• Święto Wojska Polskiego we Lwowie

    Uroczystą mszą św. w katedrze lwowskiej rozpoczęły się uroczystości odpustowe Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz obchody Święta Wojska Polskiego. ...
  • 19. Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katy...

    Na Ukrainę przybyli uczestnicy 19. Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego. 13 sierpnia, po zwiedzeniu Lwowa, polscy motocykliści udali się do Zadwórza, Brodów, Podkamieni...
  • Polscy harcerze oddają hołd ukraińskim ż...

    W przeddzień 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej polscy harcerze i członkowie organizacji ukraińskich skautów Płast zapalą świece w całej Polsce na grobach żołnierzy Ukraińskiej Republ...

aktualności

Marszałek Senatu weźmie udział w upamiętnieniu bitwy pod Kostiuchnówką

16/08/2019 11:53

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski rozpoczął w piątek wizytę na Ukrainie, gdzie weźmie udział w uroczystościach upamiętniających bitwę pod Kostiuchnówką i spotka się z harcerzami oraz z Polakami z Łuckiego Okręgu Konsularnego.

1600 osób skorzystało z przejścia granicznego na Zakarpaciu

14/08/2019 16:07

Przejście graniczne Łubnia – Wołosate, które funkcjonowało na granicy polsko-ukraińskiej od 8 do 10 sierpnia pozwoliło na przekroczenie granicy 1600 obywateli różnych państw – informuje służba prasowa administracji obwodowej Zakarpacia.

28. Piesza Pielgrzymka z Ukrainy na Kalwarię Pacławską

12/08/2019 14:14

Niedzielnym porankiem 11 sierpnia od kościoła św. Józefa w Trzcieńcu koło Mościsk strartowała 28. Piesza Pielgrzymka z archidiecezji lwowskiej do sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej.

Spotkanie wakacyjne z Kabaretem „Czwarta rano”

12/08/2019 14:05

W Budynku Nauczyciela przy ul. Kopernika 42 odbył się specjalny wakacyjny występ Lwowskiego Kabaretu Artystycznego „Czwarta rano”.

W Lutowiskach odsłonięto popiersie Jerzego Janickiego

11/08/2019 16:14

W Gminnym Ośrodku Kultury w Lutowiskach odsłonięto popiersie Jerzego Janickiego - wybitnego pisarza, dramaturga, scenarzysty, współautora seriali radiowych i telewizyjnych. Na uroczystości przyjechała rodzina reżysera.

Wyjazd integracyjny Dziecięcego Hospicjum Domowego we Lwowie

09/08/2019 09:24

Po raz piąty, Fundacja „Dajmy nadzieję”, która prowadzi Dziecięce Hospicjum Domowe we Lwowie, zorganizowała wyjazd integracyjny dla rodzin mających nieuleczalnie chore dzieci.

Akcja „Lato z Polską” 2019 w Opolu

08/08/2019 15:29

W dniach 24 lipca – 2 sierpnia br. młodzież zrzeszona przy Towarzystwie Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej oddział w Stryju uczestniczyła w akcji „Lato z Polską” zorganizowanej przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” w Opolu. Program był bardzo bogaty, łączył w sobie dużo zajęć i wycieczek oraz zwiedzanie ważnych dla polskiej kultury i historii miejsc.

W Paryżu o Polskim Teatrze Ludowym we Lwowie

08/08/2019 06:56

Na zaproszenie Stowarzyszenia „Kresy we Francji” przybył do Paryża Zbigniew Chrzanowski – Dyrektor Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie z delegacją towarzyszącą Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie z Warszawy.

To co nas łączy ― Polska

06/08/2019 19:01

W dniach od 30 czerwca do 7 lipca 2019 r. w Wielkopolsce przebywała grupa dzieci, młodzieży, nauczycieli i działaczy polonijnych organizacji z Ukrainy i Białorusi.

publicystyka

Ostatni bój stanisławowskiej fortecy. Część 2

13/08/2019 09:49

Dalsze wydarzenia, opisujące zajęcie stanisławowskiej fortecy, zaczerpnęliśmy ze wspomnień dwóch osób.

Dominikanie. Część 3

12/08/2019 09:40

Klasztory rzymskokatolickie na Wschodzie Rzeczypospolitej

Legendy starego Stanisławowa. Część 23

11/08/2019 09:31

Pasaż od Gustawa Eiffla

Pierwszy mecz, pierwszy gol. Część 1

10/08/2019 07:48

O Edmundzie Cenarze, osobie, która zapoczątkowała we Lwowie piłkę nożna, faktycznie stając się jego „ojcem chrzestnym”, pisałem już w Kurierze Galicyjskim w 2015 roku (nr 16 (236), 28.08–14.09).

Ulwowiciel kabaretu

09/08/2019 07:36

Codzienność rzadko zajmuje poczesne miejsce w historii, pamięć ludzi i narodów przez całe stulecia napędzają wielkie, często brutalne tryby polityki.

Jak na wieży ratuszowej przechowano żydowską rodzinę

09/08/2019 07:23

Po raz pierwszy usłyszałem tę prawie niewiarygodną historię wiele lat temu z ust honorowego obywatela Drohobycza śp. Alfreda Szrajera. Znał osobiście uratowaną z Holokaustu Irenę Binsztok (Frisz), późniejszą pisarkę.

Adam Marie – tragiczna historia lwowskiego kolejarza

08/08/2019 06:52

Opisując represje z lat pierwszej sowieckiej okupacji przywołujemy zazwyczaj falę brutalnych morderstw bezpośrednio po 17 września 1939 r., masowe deportacje z lutego 1940 r, czy też likwidację więzień w czerwcu 1941 r. Sowiecki terror miał też jednak zupełnie inne oblicze – nie tak spektakularne, ale znacznie bardziej niebezpieczne i pochłaniające zdecydowanie więcej ofiar.

Izba i komora pod jednym dachem

06/08/2019 19:07

I Rzeczpospolita w okresie rozbiorów zamieszkana była głównie przez ludność wiejską. W rolnictwie i hodowli zajętych było prawie 90% jej mieszkańców. W tym czasie w Europie Zachodniej zakładano już podstawy nowoczesnego przemysłu i rolnictwa: przeważały płodozmiany, wykorzystanie nowych kultur. Na roli coraz częściej pracowały maszyny rolnicze.

Jak Polacy Charków budowali. Część LIV

05/08/2019 10:18

Zasługi i porażki rodziny Szackich w Charkowie

Strusów – jedna z najpiękniejszych wsi Ukrainy

05/08/2019 10:07

Miejscowość Strusów koło Trembowli na trwałe ulokowała się w dziesiątce najpiękniejszych zakątków Ukrainy, przy czym w górnej części tabeli. Wioska faktycznie jest niezwykle malownicza, ma wiele interesujących zabytków, więc żaden podróżny nie odjedzie stąd rozczarowany.

Produkcja Kuriera Galicyjskiego wyróżniona na VI Festiwalu Filmowym EMIGRA!

-a A+

Jarosław Krasnodębski i Eugeniusz Sało, twórcy filmu „Tam był mi raj. Opowieść o dawnym Stanisławowie”, otrzymali wyróżnienie EMIGRA 2018. Premiera filmu miała miejsce 27.10.2018 w Sali Rejs Kina Kultura i stała się jednocześnie premierą Studia Filmowego „Lwów” Kuriera Galicyjskiego.

Festiwal EMIGRA to nowatorskie przedsięwzięcie na światową skalę. Co roku pokazuje poprzez filmy życie Polaków poza granicami Polski i nie robi przy tym różnicy, czy są to Polacy ze Wschodu czy z Zachodu.

EMIGRA to nie po prostu festiwal filmowy – to również okazja do spotkania, spotkania Polaków z zagranicy z Polakami z Polski. Jak co roku, na VI Emigrę przybyła ponad 100-osobowa grupa EMIGRA-ntów z różnych stron świata. W salach Kina Kultura, w Klubokawiarni Pożyteczna i w Domu Spotkań z Historią (bo tam odbywały się w tym roku pokazy) można było spotkać widzów i gości m.in. z Chicago, Sztokholmu, Oslo, Lwowa, Londynu, Syndey, Wilna, a nawet z Krasnojarska i Archangielska.

Jak zwykle Festiwal zwrócił swoją EMIGR-ową Kamerę na Wschód. Goście mogli zobaczyć Polskę oczami repatriantów w filmie Krzysztofa Magowskiego „Zachwyt”, przespacerowali się ulicami dawnego Stanisławowa, a dzisiejszego Iwano-Frankiwska, wraz z mieszkającymi w Polsce stanisławowiakami w najnowszej produkcji „Kuriera Galicyjskiego”, ale też powrócili do wierszy Sławomira Worotyńskiego, zapomnianego wileńskiego poety, w filmie „Nieobecny” Romualda Mieczkowskiego.

Od lewej: Romuald Mieczkowski, Mirosław Rowicki, Jarosław Krasnodębski i Elżbieta Lewak (fot. Piotr Apolinarski)

W tym roku tematem przewodnim festiwalu były POWROTY. Powroty do Polski, powroty do siebie, powroty do domu.

Festiwal odwiedziło wielu gości specjalnych. Jednym z nich była „Dziewczyna Misia” – Krystyna Podleska, odtwórczyni głównej roli kobiecej w filmie „Miś”, Polka urodzona w Londynie, a dziś mieszkająca w Krakowie.

Było też trochę egzotyki, bo widzowie Festiwalu mogli wybrać się na Wyspy Owcze wraz z Kubą Witkiem, a do Indii – z Elżbietą i Krzysztofem Renikami.

Obok filmów dokumentalnych i niezależnych produkcji w programie VI Emigry znalazły się duże produkcje polskie i międzynarodowe, takie jak zwycięzca ubiegłorocznego festiwalu w Gdyni – „Cicha noc” w reżyserii Piotra Domalewskiego i „Pomiędzy słowami” – ostatni srticte emigracyjny film wybitnej polskiej reżyser mieszkającej w Holandii – Urszuli Antoniak.

Na otwarciu Festiwalu goście mogli obejrzeć dwie produkcje: krótkometrażowy film „Last Day Summer” w reżyserii Aleksandry Czenczek (który otrzymał w Los Angeles tzw. Kiddy Oscar) oraz „Tu się żyje” w reżyserii Kingi Dębskiej. Na sali pojawili się twórcy obu produkcji. Oba filmy niezwykle poruszyły widzów, których zdaniem dwie propozycje połączył temat przemijania, a więc ważności bycia „tu i teraz”. „Last Day Summer” – kolejna produkcja zespołu londyńskich twórczyń – w niezwykły sposób przedstawia historię o otwartości dziecka na spontaniczną przyjaźń z osobą z demencją. „Tu się żyje” – najnowszy dokument polskiej reżyser – opowiada o hospicjum im. bł. Michała Sopoćki w Wilnie, ludziach tam żyjących, a także o s. Michaeli Rak, która owo hospicjum prowadzi i która również gościła na otwarciu.

Na coroczny konkurs EMIGRY wpłynęło prawie 40 filmów z całego świata. Nagrody złotej, srebrnej i miedzianej EMIGRY 2018 zostały rozdane ostatniego dnia Festiwalu. Swoją obecnością galę wręczenia nagród i wyróżnień uświetniła senator Barbara Borys-Damięcka, która od wielu lat wspiera Festiwal. Listę wyróżnionych i nagrodzonych prac zamieszczamy poniżej.

Niebawem EMIGRA wyruszy tradycyjnie do Lwowa, Chicago, Berlina i Wilna. A już teraz organizatorzy zapraszają na kolejną, już VII edycję Festiwalu Filmowego EMIGRA w 2019 roku.!

Nagrodę ZŁOTEJ EMIGRY otrzymali

KUBA ŁUCZKIEWICZ - za reżyserię filmu fabularnego "W KAŻDEJ MINUCIE ŻYCIA"

JACEK PAPIS - za film „NIEUDACZNICY” - reportaż o polskiej enklawie artystycznej w Berlinie

Nagrodę SREBRNEJ EMIGRY otrzymują:

DANIEL ŚWIATŁY - za zdjęcia do eksperymentalnego filmu dokumentalnego „NIESKOŃCZONOŚĆ JEST NA 50 METRACH” ukazujący, jak ważna bywa forma adekwatna do opowiadanej treści

MARIUSZ WIRSKI - za film „EMIGRANCI. URYWKI Z PAMIĘTNIKA”- niezależny, skromny w środkach wyrazu i ciekawie opowiedziany dokument o aspiracjach i tęsknotach młodej polskiej rodziny w Wielkiej Brytanii

Nagrodę MIEDZIANEJ EMIGRY otrzymali

ALEKSANDRA CZENCZEK - za etiudę fabularną „REFLEKSY” - przejmującą opowieść o wyalienowaniu i pragnieniu przyjaźni

DOROTA KRZYWICKA-KAINDEL - za dokument „PRZYBYSZE” - ukazujący niezwykle w dzisiejszej politycznej rzeczywistości ciepły obraz integracji mieszkańców małego austriackiego miasteczka z imigrantami z Azji i Bliskiego Wschodu

Nagrody SPECJALNE MIEDZIANEJ EMIGRY otrzymali

KRZYSZTOF MAGOWSKI - za film dokumentalny „ZACHWYT” - który oczami rodziny polskich repatriantów ze Wschodu ukazuje inny, nieznany punkt widzenia na dzisiejszą Polskę

CEZARY CISZEWSKI - za „WOLNY EKRAN” - oryginalny dziennikarski program telewizyjno-internetowy, wykorzystujący twórczo możliwości nowoczesnego dziennikarstwa

WYRÓŻNIENIA otrzymali

ELŻBIETA DEPTA-WIELGOS i AGATA KADENACY - za eksperymentalny obraz „TAK TRUDNO ZNIKNĄĆ TERAZ” będący próbą mierzenia się człowieka z egzystencjalnymi problemami współczesnej rzeczywistości

OLGA BLUMCZYŃSKA - za dokument „STANY PRZESZŁE” wyrażający poszukiwania nowej formuły „polskości” na emigracji

TOMASZ PAWLAK - za film animowany „LANDRYNKI”

JAN BUJNOWSKI - za dokument „WEHIKUŁ CZASU” o londyńskim performerze polskiego pochodzenia z absurdalnym poczuciem humoru

MARTINA TREPCZYK - za klip muzyczny „SHAKE SHAKE”

JERZY SZKAMRUK - za pełnometrażowy film dokumentalny „ZŁĄCZYĆ SIĘ Z NARODEM" ilustrujący ideę powrotu do Ojczyzny Polaków ze wschodu.

JAROSŁAW KRASNODĘBSKI, EUGENIUSZ SAŁO - za pełne ciepła i humoru podejście do tematu w dokumencie „TAM BYŁ MI RAJ. OPOWIEŚĆ O STANISŁAWOWIE"

Ela Lewak

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.