Język ojczysty

Język ojczysty

Zimowy wieczór, mama lub tata czyta Ci bajkę po polsku. Po polsku  – czyli w języku ojczystym. W tym języku mówią twoi rodzice. Albo twoi dziadkowie. Ty też uczysz się tego języka. Każdy z nas, ludzi, mówi w jakimś określonym języku. Dzięki językowi możemy porozumiewać się ze sobą.

Na całym świecie w języku polskim mówi około 50 mln ludzi – to dużo. Oznacza to, że język polski jest wśród 25 największych języków świata.

W języku ojczystym zaczynamy poznawać świat, nazywać i określać otaczające nas przedmioty, uczucia i myśli. Możemy dzięki językowi symbolicznie wędrować w przeszłość i zapoznać się z tym, co robili nasi przodkowie i jak funkcjonowało nasze państwo.

Dla każdego narodu język stanowi jeden z najważniejszych skarbów. Podobnie jest z Polakami – język polski pozwala nam poznać naszą kulturę.

Jesteśmy bardzo różni – Polacy – ludzie mówiący po polsku mieszkają w Polsce i w innych krajach. I właśnie dzięki językowi stanowimy pewną wspólnotę – nie ma znaczenia czy jesteśmy mali czy duzi, z jakiego kraju pochodzimy i z jakiego środowiska – wspólny język przyczynia się do tego, że stanowimy dużą rodzinę.

Z naszych obowiązków przedszkolnych, szkolnych i domowych staramy się dobrze wywiązywać. Mówić i pisać po polsku też starajmy się dobrze i poprawnie – to też nasz obowiązek. Warto pamiętać, że język polski ma swoje reguły i zasady, których przestrzegamy. Trudniej jest mówić poprawnie, kiedy mieszka się poza krajem i nie zawsze słychać język polski w naszym otoczeniu. Ale warto próbować. Język zmienia się na swój sposób, pewne elementy przestają być używane i nazywamy je archaizmami. Pojawiają się jakieś nowe słowa i określenia. Ale nie możemy niczego w języku zmieniać na własną rękę, bo stanowi on pewien system, w którym wszystko musi się kierować zasadami i regułami.

Każdego roku 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

Beata Kost
Tekst ukazał się w miesięczniku „Polak Mały” w nr 2 (8) luty 2013

 

Obejrzyj wideo:

ZOO – Ojczysty. Dodaj do ulubionych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X