aktualności

Jaremcze 2019: Panel ekonomiczny

18/10/2019 06:43

W ramach Polsko-Ukraińskich Spotkań w Jaremczu odbył się również panel ekonomiczny, który stał się już stałym elementem tej konferencji. Tegoroczna debata była zatytułowana „O ekonomicznym partnerstwie i współpracy transgranicznej Polski i Ukrainy”.

Chcemy sobie pomagać

18/10/2019 06:40

W Drohobyckim Budynku Kultury im. Iwana Franki wieczorem 10 października w koncercie charytatywnym „Maraton 101/1”, zorganizowanym w celu wsparcia osób poszkodowanych w zawaleniu się budynku mieszkalnego przy ulicy Hruszewskiego 101/1 zagrały grupy „Taraka” (Polska) i „Fusion” (Ukraina).

Jaremcze 2019: Polsko-Ukraińskie Forum Partnerstwa

17/10/2019 06:37

Drugi dzień Polsko-Ukraińskich Spotkań w Jaremczu otworzyło posiedzenie Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa. Panel był zatytułowany „Nowa sytuacja w stosunkach polsko-ukraińskich?”. Proponujemy Państwu przegląd ciekawszych, przedstawionych wówczas, tez i opinii.

Prace konserwatorskie w kościele parafialnym w Drohobyczu

16/10/2019 08:35

W kaplicy św. Anny w kościele parafialnym św. Bartłomieja w Drohobyczu zakończyła się konserwacja malowideł.

Pamięci ofiar września

16/10/2019 08:32

Lwów nie ma szczęścia do września. W całej historii miasta ten miesiąc jest szczególnie tragiczny: 19 września 1772 roku oddziały austriackie dowodzone przez feldmarszałka Esterhazego zajęły Lwów, 3 września 1914 – do Lwowa wkroczyły wojska rosyjskie generała von Rode, a 22 września 1939 dowódca obrony Lwowa gen. Władysław Langner podpisał z dowództwem sowieckim kapitulację. W przededniu tych ostatnich wydarzeń żołnierz Polski złożył pod Lwowem szczególnie obfitą daninę krwi…

IV Międzynarodowy turniej „Sport zbliża serca”

16/10/2019 08:18

W Równem 14 września br. obchodzono tradycyjny Dzień kultury fizycznej i sportu. W tym dniu na boisku Rówieńskiego Gimnazjum Humanistycznego odbył się IV Międzynarodowy turniej z mini-futbolu „Sport zbliża serca”. O zwycięstwo w turnieju walczyło osiem dorosłych i dziecięcych drużyn z Polski i Ukrainy.

Podnoszenie kompetencji poprzez szkolenia

16/10/2019 08:15

Fundacja Wolność i Demokracja zaprosiła 10-osobową grupę członków Katolickiego UTW we Lwowie do udziału w projekcie „Liderskie Centrum Szkolenia profesjonalizacji polskich organizacji działających na Ukrainie”.

publicystyka

Literackiego Nobla otrzymała Polka

17/10/2019 06:34

Polska pisarka Olga Tokarczuk otrzymała literacką Nagrodę Nobla – koniec, kropka! W tabelkach z zestawieniami nazwisk osób nagrodzonych literackim Noblem pojawi się kolejny polski proporczyk i to jest moim zdaniem w tym wszystkim najważniejsze.

Poszukuję śladów rodziny, przodków mojego bliskiego przyjaciela

16/10/2019 08:39

Wiemy ze Włodzimierz Teodor Andrzej Nałęcz Keszycki ur. 30.11.1869 r. w Dźwinogrodzie, później przeniósł się do Lwowa, ożenił się z Apoliną Romualdą Kozakiewicz. Mieli syna Stanisława i córkę Irmę. Zmarł we Lwowie w Państwowym Szpitalu Powszechnym 18.12.1931 r. Pochowany został na cmentarzu Janowskim, mogiły nie udało się odnaleźć.

Rozmaitości wrześniowe 1929

16/10/2019 08:27

Gazeta Poranna w drugiej połowie września przed 90. laty zamieszczała wiele interesujących materiałów z różnych stron życia Lwowa i okolic. Oto niektóre z nich…

Misjonarze

09/10/2019 06:32

Klasztory rzymskokatolickie na Wschodzie Rzeczypospolitej

Czyżby cisza przed burzą?

05/10/2019 12:59

Od dwunastu lat jaremczańskie Polsko-Ukraińskie Spotkania są jednymi z najistotniejszych wydarzeń dla kształtowania stosunków pomiędzy Ukrainą i Polską.

Jaremcze 2019: Rozmowy w kuluarach. Hryhorij Perepełycia

04/10/2019 12:56

Prof. Hryhorij Perepełycia, Instytut Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Kijowskiego im. Tarasa Szewczenki

Jaremcze 2019: Rozmowy w kuluarach. Łukasz Adamski

04/10/2019 12:51

Łukasz Adamski, wicedyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia

Jaremcze 2019: Rozmowy w kuluarach

04/10/2019 12:46

Bogumiła Berdychowska, publicystka, znawczyni problematyki polsko-ukraińskiej

Jaremcze: Bez wypominania, za to merytorycznie

03/10/2019 12:42

Po raz drugi konferencja w Jaremczu nie była zdominowana przez emocje. Skończyło się „wytykanie”, przeważa merytoryczna dyskusja. Prezentujemy Państwu interesujące tezy i diagnozy zaprezentowane w czasie trzech paneli.

Dialog w działaniu

01/10/2019 07:35

Spotkania, Spotkania i... już po Spotkaniach. Niedzielnym rankiem 22 września w Jaremczu zakończyły się trzydniowe „XII Polsko-Ukraińskie Spotkania Przyszłość, Współczesność, Przeszłość”. W tym roku ich tradycyjną już nazwę sprecyzowano podtytułem „Nowe Wyzwania – Prognozy rozwoju stosunków polsko-ukraińskich”.

Zbliża się 5. Przegląd Najnowszych Filmów Polskich we Lwowie!

-a A+

Konsulat Generalny zorganizował konferencję poświęconą tegorocznej edycji Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich. W tym roku Lwowianie obejrzą 21 filmów i wezmą udział w dziewięciu wydarzeniach towarzyszących. Przegląd zakończy wielki bal w stylu retro.

W środę, 5 października w Kinopałacu został zaprezentowany program 5. Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem”. Lwowskie święto polskiego kina stało się już tradycją na jesiennej mapie kulturalnej miasta. Od pierwszej edycji w ramach przeglądu zaprezentowano 116 filmów i 51 wydarzeń towarzyszących. Polskie filmy od początku imprezy obejrzało niemalże 38 tysięcy widzów.Zebranych przywitała Barbara Pacan, pomysłodawczyni przeglądu polskiego kina i moderator konferencji. Dmytro Możarowski, dyrektor sieci Kinopałac Lwów, powiedział, że Lwów jest miastem festiwali, a za sprawą Przeglądu jest również miastem kojarzonym z tym ważnym wydarzeniem. Dyrektor podkreślił, że cena biletów nie będzie wygórowana: 20 hrywien za dzienne seanse i 40 za pokazy nocne. Katarzyna Sołek, zastępca konsula generalnego, zaznaczyła, że w tym roku poza najnowszymi filmami, będziemy mieli okazje obejrzeć retrospektywę filmów Jerzego Kieślowskiego. Rok 2016 został ogłoszony w Polsce rokiem Kieślowskiego z okazji 20 rocznicy śmierci wybitnego twórcy. Konsul Marian Orlikowski zaznaczył, że w dobie Internetu, gdy można filmy oglądać nie wychodząc z domu, Przegląd Najnowszych Filmów Polskich to prawdziwe „święto kina, święto widza i święto polskiej produkcji”. W spotkaniu uczestniczył ponadto Orest Błażyjewski, dyrektor firmy Technika dla Biznesu, jak podkreślono, bez jego udziału to wydarzenie nie miałoby szansy zaistnieć.

Barbara Pacan zwróciła zebranym uwagę, na to, że ponad dziesięć lat temu w Polsce powołano Polski Instytut Sztuki Filmowej, który aktywnie pomaga w tworzeniu filmów. Dodała, że w Polsce wiele filmów powstaje w koprodukcji, a także ponad dziesięć tytułów jest realizowanych przez producentów z innych państw, takich jak Izrael, Stany Zjednoczone, czy Niemcy.

W ramach 5. Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich w gmachu Kinopałacu jest prezentowana wystawa „Filmowy Lwów Prasowy” autorstwa Beaty Kost, która pokazuje historię kina we Lwowie od pierwszej projekcji, aż po koniec dwudziestolecia międzywojennego. Ponadto odbędą się gra terenowa „Co pisze Gabriela?”, której bohaterką będzie Gabriela Zapolska, spotkanie z aktorem Marianem Dziędzielem, połączone z projekcją filmu „Moje córki krowy”, spotkanie z Waldemarem Krzystkiem, reżyserem i scenarzystą (w ramach Spotkań Ossolińskich), recital Ewy Błaszczyk, wystawa poświęcona rodzinie Ulmów – polskiej rodzinie zamordowanych przez Niemców za ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej. Tradycyjnie odbędą się Lekcje historii w kinie prowadzone przez pracowników warszawskiego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej. I najważniejsze… projekcje 21 głośnych polskich filmów, m.in. „Anatomia zła”, „Demon”, „Karbala” i „Letnie przesilenie”.

Przegląd rozpocznie się pokazem filmu w reżyserii Janusza Majewskiego „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” 7 października w Kinopałacu i potrwa do 16 października. Pokazy będą odbywać się w Kinopałacu i w kinie Kopernik. Organizatorem wszystkich Przeglądów Najnowszych Filmów Polskich jest Konsulat Generalny RP we Lwowie.

Wojciech Jankowski

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.