• Bliźnięta i Macocha: zagadkowe pogańskie...

    Na wschodzie Galicji znajduje się pasmo pagórków, które z powodu ukształtowania miejscowa ludność nazywa „górami”. Przed wieloma tysiącami lat przebiegała tędy linia brzegowa morza...
  • Deportacja Polaków ze Stanisławowa. Częś...

    W celu przeprowadzenia deportacji polskiej ludności z USRR stworzono przedstawicielstwo rządu Republiki Ukraińskiej „Do spraw ewakuacji ludności polskiej”, na czele którego stał O....
  • 100. rocznica Bitwy pod Dytiatynem

    19 września na Polskim Cmentarzu Wojennym koło Dytiatyna w obwodzie iwanofrankiwskim odbyły się uroczystości upamiętniające 100. rocznicę bitwy z bolszewikami. ...

aktualności

ХІIІ Polsko-Ukraińskie Spotkania – Jaremcze 2020

19/09/2020 08:17

Spotkania w tym roku odbędą się pod hasłem „ZA NASZĄ I WASZĄ WOLNOŚĆ: lekcje z przeszłości w świetle współczesnych realiów. W 100-lecie sojuszu Józefa Piłsudskiego i Symona Petlury oraz Bitwy Warszawskiej”.

Wrześniowy Krzemieniec Słowackiego

16/09/2020 07:02

W Krzemieńcu 4 września tradycyjnie są obchodzone urodziny Juliusza Słowackiego. Dyrektor Muzeum im. J. Słowackiego Tamara Sienina zorganizowała uroczystości, w których wzięli udział przedstawiciele władz miasta, członkowie Towarzystwa Odrodzenia Kultury Polskiej, studenci Akademii Pedagogicznej.

5. Dni Kultury Polskiej w Iwano-Frankiwsku

15/09/2020 11:41

Dni Kultury Polskiej w Iwano-Frankiwsku to doroczne wydarzenie, organizowane przez Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego, które na stałe wpisało się do kalendarza kulturalnego dawnego Stanisławowa. Pozwala ono nie tylko przybliżyć mieszkańcom współczesną kulturę polską, ale jest również sposobnością powrotu do historii miasta.

Święto plonów w Krysowicach

14/09/2020 13:33

W Krysowicach, położonych niedaleko Mościsk, w niedzielę 13 września na dziedzińcu sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej odbyły się archidiecezjalne dożynki.

Zamiast Krynicy, Karpacz

14/09/2020 13:23

Mimo pandemii, kolejny sukces Forum Ekonomicznego

Msza św. za śp. kardynała Mariana Jaworskiego w katedrze lwowskiej

13/09/2020 16:56

12 września w katedrze lwowskiej przy ustawionych przed głównym ołtarzem relikwiach bł. Jakuba Strzemię arcybiskup Mieczysław Mokrzycki przewodniczył Mszy św. za zmarłego kardynała Mariana Jaworskiego.

Kardynał Kalwaryjski

13/09/2020 16:53

† Marian kard. Jaworski, metropolita lwowski – „kardynał Kalwaryjski” – zgodnie z wolą zmarłego taki napis umieszczono na płycie nagrobnej byłego metropolity lwowskiego, kardynała Mariana Jaworskiego w kaplicy Cudownego Obrazu w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Otwarcie wystawy „Anna Walentynowicz – bohaterka dwóch narodów” w Kijowie

09/09/2020 07:31

W czterdziestolecie Solidarności i porozumień sierpniowych otwarto na Majdanie Niezależności w Kijowie wystawę „Anna Walentynowicz – bohaterka dwóch narodów”. Wystawa odsłania główne etapy życia Anny Walentynowicz, urodzonej na Ukrainie legendzie polskiej opozycji z czasów PRL, współzałożycielce ruchu związkowego „Solidarność”.

Bohaterowie Ukrainy i Polski

07/09/2020 07:52

Jedynie walką upartą i bezkompromisową pokazaliśmy światu, że Ukraina jest, że walczy o swoje prawa, o wolność i państwową niezależność – głosi fragment wystąpienia Symona Petlury, wyryty na jednym z pomników odnowionego cmentarza Petlurowców w Łańcucie.

publicystyka

Dytiatyn. Upamiętnienie setnej rocznicy bitwy

21/09/2020 12:08

Uroczystości upamiętniające setną rocznicę bitwy pod Dytiatynem odbyły się 19 września br.

Polskie rezydencje w granicach I Rzeczypospolitej

21/09/2020 07:33

W tej publikacji powracamy do badań na temat polskich dworów i pałaców wschodniego Wołynia i Podola.

Wędrowca wiary ks. kanonik Bronisław Mirecki

18/09/2020 06:30

Księdza kanonika Bronisława Mireckiego znałem jako ministrant katedralny, ponieważ był naszym spowiednikiem.

Pogrzeb Władysława Kozaka – mit i realność

18/09/2020 06:28

Wydarzenia w kwietniu 1936 roku we Lwowie wstrząsnęły miastem i odbiły się szerokim rozgłosem w całej Polsce, a nawet Europie. Takich rozruchów, takiej fali działań barbarzyńskich, rozpasania, orgii najgorszych mętów społecznych mieszkańcy nigdy przed tym nie doświadczyli.

O wołyńskich strzelcach w rocznicę zbrodni katyńskiej. Część 8

18/09/2020 06:21

Z wołyńskiej kolekcji Tadeusza Marcinkowskiego

Stulecie założenia w Paranie (Brazylia) polskiej rolniczej kolonii Virmond

18/09/2020 06:02

Był taki czas, na przełomie XIX i XX w., że tysiące ludzi z biednych polskich i ukraińskich wiosek szukało lepszych warunków życia za Oceanem Atlantyckim. Tłumy za darmo jechały do Ameryki Północnej i nieco mniejsze liczby do Ameryki Południowej, a głównie do Brazylii, gdzie bezpłatnie dawano ziemię na własność.

Wrzesień 1939 we Lwowie

16/09/2020 06:59

Surfując po stronach internetowych natrafiłem na interesujące materiały dotyczące wydarzeń „złotego” września 1939. Na stronach polona.pl natrafiłem na zdigitalizowane numery Wieku Nowego z 1, 14, 17, 19 i 20 września 1939 roku. Było to chyba jedno z nielicznych pism, które ukazywały się we Lwowie.

Mój skrawek Wielkiego Stepu

15/09/2020 12:46

Słońce i suche powietrze, bezkresna przestrzeń – hen, po widnokrąg. Tereny te napełniają mnie energią życiową – skrawek Wielkiego Stepu graniczący z Morzem Czarnym.

100. rocznica – Dytiatyn. Polskie Termopile

15/09/2020 11:45

W tym roku obchodzimy 100. rocznicę jednej z najbardziej bohaterskich, lecz i najmniej znanych bitew wojny polsko-bolszewickiej. Przypomnijmy jeszcze raz, co takiego wydarzyło się w tym miejscu.

Wspomnienia i świadectwa o kardynale Marianie Jaworskim 

15/09/2020 08:31

Wzywał, aby dziękować Bogu za dary, które otrzymujemy

Prezentacja albumu Beaty Kost „Stanisławów. Z życia miasta”

-a A+

Stanisławów wychodzi z cienia Lwowa. Po latach zapomnienia o grodzie Rewery ukazała się kolejna książka poświęcona trzeciemu miastu Galicji. Album Beaty Kost posiada szereg unikatowych ilustracji wygrzebanych w prasie i w ulotkach przez autorkę, ale jest też przewodnikiem po historii miasta. Taką gratkę dla miłośników Stanisławowa przygotowało Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego.

Publiczność Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego zawsze tłumnie stawia się na wydarzenia związanie z historią Stanisławowa. Tak było i tym razem. Przybyli na prezentację książki stanisławowscy Polacy, nauczycielki z Polski. Nie zabrakło również Ukraińców i ukraińskich mediów.

Autorka albumu jest lwowianką, dziennikarką, przewodniczką. Była niegdyś w zespole Radia Lwów. Od lat jest związana z Kurierem Galicyjskim. Ma w dorobku dwie książki poświęcone rodzinnemu miastu: „Album lwowski” i „Kobiety ze Lwowa”. Jest inicjatorką akcji „Światełko pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego”. Prowadzi w sieciach społecznościowych strony Damski Lwów i Album lwowski.

Spotkanie poprowadził Wojciech Jankowski z Kuriera Galicyjskiego. Rozmowa z Beatą Kost przyjęła ramy chronologiczne, które zostały ustalone w książce. Padły również pytania o przebieg pracy nad książką i o to, dlaczego lwowianka i specjalistka od Lwowa zajęła się Stanisławowem. Rozmowa zakończyła się na współczesności, ponieważ jeden rozdział jest poświęcony sławnym Polakom, którzy urodzili się nad dwiema Bystrzycami, wśród nich jest miedzy innymi znana aktorka Anna Seniuk.

Zdjęcia Leon Tyszczenko

Beata Kost, jako lwowianka, przyznała, że praca nad publikacją nie była łatwa:

- Ta praca była dla mnie wyzwaniem, bo Stanisławów znałam głównie z wyjazdów. Musiałam zatem skorzystać z zasobów bibliotecznych, głównie z roczników gazet, ale grzebałam też w rękopisach Biblioteki Narodowej w Warszawie. Z tego powstał obraz kilkunastu przystanków w mieście, które chciałabym pokazać zwiedzającym miasto. Będzie to krótkie zwiedzanie, bo nie jest to książka obszerna, ale zawiera kilkanaście opowieści o ciekawych ludziach, pamiątkach, miejscach. Granicą jest II wojna światowa.

- Jest to taki spacer po mieście dla osoby, która przyjeżdża do miasta i chciałaby się o nim coś dowiedzieć w pigułce. Przeczytawszy już kilka stron, może już odczuć magię tego miasta – powiedziała dyrektor CKPiDE Maria Osidacz.

Zdjęcia Leon Tyszczenko

Michał Dejnega, wicedyrektor Pałacu Potockich, zauważył ze smutkiem, że w albumie zabrakło tego miejsca. Beata Kost zauważyła, że nie sposób było zmieścić wszystko w jednej publikacji. Wszyscy zebrani zgodzili się, że przydałby się album „Stanisławów II”.

- W 2015 roku powstała w ramach Dni Kultury Polskiej wystawa „Stanisławów. Z życia miasta”, a dwa lata wcześniej na otwarcie Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego „Stanisławowianie” – o ludziach związanych z tym miastem. – dodała Maria Osidacz. – Przy opracowaniu obydwu wystaw brała udział Beata Kost. Kiedyś stwierdziła, że teczka o Stanisławowie jest coraz większa i może czas pomyśleć o jakimś folderze. Jak zaczęła pracować nad tym i gdy dostaliśmy materiały graficzne, okazało się, że wyszła z tego niezła publikacja i stwierdziliśmy, że nazwiemy to „album”.

Prezentacja odbyła się 28 lutego w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku. Polska placówka jest wydawcą książki. Projekt był współfinansowany przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej w ramach sprawowania opieki nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie. 

Albert Iwański
Nagranie całego spotkania. Zdjęcia Leon Tyszczenko

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą

 

Projekt „Polska Platforma Medialna Ukraina” realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja

 

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

©2011-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.