• Elementarzu, żegnaj!

    Już tuż-tuż koniec roku szkolnego. Pierwszoklasiści umieją już czytać i pisać. Pora pożegnać Elementarz i przejść do następnych książek. ...
  • Bez „Dzygi” i bez Mareczka

    23 maja Lwów pożegnał się z Markijanem Iwaszczyszynem, działaczem politycznym i społecznym, założycielem i długoletnim dyrektorem Stowarzyszenia Artystycznego "Dzyga" w tym mieście...
  • Muzyczny powrót Renaty Bogdańskiej do Lw...

    18 maja, w 75. rocznicę pierwszego wykonania, pieśń „Czerwone maki na Monte Cassino” zabrzmiała po raz pierwszy po ukraińsku podczas koncertu „Dziewczyna i generał”, który przygoto...

aktualności

Spotkanie na „Przystanku historia. Lwów”

23/05/2019 08:54

W połowie maja odbyły się kolejne prelekcje w ramach projektu „Przystanek historia. Lwów”. W tych dniach obchodzimy 75. rocznicę Bitwy o Monte Cassino – jednej z najbardziej zaciętych bitew II wojny światowej, która okryła chwałą 2. Korpus Polski.

Zadbać o bezpieczeństwo turystów z Polski

23/05/2019 07:11

W ciągu ostatnich tygodni kilkakrotnie w górach w obwodzie iwanofrankiwskim gubili się turyści z Polski. Tutejsze służby ratownicze są zaniepokojone, ponieważ bezpieczeństwo turystów z zagranicy uważają za zadanie priorytetowe.

XXVI edycja konkursu „Maria Konopnicka – dzieciom i młodzieży”

22/05/2019 10:44

Po raz dwudziesty szósty w Ogólnokształcącej Szkole nr 24 z polskim językiem wykładowym we Lwowie zgromadzili się uczestnicy konkursu „Maria Konopnicka – dzieciom i młodzieży”. Konkurs został przeprowadzony w trzech kategoriach: recytacja, poezja śpiewana, konkurs plastyczny.

8 Czarodziejska Noc w Bibliotece CKPiDE

21/05/2019 16:24

Z 18 na 19 maja trzydziestoosobowa grupa dzieci nocowała w bibliotece Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie) w ramach „8 Czarodziejskiej Nocy w Bibliotece”.

Nabożeństwo majowe

21/05/2019 15:21

W połowie XIX wieku rozpowszechniło się w Polsce, bardziej niż w innych krajach świata katolickiego, nabożeństwo majowe. Maj, przedłużający radość Zmartwychwstania, łączy się z powszechnym uwielbieniem „Pani świata”, „Królowej Polski” przez „wszystko, co czuje i co żyje”.

Spotkanie Wielkanocne Uniwersytetu Trzeciego Wieku

21/05/2019 07:56

Jest to już tradycją, że spotkania Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbywają się w szkole nr 10 im. św. Marii Magdaleny. Tego roku ostatnia dekada kwietnia i początek maja obfitowały w święta religijne i narodowe. Po raz kolejny chcieliśmy te chwile przeżyć i uczcić razem.

8 Czarodziejska Noc w bibliotece lwowskiej

20/05/2019 20:56

Po raz ósmy w Obwodowej Bibliotece Lwowskiej dla Dzieci zebrali się uczniowie szkół polskich aby wspólnie przeżyć „8 Czarodziejską Noc w Bibliotece”. Tym razem w nocy z 17 na 18 czerwca różnobarwny świat literatury młodzi czytelnicy poznawali wraz z polskimi autorkami książek dla dzieci Agnieszką Gil, Anną Łaciną i Joanną Marianą Chmilewską.

publicystyka

Rzyszczów nad Dnieprem

25/05/2019 08:05

„Rzyszczów, w dokumentach Irzyszczów, miasteczko nad zatoką Dniepru, w wąskiej dolinie, w głębi której płynie strumień Lechlicz, powiat kijowski, (…), odległe o 80 wiorst na południowy wschód od Kijowa.

Zapomniane historie słodkiego Lwowa

24/05/2019 07:51

Z Anną Kozłowską-Ryś rozmawiała Anna Gordijewska.

Ulewa stulecia we Lwowie. Część II

22/05/2019 06:56

Niezwykłe wydarzenia klimatyczne we Lwowie długo były pamiętane, zaś prasa lwowska podawała dokładne relacje i szczegóły. Takie były na przykład relacje o gwałtownej ulewie 16 czerwca 1905 roku, którą od razu nazwano ulewą stulecia.

Zakład Ojców Jezuitów w Chyrowie. Część VII

22/05/2019 06:51

Szczytna Szkoła

Maj 1939

21/05/2019 06:24

Ledwo przebrzmiały relacje z uroczystych obchodów święta 3 Maja we Lwowie w 1939 roku, a do tragedii Polski pozostało niecałe 4 miesiące.

Na Rynku lwowskim odsłonięto tabliczkę w języku krymskotatarskim

20/05/2019 08:08

W 75. rocznicę deportacji Tatarów krymskich z ich ojczyzny we Lwowie przypomniano te tragiczne wydarzenia. 18 maja na Ratuszu odsłonięta została tabliczka z napisem „Plac Rynkowy nr 1” w językach ukraińskim, angielskim i krymskotatarskim.

Dziewczyna i generał. Śpiewająca historia wielkiej miłości

17/05/2019 08:31

W 75. rocznicę prawykonania „Czerwonych maków na Monte Cassino” w sobotę, 18 maja o godz.19:30 we Lwowskim Akademickim Obwodowym Teatrze Lalek wystąpi kabaret „Czwarta rano”.

Skończyła się 9. Polska Wiosna Teatralna

11/05/2019 08:07

Ostatnim spektaklem tegorocznego święta polskiego teatru we Lwowie były dwie jednoaktówki Aleksandra Fredry w Teatrze Lalek. Polskiego klasyka wystawił teatr z Wędryni. W roku bieżącym były wystawiane trzy spektakle.

Muzycznie o Lwowie. Prezentacja książki Michała Piekarskiego

08/05/2019 16:57

We Lwowie zaprezentowano książkę Michała Piekarskiego „Muzyka we Lwowie”.

Daniel Olbrychski: Mam propozycję zagrania w filmie amerykańskim

-a A+

Daniel Olbrychski i Zbigniew Chrzanowski przed afiszem „Kartoteki” (Fot. Krzysztof Szymański)Z Danielem Olbrychskim, aktorem filmowym i teatralnym, rozmawiał Krzysztof Szymański.


Lwowska widownia zna pana głównie z „Trylogii” w reżyserii Jerzego Hoffmana…
A nie z filmów Wajdy?


Bardziej wyrafinowana publiczność również z filmów Wajdy, ale głównie postrzegany jest pan jako Azja, Kmicic i Tuhaj-bej.
Jest to chyba wybór reżysera, że obsadził mnie w tych kolejnych rolach. Jerzy Hoffman widocznie chciał widzieć mnie w tych postaciach.


Jest pan jedynym aktorem, który zagrał we wszystkich trzech filmach Hoffmana.
Tak się złożyło.


Czy trudno było zagrać w tych filmach? O ile wiem, nie korzysta pan z pomocy dublerów, a w tych filmach jest wiele scen jazdy konnej i bitewnych?
Sam jeżdżę konno i sam grałem w tych scenach. Granie takich ról jest trudne, jak wszystko, zresztą, w tym zawodzie.


W chwili obecnej gra pan na scenie Teatru Polskiego w Warszawie?
Gram tu gościnnie Cześnika w „Zemście” Fredry i Wojewodę w „Mazepie” Słowackiego.


Jakie są pana plany twórcze na najbliższą przyszłość? Są związane z filmem czy tylko z teatrem?
Mam propozycję zagrania w filmie amerykańskim, który będzie kręcony w Europie. Ale na razie są to rozmowy wstępne.


Obecnie w teatrze gram w sześciu przedstawieniach: w Teatrze Polskim te role, o których wspomniałem, a jeszcze w Teatrze Szóste Piętro, dyrektorami którego są Michał Żebrowski i Eugeniusz Korin. Jest to prywatny teatr, gram tam role w dwóch sztukach współczesnych Woody Alena „Zagraj to jeszcze raz, Sam” i według powieści, z której Clint Estwood zrobił film „Medison County” (zagrał w nim z Meryl Streep). Obie te sztuki reżyserowała moja żona. W teatrze STU Krzysztofa Jasińskiego w Krakowie również gram w „Zemście” i Króla Lira w sztuce Szekspira, w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego.


Czy jest to trudne grać w jednym czasie w kilku miastach?
Taki mam zawód i dobrze, że jest dużo pracy. Ja to lubię.


Wobec nawału pracy czy ma pan czas na swoje hobby?
Uprawiam różne sporty, jeżdżę konno, na rowerze, boksuję i dużo czytam. Staram się podtrzymywać formę.


Czy w najbliższych planach ma pan wojaże zagraniczne, może wybiera się pan do Lwowa?
Chętnie bym się wyrwał do Lwowa, ale w chwili obecnej nie mam czasu. Europa już jest otwarta – do Wilna jeździmy tak, jak do Białegostoku. Mam nadzieję, że gdy Ukraina też dołączy, to będzie prościej przyjechać i do Lwowa.