Janukowycz napisze książkę o pomarańczowej rewolucji

Janukowycz napisze książkę o pomarańczowej rewolucji

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zamierza napisać książkę o pomarańczowej rewolucji 2004 roku, gdy po protestach przeciwko fałszerstwom wyborczym nie udało mu się zająć najwyższego stanowiska w państwie, – pisze dziennik „Siegodnia”.

 

O literackich planach Janukowycza poinformowało wydawnictwo „Nowyj Mir” z rodzinnego miasta prezydenta, Doniecka. Stało się to po skandalu, który wybuchł, gdy kilka dni wcześniej. W deklaracji majątkowej Janukowycza dziennikarze wykryli, że otrzymał on honorarium o równowartości 2 mln dolarów za prawa autorskie do dzieł, które wyszły, bądź wyjdą spod jego pióra.

„Janukowycz jest jednym z najlepiej opłacanych pisarzy w świecie”, „Honorarium Janukowycza jest wyższe od honorariów prezydenta USA Baracka Obamy i autorów bestsellerów,” – komentują doniesienia o wynagrodzeniu prezydenta ukraińskie media.

„Nie wiem, jakie powinny być nakłady, by takie honorarium było uzasadnione ekonomicznie. Dla ukraińskiego rynku jest to sprawa bez precedensu. Największe honoraria, które uzyskują ukraińscy autorzy podręczników, wynoszą 20-30 tysięcy hrywien (7,9-11,9 tys. złotych),” – powiedział gazecie „Siegodnia” szef Ukraińskiego Stowarzyszenia Wydawców Książek, Ołeksandr Afonin.

W odpowiedzi na falę krytyki i żartów, które pojawiły się w Internecie po wiadomości o wysokości honorarium Janukowycza, w niedzielę prezydent poinformował, że zarobione pieniądze przekaże na cele charytatywne. – Wynagrodzenie, które otrzymałem w tym roku za wydanie niektórych moich książek, skieruję na pomoc dla ubogich, chorych, a przede wszystkim dla dzieci – oświadczył.

 

guu

17-04-2012

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X