Konferencja naukowa o świętych opiekunach Polski i Ukrainy z Ziemi Lwowskiej

Duchowni Kościoła katolickiego dwóch obrządków, Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego, Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz naukowcy uczestniczyli w międzynarodowej konferencji naukowej pt. „Święci opiekunowie Polski i Ukrainy z Ziemi Lwowskiej”, która 10-12 września pod patronatem honorowym arcybiskupa lwowskiego Mieczysława Mokrzyckiego odbyła się we Lwowie w ramach obchodów 25. rocznicy odnowienia struktur kościelnych na Ukrainie.

Podczas obrad w Kurii metropolitalnej przedstawione zostały postacie świętych i błogosławionych, wywodzących się z różnych tradycji zarówno Kościoła Wschodniego, jak też Kościoła rzymskokatolickiego. Oczywiście tych ostatnich postaci „było więcej z racji na to, że środowiska związane z Kościołem rzymskokatolickim organizowały to spotkanie” – powiedział jeden z organizatorów konferencji prof. Włodzimierz Osadczy, dyrektor Centrum UCRAINICUM Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Przywoływane były postacie zarówno świętych związanych z hierarchią kościelną, jak św. Józef Bilczewski czy bł. Jakub Strzemię, który w tych dniach odbierał szczególną cześć we Lwowie, jak też zwykli kapłani, również z Kościoła prawosławnego.

O. Jurij Szmydt z Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego wyjaśnił, że zawsze był słuchaczem dorocznych konferencji naukowych w lwowskiej kurii metropolitalnej obrządku łacińskiego, a w tym roku organizatorzy zaproponowali mu przygotować referat o św. Hiobie Poczajowskim, luminarzu prawosławia na ziemiach Rusi zachodniej.

– Zawsze przypominamy jak ważną rolę święci odegrali w budowaniu nie tylko wiary tego ludu, ale także ogromnej kultury, która oddycha dwoma płucami: wschodnim i zachodnim – dodał Jacek Grajewski, przewodniczący Rady Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Lublinie, które było współorganizatorem konferencji.

Wielkie zainteresowanie i dyskusję wywołała prezentacja wydanego w Lublinie w języku ukraińskim pamiętnika „Dwa Królestwa” bł. Grzegorza Chomyszyna (1867-1945), męczennika, greckokatolickiego biskupa stanisławowskiego, którego w czerwcu 2001 r. beatyfikował we Lwowie św. papież Jan Paweł II. Zdziwienie uczestników konferencji wywołało niegrzeczne zachowanie niektórych gości – osób świeckich z Ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego, którzy potraktowali Kurię metropolitalną obrządku łacińskiego jako dom polski, a z ust znanego poety ukraińskiego zerwało się nawet słowo Hańba! Natomiast o treści książki nie powiedzieli absolutnie nic konkretnego. Również greckokatolickie władze kościelne zakazały uczestniczyć w prezentacji książki o. Igorowi Pełechatemu, który uporządkował ją oraz napisał słowo wstępne – wyjaśnił prof. Osadczy.

A przecież na wydany pamiętnik biskupa Chomyszyna trzeba patrzyć przede wszystkim jako na źródło wiedzy – stwierdził pod koniec dyskusji prof. Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. – Jeżeli bierzemy pod uwagę relacje polsko-ukraińskie, polsko-rusińskie, to nic bardziej nie łączy niż ludzie święci, którzy działali w duchu wiary, ale zarazem w relacji z ludźmi, ażeby pomoc w ich ciężkim losie – zaznaczył prof. Ryba dla Kuriera Galicyjskiego. – To są takie postacie jak św. Jan z Dukli, jak bł. Grzegorz Chomyszyn i wielu, wielu innych, do których warto się odnosić. Warto sięgać do tego przesłania i przez to szukać najgłębszych jak się da nici wspólnoty kulturowej i duchowej. I wydaje się, że ta konferencja bardzo się temu przysłużyła – podkreślił.

– Myślę, że ta konferencja przybliży dialog, jeżeli odrzucimy ideologie. Jeżeli odrzucimy skrajny nacjonalizm, jeżeli przestaniemy wykorzystywać wiarę w sposób instrumentalny do polityki. Tego nigdy robić nie wolno – zaznaczył Jacek Grajewski.

W obradach uczestniczyli biskup-senior Marian Buczek, biskup pomocniczy charkowsko-zaporoski Jan Sobiło, wikariusz generalny archidiecezji lwowskiej ks. infułat Józef Pawliczek. Uczestnicy konferencji wzięli też udział w procesji z relikwiami bł. Jakuba Strzemię ulicami Lwowa, byli na mszy św. w katedrze lwowskiej pod przewodnictwem byłego sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone oraz odbyli pielgrzymkę szlakiem świątyń i sanktuariów archidiecezji lwowskiej.

Konstanty Czawaga

{gallery}gallery/2016/swieci_ziemi_lwowskiej{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X