• Król polskiej nafty

    1 listopada 1900 roku w dalekim austriackim uzdrowisku Nauheim zmarł na zawał serca Stanisław Szczepanowski. ...
  • Srebrny kieliszek lwowskich Grossmannów

    Z Anną Kozłowską-Ryś – historykiem sztuki, filologiem języka polskiego, autorką wydanej 2018 roku pozycji wydawniczej – „Lwów na słodko i… półwytrawnie” – rozmawiała Anna Gordijews...
  • Chłopak z gitarą, piosenki z tekstem – w...

    Bacznie obserwuje świat i nie bez ironii go komentuje. Pisze teksty m.in. dla Piwnicy pod Baranami, tłumaczy zagranicznych twórców, jeździ po kraju, zbierając nagrody i wyróżnienia...

aktualności

Jest nowy dyrektor Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej

06/12/2019 03:56

Następcą Wołodymyra Wiatrowycza będzie Anton Drobowycz.

Prapremiera lwowskiego kabaretu artystycznego „Czwarta Rano”

04/12/2019 17:34

Na przełomie jesieni i zimy, gdy o wieczornej porze każdy dokądś ucieka z ulicy, na scenie Małej Sali Teatru Lalek we Lwowie kwitła prawdziwa miłość do kobiety. 30 listopada lwowski kabaret artystyczny „Czwarta Rano” w kręgu swoich przyjaciół oraz grupy turystów z Polski zaprezentował program pt. „Pragnę cię znów”.

Andrzejki we Lwowie

03/12/2019 14:24

Tradycyjnie 29 listopada Lwowski Klub "Strefa Młodzieży" zorganizował imprezę Andrzejkową. W klubie "Picasso" polska młodzież ze Lwowa, obwodu lwowskiego i Stanisławowa (obecnie Iwano-Frankiwsk) bawiła się, tańczyła i wróżyła.

Premiera Lwowska zdobywcą Pucharu Konsula Generalnego RP we Lwowie

02/12/2019 17:58

30 listopada rozegrano jubileuszową edycje halowego turnieju Amatorskiej Ligi Polaków o Puchar Konsula Generalnego RP we Lwowie.

Jerozolima Pendereckiego w Odessie

02/12/2019 17:17

3 grudnia spektakularna symfonia-oratorium „Siedem bram Jerozolimy” Krzysztofa Pendereckiego będzie miała swoją ukraińską premierę w sali filharmonii w Odessie.

VIII Charytatywny Kiermasz Bożenarodzeniowy "Dajmy Nadzieje" we Lwowie

02/12/2019 12:15

30 listopada w Lwowskiej Kurii Metropolitalnej pod patronatem honorowym arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, przy wsparciu finansowym Konsulatu Generalnego RP we Lwowie oraz Polskiej Grupy Energetycznej Obrót S.A. odbył się VIII Charytatywny Kiermasz Bożonarodzeniowy Fundacji "Dajmy Nadzieję".

Pamięci Rafaeli Wróblewskiej

02/12/2019 11:36

W dniu 24 listopada 2019 r., w wieku 96 lat zmarła Rafaela Wróblewska zamieszkała we wsi Kołybajówka, dawniej Janczynce koło Kamieńca Podolskiego na Podolu.

Obchody 189. rocznicy wybuchu powstania listopadowego we Lwowie

29/11/2019 16:45

Przedstawiciele organizacji polskich we Lwowie, polscy dyplomaci, dzieci i młodzież z polskich szkół nr 10 i 24 zgromadzili się na Cmentarzu Łyczakowskim w 189. rocznicę wybuchu powstania listopadowego.

publicystyka

Odnaleziony nagrobek ks. Kalińskiego w Satanowie. Nowe zagadki

03/12/2019 08:07

Obecny Satanów – to niewielkie miasteczko na zachodnich terenach obw. chmielnickiego. Niegdyś było to jedno z największych miast Podola, ustępujące jedynie Kamieńcowi Podolskiemu.

Cmentarz Stryjski we Lwowie

02/12/2019 09:02

Niestety zanikanie starych nekropolii jest nie tylko oznaką naszych czasów. Podobne zdarzenia miały miejsce we Lwowie już przed I wojną światową i dotyczyły starego cmentarza przy ul. Stryjskiej – a właściwie dwóch cmentarzy przy tej ulicy. Losy tych nekropolii opisał dokładnie Józef Białynia-Chołodecki w broszurze zatytułowanej „Cmentarz Stryjski”, wydanej przez Towarzystwo Miłośników Przeszłości Lwowa w cyklu Biblioteki Lwowskiej w roku 1913.

Rafał Dzięciołowski o znaczeniu Pogrzebu Wileńskiego

29/11/2019 15:20

Rafał Dzięciołowski, członek Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie RP, który 22 listopada 2019 roku był w Wilnie, w rozmowie z dziennikarzem Konstantym Czawagą.

Dzień kolejarza

29/11/2019 07:16

W życiu mamy dni robocze, wolne i świąteczne. Są święta religijne, państwowe i zawodowe. W każdym kraju te święta mają miejsce zgodnie z tradycjami, zwyczajami, okolicznościami i przypadają na różne daty. Jednym z takich świąt zawodowych jest Dzień kolejarza.

Fotomagik Alosza

28/11/2019 08:51

Już nie pamiętam, kiedy Alosza Iutin pojawił się na horyzoncie naszego Teatru.

Najbardziej fotogeniczny kościół Ziemi Tarnopolskiej

27/11/2019 08:20

Neogotycki kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy we wsi Sorocko w rejonie Trembowelskim w pełni zasługuje na miano najbardziej fotogenicznego i romantycznego wśród opuszczonych zabytków Ziemi Tarnopolskiej.

Zakony mniej znane. Część 2

26/11/2019 07:24

Klasztory rzymskokatolickie na Wschodzie Rzeczypospolitej

Czy wiele krajów ma tak sławna historię?

26/11/2019 07:15

Z okazji 125. rocznicy założenia lwowskiego klubu szachowego

Ekscentryczny, ciepły i wyczekiwany

-a A+

5 Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” został uroczyście zainaugurowany w Iwano-Frankiwsku. Na to listopadowe święto polskiego filmu z ogromną niecierpliwością czekają fani dobrego kina. Najlepszym dowodem była szczelnie wypełniona przez widzów sala kina „Lumiere” podczas sobotniej uroczystości otwarcia Przeglądu.

Poza stałymi gośćmi Przeglądu, którzy w tym roku już po raz piąty poświęcą kilka popołudni na spotkanie z polskim filmem, są i tacy widzowie, którzy pojawią się w kinie po raz pierwszy. Mamy nadzieję, że zostaną z nami na dłużej.- Po spotkaniu z polską kinematografią nie można być obojętnym – powiedziała zastępca Konsula Generalnego RP we Lwowie Katarzyna Sołek. – Program każdego z Przeglądów jest tworzony tak, aby filmy pozostawiły w sercach i świadomości widzów istotny ślad. Będzie wiec można obejrzeć dramat historyczny, który poruszy najtwardsze serce, ale będzie także pogodna komedia, która wniesie do szarej codzienności nieco barw i radości.

Fot. Leon TyszczenkoCzęść widzów zdecyduje się obejrzeć dramat społeczny opisujący relacje rodzinne; film, który zmusi nas do innego spojrzenia na nasze relacje z najbliższymi. Jeśli więc któryś z filmów dotknie głębi naszych dusz i serc, stanie się jasne, że wysiłki organizatorów Przeglądu nie poszły na marne.

- Wybór kilkunastu filmów na Przegląd nie jest sprawą prostą – powiedziała konsul Sołek – ponieważ oferta polskiej kinematografii jest niezwykle szeroka. Każdego roku powstają dziesiątki, może i setki filmów ze wszystkich praktycznie gatunków. Staramy się wybrać i zaprezentować podczas Przeglądu te najlepsze. Szczególną uwagę zwracamy na filmy młodych reżyserów.

Seanse filmowe podczas pięciu poprzednich Przeglądów, a także liczne wydarzenia towarzyszące, odwiedziło blisko 50 tysięcy widzów. Dla organizatorów to ważny dowód popularności imprezy, ale jednocześnie ogromne zobowiązanie. Zaufanie i sympatia widzów zmusza organizatorów tego wydarzenia do jeszcze bardziej intensywnej pracy.

Przegląd Najnowszych Filmów Polskich w Iwano-Frankiwsku rozpoczyna się tradycyjnie w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości Polski obchodzonego 11 listopada. Zastępca mera Iwano-Frankwiska Bogdan Biłyk, zwracając się do społeczności polskiej miasta oraz całego narodu polskiego, reprezentowanego przez przedstawicieli KG RP we Lwowie, złożył serdeczne życzenia z okazji zbliżającego się święta oraz wyraził radość z wieloletniej, bliskiej współpracy stolicy Przykarpacia z polskimi miastami partnerskimi .

Organizacja tak dużego wydarzenia nie byłaby możliwa bez wsparcia partnerów. Kino „Lumiere” od pięciu już lat współpracuje z organizatorami Przeglądu. Jednym ze współorganizatorów wydarzenia jest Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku. Dyrektor Centrum, Maria Osidacz, podkreśliła, że Przegląd jest formą dialogu między dwoma bratnimi narodami i sposobem budowy społeczeństwa obywatelskiego. Daje także możliwość szukania punktów stycznych oraz budowania porozumienia. Wszak Przegląd to nie tylko filmu, ale i koncerty, wystawy i kinowe „lekcje historii”.

Widzowie nie wiedzą, że tego największego w Europie Wschodniej wydarzenia promującego polską kinematografię nie byłoby, gdyby pewnego dnia ten pomysł nie zrodził się u dwojga miłośników kina – autorki projektu Barbary Pacan oraz byłego konsula RP we Lwowie Jacka Żura. Włożyli oni w tę ideę duszę, serce, ogrom pracy i niebywałą determinację. Warto wspomnieć o wolontariuszach, którzy podczas wszystkich wydarzeń Przeglądu intensywnie pracują, aby odbyły się one na wysokim poziomie, koniecznie zaś trzeba wspomnieć również Andrzeja Leusza, pracownika CKPiDE, który zazwyczaj pozostaje w cieniu, troszcząc się o sprawność sprzętu i inne kwestie techniczne – a wszystko z myślą o tym, by widzowie mogli w pełni cieszyć się Przeglądem.

Tegoroczny Przegląd rozpoczął się pokazem filmu „Ekscentrycy, albo po słonecznej stronie ulicy” w reżyserii urodzonego we Lwowie Janusza Majewskiego. Jest to wysmakowana, słodko-gorzka komedia o poszukiwaniu wolności w czasach, w których była ona towarem deficytowym. Jazz, swing, miłość, intryga, niespodziewane zwroty akcji... Film powstał na podstawie książki Włodzimierza Kowalewskiego „Ekscentrycy”. Niesamowita atmosfera lat 50-tych, stare meble, telefony, drogi, czerwony angielski samochód.. wszystko to na tle ówczesnej szarzyzny. I tęsknota za dobrą, zachodnią muzyką w komunistycznej Polsce. Jest w tym filmie i szczypta smutku i trochę radości, uśmiech, piękna muzyka lecząca i ciało i duszę oraz dużo, dużo słońca. Czyli wszystko to, czego i nam dzisiaj tak często brakuje...

Źródło: filmlwow.eu

Obejrzyj zdjęcia: Otwarcie 5. Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” w Iwano-Frankiwsku

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.