Staraliśmy się dokonać takiego wyboru filmów, by wszystkie były maksymalnie interesujące dla widza

Staraliśmy się dokonać takiego wyboru filmów, by wszystkie były maksymalnie interesujące dla widza

Animowana Historia Polski (Fot. kino5dextreme.pl)Na co więc może liczyć młody lwowski kinoman?
Myślę, że sporym zainteresowaniem cieszyć się będzie „Noc w kinie”, bardzo lubiana przez młodzież propozycja spędzenia weekendowych wieczoru i nocy. Dobrą okazją do zabawy powinna być także dyskoteka z polską i światową muzyką filmową. Z myślą o młodym odbiorcy przygotowywana jest prezentacja polskiej szkoły animacji komputerowej. Wśród zaproszonych gości jest Tomasz Bagiński nominowany do Oscara za „Katedrę”, Kamil Polak, autor fantastycznej „Świtezi” oraz Damian Nenow twórca „Miasta ruin”. Dzisiejsza animacja to już zdecydowanie coś więcej niż zabawa i lekka rozrywka. Nad „Miastem ruin”– a pamiętajmy, że film trwa zaledwie 5 minut – przez 6 miesięcy pracowało 30 grafików.

A co dla starszego odbiorcy?
Nie chcemy dzielić widzów PNFP na kategorie wiekowe, choć faktycznie część oferty skierowana jest raczej do młodzieży. Kto jednak powiedział, że podczas wieczoru z muzyką filmową nie może się dobrze bawić również tzw. „starsza młodzież”? Wszystkim tym, którzy szukają pogłębionej wiedzy i informacji o kinie i filmie polecam zwłaszcza spotkanie z filmoznawcą i ekspertem w dziedzinie polskiego filmu prof. Tadeuszem Lubelskim. W tajemniczy świat przedwojennych lwowskich kin zabierze nas prof. Barbara Gierszewska. Jednym z naszych pomysłów jest poszerzanie przestrzeni PNFP o kluby, uczelnie, muzea a nawet ulice Lwowa…

Ulice Lwowa?
Jedną z imprez towarzyszących będzie organizowana przez Pogoń Lwów gra terenowa z cyklu „Uliczkami Lwowa”. Tym razem będzie nosić tytuł „Śladami przedwojennego kina lwowskiego”. Nasi przyjaciele z Pogoni już zapisują chętnych!

Proszę nam zdradzić na koniec, czy możemy się spodziewać we Lwowie gwiazd polskiego filmu?
Poza Januszem Majewskim do Lwowa przyjadą występujący w „Małej maturze 1947” Wiktor Zborowski oraz Sonia Bohosiewicz. Zaprosiliśmy na Przegląd kilkoro znanych aktorów i reżyserów – Ryszarda Bugajskiego, Olgierda Łukaszewicza, Wiktora Zborowskiego, Marcina Dorocińskiego. Swą obecnością zaszczyci nas także Andrzej Seweryn, który nie tylko spotka się z publicznością, ale także zaprezentuje na deskach Teatru im. Łesia Kurbasa swój monodram „Szekspir forever!”. Dodam jeszcze, że pan Andrzej przyleci do Lwowa specjalnie z Paryża.

Gdzie można będzie kupić bilety na PNFP?
Bilety będą dostępne w kasach kin „Kopernik” oraz „Kinopałac”. Pragnę podkreślić, że przegląd ma charakter niekomercyjny, dlatego bilet będzie kosztował zaledwie 10 hrywien. Zapraszam Czytelników Kuriera do odwiedzania strony PNFP – www.filmlwow.eu oraz profilu na Facebooku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X