• Król polskiej nafty

    1 listopada 1900 roku w dalekim austriackim uzdrowisku Nauheim zmarł na zawał serca Stanisław Szczepanowski. ...
  • Srebrny kieliszek lwowskich Grossmannów

    Z Anną Kozłowską-Ryś – historykiem sztuki, filologiem języka polskiego, autorką wydanej 2018 roku pozycji wydawniczej – „Lwów na słodko i… półwytrawnie” – rozmawiała Anna Gordijews...
  • Chłopak z gitarą, piosenki z tekstem – w...

    Bacznie obserwuje świat i nie bez ironii go komentuje. Pisze teksty m.in. dla Piwnicy pod Baranami, tłumaczy zagranicznych twórców, jeździ po kraju, zbierając nagrody i wyróżnienia...

aktualności

Prapremiera lwowskiego kabaretu artystycznego „Czwarta Rano”

04/12/2019 17:34

Na przełomie jesieni i zimy, gdy o wieczornej porze każdy dokądś ucieka z ulicy, na scenie Małej Sali Teatru Lalek we Lwowie kwitła prawdziwa miłość do kobiety. 30 listopada lwowski kabaret artystyczny „Czwarta Rano” w kręgu swoich przyjaciół oraz grupy turystów z Polski zaprezentował program pt. „Pragnę cię znów”.

Andrzejki we Lwowie

03/12/2019 14:24

Tradycyjnie 29 listopada Lwowski Klub "Strefa Młodzieży" zorganizował imprezę Andrzejkową. W klubie "Picasso" polska młodzież ze Lwowa, obwodu lwowskiego i Stanisławowa (obecnie Iwano-Frankiwsk) bawiła się, tańczyła i wróżyła.

Premiera Lwowska zdobywcą Pucharu Konsula Generalnego RP we Lwowie

02/12/2019 17:58

30 listopada rozegrano jubileuszową edycje halowego turnieju Amatorskiej Ligi Polaków o Puchar Konsula Generalnego RP we Lwowie.

Jerozolima Pendereckiego w Odessie

02/12/2019 17:17

3 grudnia spektakularna symfonia-oratorium „Siedem bram Jerozolimy” Krzysztofa Pendereckiego będzie miała swoją ukraińską premierę w sali filharmonii w Odessie.

VIII Charytatywny Kiermasz Bożenarodzeniowy "Dajmy Nadzieje" we Lwowie

02/12/2019 12:15

30 listopada w Lwowskiej Kurii Metropolitalnej pod patronatem honorowym arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, przy wsparciu finansowym Konsulatu Generalnego RP we Lwowie oraz Polskiej Grupy Energetycznej Obrót S.A. odbył się VIII Charytatywny Kiermasz Bożonarodzeniowy Fundacji "Dajmy Nadzieję".

Pamięci Rafaeli Wróblewskiej

02/12/2019 11:36

W dniu 24 listopada 2019 r., w wieku 96 lat zmarła Rafaela Wróblewska zamieszkała we wsi Kołybajówka, dawniej Janczynce koło Kamieńca Podolskiego na Podolu.

Obchody 189. rocznicy wybuchu powstania listopadowego we Lwowie

29/11/2019 16:45

Przedstawiciele organizacji polskich we Lwowie, polscy dyplomaci, dzieci i młodzież z polskich szkół nr 10 i 24 zgromadzili się na Cmentarzu Łyczakowskim w 189. rocznicę wybuchu powstania listopadowego.

Zmarł Aleksy Iutin

28/11/2019 08:47

Po długiej i ciężkiej chorobie we Lwowie zmarł Aleksy Iutin – znakomity artysta fotograf, dziennikarz. Urodzony w Gatczynie, niedaleko Sankt Petersburga 29 czerwca 1940 roku, większość swojego życia mieszkał we Lwowie.

publicystyka

Odnaleziony nagrobek ks. Kalińskiego w Satanowie. Nowe zagadki

03/12/2019 08:07

Obecny Satanów – to niewielkie miasteczko na zachodnich terenach obw. chmielnickiego. Niegdyś było to jedno z największych miast Podola, ustępujące jedynie Kamieńcowi Podolskiemu.

Cmentarz Stryjski we Lwowie

02/12/2019 09:02

Niestety zanikanie starych nekropolii jest nie tylko oznaką naszych czasów. Podobne zdarzenia miały miejsce we Lwowie już przed I wojną światową i dotyczyły starego cmentarza przy ul. Stryjskiej – a właściwie dwóch cmentarzy przy tej ulicy. Losy tych nekropolii opisał dokładnie Józef Białynia-Chołodecki w broszurze zatytułowanej „Cmentarz Stryjski”, wydanej przez Towarzystwo Miłośników Przeszłości Lwowa w cyklu Biblioteki Lwowskiej w roku 1913.

Rafał Dzięciołowski o znaczeniu Pogrzebu Wileńskiego

29/11/2019 15:20

Rafał Dzięciołowski, członek Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie RP, który 22 listopada 2019 roku był w Wilnie, w rozmowie z dziennikarzem Konstantym Czawagą.

Dzień kolejarza

29/11/2019 07:16

W życiu mamy dni robocze, wolne i świąteczne. Są święta religijne, państwowe i zawodowe. W każdym kraju te święta mają miejsce zgodnie z tradycjami, zwyczajami, okolicznościami i przypadają na różne daty. Jednym z takich świąt zawodowych jest Dzień kolejarza.

Fotomagik Alosza

28/11/2019 08:51

Już nie pamiętam, kiedy Alosza Iutin pojawił się na horyzoncie naszego Teatru.

Najbardziej fotogeniczny kościół Ziemi Tarnopolskiej

27/11/2019 08:20

Neogotycki kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy we wsi Sorocko w rejonie Trembowelskim w pełni zasługuje na miano najbardziej fotogenicznego i romantycznego wśród opuszczonych zabytków Ziemi Tarnopolskiej.

Zakony mniej znane. Część 2

26/11/2019 07:24

Klasztory rzymskokatolickie na Wschodzie Rzeczypospolitej

Czy wiele krajów ma tak sławna historię?

26/11/2019 07:15

Z okazji 125. rocznicy założenia lwowskiego klubu szachowego

Tylko taką mnie ścieżką poprowadź

-a A+

W Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku odbył się wieczór poezji Agnieszki Osieckiej „Tylko taką mnie ścieżką poprowadź”. Było to pierwsze z kilku zaplanowanych przez organizatorów wydarzeń towarzyszących 5 Przeglądowi Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem”, który zainaugurowano uroczyście 5 listopada.

Ci, którzy zdecydowali się spędzić niedzielny wieczór z poezją Osieckiej, na pewno nie żałowali. Dla wielu wieczór ten był niezwykle nostalgicznym powrotem do dawno minionych lat, szansą na powtórne przeżycie tych wyjątkowych chwil swego życia – radosnych i refleksyjnych – które już nie powrócą… A życie przecież płynie dalej i trzeba zdążyć zatańczyć na tym balu, zupełnie jak w piosence Osieckiej „Niech żyje bal!”. Dla wielu, zwłaszcza młodszych, wieczór ten był jednak na pewno odkryciem – odkryciem cudownej poezji i piosenki.

Urodzona w 1936 roku w Warszawie Agnieszka Osiecka, polska poetka, pisarka, reżyser teatralny i telewizyjny oraz dziennikarka, była także autorką ponad 2000 piosenek. Nie lubiła mówić o sobie, że jest poetką, ale że jest tekściarką. Konstruowała swoje wiersze tak, aby można je zaśpiewać. Pisanie wierszy miało być chwilową pasją zapełniającą czas między pracą i nauką, stało się jednak czymś najważniejszym w twórczości. Piosenki z jej tekstami wykonywali tacy artyści jak Maryla Rodowicz, Edyta Geppert, „Skaldowie” czy „Raz, dwa, trzy”.

Teraz długa listów wykonawców piosenek do słów Agnieszki Osieckiej stała się jeszcze dłuższa. Pojawiły się na niej nazwiska młodych artystów, również tych najmłodszych. To właśnie oni przygotowali ten wyjątkowy wieczór pod kierunkiem Renaty Klęczańskiej, nauczycielki języka polskiego w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego. Każdy z młodych artystów starał się we właściwy sobie sposób przeżyć wykonywaną pieśń, przekazać słuchaczom uczucia i emocje. – Kiedy jeden z uczestników postanowił wykonać piosenkę z gitarą, okazało się, że było to bardzo ciekawe ujęcie tematu, które nadało temu wykonaniu cenny rys świeżości – uchyliła rąbka tajemnicy Salomea Pletenicka, jedna z uczestniczek koncertu wykonująca utwór „Nie żałuję”.

Wieczór pamięci Agnieszki Osieckiej zakończył się, choć 5 Przegląd Najnowszych Filmów Polskich w Iwano-Frankiwsku trwa nadal. Już niebawem, poza znakomitymi polskimi filmami, widzowie i sympatycy Przeglądu będą mogli obejrzeć dwie wystawy – jedną w CKPiDE, drugą w Muzeum Sztuki Przykarpacia (dawna kolegiata). W sobotę 12 listopada zapraszamy na przepiękny koncert muzyki filmowej w wykonaniu Katarzyny Dąbrowskiej i żeńskiej grupy smyczkowej „Apertus Quartet”.

Święto kina trwa!

Źródło: filmlwow.eu

Obejrzyj zdjęcia: Wieczór poezji Agnieszki Osieckiej „Tylko taką mnie ścieżką poprowadź”

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.