• Spadek i wizja

    450 lat temu powstało jedno z najpotężniejszych państw ówczesnej Europy – Rzeczpospolita Obojga Narodów. Zawarta 1 lipca 1659 roku w Lublinie unia Korony Polskiej i Wielkiego Księs...
  • Pamięć. Pojednanie. Prawda

    Obchody 76 rocznicy Rzezi Wołyńskiej na Ukrainie. ...
  • Czy wśród pustelników w Puszczy byli Pol...

    Kapliczka w pieczarze Puszczy Pustelnika, położonej koło nadzbruczańskiej wioski Kręciłów w rejonie husiatyńskim całkowicie słusznie może nosić miano najstarszego czynnego obiektu ...

aktualności

Warszawa – uroczystości ku czci ofiar rzezi wołyńskiej

13/07/2019 13:36

W Warszawie uczczone zostaną ofiary rzezi wołyńskiej. W Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej, prezydent Andrzej Duda złożył wieńce przed pomnikiem Rzezi Wołyńskiej w Warszawie.

Pogoń Lwów Amatorska wygrała z Orłem Bydgoszcz

11/07/2019 16:13

W towarzyskim meczu sekcja sportowo-rekreacyjna Pogoni Lwów pokonała Orła Bydgoszcz 5:2. Po meczu piłkarze i kibice dzielili się wrażeniami przy wspólnym grillowaniu.

Ruszyła Piesza Pielgrzymka Pokoju i Pojednania do Bołszowiec

10/07/2019 15:28

Pieszą Pielgrzymkę Pokoju i Pojednania do sanktuarium Matki Bożej w Bołszowcach co roku organizują franciszkanie konwentualni.

Gośćmi Miesiąca Spotkań Literackich we Lwowie będą również Polacy

10/07/2019 05:53

Rozpoczął się maraton literatury Europy Środkowo-Wschodniej. Gościem specjalnym Miesiąca Spotkań Literackich jest Rumunia. Wśród pisarzy z Ukrainy, Czech, Słowacji, Rumuni i Mołdawii będzie reprezentowana również Polska.

Jerzy Giedroyć i Bohdan Osadczuk – współpraca dwóch intelektualistów

09/07/2019 17:13

88. Spotkanie Ossolińskie poświęcone było wybitnym postaciom w powojennych stosunkach polsko-ukraińskich – redaktorowi paryskiej „Kultury” Jerzemu Giedroyciowi i profesorowi Uniwersytetu Berlińskiego Bohdanowi Osadczukowi.

Prace konserwatorskie na Cmentarzu Łyczakowskim. Sezon 2019

09/07/2019 17:06

Startuje kolejny sezon polsko-ukraińskich prac konserwatorskich na terenie Cmentarza Łyczakowskiego.

Dwa stulecia Ossolineum – dwa stulecia współpracy polsko-ukraińskiej

09/07/2019 17:01

Kolejne Spotkanie Ossolińskie odbyło się w największej sali Lwowskiej Narodowej Naukowej Biblioteki Ukrainy im. W. Stefanyka. W dawnej siedzibie Ossolineum została zaprezentowana książka „200 lat Ossolineum”, wydana we Wrocławiu do jubileuszu Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Wolontariusze z Polski zorganizowali wakacje dla dzieci z Ukrainy

09/07/2019 09:48

W ramach „Akcji Ukraina” wolontariusze Fundacji Indywidualności Otwartych z Krakowa przeprowadzili tygodniowe rekolekcje w formie półkolonii dla dzieci polskiego pochodzenia z Pnikuta i Mościsk w obwodzie lwowskim.

Oświadczenie redakcji oraz współpracowników Kuriera Galicyjskiego w związku z nieupoważnionym przedrukiem materiałów przez tygodnik „Tylko Polska”

09/07/2019 07:45

W związku z powtarzającymi się w ostatnim czasie przypadkami nielegalnego przedrukowywania obszernych fragmentów Kuriera Galicyjskiego jesteśmy zmuszeni zmienić dotychczasowe zasady udzielania zgody na wykorzystywanie tekstów publikowanych na łamach naszego portalu oraz dwutygodnika.

publicystyka

Gdańsk w Koronach ormiańskich i stanisławowskich

10/07/2019 04:41

Wochczujn kez Mariam!

Jak Polacy Charków budowali. Część LII

09/07/2019 04:24

Polscy architekci, urodzeni lub pośrednio związani z Charkowem

„Polacy we Lwowie 1944–1959”

08/07/2019 08:20

W dniu 3 czerwca 2019 na Uniwersytecie Rzeszowskim odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej Piotra Olechowskiego „Polacy we Lwowie 1944–1959”.

Spisek porucznika Deblessema. Część 3

08/07/2019 08:13

Wszelkie wspomnienia są rzeczą subiektywną. Ich autorzy starają się przypisać sobie jak najwięcej osiągnięć i przerzucić na innych swe porażki. Aby uzyskać realny kształt wydarzeń należy porównać kilka wspomnień. Wydarzenia 25 maja 1919 roku przedstawiają polscy, ukraińscy i niemieccy ich uczestnicy. Zaczniemy od Deblessema.

78. rocznica mordu na profesorach polskich we Lwowie

05/07/2019 09:33

W dniach 2-4 lipca, w 78. rocznicę mordu popełnionego na profesorach polskich na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie odbyły się uroczystości upamiętniające tę tragedię, z udziałem duchowieństwa obrządku łacińskiego.

Lato, wczasy, słońce…

04/07/2019 10:02

Ponieważ mamy okres letni, upalną pogodę, wakacje – więc pora na coś lekkiego. Oto co pisała prasa lwowska w czerwcu 1929 roku.

Prace konserwatorskie w świątyniach lwowskich. Sezon 2019

01/07/2019 04:37

W sezonie 2019 roku polsko-ukraińska grupa konserwatorów kontynuuje w szerokim zakresie prace rozpoczęte w ubiegłych latach. Dotyczy to prac w katedrze Łacińskiej, w katedrze Ormiańskiej, w kościele pw. św. Antoniego na Łyczakowie i w kościele pojezuickim pw. św. Piotra i Pawła – obecnie greckokatolickiej cerkwi garnizonowej.

Julian Oktawian Zachariewicz. Część III

29/06/2019 09:21

Julian Oktawian Zachariewicz – zapomniany ojciec polskiej architektury

Wypadki w dawnym Lwowie

28/06/2019 06:13

Lwowska prasa z początków minionego stulecia dostarcza nam wielu niezwykle ciekawych informacji dotyczących spraw życia codziennego.

Dyskomfort logicznego myślenia

27/06/2019 19:50

Od dłuższego już czasu zanudzam czytelników Kuriera Galicyjskiego tekstami o przeróżnych mechanizmach rządzących dyskusjami, o logice, o błędach, o manipulacjach wszelakich.

O historii należy pisać szczerze…

27/06/2019 09:12

Z Grzegorzem Gaudenem rozmawiał Krzysztof Szymański

EMIGRA w Wilnie. Premiera filmu „PL w UA”

-a A+

Pokazem filmu dokumentalnego „PL w UA” zrealizowanego przez młodą redakcję „Kuriera Galicyjskiego” rozpoczęła się 24 maja wileńska edycja Festiwalu Filmów Emigracyjnych EMIGRA 2016.

Film „PL w UA”, wyprodukowany przez Mirosława Rowickiego, Eugeniusza Sało i Aleksandra Kuśnierza we współpracy z Agatą Lewandowski i Grzegorzem Fasterem, opowiada o życiu młodych Polaków mieszkających na Ukrainie.- Film był nagrywany jesienią zeszłego roku. W Wilnie miał on swoją premierę litewską. I widać było, w jaki sposób Polacy z Wilna identyfikują się z losami Polaków ze Lwowa. Jak bardzo to przeżywali. I to było ważne, żeby filmy lwowskie pokazać tutaj w Wilnie – powiedziała Agata Lewandowski, dyrektor i organizator Festiwalu Filmów Emigracyjnych „EMIGRA”.

Publiczność wileńska była wzruszona po obejrzeniu filmu ze Lwowa. – Słyszymy cały czas straszne wiadomości z Ukrainy. Ten film o młodych Polakach jest swego rodzaju balsamem na duszę, który pokazuje, że mimo wszystko jakoś tam żyją. Ciekawy film i dobrze, że można go tutaj obejrzeć. Daj Boże, żeby już był spokój i pokój na Ukrainie – powiedziała Irena Lipska z Wilna.

W ciągu dwóch dni w Domu Kultury Polskiej w Wilnie pokazano filmy o młodej generacji Polaków mieszkających na Litwie (film „Pokolenie PLT”, reż. Romuald Mieczkowski, Agata Lewandowski), na Ukrainie (film „Nie chcemy wojny – chcemy pokoju”, reż. Ela Lewak, Eugeniusz Sało) i w Niemczech (film „Dzieci emigracji”, reż. Agata Lewandowski).

- Powodem tej serii filmów o życiu młodych Polaków jest potrzeba poznania siebie wzajemnie. Tutaj na Litwie, w Niemczech czy na Ukrainie mamy wspólny mianownik. Młodzi ludzie nie interesują się polityką, ale bardziej ciekawi ich życie swoich rówieśników. I to jest ta podstawowa koncepcja i przesłanie tych filmów – powiedział Romuald Mieczkowski, współautor filmu „Pokolenie PLT”, redaktor naczelny kwartalnika „Znad Wilii”.

Również wileńska publiczność miała możliwość obejrzeć wyróżnione filmy z warszawskiej EMIGRY 2015. A także film „Tak daleko, tak blisko” w reżyserii Anny Kuśmierczyk, produkcji Muzeum Historii Polski oraz „Moje magiczne miejsca. Sentymentalna wędrówka Zbigniewa Chrzanowskiego” w reżyserii Anny Gordijewskiej i zdjęciami Aleksandra Kuśnierza z redakcji „Kuriera Galicyjskiego”.

Ogromnym zainteresowaniem wileńskiej publiczności cieszył się film fabularny Piotra Fudakowskiego „Tajemniczy Sojusznik” według opowiadania Josepha Conrada. Joseph Conrad urodził się w Terechowie obok Berdyczowa – Polak z pochodzenia, który wyjechał do Anglii i tam pisał po angielsku. Natomiast reżyser Piotr Fudakowski urodził się w Wielkiej Brytanii, ale czuje się Polakiem. Jest znany jako producent filmu „Tsotsi”, który otrzymał Oscara w 2006 roku.

Warszawska edycja EMIGRY 2016 odbędzie się w dniach 21-23 października w Kinie Kultura. Natomiast po raz pierwszy Festiwal Filmów Emigracyjnych zagości również we Lwowie. – Od wielu lat marzyło się nam, żeby zorganizować EMIGRĘ we Lwowie. W październiku albo listopadzie wspólnie z Kurierem Galicyjskim zorganizujemy dzień EMIGRY połączony z Festiwalem Filmów Polskich we Lwowie, ewentualnie w Stanisławowie – zaznaczyła Agata Lewandowski.

Festiwal Filmów Emigracyjnych „EMIGRA” powstał w 2013 roku. Pomysłodawczynią i organizatorką jest Agata Lewandowski. W swoim zamyśle EMIGRA jest festiwalem filmów o szeroko rozumianej tematyce emigracyjnej, ukazującym poprzez film życie Polaków poza krajem. Podstawą festiwalu są produkcje realizowane przez Polaków mieszkających za granicą oraz filmy o Polakach za granicą niezależnie od narodowości ich twórców. EMIGRA ma łączyć Polaków ze Wschodu, Polonii z Zachodu i Polaków mieszkających w granicach Polski.

Eugeniusz Sało

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.