aktualności

Ulicami Lwowa przejechał odremontowany retro-tramwaj Sanok SW1 z 1909 roku

25/08/2019 18:20

We Lwowie odremontowano retro-tramwaj Sanok SW1 z 1909 roku. Unikatowy tramwaj przejechał ulicami miasta i zatrzymał się na placu rynkowym obok Ratusza, gdzie każdy mógł go sfotografować.

Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Rajmund Andrzejczak odwiedził Lwów

23/08/2019 10:07

Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Rajmund Andrzejczak odwiedził Lwów.

Wyjazd rehabilitacyjno-wypoczynkowy dla dzieci niepełnosprawnych z Ukrainy

21/08/2019 11:58

Czterdziestoosobowa grupa dzieci niepełnosprawnych z opiekunami i wolontariuszami z całej Ukrainy wyjechała na dwutygodniowy turnus rehabilitacyjno-wypoczynkowy w okolice Trójmiasta, nad Morze Bałtyckie. Są to dzieci w większości z porażeniami mózgowymi, zespołem Downa oraz autyzmem.

Festyn Fotograficzny we Lwowie

19/08/2019 14:16

Z okazji 180-lecia narodzin fotografii 18 sierpnia we Lwowie zorganizowano pierwszy w tym mieście Festyn Fotograficzny.

Marszałek Senatu RP oddaje hołd zabitemu w Donbasie 20-letniemu Ukraińcowi

19/08/2019 13:53

Podczas wizyty na Ukrainie, marszałek Senatu Stanisław Karczewski wraz z Ambasadorem RP w Kijowie Bartoszem Cichockim oddali hołd poległemu w Ługańsku 20–letniemu ukraińskiemu żołnierzowi.

21 lat Harcerskiej Służby Pamięci na Wschodzie

19/08/2019 13:41

W Polskim Lasku pod Kostiuchnówką poświęcono zrekonstruowaną kaplicę legionową. Stało się to podczas obchodów 21-lecia Harcerskiej Służby Pamięci na Wschodzie, które odbyły się 17 sierpnia.

Marszałek Senatu weźmie udział w upamiętnieniu bitwy pod Kostiuchnówką

16/08/2019 11:53

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski rozpoczął w piątek wizytę na Ukrainie, gdzie weźmie udział w uroczystościach upamiętniających bitwę pod Kostiuchnówką i spotka się z harcerzami oraz z Polakami z Łuckiego Okręgu Konsularnego.

Święto Wojska Polskiego we Lwowie

15/08/2019 17:32

Uroczystą mszą św. w katedrze lwowskiej rozpoczęły się uroczystości odpustowe Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz obchody Święta Wojska Polskiego.

19. Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński na Ziemi Lwowskiej

15/08/2019 16:21

Na Ukrainę przybyli uczestnicy 19. Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego. 13 sierpnia, po zwiedzeniu Lwowa, polscy motocykliści udali się do Zadwórza, Brodów, Podkamienia i Huty Pieniackiej.

publicystyka

Ostatni bój stanisławowskiej fortecy. Część 2

13/08/2019 09:49

Dalsze wydarzenia, opisujące zajęcie stanisławowskiej fortecy, zaczerpnęliśmy ze wspomnień dwóch osób.

Dominikanie. Część 3

12/08/2019 09:40

Klasztory rzymskokatolickie na Wschodzie Rzeczypospolitej

Legendy starego Stanisławowa. Część 23

11/08/2019 09:31

Pasaż od Gustawa Eiffla

Pierwszy mecz, pierwszy gol. Część 1

10/08/2019 07:48

O Edmundzie Cenarze, osobie, która zapoczątkowała we Lwowie piłkę nożna, faktycznie stając się jego „ojcem chrzestnym”, pisałem już w Kurierze Galicyjskim w 2015 roku (nr 16 (236), 28.08–14.09).

Ulwowiciel kabaretu

09/08/2019 07:36

Codzienność rzadko zajmuje poczesne miejsce w historii, pamięć ludzi i narodów przez całe stulecia napędzają wielkie, często brutalne tryby polityki.

Jak na wieży ratuszowej przechowano żydowską rodzinę

09/08/2019 07:23

Po raz pierwszy usłyszałem tę prawie niewiarygodną historię wiele lat temu z ust honorowego obywatela Drohobycza śp. Alfreda Szrajera. Znał osobiście uratowaną z Holokaustu Irenę Binsztok (Frisz), późniejszą pisarkę.

Adam Marie – tragiczna historia lwowskiego kolejarza

08/08/2019 06:52

Opisując represje z lat pierwszej sowieckiej okupacji przywołujemy zazwyczaj falę brutalnych morderstw bezpośrednio po 17 września 1939 r., masowe deportacje z lutego 1940 r, czy też likwidację więzień w czerwcu 1941 r. Sowiecki terror miał też jednak zupełnie inne oblicze – nie tak spektakularne, ale znacznie bardziej niebezpieczne i pochłaniające zdecydowanie więcej ofiar.

Izba i komora pod jednym dachem

06/08/2019 19:07

I Rzeczpospolita w okresie rozbiorów zamieszkana była głównie przez ludność wiejską. W rolnictwie i hodowli zajętych było prawie 90% jej mieszkańców. W tym czasie w Europie Zachodniej zakładano już podstawy nowoczesnego przemysłu i rolnictwa: przeważały płodozmiany, wykorzystanie nowych kultur. Na roli coraz częściej pracowały maszyny rolnicze.

Jak Polacy Charków budowali. Część LIV

05/08/2019 10:18

Zasługi i porażki rodziny Szackich w Charkowie

Strusów – jedna z najpiękniejszych wsi Ukrainy

05/08/2019 10:07

Miejscowość Strusów koło Trembowli na trwałe ulokowała się w dziesiątce najpiękniejszych zakątków Ukrainy, przy czym w górnej części tabeli. Wioska faktycznie jest niezwykle malownicza, ma wiele interesujących zabytków, więc żaden podróżny nie odjedzie stąd rozczarowany.

„Piosenki zatrzymane w kadrze”

-a A+

Wszystko, co dobre, szybko się kończy. Tak to już jest, że na coś się czeka, do czegoś trzeba się przygotowywać, a potem to coś wydarza się zbyt szybko nie dając nam się nasycić, uchwycić w pamięci… i znów trzeba czekać na kolejny raz.

Dobiegł końca 5 Przegląd Najnowszych Filmów Polskich w Iwano-Frankiwsku, który otrzymał miano małego jubileuszu. Wszystko zaczęło się 5 lat temu od zaledwie jednego filmu, by urosnąć do rangi prawdziwej imprezy filmowej, oferującej liczne i niekoniecznie kinowe wydarzenia towarzyszące, chociaż zawsze w jakiś sposób związane z filmem. Były to przedstawienia teatralne, spotkania z aktorami i reżyserami, lekcje historii, miejskie gry terenowe, a nawet koncerty.

A jeżeli już o koncertach mowa…

W tym roku wystąpił dla nas znany łódzki Apertus Quartet z repertuarem czerpiącym z muzyki filmowej – zarówno tej znanej szerokiej publiczności, jak i obcej współczesnym widzom, którzy właśnie rozpoczęli swoją przygodę z polskim kinem.Cztery kobiety, cztery mistrzynie smyczka i strun zaprezentowały „Piosenki zatrzymane w kadrze”. Wraz z nimi pojawiła się również piąta mistrzyni, tym razem śpiewu i sceny – polska aktorka kinowa i teatralna Katarzyna Dombrowska. Koncert stanowił wyjątkowe wydarzenie z okazji polskiego państwowego Święta Niepodległości. W końcu już do tradycji weszło obchodzenie Dnia Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w Iwano-Frankiwsku w czasie trwania Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem”.

Obchody związane z niepodległością to dla każdego kraju dzień szczególny. W końcu o niepodległość w trudzie zdobywaną należy nie mniej wytrwale dbać. O tym właśnie mówił obecny na uroczystym świątecznym koncercie konsul KG RP we Lwowie Rafał Kocot. Podkreślał, że „dlatego tak istotne jest docenianie tego, co się ma, tego, co zostało zdobyte z wielkim trudem, niekiedy w wyniku krwawej walki”.

„Aktualnie szczególnie dotkliwie odczuwają to Ukraińcy” – oświadczył w swojej uroczystej przemowie z okazji obchodów święta mer Iwano-Frankiwska Rusłan Marcinkiw. „Na dzień dzisiejszy Ukraina wciąż nie może skutecznie rozprawić się z atakami północnego sąsiada na jej suwerenności. Federacja Rosyjska anektowała część suwerennego ukraińskiego terytorium, jakim jest Krym, rozpętała wojnę hybrydową na wschodzie Ukrainy, wspierając tamtejszych terrorystów i separatystów bronią, środkami finansowymi i wojskową kadrą. I to właśnie Polska jako jeden z pierwszych państw podała Ukrainie pomocną rękę w tej krwawej walce o ukraińską niepodległość i o europejski wybór Ukrainy”.

Powracając jednak do Apertus Quartet i Katarzyny Dąbrowskiej – niech żałują ci, których nie było na koncercie. Oprócz filmowej muzyki i kinowych przebojów publiczność zupełnie zasłuchała się w głębokim głosie polskiej aktorki. Można było ulec wrażeniu, że na scenie wcale nikt nie śpiewał, nie wyśpiewywał tekstu piosenki, ale to sama pieśń była obecna na scenie. Swoim głosem i postacią Katarzyna Dąbrowska przenikała nie do ludzkich uszu, lecz raczej do serc i dusz. Dokładnie tak samo jak swoją aktorską grą w filmie „Sprawiedliwy”, prezentowanym w tym roku w ramach 5 Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem”.

Już po koncercie wyglądało na to, że wykonawcy – żeński kwartet smyczkowy Apertus Quartet oraz Katarzyna Dąbrowska sami byli zaskoczeni reakcją publiczności. Cała sala na stojąco oklaskiwała artystów nie pozwalając zejść im ze sceny. Dlatego też dzięki wytrwałemu i gromkiemu aplauzowi wykonawcy jeszcze raz wykonali specjalnie przygotowaną na ten koncert pieśń „Miłość ci wszystko wybaczy”.

Ale to już ostatnia nuta przebrzmiała pod sklepieniem obwodowej filharmonii w Iwano-Frankiwsku, ostatni projektor zamknął swoje oko, a sala opustoszała. Pełna wrażeń i dobrze nastrojona publiczność już się rozeszła, aby za rok powrócić na następne spotkanie z polskim filmem i wziąć udział w kolejnych interesujących wydarzeniach.

Źródło: Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku

Fot. Leon Tyszczenko

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.