Każdemu dziecku po kamizelce i gadżecie odblaskowym Kościół w Iwano-Frankiwsku (Stanisławowie)

Każdemu dziecku po kamizelce i gadżecie odblaskowym

Konsulat Generalny RP w Łucku w celu zapobiegania wypadkom na drodze przekazuje dzieciom elementy odblaskowe.

Wioskę Hirka Polonka (Górka Połonka) przecina trasa Łuck-Lwów. Aby dojść do szkoły, uczniowie muszą przechodzić przez jezdnię tej ożywionej trasy. Czasem nie jest to takie proste. O konieczności zachowania zasad bezpieczeństwa na drodze przypomina się dzieciom każdego dnia. Bezpieczeństwo przemieszczania się dzieci w tej miejscowości z pewnością poprawią jaskrawe odblaskowe kamizelki, odblaskowe gadżety i nalepki, które w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”, zainicjonowanej przez Konsulat Generalny RP w Łucku, zostały przekazane uczniom.

– Sam jestem kierowcą i w ciągu dnia wiele jeżdżę po drogach Wołynia. Często obserwuję, jak dzieci przebiegają jezdnię w nieoświetlonych miejscach – mówi wicekonsul Marek Zapór. – Jest to bardzo niebezpieczne, szczególnie zimą, gdy szybko zapada zmrok. Bez elementów odblaskowych na ubraniu kierowca może nawet nie zauważyć dziecka. Dlatego zdecydowaliśmy się zapoczątkować tę akcję. Znaleźli się sponsorzy, którzy zakupili kamizelki i inne elementy odblaskowe.

– Jestem wdzięczny Konsulatowi Generalnemu za tę ideę i zrozumienie, na ile jest ważna dla nas wszystkich – mówi pan Gunczyk. – Przyszłością każdego państwa są dzieci. Ten projekt oświatowy jest jednym z tych, które realizujemy wspólnie z partnerami z Polski. Mam nadzieję na dalszą współpracę nad innymi projektami.

W ramach akcji zajęcia o bezpieczeństwie ruchu przeprowadzili w szkole przedstawiciele policji. Po zajęciach teoretycznych i sprawdzaniu wiadomości, uczniowie ubierają elementy odblaskowe i udają się na część praktyczną. Ta prowadzona jest bezpośrednio na poboczu tej ruchliwej trasy.

– Na tej drodze należy szczególnie uważać – mówi Olga Szmigiel, inspektor do kontaktów ze społeczeństwem policji obwodu wołyńskiego. – Dzieci są małego wzrostu i kierowcom ciężarówek nieraz trudno jest je dostrzec. TIR-y jadą tu z taką prędkością, że trudno im od razu zahamować. Jeżeli ubierzemy dzieci w odblaskowe kamizelki, będą jak robaczki świętojańskie, poruszające się po drodze.

Według słów dyrektora szkoły ogólnokształcącej w Górce Połonce Wasyla Maciałki, najważniejsze, by dzieci nie zapominały o swoim bezpieczeństwie. Musi być też kontrola ze strony rodziców.

– Zapiszemy przypomnienie o elementach odblaskowych do dzienniczków – twierdzi dyrektor Maciałko. – Sami też będziemy pilnować, żeby dzieci je stale nosiły.

Elementami odblaskowymi obdarowanych zostało 1,5 tys. uczniów szkoły w Górce Połonce. Każdy otrzymał też przepisy ruchu drogowego, wydrukowane na koszt Konsulatu. W najbliższym czasie podobne akcje planowane są w innych miejscowościach Wołynia. Prowadzić je będą policjanci.

– Takie akcje są bardzo popularne w Polsce – podkreślił konsul generalny RP w Łucku Wiesław Mazur. – Mamy nadzieję, że dzięki niej zmniejszy się ilość wypadków na drogach województwa.

Statystyka mówi, że w ciągu ostatniego półrocza na Wołyniu miało miejsce prawie 2 tys. wypadków drogowych, w których poszkodowanych zostało około 1,5 tys. osób.

Jaryna Rudnik
Tekst ukazał się w nr 4 (296) 28 lutego – 12 marca 2018

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X