• 30 lat działalności Towarzystwa Kultury ...

    Od złożenia wieńców i zapalenia zniczów na kwaterze żołnierzy 1939 roku rozpoczęło się świętowanie 30-lecia Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, oddziału w Mościskach. ...
  • Zapalając znicze na ich grobach spłacamy...

    Ulice miasta spowite są gęstą mgłą. Wszyscy tłoczą się z drzwiach autokaru, aby po chwili sennie zasiąść na swoich miejscach. Od odjazdu dzieli ich zaledwie kilka minut. ...
  • Stanisławowski pokaz filmów Kuriera Gali...

    W ramach 8. Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich w Iwano-Frankiwsku zaprezentowano dokumenty „Nikt im iść nie kazał” Anny Gordijewskiej i Aleksandra Kuśnierza, oraz „Pokucka Troja...

aktualności

Interpol kontra relacje polsko-ukraińskie

17/11/2019 11:25

Przy przekraczaniu ukraińsko-polskiej granicy, 9 listopada, został zatrzymany Igor Mazur – „Topola”, weteran wojny na Donbasie, narodowo-prawicowy polityk i aktywista, bliski współpracownik ukraińskiego rzecznika Praw Obywatelskich. Polska Straż Graniczna, wykonując zobowiązania wynikające z polskiego członkostwa w Interpolu, zatrzymała pana Mazura na granicy na podstawie tzw. „czerwonej noty” wystawionej przez Interpol na wniosek Federacji Rosyjskiej.

O Białym Słoniu na 8. Przeglądzie

15/11/2019 12:06

Na Przykarpackim Uniwersytecie Narodowym im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku otwarto wystawę fotograficzną „Biały Słoń – Pop Iwan w śniegu i lodzie” oraz pokazano dwa filmy dokumentalne – „Obserwatorium” i „Biały Słoń” – opowiadające historię i dzień dzisiejszy dawnego Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologicznego na górze Pop Iwan. Wydarzenie odbyło się w ramach 8. Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie).

Film „Nikt im iść nie kazał” w Londynie

15/11/2019 07:59

Pod koniec października w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie odbył się tradycyjny wieczór Koła Lwowian.

Nowe radio z Warszawy pierwszą zagraniczną audycję nadało ze Lwowa!

15/11/2019 07:54

Internetowe Halo.Radio rozpoczęło działalność 1 października i już nadało pierwszą zagraniczną audycję. Gośćmi Halo.Radio byli twórczyni strony lwow.info Katarzyna Łoza i nasz redakcyjny kolega Wojciech Jankowski.

Renowacja schodów wejściowych kościoła pw. św. Antoniego we Lwowie

14/11/2019 11:31

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA rozpoczął renowację, ze względu na zły stan techniczny, schodów wejściowych przed kościołem pw. św. Antoniego we Lwowie. Częściowo zdemontowano już stopnie, balustrady i okładziny schodów. Natomiast figury świętych i elementy kamienne przewieziono do pracowni konserwatorskiej.

Dokumentacja cmentarzy w powiecie zbaraskim

14/11/2019 08:37

Ponad 500 polskich nagrobków z dawnego powiatu zbaraskiego zostało udokumentowanych w roku 2019

Pięć lat temu rozpoczęto odbudowę kościoła w Buszczu

14/11/2019 06:43

Dnia 5 października br. w Buszczu (woj. tarnopolskie, pow. brzeżański) przy XVII-wiecznym kościele pw. Wniebowzięcia NMP odbył się plener, który urządziły studentki z V i VI roku studiów Lwowskiego Państwowego Instytutu Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej im. Iwana Trusza pod opieką wykładowczyni Anny Korżewy.

publicystyka

IX Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej”

14/11/2019 16:08

Spektakle, warsztaty, wystawy, a nawet wieczory poezji, jazzu i bluesa. Polacy ze wszystkich stron świata po raz dziewiąty przybyli na jeden z najbardziej znanych festiwali teatralnych za granicą – Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej.

Luba Lewak. Jubileusz 50-lecia pracy aktorskiej w Polskim Teatrze Ludowym we Lwowie

14/11/2019 15:24

Gra role komediowe i dramatyczne, bawi i wzrusza setki widzów. 50 lat temu zadebiutowała rolą Panny Młodej w „Weselu” Wyspiańskiego. W listopadzie tego roku podczas jubileuszu swojej pracy aktorskiej zagra Starą Kobietę z dramatu Różewicza. Czy można piękniej podsumować ten czas? Z Lubą Lewak rozmawiała Estera Edelbaum.

Jak Polacy Charków budowali. Część LVII

14/11/2019 06:52

Związki Polski i Charkowa w zakresie prawodawstwa

Kościół w Buszczu jak feniks z popiołów

14/11/2019 06:39

Dwa razy do roku, w dniach 15 sierpnia i 8 września odbywają się doroczne pielgrzymki Polaków i Ukraińców do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Buszczu koło Brzeżan na Podolu. Skazana na rujnację świątynia została odbudowana dzięki akcji dobroczynnej ks. Stanisława Żaka z USA.

Kazimierz Wierzyński wobec Niepodległości

11/11/2019 06:48

W 50. rocznicę śmierci Kazimierza Wierzyńskiego. Rozmowa Anny Gordijewskiej z Mariuszem Olbromskim, literatem i muzealnikiem.

11 listopada 1929 roku, poniedziałek

11/11/2019 05:21

Przez przypadek zauważyłem, że w 1929 roku Święto Niepodległości wypadało w poniedziałek – tak samo jak w tym roku. Przejrzyjmy świąteczne numery Gazety Porannej sprzed 90 laty.

Świętujemy odzyskanie przez Polskę niepodległości

11/11/2019 04:59

Mimo tego, że ostatnie dni października są w tym roku ciepłe i słoneczne, trudno się w moim sercu doszukać optymizmu.

Wspomnienie lata: Rumunia (i nie tylko) w dwa tygodnie

09/11/2019 17:12

Rumunia jest ze Lwowa niemal na wyciągnięcie ręki.

Zakład Ojców Jezuitów w Chyrowie. Część VIII

09/11/2019 15:53

Szczytna szkoła. Kultura i życie duchowe

„Piosenki zatrzymane w kadrze”

-a A+

Wszystko, co dobre, szybko się kończy. Tak to już jest, że na coś się czeka, do czegoś trzeba się przygotowywać, a potem to coś wydarza się zbyt szybko nie dając nam się nasycić, uchwycić w pamięci… i znów trzeba czekać na kolejny raz.

Dobiegł końca 5 Przegląd Najnowszych Filmów Polskich w Iwano-Frankiwsku, który otrzymał miano małego jubileuszu. Wszystko zaczęło się 5 lat temu od zaledwie jednego filmu, by urosnąć do rangi prawdziwej imprezy filmowej, oferującej liczne i niekoniecznie kinowe wydarzenia towarzyszące, chociaż zawsze w jakiś sposób związane z filmem. Były to przedstawienia teatralne, spotkania z aktorami i reżyserami, lekcje historii, miejskie gry terenowe, a nawet koncerty.

A jeżeli już o koncertach mowa…

W tym roku wystąpił dla nas znany łódzki Apertus Quartet z repertuarem czerpiącym z muzyki filmowej – zarówno tej znanej szerokiej publiczności, jak i obcej współczesnym widzom, którzy właśnie rozpoczęli swoją przygodę z polskim kinem.Cztery kobiety, cztery mistrzynie smyczka i strun zaprezentowały „Piosenki zatrzymane w kadrze”. Wraz z nimi pojawiła się również piąta mistrzyni, tym razem śpiewu i sceny – polska aktorka kinowa i teatralna Katarzyna Dombrowska. Koncert stanowił wyjątkowe wydarzenie z okazji polskiego państwowego Święta Niepodległości. W końcu już do tradycji weszło obchodzenie Dnia Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w Iwano-Frankiwsku w czasie trwania Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem”.

Obchody związane z niepodległością to dla każdego kraju dzień szczególny. W końcu o niepodległość w trudzie zdobywaną należy nie mniej wytrwale dbać. O tym właśnie mówił obecny na uroczystym świątecznym koncercie konsul KG RP we Lwowie Rafał Kocot. Podkreślał, że „dlatego tak istotne jest docenianie tego, co się ma, tego, co zostało zdobyte z wielkim trudem, niekiedy w wyniku krwawej walki”.

„Aktualnie szczególnie dotkliwie odczuwają to Ukraińcy” – oświadczył w swojej uroczystej przemowie z okazji obchodów święta mer Iwano-Frankiwska Rusłan Marcinkiw. „Na dzień dzisiejszy Ukraina wciąż nie może skutecznie rozprawić się z atakami północnego sąsiada na jej suwerenności. Federacja Rosyjska anektowała część suwerennego ukraińskiego terytorium, jakim jest Krym, rozpętała wojnę hybrydową na wschodzie Ukrainy, wspierając tamtejszych terrorystów i separatystów bronią, środkami finansowymi i wojskową kadrą. I to właśnie Polska jako jeden z pierwszych państw podała Ukrainie pomocną rękę w tej krwawej walce o ukraińską niepodległość i o europejski wybór Ukrainy”.

Powracając jednak do Apertus Quartet i Katarzyny Dąbrowskiej – niech żałują ci, których nie było na koncercie. Oprócz filmowej muzyki i kinowych przebojów publiczność zupełnie zasłuchała się w głębokim głosie polskiej aktorki. Można było ulec wrażeniu, że na scenie wcale nikt nie śpiewał, nie wyśpiewywał tekstu piosenki, ale to sama pieśń była obecna na scenie. Swoim głosem i postacią Katarzyna Dąbrowska przenikała nie do ludzkich uszu, lecz raczej do serc i dusz. Dokładnie tak samo jak swoją aktorską grą w filmie „Sprawiedliwy”, prezentowanym w tym roku w ramach 5 Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem”.

Już po koncercie wyglądało na to, że wykonawcy – żeński kwartet smyczkowy Apertus Quartet oraz Katarzyna Dąbrowska sami byli zaskoczeni reakcją publiczności. Cała sala na stojąco oklaskiwała artystów nie pozwalając zejść im ze sceny. Dlatego też dzięki wytrwałemu i gromkiemu aplauzowi wykonawcy jeszcze raz wykonali specjalnie przygotowaną na ten koncert pieśń „Miłość ci wszystko wybaczy”.

Ale to już ostatnia nuta przebrzmiała pod sklepieniem obwodowej filharmonii w Iwano-Frankiwsku, ostatni projektor zamknął swoje oko, a sala opustoszała. Pełna wrażeń i dobrze nastrojona publiczność już się rozeszła, aby za rok powrócić na następne spotkanie z polskim filmem i wziąć udział w kolejnych interesujących wydarzeniach.

Źródło: Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku

Fot. Leon Tyszczenko

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.