• Myrosław Skoryk spoczął na Cmentarzu Łyc...

    W piątek, 5 czerwca, na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie pożegnano jednego z najwybitniejszych współczesnych ukraińskich kompozytorów, dyrygenta Myrosława Skoryka. Maestro spoczął ...
  • Stanowisko przedstawicieli polskich orga...

    Wspólne stanowisko przedstawicieli polskich organizacji i środowisk we Lwowie z dnia 29 maja 2020 roku ...
  • Wygnani na stepy

    W dwóch językach, po polsku i po ukraińsku ukazała się książka „Wygnani na stepy. Przesiedlenia ludności ukraińskiej z Polski na południe Ukrainy w latach 1944–1946” Romana Kabaczi...

aktualności

We Lwowie przedłużono kwarantannę do 5 czerwca

03/06/2020 09:35

Z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem we Lwowie i w obwodzie lwowskim przedłużono kwarantannę do 5 czerwca. Taką decyzję podjęły 1 czerwca podczas posiedzenia komisje: miejska i obwodowa, które oceniają stan zagrożenia.

Polska pomoc dla szpitala w Rudkach

02/06/2020 11:39

2 czerwca konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz przekazała środki ochrony indywidualnej na potrzeby Szpitala Komunalnego w Rudkach, które zakupiło Przedstawicielstwo Fundacji Solidarności Międzynarodowej na Ukrainie.

Archeologiczne odkrycia w Malhowicach

30/05/2020 09:17

Archeolodzy, prowadzący nadzór przy rozbudowie drogi wojewódzkiej Przemyśl – Malhowice, odkryli liczne obiekty archeologiczne w Malhowicach, w połowie wzgórza schodzącego ku linii granicznej, gdzie w przyszłym roku ma ruszyć budowa przejścia granicznego „Malhowice – Niżankowice.

Maski medyczne od polskich przyjaciół

30/05/2020 06:03

Dwa tysiące masek ochronnych dla personelu medycznego w rejonie tyśmienickim w obw. iwanofrankiwskim nadesłali polscy partnerzy z gminy Strzelce Opolskie.

Polska wsparła Sokal w walce z pandemią

29/05/2020 18:22

Konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz przekazała Głównemu Szpitalu Rejonowemu w Sokalu sprzęt medyczny i ochronny mający zastosowanie w walce z COVID-19. Było to już trzecie w obwodzie lwowskim przekazanie sprzętu medycznego zakupionego przez Fundację Solidarności Międzynarodowej.

Ukraina otwiera kolejne przejścia graniczne z Polską

29/05/2020 07:50

W nocy z 28 na 29 maja wznowiło działalność pięć ukraińsko-polskich przejść granicznych w obwodzie lwowskim. Taką decyzję podjął rząd Ukrainy.

Jak uczyć (się) na odległość i nie zwariować

27/05/2020 12:14

Ten rok szkolny nie jest podobny do wszystkich innych. Chyba od czasów II wojny światowej nauczanie nie odbywało się w tak nietypowych warunkach. Zamknięto szkoły, zamknięto uczniów i nauczycieli w domach, a rok szkolny przecież trwał, nikt go nie zakończył…

Polska przekazała lwowskiemu szpitalowi kolejną partię środków medycznych

22/05/2020 13:35

Konsulat Generalny RP we Lwowie przekazał Lwowskiemu Obwodowemu Szpitalowi Weteranów Wojennych i Represjonowanych w Winnikach środki ochrony indywidualnej dla lekarzy i medyków do walki z koronawirusem.

publicystyka

Co łączy Waszyngton ze Lwowem?

04/06/2020 18:32

Pomnik Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie, którego cokół zamalowano w czasie protestów, i pomnik Adama Mickiewicza we Lwowie stworzył ten sam artysta – Antoni Popiel. Dom tego lwowskiego rzeźbiarza już nie istnieje. Został zburzony. Powoli ginie polska historia zapisana w murach miast kresowych. Taki los może spotkać inne budowle, m.in. te związane z Brunonem Schulzem i Gabrielą Zapolską.

Kapliczka-cudeńko, rozstrzelany anioł i czerwone buki

04/06/2020 07:11

Wyglądająca jak jaskrawe cudeńko kapliczka w wiosce Młyniska w rejonie trembowlańskim jest chyba najbardziej sympatyczna ze wszystkich opuszczonych rzymskokatolickich świątyń na Ziemi Tarnopolskiej. Wielu jest praktycznie nieznana, bo przycupnęła w dali od uczęszczanych tras turystycznych i już sam dojazd do niej jest nie byle jaką atrakcją.

Plagi

04/06/2020 05:12

Do naszego miasta przyszła plaga i miasto zadrżało ze strachu. Początkowo starało się z nią walczyć, jednak wszelkie wysiłki okazały się daremne.

Umowa Warszawska

02/06/2020 09:31

21 kwietnia przed stu laty miało miejsce podpisanie Umowy warszawskiej pomiędzy Józefem Piłsudskim i Semenem Petlurą. Dało to impuls do prowadzenia wspólnych walk Polaków i Ukraińców przeciwko bolszewikom. Aktualna sytuacja w Europie Wschodniej nakłania nas do analizy tego historycznego wydarzenia.

Rok 1920: Pamięć podczas pandemii. Relacja z akcji – część 1

31/05/2020 06:32

Ta wspólna podróż Polaka i Ukraińca po miejscach walk z roku 1920 mogłaby nie dojść do skutku, gdyby nie pandemia koronowirusa.

Lolek grał jak „Martyna”...

17/05/2020 11:23

Jan Paweł II żył sportem. Był kibicem, jeździł na nartach, uwielbiał spływy kajakowe, jednak pierwszą dyscypliną, którą uprawiał młody Karol Wojtyła była piłka nożna.

Izrael. Wakacje last minute

16/05/2020 13:17

Tydzień to zdecydowanie za mało na Izrael, ale nikt z nas nie jest panem swojego czasu, prawie nikt nie dysponuje nim dowolnie… może teraz, w czasach ataku nowego wirusa typu korona mamy czasu aż za dużo, ale jeszcze przez jakiś czas o podróżach nie będzie mowy.

Prezentacja książki o parapaństwach na obszarze dawnego ZSRS

-a A+

W Warszawie odbyła się prezentacja książki Tomasza Grzywaczewskiego „Granice Marzeń. O państwach nieuznawanych”. Jest to pierwsza w Polsce książka opisująca takie parapaństwa jak Naddniestrze, Górski Karabach czy Abchazja, dlatego wzbudziła ona niemałe zainteresowanie fascynatów ziem leżących się na wschód od Polski.

Spotkanie poprowadził dziennikarz programu 3 Polskiego Radia Paweł Drozd. Autor książki przybliżył zebranym na promocji wstrząsające wydarzenia opisane w „Granicach marzeń”. Opowiedział, jak w konflikcie gruzińsko-abchaskim dwaj bracia wybrali różne strony konfliktu. W rezultacie walk brat w oddziale abchaskim był świadkiem, jak rozstrzelano jego brata wziętego do niewoli z grupą żołnierzy gruzińskich. Z kolei w trakcie wojny w Naddniestrzu brat postanowił uciec na tereny kontrolowane przez władze w Kiszyniowie, by nie strzelać do brata służącego w wojsku mołdawskim. Zebrani usłyszeli również historię Litwina, który walczył w trzech wojnach (w tym dwa razy z Gruzją), ale nigdy w „swojej sprawie”.

Nie zabrakło również momentów, gdy sala śmiała się do rozpuku. Szczególnie zabawne były alternatywne mistrzostwa świata w piłce nożnej… państw nieuznanych. Okazuje się, że tej imprezie towarzyszyły emocje nie mniejsze od tych, które widzimy na stadionach w czasie oficjalnych igrzysk sportowych. O mistrzostwo walczyli Retoromanie, Sikhowie, Abchazowie, mieszkańcy Padanii, Kurdystanu, Cypru Północnego i reprezentanci miejsc na świecie, o których większość obecnych na sali nigdy nie słyszała. Ekipa wyspy Man, położonej miedzy Irlandią a Wielką Brytanią, nie przybyła na mistrzostwa, bo… odradziło im taką podróż Ministerstwo Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii, uznając Abchazję za miejsce niebezpieczne. Tomasz Grzywaczewski opowiedział, jak nie wpuszczono go do Osetii Południowej, bo… obraził „prezydenta” tego kraju. Człowiek uważający się za prezydenta Osetii Południowej poczuł się urażony określeniem „państwo nieuznawane” w podaniu o wizę, ponieważ powinna była być użyta formuła „częściowo nieuznawane”, a to dlatego, że Osetię Południową uznała Rosja.

Uczestnicy spotkania pytali Tomasza Grzywaczewskiego między innymi o kwestie polityczne. Gruzin, uchodźca z Abchazji, zapytał, jak zareagowałby autor książki, gdyby wśród reprezentacji „państw nieuznawanych” był na przykład Śląsk. Z kolei padło też pytanie o stosunek do samodzielności abchaskiej. Gość spotkania przyznał, że polubił bohaterów swoich reportaży, nawet jeżeli politycznie był od nich bardzo zdystansowany. Wieczór zakończył się konkluzją, że bohaterowie książki, mieszkańcy w tych quasi państwowych organizmach są ofiarami dawnego – nowego imperium. Dawnego, ponieważ czas płynie dla nich do tyłu – oni pamiętają „lepsze wczoraj” i niczego dobrego nie spodziewają się po jutrze. Nowego imperium, ponieważ są ofiarami, pionkami w grze o wpływy Federacji Rosyjskiej.

Zebrani na zakończenie podziękowali Grzywaczewskiemu i Drozdowi, który dobrze prowadził spotkanie, oklaskami. Po czym ustawiła się kolejka po autografy. Prezentacja „Granic marzeń” odbyła się 7 marca w Faktycznym Domu Kultury w Warszawie. Książka została wydana przez wydawnictwo Czarne. Autor jest reporterem i prawnikiem. Publikował w „Nowej Europie Wschodniej”, „National Geographic”, „Kontynentach”. Napisał wcześniej dwie książki „Przez dziki Wschód” i „Życie i śmierć na Drodze Umarłych”.

Wojciech Jankowski
Tekst ukazał się w nr 5 (297) 13-26 marca 2018

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.