Kolejny dwór popada w ruinę

Kolejny dwór popada w ruinę

Sufit w mniejszej sali (Fot. Dmytro Antoniuk)Po drugiej stronie rzeczki, na wprost dworku, widnieją ruiny cukrowni Kogana. Budynek biurowy przypomina zamek dzięki neogotyckiemu stylowi. Drzwi niestety zabite, zawalone śmieciami – nie udaje się wejść do środka. „Jeszcze w latach 90 cukrownię sprzedano – wyjaśnia, dołączywszy się do nas, wójt Tatiana Kwiatkowska. – Kto ją wykupił, do dziś nie możemy wyjaśnić kto. Właściciele we wsi nie bywają. Wewnątrz wszystko zdemontowali, wycięli i wywieźli – niczego nie zostało.

Co do budynku przedszkola, czyli dawnego dworu, odwiedził nas kierownik wojewódzkiego wydziału kultury, obejrzał go. Prosiłam, żeby wzięli do siebie na ewidencję, odnowili, może zrobili dom starców. Ale odmówił, bo stwierdził, że to wszystko będzie kosztowało parę milionów hrywien, a takich pieniędzy nie ma. Może by znaleźć jakichś sponsorów na ten dworek?”.

Ta wizyta odbyła się wiosną 2010 roku. Od tej pory nic się nie zmieniło (oprócz tego, że w dekorowanym suficie jednej z sal od wilgoci pojawiła się jeszcze jedna dziura) – dawny dworek-przedszkole nadal stoi pusty, a nawet jakieś dziecięce rysunki nadal wiszą na aniołkach-puttach i herbach przedrewolucyjnego właściciela. Z powodu kryzysu i z winy bezdroży, nie tylko inwestorów, ale nawet turystów w Wyszczeolczedajowie nie ma. A perełka architektury powoli umiera nie odkrywszy ludziom swego prawdziwego piękna…

PS
Po raz kolejny po rozmowie telefonicznej z wójtem dowiedziałem się, że dworek gotowi są oddać w dzierżawę – należy on do majątku wsi – aby tylko zainteresowani ludzie zrobili przynajmniej remont konserwacyjny, zabezpieczyli sale od całkowitej rujnacji. Dla chętnych podaję numer telefonu do rady wiejskiej: +38 04356 39371. Mogłaby tu być sezonowa, np. letnia siedziba organizacji młodzieżowej, ekspedycji archeologicznej (w okolicy są skińskie osady i pozostałości kultury trypilskiej) czy plenerów artystycznych.

Ratujmy zabytki razem!

Dmytro Antoniuk

Tekst ukazał się w nr 23-24 (171-172) 14 grudnia 2012 – 14 stycznia 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X