• Małgorzata Gosiewska w Berdyczowie: „Co ...

    21 lipca w Ogólnoukraińskim Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Berdyczowie koło Żytomierza odbyła się główna uroczystość odpustowa pod hasłem „Matko Boża, pod Twoją obronę przy...
  • Otwarcie XIV Seminarium Młodzieży „Arka”...

    „Wszyscy jesteśmy w jednej arce” - to hasło przyświeca tegorocznemu XIV Polsko-Krymskotatarsko-Żydowsko-Ukraińskiemu Międzyreligijnemu Seminarium Młodzieży „Arka”, które rozpoczęło...
  • Koncert Okeanu Elzy i Chrystyny Sołowij ...

    Późnym wieczorem, we wtorek, dnia 16 lipca, w ramach kampanii prowadzonej przed wyborami do ukraińskiego parlamentu, założona i kierowana przez Swiatosława Wakarczuka partia GOLOS ...

aktualności

„Drohobycz Cmentarz” Lwa Skopa

17/07/2019 12:47

W poniedziałek, 15 lipca br. drohobyczanie i goście Drohobycza mieli możliwość wziąć udział w prezentacji książki z fotografiami i liryką słynnego drohobycko-lwowskiego artysty Lwa Skopa – „Drohobycz Cmentarz”.

Konferencja „Wspólne dziedzictwo kulturowe i językowe” w Jastrowiu

17/07/2019 10:03

W dniach 19–22.06.2019 r. w Jastrowiu odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Wspólne dziedzictwo kulturowe i językowe”.

Rowerem na ratunek kościoła w Hodowicy

17/07/2019 10:00

7 lipca kolumna rowerzystów w asyście wozu policji wyruszyła z pl. Mytnego we Lwowie do kościoła Wszystkich Świętych w miejscowości Hodowica.

Granice etniczne, granice kulturowe

16/07/2019 18:01

Prof. Lech Mróz z Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr hab. Roman Czmełyk z Lwowskiego Muzeum Historycznego wspólnie wygłosili wykład zatytułowany "Granice etniczne, granice kulturowe. Spór co jest czyje".

Ach, co to był za ślub!

16/07/2019 17:22

6 lipca we lwowskiej bazylice metropolitalnej odbył się ślub Joanny Janczyckiej i Jana Sabadasza. Stało się już bowiem piękną tradycją, że wielu lwowiaków z młodego pokolenia, mimo iż na stałe osiedlili się w Polsce, chcą w ten sposób wrócić w swoje rodzinne strony, podkreślając skąd ich ród.

30 lat kierowania nauczycieli na Wschód przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą

16/07/2019 17:18

Trzydzieści lat minęło, jak jeden dzień – chciałoby się zaśpiewać w takt popularnej piosenki, ale nie jest to żaden truizm, a kryje się za nim intensywny okres pracy ORPEG i nauczycieli kierowanych na pięć kontynentów do wielu krajów do pracy z Polonią i Polakami, szereg drobnych codziennych radości i zmagań z urzędnikami i wymaganiami w krajach docelowych.

Pamięć. Pojednanie. Prawda

15/07/2019 13:22

Obchody 76 rocznicy Rzezi Wołyńskiej na Ukrainie.

Warszawa – uroczystości ku czci ofiar rzezi wołyńskiej

13/07/2019 13:36

W Warszawie uczczone zostaną ofiary rzezi wołyńskiej. W Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej, prezydent Andrzej Duda złożył wieńce przed pomnikiem Rzezi Wołyńskiej w Warszawie.

Pogoń Lwów Amatorska wygrała z Orłem Bydgoszcz

11/07/2019 16:13

W towarzyskim meczu sekcja sportowo-rekreacyjna Pogoni Lwów pokonała Orła Bydgoszcz 5:2. Po meczu piłkarze i kibice dzielili się wrażeniami przy wspólnym grillowaniu.

Ruszyła Piesza Pielgrzymka Pokoju i Pojednania do Bołszowiec

10/07/2019 15:28

Pieszą Pielgrzymkę Pokoju i Pojednania do sanktuarium Matki Bożej w Bołszowcach co roku organizują franciszkanie konwentualni.

publicystyka

Komu huculski kapelusz?

20/07/2019 11:08

W dalekiej górskiej wiosce Krasnoilla, w obw. iwanofrankiwskim, produkowane są tradycyjne kapelusze huculskie według XVII-wiecznych wzorów. Są często kupowane przez turystów z Polski.

Film, film, film…

19/07/2019 10:50

W kwietniu 1928 roku pojawił się dodatek tygodniowy do „Dziennika Lwowskiego” pod tytułem „Lwowski Dziennik Ilustrowany” z podtytułem: „Film i Teatr”.

Awaryjny stan budynków dawnej lecznicy doktora Apolinarego Tarnawskiego

19/07/2019 10:31

„Myślę, że koniecznie trzeba zrobić muzeum. Dlaczego? Dlatego, że to będzie baza wiedzy dla przyszłych pokoleń”. Z Oksaną Sukaneć, nowym dyrektorem „Sanatorium Kosów” rozmawiała Natalia Tarkowska.

Jak sprytni Polacy rewolucyjną literaturę wozili i co z tego wynikło

18/07/2019 10:13

Historia pouczająca i nie bez morału

Wyspa Olchon, czyli raj dla fotografowania

18/07/2019 10:07

Bo rzeczywiście tak jest – gdzie nie zerkniesz… od razu jakoś inaczej…

Zapomniane. Odzyskane

17/07/2019 09:52

Polska pamięć pokoleń

Spadek i wizja

15/07/2019 13:35

450 lat temu powstało jedno z najpotężniejszych państw ówczesnej Europy – Rzeczpospolita Obojga Narodów. Zawarta 1 lipca 1569 roku w Lublinie unia Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego stanowiła o utworzeniu federacji złożonej z dwóch równoprawnych członów.

Czy wśród pustelników w Puszczy byli Polacy?

13/07/2019 03:39

Kapliczka w pieczarze Puszczy Pustelnika, położonej koło nadzbruczańskiej wioski Kręciłów w rejonie husiatyńskim całkowicie słusznie może nosić miano najstarszego czynnego obiektu sakralnego na Ukrainie. Jest to w części wyryta ręcznie pieczara u podnóża malowniczego pasma wzgórz z górującą nad nim górą Dzwonigrodzką.

Gdańsk w Koronach ormiańskich i stanisławowskich

10/07/2019 04:41

Wochczujn kez Mariam!

Jak Polacy Charków budowali. Część LII

09/07/2019 04:24

Polscy architekci, urodzeni lub pośrednio związani z Charkowem

„Polacy we Lwowie 1944–1959”

08/07/2019 08:20

W dniu 3 czerwca 2019 na Uniwersytecie Rzeszowskim odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej Piotra Olechowskiego „Polacy we Lwowie 1944–1959”.

II Festiwal Filmów Emigracyjnych „EMIGRA” z Ukrainą w tle

-a A+

Pokazem filmu Kuriera Galicyjskiego „Ukraina. Rewolucja godności” o wydarzeniach na Majdanie w Kijowie rozpoczął się 24 października w Warszawie II Festiwal Filmów Emigracyjnych EMIGRA.

Drugiego dnia zaprezentowano też film „Kowczeg – Nowa Arka” w reżyserii Agaty Lewandowski. Film powstał podczas tegorocznego spotkaniu młodzieży polskiej, ukraińskiej, żydowskiej i tatarskiej w Bołszowcach na Ukrainie. Udział w jego powstaniu mieli też dziennikarze Kuriera Galicyjskiego. Fantastyczne, niezwykle nastrojowe zdjęcia do tego filmu są dziełem Dariusza Jarmuły. W kategorii filmów konkursowych wyróżniony został film Piotra Apolinarskiego pt. „UK-UA” o reporterach przebywających w strefie działań wojennych na Wschodzie Ukrainy.

W czasach internetu, sieci społecznościowych, film jest najlepszym elementem do wymiany myśli i uczuć. Zawiera w sobie dźwięk, obraz i jest cząstką czegoś, co było zrobione tu i teraz. Festiwal Filmów Emigracyjnych „EMIGRA” powstał rok temu. W swoim zamyśle ma łączyć Polaków ze Wschodu, Polonii z Zachodu i Polaków mieszkających w granicach Polski. W tym roku został poszerzony o prezentację większej ilości filmów z różnych państw od Europy Wschodniej, przez Europę Zachodnią, do Ameryki Północnej i Południowej. Podstawą festiwalu pozostały filmy robione przez Polaków mieszkających zagranicą oraz filmy o tematyce emigracyjnej, niezależnie od narodowości ich twórców. Ważnym nowym elementem EMiGRY były też filmy realizowane przez imigrantów mieszkających w Polsce, o tym jak z ich punktu widzenia wygląda życie obcokrajowca w naszym kraju. Polska poprzez swoje geopolityczne położenie ma wyjątkową szansę stworzenia platformy współpracy filmowców ze wschodu i zachodu. „Postanowiliśmy stworzyć nową platformę współpracy, wymiany myśli i uczuć Polaków ze wschodu, z zachodu, z południa, z Polakami mieszkającymi w Polsce. Film daje najlepszą możliwość, by to pokazać” – powiedziała podczas uroczystego otwarcia dyrektor i organizator Festiwalu Filmów Emigracyjnych „EMIGRA” Agata Lewandowski.

Piotr Strutyński, pierwszy radca Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych zaznaczył, że festiwal EMIGRA jest kontynuacją tradycji i nawiązaniem do najbardziej światłych kart historii Polski.

Wiceprezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” Ewa Ziółkowska powiedziała, że jednym z najważniejszych walorów tego festiwalu jest to, że łączy Wschód i Zachód. „Zajmuje się i Zachodem, i dawną emigracją, i nową emigracją zarobkową, jak również Polakami na Wschodzie. W tym roku ze względu na wydarzenia polityczne szczególny akcent został położony na sprawy ukraińskie” – podkreśliła Ziółkowska.

Małgorzata Karolina Piekarska, polska dziennikarka prasowa i telewizyjna, pisarka komentując nasz film “Ukraina. Rewolucja godności” powiedziała, że zabrakło jej większej liczby bohaterów oraz wypowiedzi przeciwników Majdanu. „Natomiast bardzo mi się podobały emocje, które były tam uchwycone – mówiła. – Bardzo mi się podobały zdjęcia. Bardzo mi się podobało też dobranie muzyki dlatego, że te utwory, które tam były one też pokazywały jakie emocje są w ludziach. Był tam i utwór zespołu „Skriabin”, była też łemkowska pieśń ludowa „Płyne kacza”, powstała na Majdanie piosenka o płonącej beczce, no i była też ta polska piosenka „Podaj rękę Ukrainie”, która też robiła ogromne wrażenie, bo ona pokazywała, że gdzieś tam jesteśmy ze sobą spleceni. Mnóstwo ludzi w Polsce nie zdaje sobie sprawy, że 75% wyrazów polskich i ukraińskich jest bardzo podobnych, że jednak jesteśmy narodami, które mają wspólną historię i cały czas są bardzo blisko obok siebie. Aktualne wydarzenia to nie są rzeczy które w żaden sposób nie powinny nas obchodzić albo od których mamy się odwracać. Bo to jesteśmy my. Dziś Ukraina przeżywa to, co my w latach 80 czy 90” – podsumowała Małgorzata Piekarska.

Nie zabrakło też poezji i pieśni polskiej. Przed rozpoczęciem przeglądu filmów kontynuowano XXI Międzynarodowy Festiwal Poetycki „Maj nad Wilią” – Wilno 2014. Poprowadził to wydarzenie Romuald Mieczkowski, założyciel i redaktor naczelny pierwszej prywatnej gazety w ZSRR „Z nad Wilii”. 25-leciu tego czasopisma była poświęcona konferencja w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. A w Oranżerii tego muzeum odbył się koncert poezji z udziałem poetów z Polski, Litwy, Ukrainy, Białorusi. Wysłuchano też pieśni w różnych językach w wykonaniu Leonida Wołodka, który urodził się na Ukrainie, studiował na Białorusi, mieszkał we Francji , a teraz jest w Warszawie.

Z wielkim entuzjazmem i zachwytem został przyjęty koncert angielskiej wokalistki Katy Carr, która pięć lat temu odkryła swoje polskie pochodzenie i postanowiła śpiewać o historii Polski. Zaprezentowała piosenki z ostatniego albumu „Paszport”, dedykowany Kazimierzowi Piechowskiemu, który cudem wydostał się z Auschwitz oraz wszystkim Polakom walczącym o wolność Ojczyzny. Festiwal trwał pełne trzy dni.

Na zakończenie festiwalu niesamowity talent muzyczny zaprezentował Jarosław JAR Chojnacki, uznany przez krytykę za jednego z najlepszych polskich wokalistów i interpretatorów piosenki literackiej. Jego barwa głosu i interpretacje piosenek zapadły w serce wielu słuchaczom. „Bo zawsze przecież się powraca do wierzb płaczących tu nad Wisłą...” – śpiewał na zakończenie Jarosław JAR Chojnacki.

Znad Wilii nad Wisłę
W ramach II Festiwalu Filmów Emigracyjnych EMIGRA obchodzono również 25.lecie kwartalnika „Znad Wilii”. Konferencja w Pałacu w Wilanowie zgromadziła współpracowników i miłośników wileńskiego czasopisma, które w zamyśle Romualda Mieczkowskiego miało przejąć idee i koncepcję pisma założonego niegdyś przez Jerzego Giedroycia. Nasz kolega z Wilna został odznaczony medalem Meritus Patriae, który otrzymał z rąk prezesa Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” Janusza Skolimowskiego.

„Rozumiem, że to, co robimy, jest sprawą niszową – mówił Romuald Mieczkowski – Życie nam się specjalizuje – od innych spraw jest kultura masowa, a my tkwimy przy tym. Być może dlatego, że to lubimy, być może dlatego, żeby dać szansę i sobie, i innym, którzy myślą podobnie”. Zdaniem Mieczkowskiego dzisiaj nie da się robić czasopisma dla wszystkich. „Są tutaj dwie drogi – jedna to droga kultury masowej, która ogarnia wszystkich, druga to konkret – powiedział. – Niestety, życie często zmusza do tego, że media upolityczniają się, obierają jakąś linię. Może i „Znad Wilii” walczy – o czytelnika, o miejsce dla kultury. Jest to jednak czasopismo regionalne. Jego nazwa to klucz do regionu, który dotyka brzegów tej rzeki, Wilii. Są tu reportaże z Ukrainy, Białorusi, z obwodu Kaliningradzkiego. To ziemia, która ma ślady polskie, a jednocześnie nową państwowość. Myślę, że naszym zadaniem jest ułożenie właściwych, godnych stosunków z ludźmi, którzy czasami nas nie do końca rozumieją. Dzięki kulturze można te problemy rozwiązywać inaczej”.

Zastępca dyrektora Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Tadeusz Samborski, który od wielu lat pomaga rodakom zza granicy wschodniej zaznaczył, że kwartalnik „Znad Wilii” to bardzo cenna pozycja dla każdego, kto naprawdę chce poznać Kresy Wschodnie, zarówno w wymiarze przeszłości, jak i współczesne. „To jest kompendium wiedzy o tych obszarach. Jest to też troska o wspólne dziedzictwo narodowe i nawoływanie do wspólnej troski o to dziedzictwo” – podkreślił Samborski.

Kwartalnik „Znad Wilii”, podobnie jak kiedyś paryska „Kultura”, pozwala poznawać świat kultury polskiej, literatury, historii, życia społecznego. Warto dodać, że na podstawie materiałów z czasopisma powstało blisko 50 książek.

Eugeniusz Sało
Konstanty Czawaga
Tekst ukazał się w nr 20 (216) za 31 października – 13 listopada 2014

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.