Koncert zespołu „Vołosi” w Stanisławowie

17 października br. o godz. 18:30 w Wojewódzkiej Filharmonii w Iwano-Frankiwsku odbędzie się koncert polskiego zespołu „Vołosi”, który w swojej nazwie i wykonywanych tematach muzycznych nawiązuje do „Wołochów” – pierwszych karpackich osadników, wędrujących łukiem Karpat z Bałkanów i tworzących podstawy kultury Hucułów, Bojków, Łemków i Górali.

Ich muzyka to hipnotyzujące połączenie tradycji Karpat z muzyką klasyczną. Instrumenty strunowe w rockowym brzmieniu, improwizacje jazzowe, zmysłowość twórcza oraz dialog muzyczny prowadzony przez pięciu wyjątkowych muzyków sprawia, że mamy do czynienia z nową jakością na europejskiej scenie muzycznej. „Vołosi” wystąpili na wielu prestiżowych festiwalach w Polsce i za granicą (m.in. TFF Rudolstadt, ArtPole, ArtGene, Dwa Brzegi, Spoiwa Kultury, FolkBaltica, ArtZona), odbyli liczne trasy koncertowe (Polska, Niemcy, Dania, Gruzja, Ukraina). Koncertowali również podczas spotkań Prezydenta Bronisława Komorowskiego z przywódcami państw europejskich w Belwederze i Zameczku Prezydenta w Wiśle. Koncerty „Vołochów” były transmitowane przez Program II, Program III Polskiego Radia oraz niemiecką stację WDR3.

Zespół swoim koncertem w Stanisławowie – zainauguruje nowy międzynarodowy projekt młodzieżowy „Młodzi dla Dialogu” , który będzie realizowany przez fundację „Piastun” z Opola oraz powstałą w roku 2012 polsko-ukraińską młodzieżową organizację „Młody Stanisławów” z Iwano-Frankiwska. Partnerem przedsięwzięcia została Wojewódzka Filharmonia w Iwano-Frankiwsku. W gmachu filharmonii będą się odbywać wydarzenia kulturalne związane z przebiegiem projektu. Organizatorzy gorąco i serdecznie zapraszają do udziału w koncercie.

Bilety do nabycia w kasie Filharmonii w Iwano-Frankiwsku.

Krzysztof Pawlak
Tekst ukazał się w nr 17 (189) 17 – 30 września 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X