Koncert Okeanu Elzy i Chrystyny Sołowij w Drohobyczu Fot. Maria Tiażkun

Koncert Okeanu Elzy i Chrystyny Sołowij w Drohobyczu

Późnym wieczorem, we wtorek, dnia 16 lipca, w ramach kampanii prowadzonej przed wyborami do ukraińskiego parlamentu, założona i kierowana przez Swiatosława Wakarczuka partia GOLOS zorganizowała w Drohobyczu spotkanie z wyborcami.

Zostało ono połączone z dwoma koncertami – „wstępnym” koncertem Chrystyny Sołowij i kończącym spotkanie przedwyborcze koncertem rock grupy Okean Elzy.

Kierowana przez Swiatosława Wakarczuka partia GOLOS pojawiła się na ukraińskiej scenie politycznej praktycznie „wczoraj” – zarówno o jej powstaniu, jak i o jej rejestracji ogłoszono w drugiej połowie miesiąca maja 2019 roku. Partia uczestniczy w ukraińskich przedterminowych wyborach do Rady Najwyższej i wg różnych prognoz może w nich liczyć na od 7 do 11% głosów wyborców. Samego Swiatosława Wakarczuka zapewne nikomu nie trzeba przedstawiać – wieloletni lider i wokalista grupy Okean Elzy, charyzmatyczna osobowość, porywający głos, zachwycające teksty piosenek, świetna muzyka. Od założenia w 1994 roku grupa wydała kilkanaście albumów, a dodatkowo sam Swiatosław zrealizował kilka projektów solowych. Chrystyna Sołowij urodziła się w 1993 roku w Drohobyczu. Popularność zdobyła w 2013 roku po występie w telewizyjnym programie „Golos Krainy” – konkursie dla ukraińskich wokalistów. Jej występ w tym programie zapoczątkował, trwającą do dzisiaj, współpracę Chrystyny ze Swiatosławem Wakarczukiem. Wiele z wykonywanych przez nią piosenek to ukraińskie pieśni ludowe w opracowaniu właśnie Swiatosława Wakarczuka. Piosenkarka nagrała dwa albumy studyjne („Żywa Woda”, „Lubyj Druh”) i kilka singli.

Pomimo znużenia trwającymi od kilku miesięcy praktycznie nieprzerwanie kampaniami przedwyborczymi (najpierw dwie tury wyborów prezydenckich, a obecnie przedterminowe wybory parlamentarne), roboczego dnia, późnej pory i słabo przygotowanego do goszczenia widzów miejsca spotkania przedwyborczego/koncertu (wykorzystywany po raz pierwszy w podobnym celu stadion Drohobyckiej Szkoły Sportowej), aby posłuchać Chrystyny, Swiatosława i Okeanu Elzy zebrało się kilkanaście tysięcy drohobyczan, w dużej części (około połowa) młodzieży. Niektórzy z obywateli miasta, pomimo późnej pory (impreza rozpoczęła się około godziny 21:30, a zakończyła około 00:30) i oczekującego ich nazajutrz roboczego dnia, przyszli na stadion całymi rodzinami, z prowadzonymi „za rączkę” dziećmi, a nawet dziecięcymi wózkami.

O ile część polityczną spotkania można oceniać różnie – oceny zapewne w dużej mierze będą zależne od sympatii politycznych oceniającego – to obydwa koncerty były świetne. Śpiewająca w swoim rodzinnym mieście (po raz pierwszy po zdobyciu popularności na Ukrainie) Chrystyna Sołowij nie ukrywała wielkiego wzruszenia i emocji, a i drohobyczanie (szczególnie ich „młodsza część”) przyjęli jej występ bardzo gorąco. Śpiewane przez nią piosenki, często współczesne adaptacje utworów ludowych, są znane nie tylko młodym mieszkańcom Drohobycza. Występ Okeanu Elzy był – jak zwykle zresztą – niesamowity i wynagrodził wszystkim długie oczekiwanie, zmęczenie, bolące od kilkugodzinnego stania nogi, pokapujący od czasu do czasu z nieba deszczyk. Ponad godzina doskonałej muzyki w mistrzowskim wykonaniu, barwnej oprawie, przy aplauzie i „podśpiewywaniu” publiczności. Stare i nowe utwory – muzyka słyszana „na żywo”, chociaż już dobrze znana, brzmi zupełnie inaczej. Warto było się doczekać!

Dla Drohobycza to było wielkie i ważne wydarzenie! Drohobycz – drugie pod względem liczby mieszkańców miasto województwa lwowskiego, trochę ze względu na swoją lokalizację, jest (w opinii autora) trochę taką „kulturalną pustynią”. Leżący kilkanaście kilometrów od Drohobycza, niebywale popularny (jeszcze z radzieckich czasów) Truskawiec oraz oddalony tylko o 89 km od Drohobycza Lwów są dla popularnych zespołów i artystów o wiele bardziej atrakcyjne od tego starego i urokliwego miasta. Dlatego Drohobyczowi rzadko przychodzi gościć grupy tej klasy jak Okean Elzy czy artystów takich jak Chrystyna Sołowij. Co prawda, w ostatnich miesiącach, dzięki trwającym kampaniom wyborczym, uczestniczący w nich politycy „przypomnieli sobie” o Drohobyczu i dzięki temu do miasta „zawieziono” kila popularnych muzycznych grup, ale piszący te słowa ma poważne obawy, że wraz z ucichnięciem w Ukrainie przedwyborczego rwetesu, Drohobycz ponownie zostanie przez „wielkich” zapomniany i na występ zespołu takiej klasy jak Okean Elzy drohobyczanom przyjdzie długo czekać. Oby się tak nie stało!

Artur Deska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X