aktualności

Nie żyje Mirosław Rowicki

09/07/2020 19:16

Z głębokim żalem żegnamy naszego Kochanego Szefa, Człowieka o gołębim sercu, Mirosława Rowickiego, redaktora naczelnego i założyciela Kuriera Galicyjskiego, który odszedł do Pana 9 lipca bieżącego roku.

100-lecie śmierci lwowskiego Apostoła Bożego Miłosierdzia

08/07/2020 07:11

W dniach 26–28 czerwca we Lwowie obchodzono jubileusz 100-lecia śmierci św. Zygmunta Gorazdowskiego.

Reaktywacja sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Tartakowie

07/07/2020 15:33

4 lipca w Tartakowie koło Sokala arcybiskup lwowski Mieczysław Mokrzycki podniósł kościół pw. św. Michała Archanioła do godności sanktuarium.

Przygotowania do obchodów w obwodzie lwowskim setnej rocznicy wojny polsko-bolszewickiej

07/07/2020 06:39

W obwodzie lwowskim znajduje się wiele pochówków polskich żołnierzy i wiele miejsc upamiętnień walk wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku. Przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP we Lwowie odwiedzili 25 czerwca cmentarze i pomniki w Żółtańcach, Horpinie, Firlejówce, Busku, Brodach, Łopatynie, Radziechowie, Sokalu, Żółkwi i Kamionce Bużańskiej aby sprawdzić ich stan przed zbliżającymi się uroczystościami stulecia wojny polsko-bolszewickiej.

Polacy Lwowa uczcili 79. rocznicę zamordowania polskich profesorów

05/07/2020 16:22

W południe 4 lipca na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie przedstawiciele organizacji polskich ziemi lwowskiej zgromadzili się przed symbolicznym pomnikiem z krzyżem, który w 1991 roku ufundowały rodziny zamordowanych tam polskich profesorów wyższych uczelni miasta.

Obchody 79. rocznicy mordu polskich profesorów na Wzgórzach Wuleckich

03/07/2020 14:39

W ulewnym deszczu i z przestrzeganiem wszystkich warunków kwarantanny odbyły się obchody 79. rocznicy niemieckiego mordu polskich profesorów we Lwowie. Przedstawiciele uczelni lwowskich, władz miejscowych i Konsulatu Generalnego RP we Lwowie złożyli kwiaty i pomodlili się pod pomnikiem na Wzgórzach Wuleckich w hołdzie profesorom lwowskim pomordowanym przez Niemców w 1941 roku.

Tytuł doktora honoris causa Przykarpackiego Uniwersytetu dla rektora UW

03/07/2020 09:12

Senat Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego imienia Wasyla Stefanyka jednogłośnie podjął decyzję o nadaniu tytułu doktora honoris causa prof. Marcinowi Pałysowi, rektorowi UW. Uroczystość wręczenia doktoratu planowana jest we wrześniu na Ukrainie.

publicystyka

Legendy starego Stanisławowa. Część 36

09/07/2020 06:32

Zapomniany bohater

Rok 1920: Pamięć podczas epidemii. Relacja z akcji – część 3

08/07/2020 07:22

W tym odcinku wspólnie zwiedzimy pochówki po bitwach z bolszewikami w obw. tarnopolskim, chmielnickim i na Ziemi Winnickiej.

Turcy na froncie wschodnim I wojny światowej

06/07/2020 07:13

Działania bojowe zazwyczaj znaczą swój przebieg cmentarzami wojennymi. Niewielu znany jest fakt istnienia w Galicji cmentarzy wojsk tureckich. Tak, tak – wojsk tureckich walczących wspólnie w koalicji niemiecko-austro-węgierskiej i broniących Europy przed barbarzyńcami ze wschodu…

Białoruś, kraj wybiórczo niewidzialny

05/07/2020 13:41

Białoruś przygotowuje się do wyborów prezydenckich, lecz doniesienia z tego kraju z rzadka pojawiają się w serwisach informacyjnych.

Wędrówka do huculskich grażd

03/07/2020 16:56

Skanseny Lwowa, Użhorodu i Kijowa szczycą się huculskimi grażdami. Są to czworoboczne zagrody góralskie, w których dom łączy się z budynkami gospodarczymi, tworząc pośrodku dziedziniec. Prawie wszystkie takie małe twierdze ludowe w Karpatach już znikły. W Krzyworówni nad Czeremoszem Czarnym pozostała jeszcze wybudowana w XIX wieku grażda, która po śmierci gospodarzy została przekształcona w obiekt muzealny. Jedyna natomiast zamieszkała grażda w tej okolicy zachowała się pod samym szczytem góry Ihrec.

Niewidomy pisarz

03/07/2020 12:28

Michał Kaziów – o jego niezwykłym życiu i twórczości napisano wiele artykułów, esejów, recenzji i nakręcono film. Pisarz, publicysta, znawca problematyki radiowej, doktor polonistyki, autor licznych książek, artykułów, felietonów, audycji radiowych, esejów i prac naukowych.

Wyjątkowo „brudna” i negatywna kampania

03/07/2020 06:14

Kiedy piszę te słowa, w Polsce jest już po pierwszej turze prezydenckich wyborów. Znane są pierwsze powyborcze sondaże, powoli opadają emocje, cichną namiętności. No i Bogu dzięki! Bogu dzięki, że chociaż na dzień – dwa (mam nadzieję) nie będę zmuszony oglądać, słuchać i czytać tego, co byłem zmuszony czytać, słuchać i oglądać przez przeszło miesiąc ostatni.

Przekrój, ach Przekrój

29/06/2020 07:49

Niestety na stronie Biblioteki im. Stefanyka uparcie widnieje data 22 czerwca jako dzień wznowienia działalności po kwarantannie. Tylko czy sytuacja epidemiologiczna we Lwowie na to pozwoli? Na szczęście pozostało kilka roczników Przekroju w piwnicy. Sięgam po następny – rok 1972…

Żegnaj Przegląd na rok

-a A+

We Lwowie dobiegł końca 3 Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem”.

Po dziesięciu dniach czas na pierwsze podsumowania wielkiego maratonu filmowego, w trakcie którego widzowie obejrzeli ponad 30 polskich filmów i uczestniczyli w 15 imprezach towarzyszących.

Lwowski widz – polski i ukraiński – niezwykle chętnie skorzystał z tegorocznej filmowej oferty zaproponowanej przez organizatorów. Kolejki pod kasami, pełne sale podczas seansów i wielu spotkań – to sygnał, że polski film współczesny staje się coraz chętniej oglądany i być może nastąpi wreszcie chwila, kiedy można będzie zająć się jego dystrybucją na rynek ukraiński.

Rocznie w Polsce powstaje kilkadziesiąt filmów, to dobry wynik dla środkowoeuropejskiego kraju, gdzie przez wiele lat państwo miało monopol na ich produkcję. Zmiany w gospodarce po roku 1989 objęły też kinematografię, niegdyś w całości dofinansowywaną przez państwo. Obecnie polskie filmy w dużej mierze robione bez pieniędzy państwowych świetnie poradziły sobie na rynku europejskim i choć są trudności z produkcją oraz dystrybucją, młodzi polscy reżyserzy zdobywają widzów na całym świecie.

Widzowie we Lwowie przez kilka powojennych pokoleń zaznajamiani z polską produkcją kinematograficzną – filmami Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Zanussiego, Krzysztofa Kieślowskiego, Jerzego Hoffmana, Janusza Majewskiego, Agnieszki Holland, Juliusza Machulskiego i wielu innych znakomitych mistrzów – z dużym wzruszeniem wspominają tamte lata, a dzisiaj wraz z nowym pokoleniem miłośników polskiego kina poznają filmy Andrzeja Jakimowskiego, Małgorzaty Szumowskiej, Pawła Pawlikowskiego, Doroty Kędzierzawskiej, Wojciecha Smarzowskiego.

Z całą pewnością najważniejszym polskim filmem 3 lwowskiego Przeglądu jest „Ida” Pawła Pawlikowskiego – film, którego sukces europejski jest największy w całej historii powojennego polskiego kina. W Polsce „Ida” uzyskała bardzo dobrą oglądalność, ale w wielu krajach wzbudziła prawdziwe poruszenie, co pokazuje, że i w kraju wyniki mogły być znacznie lepsze. „Ida” oglądana w Hiszpanii, Belgii, Holandii, Włoszech, USA – największy sukces odniosła we Francji, gdzie po kilku tygodniach obejrzało ją ponad pół miliona widzów – takich wyników nie miał nigdy nawet Kieślowski z Wajdą. Reżyser „Idy” Paweł Pawlikowski w rankingu branżowym portalu imdb.com zaliczany jest do 30 najwybitniejszych współczesnych reżyserów. Ponad 60 nagród i wyróżnień przyznali jurorzy festiwalowi dla filmu Pawlikowskiego od Toronto po Mińsk. Amerykański tygodnik filmowy „Variety" wskazał „Idę” jako jeden z pięciu najlepszych filmów 2014 roku. „Ida” nominowana jest do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny, będzie walczyć o statuetkę w kategorii „najlepszy film", a w kategoriach indywidualnych zgłoszone są nominacje za scenariusz, nagrody dla najlepszego reżysera, najlepszej aktorki drugoplanowej (Agata Kulesza) oraz zdjęcia.

Do sławy „Idy” dołączyła zbierająca festiwalowe nagrody „Papusza” pokazywana w wielu krajach na świecie. Filmowa opowieść o Bronisławie Wajs – cygańskiej poetce piszącej w języku romskim – ceniona jest przez krytyków za ciekawe ujęcie tematu i za klasyczne środki dość rzadko obecnie spotykane w kinie niezależnym. Oklaskami lwowski widz nagradzał film „Chce się żyć” – określany jako jeden z najbardziej optymistycznych i wzruszających obrazów polskiej kinematografii z ostatnich lat, ze znakomitą rolą Dawida Ogrodnika. Duże zainteresowanie młodych lwowskich widzów wywołała „Dziewczyna z szafy”. Jeszcze na etapie produkcji bardzo wysoko oceniono scenariusz Bodo Koxa, a filmowa historia o ludziach zagubionych połączyła komedię i dramat psychologiczny, baśń z realistyczną opowieścią oraz przyniosła autorowi sporą popularność. „Dziewczyna z szafy” stała się też jednym z najpopularniejszych filmów 3 Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich.

PNFP „Pod Wysokim Zamkiem” to również promocja polskiego filmu dokumentalnego, animacji, książek o historii filmu i tradycji filmowych Lwowa. W tym roku Przegląd zadedykowaliśmy pamięci urodzonego we Lwowie Wojciecha Kilara, wybitnego polskiego kompozytora, który w swoim dorobku ma również partytury do ponad 150 filmów polskich i zagranicznych.

„Mówiono mi, że popełniam zawodowe harakiri. A ja myślałem: chcę pozwolić sobie na taki luksus, najwyżej nikt inny tego nie obejrzy. Retoryka kina mnie męczy. Nie chcę naginać się do rynku i tego, co chcą ludzie. Wolę, żeby to inni nagięli się trochę do mnie. I czasem się to udaje” – mówił w jednym z wywiadów Paweł Pawlikowski. Udaje się, bo kino polskie i jego twórcy, którzy produkują filmy nie godząc się na ograniczenia rynku i modne trendy wzbudzają duże zainteresowanie i odnoszą sukcesy dzięki swojej oryginalności.

Duży sukces imprezy we Lwowie świadczy o tym, że polska kinematografia ma do zaoferowania wiele ciekawych pozycji, polskie filmy są chętnie oglądane u wschodniego sąsiada znudzonego filmami amerykańskimi i rosyjskimi. A sam Przegląd przygotowywany dzięki wsparciu Konsulatu Generalnego RP we Lwowie (za co konsulowi generalnemu Jarosławowi Drozdowi serdecznie dziękujemy), z dużym zaangażowaniem sympatyków kina i wolontariuszy bez wątpienia staje się najważniejszym wydarzeniem filmowym we Lwowie.

Koordynatorom i pomysłodawcom przeglądu Barbarze Pacan i konsulowi Jackowi Żurowi dziękujemy za wielkie święto filmowe, a widzów i sympatyków polskiego kina zapraszamy w dniach 9-14 listopada do Iwano-Frankiwska (Stanisławowa) na drugą odsłonę trzeciej edycji filmowego maratonu.

Beata Kost
Tekst ukazał się w nr 19 (215) za 21-30 października 2014

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.