Jerzy Buzek laureatem Europejskiej Nagrody Kultury

Jerzy Buzek laureatem Europejskiej Nagrody Kultury

– Jerzy Buzek otrzymał w Lipsku Europejską Nagrodę Kultury w dziedzinie polityki za „dążenie do zapewnienia Polsce miejsca w zjednoczonej Europie” i „troskę o pogłębienie integracji europejskiej” w czasie, gdy był premierem, a później przewodniczącym PE.

Uzasadniając nominację, fundatorzy podkreślili „konsekwentne i wieloletnie dążenie” Jerzego Buzka do „zapewnienia Polsce miejsca w zjednoczonej Europie” w czasie, gdy kierował polskim rządem w latach 1997-2001. Wskazali też na jego „troskę o pogłębianie wszystkich wymiarów integracji europejskiej podczas sprawowania funkcji przewodniczącego Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012”.

„To dla mnie tym bardziej szczególne wyróżnienie, że otrzymywane w Lipsku – rodzinnym mieście Ryszarda Wagnera – w przeddzień 200. rocznicy jego urodzin” – mówił Buzek na uroczystej gali w Operze Lipskiej.

„Kultura jest fundamentem każdej wspólnoty – jej tożsamości, potencjału i wymiaru duchowego. Jest sercem każdej wspólnoty – sercem, które pozwala jej żyć, nawet jeśli jest ona pozbawiona politycznego ciała. Mówię to, myśląc o Polsce, która przez ponad 100 lat nie miała państwowości, a jednak przetrwała – dzięki kulturze” – powiedział.

Zaznaczył, że „kultura jest pomostem między wspólnotami” i stanowi „jeden z podstawowych nośników integracji europejskiej”.

Europejską Nagrodę Kultury otrzymało jeszcze w innych dziedzinach dziesięciu laureatów, m.in. w dziedzinie designu – niemiecki projektant mody Karl Lagerfeld, a w muzyce – chór niemieckiej rozgłośni MDR i niemiecki tenor Klaus Florian Vogt, znany z partii oper Ryszarda Wagnera.

Nagrodę ustanowiła w 1986 r. Europejska Fundacja Kultury „Pro Europa”, która wyróżnia nią co roku osoby, instytucje i inicjatywy szczególnie zasłużone dla rozwoju Europy.

Źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X