IV Polsko-Ukraiński Dzień Dziecka we Lwowie

IV Polsko-Ukraiński Dzień Dziecka we Lwowie

3 czerwca do Lwowa przybyło około 1000 dzieci z Żółkwi, Mościsk, Gródka, Stanisławowa, Obertyna, Złoczowa oraz innych miejscowości położonych na terenie Lwowskiego Okręgu Konsularnego. IV Polsko-Ukraiński Dzień Dziecka zorganizował Konsulat Generalny Rzeczpospolitej Polskiej. Dzieci i opiekunowie zwiedzali miasto i obejrzeli przedstawienie w lwowskiej Operze.

Organizatorzy przygotowali dla dzieci urozmaicony program. Lwowscy przewodnicy oprowadzili poszczególne grupy po starym mieście. Dzieci zwiedziły zabytki, obejrzały panoramę Lwowa z kopca Unii Lubelskiej na Wysokim Zamku, zapoznały się z życiorysami znanych osób pochowanych na Cmentarzu Łyczakowskim. Wszyscy uczestnicy – dzieci, opiekunowie, wolontariusze, przewodnicy – otrzymali okolicznościowe koszulki. Na Cmentarzu Obrońców Lwowa delegacja dzieci wspólnie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich RP prof. Ireną Lipowicz i konsulem generalnym RP we Lwowie Jarosławem Drozdem złożyła kwiaty i znicze na grobie nieznanego żołnierza i najmłodszych uczestników walk o Lwów. Składając życzenia z okazji Dnia Dziecka prof. Irena Lipowicz opowiadała dzieciom na czym polega jej praca. „Jestem rzecznikiem praw obywateli w Polsce, tych dużych, i tych małych. Każdy może przyjść i poskarżyć się rzecznikowi jeżeli władza go źle traktuje. Najważniejszą rzeczą, o której dzisiaj powinniśmy pamiętać jest to, że można ludziom służyć na różne sposoby – podkreśliła. – Jak to dobrze, że nie są to już czasy, kiedy dzieci i młodzież, chcąc dobrze się wywiązywać ze swoich obowiązków, walczyły i ginęły. Wy macie się uczyć, macie być naszą przyszłością, macie łączyć nasze narody i doprowadzić do świetnej przyszłości – podkreśliła. – To ważne, że jesteśmy dzisiaj tutaj razem. Jest to ważne dla Polski miejsce. Wasza obecność tutaj sprawia, że miejsce to nie jest już tak smutne, ale pełne radości”.

W Operze dzieci obejrzały przedstawienie polskiego kompozytora Bogdana Pawłowskiego na podstawie baśni braci Grimm „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Spektakl został dobrze przyjęty przez młodych widzów, świadczyły o tym spontaniczne reakcje i gromkie brawa, którymi dzieci obdarzyły artystów.

W obchodach IV Polsko-Ukraińskiego Dnia Dziecka uczestniczyła 20-osobowa grupa dzieci i rodzin Tatarów Krymskich przebywająca obecnie we Lwowie.

Wydział współpracy z Polakami na Ukrainie Konsulatu Generalnego RP we Lwowie organizuje polsko-ukraiński Dzień Dziecka od 2007 roku. W latach 2007 i 2009 przedsięwzięcie odbyło się pod patronatem i z udziałem małżonki prezydenta RP.

Maria Basza


Obejrzyj zdjęcia z IV Polsko-Ukraiński Dzień Dziecka we Lwowie

 

Obejrzyj wideo:

IV Polsko-Ukraiński Dzień Dziecka we Lwowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X