aktualności

Ulicami Lwowa przejechał odremontowany retro-tramwaj Sanok SW1 z 1909 roku

25/08/2019 18:20

We Lwowie odremontowano retro-tramwaj Sanok SW1 z 1909 roku. Unikatowy tramwaj przejechał ulicami miasta i zatrzymał się na placu rynkowym obok Ratusza, gdzie każdy mógł go sfotografować.

Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Rajmund Andrzejczak odwiedził Lwów

23/08/2019 10:07

Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Rajmund Andrzejczak odwiedził Lwów.

Wyjazd rehabilitacyjno-wypoczynkowy dla dzieci niepełnosprawnych z Ukrainy

21/08/2019 11:58

Czterdziestoosobowa grupa dzieci niepełnosprawnych z opiekunami i wolontariuszami z całej Ukrainy wyjechała na dwutygodniowy turnus rehabilitacyjno-wypoczynkowy w okolice Trójmiasta, nad Morze Bałtyckie. Są to dzieci w większości z porażeniami mózgowymi, zespołem Downa oraz autyzmem.

Festyn Fotograficzny we Lwowie

19/08/2019 14:16

Z okazji 180-lecia narodzin fotografii 18 sierpnia we Lwowie zorganizowano pierwszy w tym mieście Festyn Fotograficzny.

Marszałek Senatu RP oddaje hołd zabitemu w Donbasie 20-letniemu Ukraińcowi

19/08/2019 13:53

Podczas wizyty na Ukrainie, marszałek Senatu Stanisław Karczewski wraz z Ambasadorem RP w Kijowie Bartoszem Cichockim oddali hołd poległemu w Ługańsku 20–letniemu ukraińskiemu żołnierzowi.

21 lat Harcerskiej Służby Pamięci na Wschodzie

19/08/2019 13:41

W Polskim Lasku pod Kostiuchnówką poświęcono zrekonstruowaną kaplicę legionową. Stało się to podczas obchodów 21-lecia Harcerskiej Służby Pamięci na Wschodzie, które odbyły się 17 sierpnia.

Marszałek Senatu weźmie udział w upamiętnieniu bitwy pod Kostiuchnówką

16/08/2019 11:53

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski rozpoczął w piątek wizytę na Ukrainie, gdzie weźmie udział w uroczystościach upamiętniających bitwę pod Kostiuchnówką i spotka się z harcerzami oraz z Polakami z Łuckiego Okręgu Konsularnego.

Święto Wojska Polskiego we Lwowie

15/08/2019 17:32

Uroczystą mszą św. w katedrze lwowskiej rozpoczęły się uroczystości odpustowe Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz obchody Święta Wojska Polskiego.

19. Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński na Ziemi Lwowskiej

15/08/2019 16:21

Na Ukrainę przybyli uczestnicy 19. Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego. 13 sierpnia, po zwiedzeniu Lwowa, polscy motocykliści udali się do Zadwórza, Brodów, Podkamienia i Huty Pieniackiej.

publicystyka

Ostatni bój stanisławowskiej fortecy. Część 2

13/08/2019 09:49

Dalsze wydarzenia, opisujące zajęcie stanisławowskiej fortecy, zaczerpnęliśmy ze wspomnień dwóch osób.

Dominikanie. Część 3

12/08/2019 09:40

Klasztory rzymskokatolickie na Wschodzie Rzeczypospolitej

Legendy starego Stanisławowa. Część 23

11/08/2019 09:31

Pasaż od Gustawa Eiffla

Pierwszy mecz, pierwszy gol. Część 1

10/08/2019 07:48

O Edmundzie Cenarze, osobie, która zapoczątkowała we Lwowie piłkę nożna, faktycznie stając się jego „ojcem chrzestnym”, pisałem już w Kurierze Galicyjskim w 2015 roku (nr 16 (236), 28.08–14.09).

Ulwowiciel kabaretu

09/08/2019 07:36

Codzienność rzadko zajmuje poczesne miejsce w historii, pamięć ludzi i narodów przez całe stulecia napędzają wielkie, często brutalne tryby polityki.

Jak na wieży ratuszowej przechowano żydowską rodzinę

09/08/2019 07:23

Po raz pierwszy usłyszałem tę prawie niewiarygodną historię wiele lat temu z ust honorowego obywatela Drohobycza śp. Alfreda Szrajera. Znał osobiście uratowaną z Holokaustu Irenę Binsztok (Frisz), późniejszą pisarkę.

Adam Marie – tragiczna historia lwowskiego kolejarza

08/08/2019 06:52

Opisując represje z lat pierwszej sowieckiej okupacji przywołujemy zazwyczaj falę brutalnych morderstw bezpośrednio po 17 września 1939 r., masowe deportacje z lutego 1940 r, czy też likwidację więzień w czerwcu 1941 r. Sowiecki terror miał też jednak zupełnie inne oblicze – nie tak spektakularne, ale znacznie bardziej niebezpieczne i pochłaniające zdecydowanie więcej ofiar.

Izba i komora pod jednym dachem

06/08/2019 19:07

I Rzeczpospolita w okresie rozbiorów zamieszkana była głównie przez ludność wiejską. W rolnictwie i hodowli zajętych było prawie 90% jej mieszkańców. W tym czasie w Europie Zachodniej zakładano już podstawy nowoczesnego przemysłu i rolnictwa: przeważały płodozmiany, wykorzystanie nowych kultur. Na roli coraz częściej pracowały maszyny rolnicze.

Jak Polacy Charków budowali. Część LIV

05/08/2019 10:18

Zasługi i porażki rodziny Szackich w Charkowie

Strusów – jedna z najpiękniejszych wsi Ukrainy

05/08/2019 10:07

Miejscowość Strusów koło Trembowli na trwałe ulokowała się w dziesiątce najpiękniejszych zakątków Ukrainy, przy czym w górnej części tabeli. Wioska faktycznie jest niezwykle malownicza, ma wiele interesujących zabytków, więc żaden podróżny nie odjedzie stąd rozczarowany.

Tylko taką mnie ścieżką poprowadź

-a A+

W Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku odbył się wieczór poezji Agnieszki Osieckiej „Tylko taką mnie ścieżką poprowadź”. Było to pierwsze z kilku zaplanowanych przez organizatorów wydarzeń towarzyszących 5 Przeglądowi Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem”, który zainaugurowano uroczyście 5 listopada.

Ci, którzy zdecydowali się spędzić niedzielny wieczór z poezją Osieckiej, na pewno nie żałowali. Dla wielu wieczór ten był niezwykle nostalgicznym powrotem do dawno minionych lat, szansą na powtórne przeżycie tych wyjątkowych chwil swego życia – radosnych i refleksyjnych – które już nie powrócą… A życie przecież płynie dalej i trzeba zdążyć zatańczyć na tym balu, zupełnie jak w piosence Osieckiej „Niech żyje bal!”. Dla wielu, zwłaszcza młodszych, wieczór ten był jednak na pewno odkryciem – odkryciem cudownej poezji i piosenki.

Urodzona w 1936 roku w Warszawie Agnieszka Osiecka, polska poetka, pisarka, reżyser teatralny i telewizyjny oraz dziennikarka, była także autorką ponad 2000 piosenek. Nie lubiła mówić o sobie, że jest poetką, ale że jest tekściarką. Konstruowała swoje wiersze tak, aby można je zaśpiewać. Pisanie wierszy miało być chwilową pasją zapełniającą czas między pracą i nauką, stało się jednak czymś najważniejszym w twórczości. Piosenki z jej tekstami wykonywali tacy artyści jak Maryla Rodowicz, Edyta Geppert, „Skaldowie” czy „Raz, dwa, trzy”.

Teraz długa listów wykonawców piosenek do słów Agnieszki Osieckiej stała się jeszcze dłuższa. Pojawiły się na niej nazwiska młodych artystów, również tych najmłodszych. To właśnie oni przygotowali ten wyjątkowy wieczór pod kierunkiem Renaty Klęczańskiej, nauczycielki języka polskiego w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego. Każdy z młodych artystów starał się we właściwy sobie sposób przeżyć wykonywaną pieśń, przekazać słuchaczom uczucia i emocje. – Kiedy jeden z uczestników postanowił wykonać piosenkę z gitarą, okazało się, że było to bardzo ciekawe ujęcie tematu, które nadało temu wykonaniu cenny rys świeżości – uchyliła rąbka tajemnicy Salomea Pletenicka, jedna z uczestniczek koncertu wykonująca utwór „Nie żałuję”.

Wieczór pamięci Agnieszki Osieckiej zakończył się, choć 5 Przegląd Najnowszych Filmów Polskich w Iwano-Frankiwsku trwa nadal. Już niebawem, poza znakomitymi polskimi filmami, widzowie i sympatycy Przeglądu będą mogli obejrzeć dwie wystawy – jedną w CKPiDE, drugą w Muzeum Sztuki Przykarpacia (dawna kolegiata). W sobotę 12 listopada zapraszamy na przepiękny koncert muzyki filmowej w wykonaniu Katarzyny Dąbrowskiej i żeńskiej grupy smyczkowej „Apertus Quartet”.

Święto kina trwa!

Źródło: filmlwow.eu

Obejrzyj zdjęcia: Wieczór poezji Agnieszki Osieckiej „Tylko taką mnie ścieżką poprowadź”

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.