• Myrosław Skoryk spoczął na Cmentarzu Łyc...

    W piątek, 5 czerwca, na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie pożegnano jednego z najwybitniejszych współczesnych ukraińskich kompozytorów, dyrygenta Myrosława Skoryka. Maestro spoczął ...
  • Stanowisko przedstawicieli polskich orga...

    Wspólne stanowisko przedstawicieli polskich organizacji i środowisk we Lwowie z dnia 29 maja 2020 roku ...
  • Wygnani na stepy

    W dwóch językach, po polsku i po ukraińsku ukazała się książka „Wygnani na stepy. Przesiedlenia ludności ukraińskiej z Polski na południe Ukrainy w latach 1944–1946” Romana Kabaczi...

aktualności

We Lwowie przedłużono kwarantannę do 5 czerwca

03/06/2020 09:35

Z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem we Lwowie i w obwodzie lwowskim przedłużono kwarantannę do 5 czerwca. Taką decyzję podjęły 1 czerwca podczas posiedzenia komisje: miejska i obwodowa, które oceniają stan zagrożenia.

Polska pomoc dla szpitala w Rudkach

02/06/2020 11:39

2 czerwca konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz przekazała środki ochrony indywidualnej na potrzeby Szpitala Komunalnego w Rudkach, które zakupiło Przedstawicielstwo Fundacji Solidarności Międzynarodowej na Ukrainie.

Archeologiczne odkrycia w Malhowicach

30/05/2020 09:17

Archeolodzy, prowadzący nadzór przy rozbudowie drogi wojewódzkiej Przemyśl – Malhowice, odkryli liczne obiekty archeologiczne w Malhowicach, w połowie wzgórza schodzącego ku linii granicznej, gdzie w przyszłym roku ma ruszyć budowa przejścia granicznego „Malhowice – Niżankowice.

Maski medyczne od polskich przyjaciół

30/05/2020 06:03

Dwa tysiące masek ochronnych dla personelu medycznego w rejonie tyśmienickim w obw. iwanofrankiwskim nadesłali polscy partnerzy z gminy Strzelce Opolskie.

Polska wsparła Sokal w walce z pandemią

29/05/2020 18:22

Konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz przekazała Głównemu Szpitalu Rejonowemu w Sokalu sprzęt medyczny i ochronny mający zastosowanie w walce z COVID-19. Było to już trzecie w obwodzie lwowskim przekazanie sprzętu medycznego zakupionego przez Fundację Solidarności Międzynarodowej.

Ukraina otwiera kolejne przejścia graniczne z Polską

29/05/2020 07:50

W nocy z 28 na 29 maja wznowiło działalność pięć ukraińsko-polskich przejść granicznych w obwodzie lwowskim. Taką decyzję podjął rząd Ukrainy.

Jak uczyć (się) na odległość i nie zwariować

27/05/2020 12:14

Ten rok szkolny nie jest podobny do wszystkich innych. Chyba od czasów II wojny światowej nauczanie nie odbywało się w tak nietypowych warunkach. Zamknięto szkoły, zamknięto uczniów i nauczycieli w domach, a rok szkolny przecież trwał, nikt go nie zakończył…

Polska przekazała lwowskiemu szpitalowi kolejną partię środków medycznych

22/05/2020 13:35

Konsulat Generalny RP we Lwowie przekazał Lwowskiemu Obwodowemu Szpitalowi Weteranów Wojennych i Represjonowanych w Winnikach środki ochrony indywidualnej dla lekarzy i medyków do walki z koronawirusem.

publicystyka

Co łączy Waszyngton ze Lwowem?

04/06/2020 18:32

Pomnik Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie, którego cokół zamalowano w czasie protestów, i pomnik Adama Mickiewicza we Lwowie stworzył ten sam artysta – Antoni Popiel. Dom tego lwowskiego rzeźbiarza już nie istnieje. Został zburzony. Powoli ginie polska historia zapisana w murach miast kresowych. Taki los może spotkać inne budowle, m.in. te związane z Brunonem Schulzem i Gabrielą Zapolską.

Kapliczka-cudeńko, rozstrzelany anioł i czerwone buki

04/06/2020 07:11

Wyglądająca jak jaskrawe cudeńko kapliczka w wiosce Młyniska w rejonie trembowlańskim jest chyba najbardziej sympatyczna ze wszystkich opuszczonych rzymskokatolickich świątyń na Ziemi Tarnopolskiej. Wielu jest praktycznie nieznana, bo przycupnęła w dali od uczęszczanych tras turystycznych i już sam dojazd do niej jest nie byle jaką atrakcją.

Plagi

04/06/2020 05:12

Do naszego miasta przyszła plaga i miasto zadrżało ze strachu. Początkowo starało się z nią walczyć, jednak wszelkie wysiłki okazały się daremne.

Umowa Warszawska

02/06/2020 09:31

21 kwietnia przed stu laty miało miejsce podpisanie Umowy warszawskiej pomiędzy Józefem Piłsudskim i Semenem Petlurą. Dało to impuls do prowadzenia wspólnych walk Polaków i Ukraińców przeciwko bolszewikom. Aktualna sytuacja w Europie Wschodniej nakłania nas do analizy tego historycznego wydarzenia.

Rok 1920: Pamięć podczas pandemii. Relacja z akcji – część 1

31/05/2020 06:32

Ta wspólna podróż Polaka i Ukraińca po miejscach walk z roku 1920 mogłaby nie dojść do skutku, gdyby nie pandemia koronowirusa.

Lolek grał jak „Martyna”...

17/05/2020 11:23

Jan Paweł II żył sportem. Był kibicem, jeździł na nartach, uwielbiał spływy kajakowe, jednak pierwszą dyscypliną, którą uprawiał młody Karol Wojtyła była piłka nożna.

Izrael. Wakacje last minute

16/05/2020 13:17

Tydzień to zdecydowanie za mało na Izrael, ale nikt z nas nie jest panem swojego czasu, prawie nikt nie dysponuje nim dowolnie… może teraz, w czasach ataku nowego wirusa typu korona mamy czasu aż za dużo, ale jeszcze przez jakiś czas o podróżach nie będzie mowy.

Wyprodukowany przez Studio Filmowe „Lwów” Kuriera Galicyjskiego film nagrodzony na festiwalu Losy Polaków

-a A+

Film „Tam był mi raj. Opowieść o dawnym Stanisławowie” otrzymał III nagrodę w kategorii „filmy historyczne” na warszawskim festiwalu Losy Polaków.

To już druga nagroda dla tego filmu i naszych redakcyjnych kolegów. Zaledwie tydzień wcześniej film otrzymał wyróżnienie na VI Festiwalu Filmów Emigracyjnych EMIGRA w Warszawie.

Film Jarosława Krasnodębskiego i Eugeniusza Sało jest jednym z sześciu zrealizowanych w roku bieżącym prac działającego przy Kurierze Galicyjskim Studia Filmowego „Lwów”.

Jest to już drugi film Krasnodębskiego, młodego historyka, którego fascynacją jest dawny Stanisławów. W 2015 roku zrealizował on z Eugeniuszem Sało film „Kościół na górce”.

„Tam był mi raj. Opowieść o dawnym Stanisławowie” to nostalgiczna podróż, w którą zabierają nas rozsiani po całej Polsce stanisławowiacy. To historie, z którymi mogą nas zaznajomić tylko oni – kochający to miasto dawni mieszkańcy, którzy spędzili w nim swoją młodość.

Nagrodę odebrał redaktor naczelny Kuriera Galicyjskiego Mirosław Rowicki:

- To jest pierwszy film zrealizowany przez Studio Filmowe „Lwów” utworzone z inicjatywy Kuriera Galicyjskiego. Reżyserem i autorem scenariusza jest Jarosław Krasnodębski, operatorem i współscenarzystą Eugeniusz Sało, zaś autorką brawurowego montażu Gabriela Mruszczak.
Film jest poświęcony Polakom, którzy wyjechali ze Stanisławowa będąc jeszcze dziećmi. To bardzo ciekawa konfrontacja ze wspomnieniami po latach, gdy już można było przyjeżdżać. Spacer ulicami dzieciństwa tworzy niezapomnianą atmosferę filmu.

Rozdanie nagród odbyło się 3 listopada. Festiwal Losy Polaków to wydarzenie, gdzie nagradza się różne formy filmowe, radiowe i internetowe w dziewięciu kategoriach. Kluczowym kryterium doboru materiałów startujących w konkursie są losy Polaków w kraju i za granicą. Tegoroczny festiwal miał szczególny, związany ze 100-leciem odzyskania niepodległości charakter. Jury oceniało 106 prac z ponad 20 państw. Grand Prix Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego otrzymał Leszek Wiśniewski za zestaw filmów. Nagrodę Specjalną „100-lecie odzyskania niepodległości” pełnomocnika rządu d.s. programu „Niepodległa” min. Jarosława Sellina uzyskała Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, w szczególności reżyser cyklu filmów historycznych „Historia w ożywionych obrazach” – Marek Brodzki. Nagrodę Specjalną „100-lecie odzyskania niepodległości” otrzymał Jerzy Szkamruk za zwrócenie uwagi na temat powrotu Polaków do kraju, ze szczególnym uwzględnieniem powracających z Kazachstanu.

Festiwal Polonijny „Losy Polaków” sięga swymi korzeniami jeszcze lat osiemdziesiątych.

- Inicjatywa powstała dawno temu – powiedział Ryszard Łączyński, dyrektor festiwalu. – W latach osiemdziesiątych istniał Katolicki Festiwal Filmowy i w ramach tego festiwalu na początku naszego wieku zrodziła się inicjatywa nagradzania filmów polonijnych. Dużo takich filmów napływało i stworzono osobną kategorię filmów polonijnych. Z tego zrodził się festiwal „Polskie Ojczyzny”, a od trzech lat prowadzimy „Losy Polaków”. Do tej pory nadesłano do nas prace z około 40 krajów ze wszystkich kontynentów.

Festiwal zorganizowała Fundacja Polska-Europa-Polonia we współpracy ze Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich i Stowarzyszeniem Solidarności Dziennikarskiej.

Wojciech Jankowski

Fot. Wojciech Jankowski

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.