• Święto Wojska Polskiego we Lwowie

    Uroczystą mszą św. w katedrze lwowskiej rozpoczęły się uroczystości odpustowe Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz obchody Święta Wojska Polskiego. ...
  • 19. Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katy...

    Na Ukrainę przybyli uczestnicy 19. Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego. 13 sierpnia, po zwiedzeniu Lwowa, polscy motocykliści udali się do Zadwórza, Brodów, Podkamieni...
  • Polscy harcerze oddają hołd ukraińskim ż...

    W przeddzień 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej polscy harcerze i członkowie organizacji ukraińskich skautów Płast zapalą świece w całej Polsce na grobach żołnierzy Ukraińskiej Republ...

aktualności

Marszałek Senatu weźmie udział w upamiętnieniu bitwy pod Kostiuchnówką

16/08/2019 11:53

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski rozpoczął w piątek wizytę na Ukrainie, gdzie weźmie udział w uroczystościach upamiętniających bitwę pod Kostiuchnówką i spotka się z harcerzami oraz z Polakami z Łuckiego Okręgu Konsularnego.

1600 osób skorzystało z przejścia granicznego na Zakarpaciu

14/08/2019 16:07

Przejście graniczne Łubnia – Wołosate, które funkcjonowało na granicy polsko-ukraińskiej od 8 do 10 sierpnia pozwoliło na przekroczenie granicy 1600 obywateli różnych państw – informuje służba prasowa administracji obwodowej Zakarpacia.

28. Piesza Pielgrzymka z Ukrainy na Kalwarię Pacławską

12/08/2019 14:14

Niedzielnym porankiem 11 sierpnia od kościoła św. Józefa w Trzcieńcu koło Mościsk strartowała 28. Piesza Pielgrzymka z archidiecezji lwowskiej do sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej.

Spotkanie wakacyjne z Kabaretem „Czwarta rano”

12/08/2019 14:05

W Budynku Nauczyciela przy ul. Kopernika 42 odbył się specjalny wakacyjny występ Lwowskiego Kabaretu Artystycznego „Czwarta rano”.

W Lutowiskach odsłonięto popiersie Jerzego Janickiego

11/08/2019 16:14

W Gminnym Ośrodku Kultury w Lutowiskach odsłonięto popiersie Jerzego Janickiego - wybitnego pisarza, dramaturga, scenarzysty, współautora seriali radiowych i telewizyjnych. Na uroczystości przyjechała rodzina reżysera.

Wyjazd integracyjny Dziecięcego Hospicjum Domowego we Lwowie

09/08/2019 09:24

Po raz piąty, Fundacja „Dajmy nadzieję”, która prowadzi Dziecięce Hospicjum Domowe we Lwowie, zorganizowała wyjazd integracyjny dla rodzin mających nieuleczalnie chore dzieci.

Akcja „Lato z Polską” 2019 w Opolu

08/08/2019 15:29

W dniach 24 lipca – 2 sierpnia br. młodzież zrzeszona przy Towarzystwie Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej oddział w Stryju uczestniczyła w akcji „Lato z Polską” zorganizowanej przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” w Opolu. Program był bardzo bogaty, łączył w sobie dużo zajęć i wycieczek oraz zwiedzanie ważnych dla polskiej kultury i historii miejsc.

W Paryżu o Polskim Teatrze Ludowym we Lwowie

08/08/2019 06:56

Na zaproszenie Stowarzyszenia „Kresy we Francji” przybył do Paryża Zbigniew Chrzanowski – Dyrektor Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie z delegacją towarzyszącą Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie z Warszawy.

To co nas łączy ― Polska

06/08/2019 19:01

W dniach od 30 czerwca do 7 lipca 2019 r. w Wielkopolsce przebywała grupa dzieci, młodzieży, nauczycieli i działaczy polonijnych organizacji z Ukrainy i Białorusi.

publicystyka

Ostatni bój stanisławowskiej fortecy. Część 2

13/08/2019 09:49

Dalsze wydarzenia, opisujące zajęcie stanisławowskiej fortecy, zaczerpnęliśmy ze wspomnień dwóch osób.

Dominikanie. Część 3

12/08/2019 09:40

Klasztory rzymskokatolickie na Wschodzie Rzeczypospolitej

Legendy starego Stanisławowa. Część 23

11/08/2019 09:31

Pasaż od Gustawa Eiffla

Pierwszy mecz, pierwszy gol. Część 1

10/08/2019 07:48

O Edmundzie Cenarze, osobie, która zapoczątkowała we Lwowie piłkę nożna, faktycznie stając się jego „ojcem chrzestnym”, pisałem już w Kurierze Galicyjskim w 2015 roku (nr 16 (236), 28.08–14.09).

Ulwowiciel kabaretu

09/08/2019 07:36

Codzienność rzadko zajmuje poczesne miejsce w historii, pamięć ludzi i narodów przez całe stulecia napędzają wielkie, często brutalne tryby polityki.

Jak na wieży ratuszowej przechowano żydowską rodzinę

09/08/2019 07:23

Po raz pierwszy usłyszałem tę prawie niewiarygodną historię wiele lat temu z ust honorowego obywatela Drohobycza śp. Alfreda Szrajera. Znał osobiście uratowaną z Holokaustu Irenę Binsztok (Frisz), późniejszą pisarkę.

Adam Marie – tragiczna historia lwowskiego kolejarza

08/08/2019 06:52

Opisując represje z lat pierwszej sowieckiej okupacji przywołujemy zazwyczaj falę brutalnych morderstw bezpośrednio po 17 września 1939 r., masowe deportacje z lutego 1940 r, czy też likwidację więzień w czerwcu 1941 r. Sowiecki terror miał też jednak zupełnie inne oblicze – nie tak spektakularne, ale znacznie bardziej niebezpieczne i pochłaniające zdecydowanie więcej ofiar.

Izba i komora pod jednym dachem

06/08/2019 19:07

I Rzeczpospolita w okresie rozbiorów zamieszkana była głównie przez ludność wiejską. W rolnictwie i hodowli zajętych było prawie 90% jej mieszkańców. W tym czasie w Europie Zachodniej zakładano już podstawy nowoczesnego przemysłu i rolnictwa: przeważały płodozmiany, wykorzystanie nowych kultur. Na roli coraz częściej pracowały maszyny rolnicze.

Jak Polacy Charków budowali. Część LIV

05/08/2019 10:18

Zasługi i porażki rodziny Szackich w Charkowie

Strusów – jedna z najpiękniejszych wsi Ukrainy

05/08/2019 10:07

Miejscowość Strusów koło Trembowli na trwałe ulokowała się w dziesiątce najpiękniejszych zakątków Ukrainy, przy czym w górnej części tabeli. Wioska faktycznie jest niezwykle malownicza, ma wiele interesujących zabytków, więc żaden podróżny nie odjedzie stąd rozczarowany.

Wyprodukowany przez Studio Filmowe „Lwów” Kuriera Galicyjskiego film nagrodzony na festiwalu Losy Polaków

-a A+

Film „Tam był mi raj. Opowieść o dawnym Stanisławowie” otrzymał III nagrodę w kategorii „filmy historyczne” na warszawskim festiwalu Losy Polaków.

To już druga nagroda dla tego filmu i naszych redakcyjnych kolegów. Zaledwie tydzień wcześniej film otrzymał wyróżnienie na VI Festiwalu Filmów Emigracyjnych EMIGRA w Warszawie.

Film Jarosława Krasnodębskiego i Eugeniusza Sało jest jednym z sześciu zrealizowanych w roku bieżącym prac działającego przy Kurierze Galicyjskim Studia Filmowego „Lwów”.

Jest to już drugi film Krasnodębskiego, młodego historyka, którego fascynacją jest dawny Stanisławów. W 2015 roku zrealizował on z Eugeniuszem Sało film „Kościół na górce”.

„Tam był mi raj. Opowieść o dawnym Stanisławowie” to nostalgiczna podróż, w którą zabierają nas rozsiani po całej Polsce stanisławowiacy. To historie, z którymi mogą nas zaznajomić tylko oni – kochający to miasto dawni mieszkańcy, którzy spędzili w nim swoją młodość.

Nagrodę odebrał redaktor naczelny Kuriera Galicyjskiego Mirosław Rowicki:

- To jest pierwszy film zrealizowany przez Studio Filmowe „Lwów” utworzone z inicjatywy Kuriera Galicyjskiego. Reżyserem i autorem scenariusza jest Jarosław Krasnodębski, operatorem i współscenarzystą Eugeniusz Sało, zaś autorką brawurowego montażu Gabriela Mruszczak.
Film jest poświęcony Polakom, którzy wyjechali ze Stanisławowa będąc jeszcze dziećmi. To bardzo ciekawa konfrontacja ze wspomnieniami po latach, gdy już można było przyjeżdżać. Spacer ulicami dzieciństwa tworzy niezapomnianą atmosferę filmu.

Rozdanie nagród odbyło się 3 listopada. Festiwal Losy Polaków to wydarzenie, gdzie nagradza się różne formy filmowe, radiowe i internetowe w dziewięciu kategoriach. Kluczowym kryterium doboru materiałów startujących w konkursie są losy Polaków w kraju i za granicą. Tegoroczny festiwal miał szczególny, związany ze 100-leciem odzyskania niepodległości charakter. Jury oceniało 106 prac z ponad 20 państw. Grand Prix Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego otrzymał Leszek Wiśniewski za zestaw filmów. Nagrodę Specjalną „100-lecie odzyskania niepodległości” pełnomocnika rządu d.s. programu „Niepodległa” min. Jarosława Sellina uzyskała Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, w szczególności reżyser cyklu filmów historycznych „Historia w ożywionych obrazach” – Marek Brodzki. Nagrodę Specjalną „100-lecie odzyskania niepodległości” otrzymał Jerzy Szkamruk za zwrócenie uwagi na temat powrotu Polaków do kraju, ze szczególnym uwzględnieniem powracających z Kazachstanu.

Festiwal Polonijny „Losy Polaków” sięga swymi korzeniami jeszcze lat osiemdziesiątych.

- Inicjatywa powstała dawno temu – powiedział Ryszard Łączyński, dyrektor festiwalu. – W latach osiemdziesiątych istniał Katolicki Festiwal Filmowy i w ramach tego festiwalu na początku naszego wieku zrodziła się inicjatywa nagradzania filmów polonijnych. Dużo takich filmów napływało i stworzono osobną kategorię filmów polonijnych. Z tego zrodził się festiwal „Polskie Ojczyzny”, a od trzech lat prowadzimy „Losy Polaków”. Do tej pory nadesłano do nas prace z około 40 krajów ze wszystkich kontynentów.

Festiwal zorganizowała Fundacja Polska-Europa-Polonia we współpracy ze Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich i Stowarzyszeniem Solidarności Dziennikarskiej.

Wojciech Jankowski

Fot. Wojciech Jankowski

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.