodał Bohdan Boguszewski.

Właśnie w Stanach Zjednoczonych zrodził się pomysł festiwalu muzycznego na Ukrainie. – Był to zaczyn festiwalu z muzyką Wojciecha Kilara i Karola Szymanowskiego tutaj, na Ukrainie, gdzie na świat przyszli ci dwaj wybitni polscy kompozytorzy – powiedziała dla Kuriera Galicyjskiego rzecznik festiwalu dr Anna Koprowicz. – Tutaj przed laty, dokładnie 85 lat temu urodził się we Lwowie Wojciech Kilar. Nigdy tego miasta już nie odwiedził, ale kochał je nad życie i często wracał do niego w różnych wspomnieniach. Tęsknił za swoim miastem, ale nie miał odwagi, żeby tutaj przyjechać. Wobec tego postanowiliśmy przyjechać tutaj z muzyką Wojciecha Kilara – dodała.Festiwal zainaugurował wernisaż wystawy planszowej autorstwa Elżbiety Jasińskiej-Jędrosz „Karol Szymanowski – życie i twórczość” w Muzeum Sztuki Przykarpacia w Iwano-Frankiwsku. Po nim odbyła się projekcja filmu „Karol Szymanowski: ukraińskie ścieżki polskiego geniusza” w reżyserii Zofii Bohdaszowej. Podczas konferencji naukowej prelegenci z Polski i Ukrainy przybliżyli postać Karola Szymanowskiego. Na zakończenie festiwalu w stanisławowskiej filharmonii wystąpił zespół pieśni i tańca z Czernichowa.

- Festiwal odbywa się już nie po raz pierwszy zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. W tym roku – po raz pierwszy we Lwowie i Iwano-Frankiwsku. To bardzo cieszy, że Akademia Muzyczna w Szczecinie dostrzegła Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Stanisławowie, które prowadzi bardzo ożywioną działalność. Miło nam, że mogliśmy w tym roku gościć ten festiwal po raz pierwszy, i mam nadzieję, że nie ostatni – powiedziała Maria Osidacz, dyrektor CKPiDE.

Fot. Anna Gordijewska i Włodzimierz Gordijewski


W drugim dniu festiwalu delegacja na czele z konsulem generalnym RP we Lwowie Rafałem Wolskim złożyła kwiaty pod tablicą pamiątkową, umieszczoną na domu przy ul. Sapiehy 89 we Lwowie (dziś Bandery 89), w którym 17 lipca 1932 roku urodził się Wojciech Kilar.

W Muzeum Historycznym we Lwowie otwarto wernisaż wystawy fotograficznej „Wojciech Kilar. Teraz, teraz, teraz i... Amen” autorstwa Zdzisława Sowińskiego, bliskiego przyjaciela kompozytora. Artysta ukazał kompozytora na Jasnej Górze, gdzie twórca czerpał inspiracje do swojej twórczości i życiowych wyborów oraz w rodzinnym domu w Katowicach.

W ramach tygodniowego festiwalu w katedrze lwowskiej odbyły się dwa koncerty, podczas których zabrzmiały utwory Wojciecha Kilara Angelus, Exodus, Jubilate Deo, Voice dance i Karola Szymanowskiego – Stabat Mater, Jak doskonałym tworem jest człowiek.

Natomiast orkiestra lwowskiej filharmonii oraz chór im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie wykonały w sali filharmonii utwory znakomitych polskich kompozytorów m.in. Stanisława Moniuszki, Mikołaja Gomółki, Marka Jasińskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego.

W Dniu Polonii i Polaków za Granicą – 2 maja – znamiennym był koncert muzyki Chopina, Szymanowskiego i Kilara w wykonaniu orkiestry lwowskiej filharmonii pod batutą Bohdana Boguszewskiego. II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina zagrał pianista światowej sławy Sławomir Wilk.

- Cieszę się, że festiwal tak ceniony w środowisku muzycznym, dotarł również na Ukrainę. W filharmonii lwowskiej zabrzmiała muzyka Szymanowskiego, Chopina, Kilara. Twórcy, którzy prezentują trzy różne epoki, doświadczenia i wrażliwości, i których łączyła wspólna tęsknota – za Polską, za Ojczyzną, za wolnym krajem. Uczucia te wyrazili komponując muzykę, i teraz możemy cieszyć się nią, słuchając tych wspaniałych utworów – powiedział zastępca ambasadora RP w Kijowie Jacek Żur.

Na zakończenie festiwalu „Sacrum Non Profanum” w Stanisławowie odbył się koncert z okazji Święta Narodowego 3 Maja.To wspaniałe wydarzenie muzyczne byłoby niemożliwe bez wsparcia: filharmonii lwowskiej i iwano-frankiwskiej, muzeów – Historycznego Muzeum we Lwowie i Muzeum Sztuki Przykarpacia, lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej, Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku, Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie oraz Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.

Anna Gordijewska, Eugeniusz Sało

Fot. Eugeniusz Sało

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.