• Spadek i wizja

    450 lat temu powstało jedno z najpotężniejszych państw ówczesnej Europy – Rzeczpospolita Obojga Narodów. Zawarta 1 lipca 1659 roku w Lublinie unia Korony Polskiej i Wielkiego Księs...
  • Pamięć. Pojednanie. Prawda

    Obchody 76 rocznicy Rzezi Wołyńskiej na Ukrainie. ...
  • Czy wśród pustelników w Puszczy byli Pol...

    Kapliczka w pieczarze Puszczy Pustelnika, położonej koło nadzbruczańskiej wioski Kręciłów w rejonie husiatyńskim całkowicie słusznie może nosić miano najstarszego czynnego obiektu ...

aktualności

Warszawa – uroczystości ku czci ofiar rzezi wołyńskiej

13/07/2019 13:36

W Warszawie uczczone zostaną ofiary rzezi wołyńskiej. W Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej, prezydent Andrzej Duda złożył wieńce przed pomnikiem Rzezi Wołyńskiej w Warszawie.

Pogoń Lwów Amatorska wygrała z Orłem Bydgoszcz

11/07/2019 16:13

W towarzyskim meczu sekcja sportowo-rekreacyjna Pogoni Lwów pokonała Orła Bydgoszcz 5:2. Po meczu piłkarze i kibice dzielili się wrażeniami przy wspólnym grillowaniu.

Ruszyła Piesza Pielgrzymka Pokoju i Pojednania do Bołszowiec

10/07/2019 15:28

Pieszą Pielgrzymkę Pokoju i Pojednania do sanktuarium Matki Bożej w Bołszowcach co roku organizują franciszkanie konwentualni.

Gośćmi Miesiąca Spotkań Literackich we Lwowie będą również Polacy

10/07/2019 05:53

Rozpoczął się maraton literatury Europy Środkowo-Wschodniej. Gościem specjalnym Miesiąca Spotkań Literackich jest Rumunia. Wśród pisarzy z Ukrainy, Czech, Słowacji, Rumuni i Mołdawii będzie reprezentowana również Polska.

Jerzy Giedroyć i Bohdan Osadczuk – współpraca dwóch intelektualistów

09/07/2019 17:13

88. Spotkanie Ossolińskie poświęcone było wybitnym postaciom w powojennych stosunkach polsko-ukraińskich – redaktorowi paryskiej „Kultury” Jerzemu Giedroyciowi i profesorowi Uniwersytetu Berlińskiego Bohdanowi Osadczukowi.

Prace konserwatorskie na Cmentarzu Łyczakowskim. Sezon 2019

09/07/2019 17:06

Startuje kolejny sezon polsko-ukraińskich prac konserwatorskich na terenie Cmentarza Łyczakowskiego.

Dwa stulecia Ossolineum – dwa stulecia współpracy polsko-ukraińskiej

09/07/2019 17:01

Kolejne Spotkanie Ossolińskie odbyło się w największej sali Lwowskiej Narodowej Naukowej Biblioteki Ukrainy im. W. Stefanyka. W dawnej siedzibie Ossolineum została zaprezentowana książka „200 lat Ossolineum”, wydana we Wrocławiu do jubileuszu Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Wolontariusze z Polski zorganizowali wakacje dla dzieci z Ukrainy

09/07/2019 09:48

W ramach „Akcji Ukraina” wolontariusze Fundacji Indywidualności Otwartych z Krakowa przeprowadzili tygodniowe rekolekcje w formie półkolonii dla dzieci polskiego pochodzenia z Pnikuta i Mościsk w obwodzie lwowskim.

Oświadczenie redakcji oraz współpracowników Kuriera Galicyjskiego w związku z nieupoważnionym przedrukiem materiałów przez tygodnik „Tylko Polska”

09/07/2019 07:45

W związku z powtarzającymi się w ostatnim czasie przypadkami nielegalnego przedrukowywania obszernych fragmentów Kuriera Galicyjskiego jesteśmy zmuszeni zmienić dotychczasowe zasady udzielania zgody na wykorzystywanie tekstów publikowanych na łamach naszego portalu oraz dwutygodnika.

publicystyka

Gdańsk w Koronach ormiańskich i stanisławowskich

10/07/2019 04:41

Wochczujn kez Mariam!

Jak Polacy Charków budowali. Część LII

09/07/2019 04:24

Polscy architekci, urodzeni lub pośrednio związani z Charkowem

„Polacy we Lwowie 1944–1959”

08/07/2019 08:20

W dniu 3 czerwca 2019 na Uniwersytecie Rzeszowskim odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej Piotra Olechowskiego „Polacy we Lwowie 1944–1959”.

Spisek porucznika Deblessema. Część 3

08/07/2019 08:13

Wszelkie wspomnienia są rzeczą subiektywną. Ich autorzy starają się przypisać sobie jak najwięcej osiągnięć i przerzucić na innych swe porażki. Aby uzyskać realny kształt wydarzeń należy porównać kilka wspomnień. Wydarzenia 25 maja 1919 roku przedstawiają polscy, ukraińscy i niemieccy ich uczestnicy. Zaczniemy od Deblessema.

78. rocznica mordu na profesorach polskich we Lwowie

05/07/2019 09:33

W dniach 2-4 lipca, w 78. rocznicę mordu popełnionego na profesorach polskich na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie odbyły się uroczystości upamiętniające tę tragedię, z udziałem duchowieństwa obrządku łacińskiego.

Lato, wczasy, słońce…

04/07/2019 10:02

Ponieważ mamy okres letni, upalną pogodę, wakacje – więc pora na coś lekkiego. Oto co pisała prasa lwowska w czerwcu 1929 roku.

Prace konserwatorskie w świątyniach lwowskich. Sezon 2019

01/07/2019 04:37

W sezonie 2019 roku polsko-ukraińska grupa konserwatorów kontynuuje w szerokim zakresie prace rozpoczęte w ubiegłych latach. Dotyczy to prac w katedrze Łacińskiej, w katedrze Ormiańskiej, w kościele pw. św. Antoniego na Łyczakowie i w kościele pojezuickim pw. św. Piotra i Pawła – obecnie greckokatolickiej cerkwi garnizonowej.

Julian Oktawian Zachariewicz. Część III

29/06/2019 09:21

Julian Oktawian Zachariewicz – zapomniany ojciec polskiej architektury

Wypadki w dawnym Lwowie

28/06/2019 06:13

Lwowska prasa z początków minionego stulecia dostarcza nam wielu niezwykle ciekawych informacji dotyczących spraw życia codziennego.

Dyskomfort logicznego myślenia

27/06/2019 19:50

Od dłuższego już czasu zanudzam czytelników Kuriera Galicyjskiego tekstami o przeróżnych mechanizmach rządzących dyskusjami, o logice, o błędach, o manipulacjach wszelakich.

O historii należy pisać szczerze…

27/06/2019 09:12

Z Grzegorzem Gaudenem rozmawiał Krzysztof Szymański

Zbliża się 5. Przegląd Najnowszych Filmów Polskich we Lwowie!

-a A+

Konsulat Generalny zorganizował konferencję poświęconą tegorocznej edycji Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich. W tym roku Lwowianie obejrzą 21 filmów i wezmą udział w dziewięciu wydarzeniach towarzyszących. Przegląd zakończy wielki bal w stylu retro.

W środę, 5 października w Kinopałacu został zaprezentowany program 5. Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem”. Lwowskie święto polskiego kina stało się już tradycją na jesiennej mapie kulturalnej miasta. Od pierwszej edycji w ramach przeglądu zaprezentowano 116 filmów i 51 wydarzeń towarzyszących. Polskie filmy od początku imprezy obejrzało niemalże 38 tysięcy widzów.Zebranych przywitała Barbara Pacan, pomysłodawczyni przeglądu polskiego kina i moderator konferencji. Dmytro Możarowski, dyrektor sieci Kinopałac Lwów, powiedział, że Lwów jest miastem festiwali, a za sprawą Przeglądu jest również miastem kojarzonym z tym ważnym wydarzeniem. Dyrektor podkreślił, że cena biletów nie będzie wygórowana: 20 hrywien za dzienne seanse i 40 za pokazy nocne. Katarzyna Sołek, zastępca konsula generalnego, zaznaczyła, że w tym roku poza najnowszymi filmami, będziemy mieli okazje obejrzeć retrospektywę filmów Jerzego Kieślowskiego. Rok 2016 został ogłoszony w Polsce rokiem Kieślowskiego z okazji 20 rocznicy śmierci wybitnego twórcy. Konsul Marian Orlikowski zaznaczył, że w dobie Internetu, gdy można filmy oglądać nie wychodząc z domu, Przegląd Najnowszych Filmów Polskich to prawdziwe „święto kina, święto widza i święto polskiej produkcji”. W spotkaniu uczestniczył ponadto Orest Błażyjewski, dyrektor firmy Technika dla Biznesu, jak podkreślono, bez jego udziału to wydarzenie nie miałoby szansy zaistnieć.

Barbara Pacan zwróciła zebranym uwagę, na to, że ponad dziesięć lat temu w Polsce powołano Polski Instytut Sztuki Filmowej, który aktywnie pomaga w tworzeniu filmów. Dodała, że w Polsce wiele filmów powstaje w koprodukcji, a także ponad dziesięć tytułów jest realizowanych przez producentów z innych państw, takich jak Izrael, Stany Zjednoczone, czy Niemcy.

W ramach 5. Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich w gmachu Kinopałacu jest prezentowana wystawa „Filmowy Lwów Prasowy” autorstwa Beaty Kost, która pokazuje historię kina we Lwowie od pierwszej projekcji, aż po koniec dwudziestolecia międzywojennego. Ponadto odbędą się gra terenowa „Co pisze Gabriela?”, której bohaterką będzie Gabriela Zapolska, spotkanie z aktorem Marianem Dziędzielem, połączone z projekcją filmu „Moje córki krowy”, spotkanie z Waldemarem Krzystkiem, reżyserem i scenarzystą (w ramach Spotkań Ossolińskich), recital Ewy Błaszczyk, wystawa poświęcona rodzinie Ulmów – polskiej rodzinie zamordowanych przez Niemców za ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej. Tradycyjnie odbędą się Lekcje historii w kinie prowadzone przez pracowników warszawskiego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej. I najważniejsze… projekcje 21 głośnych polskich filmów, m.in. „Anatomia zła”, „Demon”, „Karbala” i „Letnie przesilenie”.

Przegląd rozpocznie się pokazem filmu w reżyserii Janusza Majewskiego „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” 7 października w Kinopałacu i potrwa do 16 października. Pokazy będą odbywać się w Kinopałacu i w kinie Kopernik. Organizatorem wszystkich Przeglądów Najnowszych Filmów Polskich jest Konsulat Generalny RP we Lwowie.

Wojciech Jankowski

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.