Konferencja naukowo-artystyczna „ Wojciech Kossak – życie i obrazy” w Równem fot. Natalia Jaworska

Konferencja naukowo-artystyczna „ Wojciech Kossak – życie i obrazy” w Równem

W celu prezentacji polskiego malarstwa na Ukrainie 13 października br. Towarzystwo Kultury Polskiej w Równem zorganizowało konferencję naukowo-artystyczną zatytułowaną „Wojciech Kossak – życie i obrazy”, w ramach projektu: „Wielka Polska Rodzina – wspólnie w imieniu Polski”, realizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja, współfinansowanego ze środków pochodzących z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w 2021 roku, w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.

Obrazy zawsze łatwiej przemawiają do odbiorcy niż słowo zwłaszcza w dzisiejszej kulturze cyfrowej. Na otwarcie konferencji licznie przybyli członkowie Towarzystwa, miłośnicy sztuki, mieszkańcy miasta, by zachwycać się genialnym artyzmem twórcy i zgłębić wiedzę o polskim malarzu.

Spośród ogromnego dorobku artystycznego Wojciecha Kossaka (około dwóch tysięcy obrazów) wybraliśmy te najbardziej podkreślające chwałę polskiego oręża: „Przysięga Tadeusza Kościuszki na Rynku w Krakowie”, „Olszynka Grochowska”, „Panorama Racławicka” i inne. Nie zabrakło „Marszałka Józefa Piłsudskiego na Kasztance” – po zwycięskiej bitwie nad bolszewikami w 1920 roku. Oglądaliśmy również obrazy o tematyce rodzajowej m.in. „Wesele krakowskie”, „Ułan i dziewczyna”, „Gęsiarka”. Były też piękne portrety i autoportrety. Wszystko w celu poznania i pielęgnacji własnych polskich korzeni.

Najważniejsze wiadomości o życiu i obrazach, dużo ciekawych rzeczy o twórczości malarza, ciekawostki związane z powstawaniem obrazów przedstawiła Elżbieta Piotrowska, nauczycielka języka polskiego – znawca życia i twórczości Wojciecha Kossaka.

Interesujący wykład na temat „Życia i twórczości artystycznej Wojciecha Kossaka” wygłosiła Rusłana Szeretiuk, doktor habilitowany sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych. Natomiast Walentyna Daniliczewa, znawca i krytyk sztuki z Wojewódzkiego Muzeum Krajoznawczego wygłosiła wykład na temat stylu malarstwa Wojciecha Kossaka, jego sukcesów, nagród, odznaczeń.

Konferencja była wzbogacona muzyką duetu smyczkowego „Con Amore”, piosenkami w wykonaniu zespołu „Faustyna” oraz poezją, która ściśle łączyła się z obrazami.

Na wzmocnienie były również artystycznie podane słodycze, owoce, coś na ząbek i do picia. Spotkajmy się jeszcze w takim gronie i w tak miłej atmosferze.

Elżbieta Piotrowska

nauczyciel języka polskiego skierowana przez ORPEG

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X