Ingres biskupów w Łucku i Charkowie Abp Thomas E. Gullickson, bp Stanisław Szyrokoradiuk, abp Mieczysław Mokrzycki,bp Leon Dubrawski (Fot. Konstanty Czawaga)

Ingres biskupów w Łucku i Charkowie

17 maja w Łucku odbył się ingres biskupa Witalija Skomarowskiego, który został nowym ordynariuszem łuckiej diecezji obrządku łacińskiego. 29 maja w Charkowie przeprowazono ingres biskupa Stanisława Szyrokoradiuka, który objął posługę pasterza diecezji charkowsko-zaporoskiej. Obaj są obywatelami Ukrainy, przez długi czas byli biskupami pomocniczymi diecezji kijowsko-żytomierskiej, a biskup Szyrokoradiuk ostatnio pełnił też obowiązki administratora diecezji łuckiej.

Nuncjusz Apostolski na Ukrainie arcybiskup Thomas E. Gullickson przeczytał bulle papieskie o nominacji, wręczył biskupom pastorały i wprowadził ich na katedry biskupie. Z okazji ingresów przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy arcybiskup lwowski Mieczysław Mokrzycki przekazał życzenia nowym pasterzom w imieniu własnym i wszystkich biskupów rzymskokatolickich Ukrainy.

Bp Witalij Skomarowski (Fot. Konstanty Czawaga)Biskup Witalij Skomarowski, urodził się 30 grudnia 1963 roku w Berdyczowie. W 1985 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Rydze. Święcenia kapłańskie przyjął 27 maja 1990 roku, zaś sakrę biskupią otrzymał 7 czerwca 2003 z rąk kardynała Mariana Jaworskiego.

Biskup Stanisław Szyrokoradiuk urodził się 26 czerwca 1956 roku w Kornaczówce, w obwodzie chmielnickim. W 1980 roku rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Rydze na Łotwie. 4 czerwca 1984 roku otrzymał święcenia kapłańskie, a 26 sierpnia 1988 r. złożył śluby wieczyste w Zakonie Braci Mniejszych. Sakrę biskupią przyjął z rąk Jana Pawła II 6 stycznia 1995 roku.

W uroczystościach w katedrze św. Piotra i Pawła w Łucku i w katdrze Wniebowzięcia NMP w Charkowie uczestniczyło duchowieństwo z Ukrainy, Polski, Włoch, duchowni Kościołów wschodnich, lokalne ukraińskie władze, dyplomaci z Polski.

Konstanty Czawaga
Tekst ukazał się w nr 11 (207) za 17-30 czerwca 2014

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X