Iwano-Frankowsk świętuje 350 lat Stanisławowa

Iwano-Frankowsk świętuje 350 lat Stanisławowa

Stanisławów, obecny Iwano-Frankowsk, z pompą obchodził jubileusz 350-lecia założenia miasta. Najwięcej zagranicznych delegacji przybyło z Polski: Zielonej Góry, Nowej Soli, dzielnicy Ochota w Warszawie, Lublina, Rybnika, Chrzanowa, Rzeszowa, Świdnicy, Opola, Tomaszowa Mazowieckiego i Koszalina.

 

Nie zapomnieli o święcie także partnerzy z Łotwy, Rosji, Gruzji, Węgier, Białorusi, Mołdawii, Rumunii, a również z Ameryki i Austrii. Jednym z gości honorowych był konsul generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd.

 

Na obchody przybyli też hierarchowie trzech ukraińskich cerkwi: patriarcha Kijowskiej Cerkwi Prawosławnej Filaret, biskup generalny Cerkwi Greckokatolickiej Światosław i metropolita Metody z Ukraińskiej Autokefalicznej Cerkwi. Biskup Światosław zaznaczył, że Frankowsk – to miasto ludzi młodych, twórczych, pełnych inicjatywy, duchowości i sił intelektualnych. To oni są przyszłością Ukrainy, – mówił. Na powitanie bp Światosław wręczył merowi miasta chorągiew i życzył, żeby stała się oficjalną chorągwią miasta. Upominki z tej okazji złożyli merowi również hierarchowie innych cerkwi: patriarcha Filaret wręczył mu Order św. Włodzimierza, a metropolita Wołodymyr – ikonę św. Jerzego i order św. Jerzego.

Święto rozpoczęło się od międzynarodowego festiwalu kowali. W kolejnym dniu goście byli świadkami festiwalu folklorystycznego „Rodosław”, który zebrał przedstawicieli ze wszystkich zakątków Ukrainy i Europy. Złożono kwiaty pod pomnikiem Iwana Franki.

 

Po drodze rozmawiamy z gośćmi z Polski
„Jestem wprost zakochany w waszym mieście, – mówi starosta powiatu Nowa Sól Józef Suszyński. – Łączy nas współpraca w dziedzinie oświaty. Minęło już 11 lat współpracy pomiędzy szkołami w Mykietyńcach koło Iwano-Frankowska i szkołą „Elektryk” w Nowej Soli. Z władzami miasta współdziałamy dopiero dwa lata. Najlepszym dowodem naszej przyjaźni są liczne projekty, które realizujemy. Jestem wdzięczny zastępcy kierownika wydziału oświaty Swietłanie Uwarowej, która jest prawdziwym „spiritus movens” tej współpracy. Obecnie współpracuje z nami sześć szkół. Teraz rozpoczynamy współpracę w dziedzinie biznesu. To nasza przyszłość. Pomaga nam w tym „Kurier Galicyjski”.

Na placu przed Ratuszem spotykamy konsula generalnego RP we Lwowie Jarosława Drozda rozmawiającego serdecznie z deputowanymi do Rady Najwyższej Ukrainy. Wita się z nim mer miasta Wiktor Anuszkiewiczius. „Bardzo dobrze się tu czuję. Życzę miastu kolejnych 350 lat i pomyślnego rozwoju,” – mówi konsul Drozd. Hierarchowie trzech cerkwi poświęcają znak pamiątkowy na cześć pierwszej cerkwi we wsi Zabołotów, na terenach której powstał Stanisławów.

Nadchodzi chwila najbardziej „odpowiedzialna” – pod Ratuszem odbywa się tradycyjne krojenie ogromnego tortu. Zebrani są pełni zachwytu. Tort, wypieczony na jubileusz 350-lecia miasta waży… 350 kg. „Tort nie zmieścił w całości na specjalnie zsuniętych stołach, – opowiada dziennikarce Kuriera dyrektor przedsiębiorstwa „Perła” Daria Dziuba. – Składa się z naszych najlepszych tortów: „Frankiwczanka”, „Pszczółka” i „Hucułeczka”. Wybraliśmy dziesięć naszych najlepszych wyrobów cukierniczych, aby goście naszego święta mogli wszystkiego spróbować. Szykowaliśmy tort przez 10. dni. Początkowo robiliśmy dekoracje, które są trwałe, a ostatnie dwa dni poszły na zdobienie. Wykorzystaliśmy 1400 jajek, 88 kg cukru, 38 kg maki, 52 kg masła i 8 kg polewy czekoladowej”.

Po słodkim poczęstunku serwowanym osobiście przez mera uroczystości są kontynuowane w najbardziej reprezentacyjnym obecnie lokalu miasta – pasażu Gartenbergów. Zebrali się tu przedstawiciele korpusu dyplomatycznego z Litwy, Austrii, Polski, Rosji, Rumunii, Czech i ok. 40 przedstawicieli oficjalnych delegacji z różnych miast partnerskich Iwano-Frankowska i Ukrainy. „Jestem bezgranicznie wdzięczny wszystkim, którzy zagościli na naszym święcie, – mówił ze wzruszeniem Wiktor Anuszkiewiczius. – Mam nadzieję, że nie zważając na różne procesy polityczne i perypetie, Iwano-Frankowsk nadal będzie się rozwijał i kontynuował swoje kontakty z innymi państwami. Przecież jesteśmy Europejczykami”.

„Współpraca z waszym pięknym miastem rozpoczęła się od wymiany młodzieży i sportowców. Dlatego jest ona tak dynamiczna, – mówi Leszek Kuźka z Rybnika. – Nasza parafia św. Antoniego współpracuje z parafią Chrystusa Króla w Stanisławowie. Mamy setki planów na przyszłość – oby wystarczyło sił do ich realizacji. Widzimy tu wielu partnerów z Polski i mamy nadzieję, że pojawią się nowe kierunki współpracy”.

Z pasażu Gartenbergów delegacje idą do miejskiego parku kultury im. Tarasa Szewczenki by zasadzić tam aleję miast-partnerów. Zagraniczne delegacje mają przygotowane gatunki drzew, charakterystyczne dla ich terenów. Delegacja Chrzanowa zasadziła grab, z Tomaszowa Mazowieckiego – czerwony dąb, a z Opola – lipę. Inne delegacje zasadziły: platan, dąb, buk, sosnę, magnolię, czerwony kasztan, klon. Mer miasta Wiktor Anuszkiewicius zasadził lipę.

„Aby przybyć na te uroczystości, pokonaliśmy około tysiąca kilometrów, – mówi Przemysław Krzyżanowski, wiceprezydent Koszalina. – Ale wcale tego nie żałujemy, przyjeżdżamy tu jak do rodziny. Wielu mieszkańców Koszalina to byli mieszkańcy Stanisławowa. Znamy i lubimy wasz kraj i, nie zważając na odległość, chcemy i będziemy dalej współpracować. Szczególnie chcemy rozwijać współpracę w dziedzinie ochrony zdrowia i medycyny. Będzie to nowa karta naszej współpracy”.

Polscy przyjaciele przywieźli masę prezentów dla mieszkańców miasta: koncert orkiestry dętej, przedstawienie polskiego teatru z Koszalina, dziecięcego zespołu „Promyczki dobra” i spotkania z przyjaciółmi w urzędach, szkołach, czy innych miejscach. Odbyły się zawody sportowe, spotkania artystyczne, spotkania lekarzy i duchowieństwa. To oznacza, że będą nowe projekty, wyjazdy, wspólne akcje, spotkania i oczekiwanie na następny jubileusz.

Sabina Różycka


Obejrzyj galerię:

http://kuriergalicyjski.com/index.php/gallery/iwano-frankowsk-wituje-350-lat-stanisawowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X