• Dżuma, upiór, panika i konie

    Tradycyjnie każdej epidemii towarzyszy panika i masowa psychoza. Obserwujemy to też obecnie w naszym wysokorozwiniętym i, wydawać by się mogło, wykształconym społeczeństwie XXI wie...
  • Rozmyślania na temat propagandy

    Zdawać by się mogło, że o tzw. „Tajnym protokole” do „Paktu Ribbentrop – Mołotow” wszystko już wiadomo. ...
  • Na Bukowinie rumuńskiej stan ścisłej kwa...

    W Rumunii wprowadzono w życie rozporządzenie wojskowe nr 6 – ścisła kwarantanna w Suczawie i okolicznych 8 miejscowościach. Katastrofa w służbie zdrowia w całym kraju – lekarze i p...

aktualności

Polska przeznacza ponad milion złotych na współpracę ze strażakami Ukrainy i Gruzji

01/04/2020 09:23

Szkoła Główna Służby Pożarniczej ze środków Polskiej pomocy realizuje kolejne projekty mające na celu szkolenie strażaków na Ukrainie i w Gruzji w 2020 roku.

Szybkie testy ujawniły koronawirusa u trzech kierowców lwowskiej komunikacji miejskiej

31/03/2020 17:49

Po zbadaniu ponad 200 osób we Lwowie, testy ekspresowe wykazały zarażenie koronawirusem u trzech kierowców komunikacji miejskiej. Pozytywny wynik również potwierdzono u izolowanej w szpitalu pacjentki z zapaleniem płuc.

Kilka refleksji o sytuacji migrantów zarobkowych w Polsce i niektóre propozycje

30/03/2020 17:46

W dniach 15 – 27 marca z Polski na Ukrainę wróciło około 120 tys. ukraińskich pracowników: 101 tys. – przed 26 marca i kolejnych 15 tys. w ciągu 27 marca.

Ponad milion Rumunów wróciło z Włoch i Hiszpanii

30/03/2020 06:13

Rumuński minister zdrowia Victor Costache 26 marca podał się do dymisji. Jego stanowisko zajął dotychczasowy zastępca Nelu Tătaru. Dymisja jest związana ze stanem, które rumuńskie media nazywają „chaosem w służbie zdrowia”.

Odszedł Kazimierz Longher, wiceprezes Związku Polaków w Rumunii

29/03/2020 17:08

Smutna wiadomość dotarła do nas z rumuńskiej Bukowiny. Rano 29 marca w wieku 66 lat odszedł Kazimierz Longher, wiceprezes Związku Polaków w Rumunii. Prawdziwy Bukowińczyk. Polak z Bukowiny.

Ukraina wprowadza stan sytuacji nadzwyczajnej w całym kraju

25/03/2020 14:39

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa rząd Ukrainy ogłosił w środę wprowadzenie na terytorium całego kraju stanu sytuacji nadzwyczajnej.

Od 27 marca Ukraina całkowicie zamyka granice dla ruchu pasażerskiego

25/03/2020 13:30

Od piątku 27 marca Ukraina całkowicie zamyka swoje granice dla ruchu pasażerskiego. Taką decyzję podjęła ukraińska rada ministrów. Ponadto rząd ogłosił na terenie całego kraju stan sytuacji nadzwyczajnej.

#zostańwdomu – sztuka przyjdzie do ciebie

24/03/2020 17:35

Instytucje kultury prowadzone lub współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP w związku z czasowym zamknięciem muzeów, filharmonii, oper, teatrów czy bibliotek przygotowały bogatą ofertę, umożliwiającą kontakt ze sztuką poprzez kanały internetowe. MKiDN zachęca do korzystania z tych możliwości – zwiedzania, słuchania koncertów, czytania, oglądania i kontemplowania sztuki.

publicystyka

Monastyrek

30/03/2020 09:28

„Świątynia w grocie” w miejscowości Monastyrek w rejonie borszczowskim obw. tarnopolskiego wygląda jak wzorcowe wcielenie hollywoodzkiej wizji autentycznego pogańskiego sanktuarium.

Rarańcza, Łobaczewska i inne ciekawostki

27/03/2020 07:17

Gazeta Lwowska na przełomie lutego i marca 1930 roku publikowała interesujące materiały, które w jakiś sposób nawiązują do chwili obecnej. Jednym z nich była informacja o obchodach kolejnej rocznicy walk oddziałów polskich pod Rarańczą (ob. Ridkiwci w obw. czernowieckim). Tadeusz Teslar opublikował obszerny artykuł, opisujący bohaterstwo polskiego żołnierza na linii frontu austriacko-rosyjskiego.

Jak Polacy Charków budowali. Część LXV

26/03/2020 05:55

Homeopatia oraz rozwój polskiej farmakologii na terenie guberni charkowskiej

Wira Meniok: W przestrzeni kulturowo-artystycznej Drohobycza i Ukrainy Schulz jest obecny. Nareszcie tu wrócił

23/03/2020 10:14

Już niebawem, na początku czerwca, Drohobycz już po raz dziewiąty przyjmować będzie gości i uczestników Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza, który co dwa lata odbywa się w jego rodzinnym mieście i stał się jedną z wizytówek tego miasta.

Hotele starego Stanisławowa. Część 1

22/03/2020 07:02

Niewielu wie, że słowo „HOTEL” pochodzi od francuskiego „hote”, co oznacza „gospodarz”. To właśnie gospodami nazywano budynki, w których gospodarze trzymali po kilka pokoi dla zamożnych gości. Prości podróżnicy nocowali w przydrożnych stogach siana lub w karczmach. Jak powstał hotelowy biznes w Stanisławowie? O tym poniżej…

Nie wsłuchujemy się w swoje przeprosiny

22/03/2020 06:49

Historia nie może być instrumentalizowana, zbrodnia nie usprawiedliwia kolejnej zbrodni, a rzeczy trzeba nazywać po imieniu – mówi nowy szef Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej. Od ubiegłego roku, po zmianie władzy w Kijowie, jest nim 34-letni Anton Drobowycz, filozof, krytyk sztuki, wykładowca na uniwersytecie im. M. Drahomanowa.

Polskie rezydencje Żytomierszczyzny. Część 3

21/03/2020 12:00

Ilekroć trafię na nieznany mi wcześniej dworek, cieszę się jak dziecko. Tym razem też miałem sporo szczęścia…

Nie pozwalam by koronawirus zdewastował moje życie

17/03/2020 10:45

Najkrócej i najprościej rzecz ujmując – boję się koronawirusa! Tak, boję się i nie wstydzę się do tego przyznać! Boję się, tak jak miliony innych!

Jak Polacy Charków budowali. Część LXIV

14/03/2020 11:21

Droga od niemieckich do polskich aptek na terenie Charkowa do 1917 roku

Malarstwo batalistyczne Stanisławowa

14/03/2020 08:39

Wiek dwudziesty przetoczył się przez Galicję dwiema światowymi i kilkoma mniejszego formatu wojnami.

Rocznica ponownego otwarcia Cmentarza Orląt

-a A+

Fot. Konstanty Czawaga

24 czerwca, we Lwowie, uroczyście obchodzono VIII. rocznicę ponownego otwarcia zniszczonego przez Sowietów Cmentarza Orląt Lwowskich. Abp Mieczysław Mokrzycki metropolita lwowski, który przewodniczył mszy św. oraz wspólnym modlitwom na mogiłach polskich żołnierzy, w homilii mówił o drodze błogosławieństw i sprawiedliwości. W przeszłości i współczesności.

Hierarcha porównał lwowski memoriał wojskowy z cmentarzem na Monte Cassino, gdzie każdy Polak powinien zatrzymać się i z wielką pokorą spojrzeć na ślad historii swojego narodu. „W VIII. rocznicę otwarcia, odnowionego po zniszczeniach komunistycznych, Cmentarza Orląt Lwowskich, ciśnie mi się na usta jedno z Błogosławieństw, a mianowicie: „Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem będą nasyceni”. Zastanawiacie się dlaczego właśnie to błogosławieństwo? Ponieważ widzę groby tych, którzy pragnęli sprawiedliwości, a ich nasyceniem są odnowione mogiły, kryjące szczątki spragnionych sprawiedliwości. Jestem przekonany, że obecnie to błogosławieństwo nabiera jasności i zrozumienia w spotkaniu dwóch światów – świata zmarłych i świata żyjących” – powiedział arcybiskup Mokrzycki.

Mszy św. przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki (Fot. Konstanty Czawaga)

Lwowski metropolita skierował do zgromadzonych wiernych trzy pytania: „Czy trzeba dziś mówić o drodze błogosławieństw?” – pytał i odpowiedział, że tylko rozumiejący błogosławieństwa zobaczy swoją potęgę w Bożym Prawie, a ten kto odrzuca drogę błogosławieństw, będzie widział próżność i daremność. „Dlatego mówmy o błogosławionych drogach naszego życia, bo jeśli Prawda, czyli Bóg, jest naszym świadomym wyborem, to nasza wiara jest radością, a radość jest przejawem szczęścia, a szczęście stanie się darem dla pokoleń przychodzących po nas” – zaznaczył kaznodzieja.

„Czy trzeba dzisiaj mówić o sprawiedliwości? – pytał dalej abp Mokrzycki i wyjaśniał, że w sensie religijnym „sprawiedliwość jest cnotą moralną, która polega na stałej i trwałej woli oddawania Bogu i bliźniemu tego, co im się należy”. „Chcę zatrzymać się nad mogiłami ofiar Tragedii Wołyńskiej, – powiedział lwowski metropolita. – 14 lipca wspominać będziemy wydarzenie, jakie miało miejsce 70 lat temu i pozbawiło życia dziesiątki tysięcy niewinnych ludzi. Oprócz Polaków, ginęli również Ukraińcy oraz przedstawiciele innych narodowości. Ginęli ludzie, którzy podawali mordowanym Polakom bratnią dłoń. Po wielu latach stawiamy im pomniki i odnawiamy miejsca pochówku. Jednak czy takie postępowanie wyczerpuje definicję sprawiedliwości, zapisaną w Katechizmie? – pytał hierarcha. – Czy jest to wystarczające oddanie bliźnim tego, co się im należy? W tej kwestii chodzi o prawdę, a prawda jest bardzo jasno określona w piątym przykazaniu – nie zabijaj!” – podkreślił abp Mieczysław Mokrzycki.

„Powiedz mi zatem, bracie i siostro! – Czy gdy człowiek zabija człowieka, gdy ludzie giną z ręki innych, czy jest to grzech przeciw ludzkości, czy nie?! – pytał wiernych arcybiskup Mokrzycki. – W imię sprawiedliwej pamięci o tamtych ludziach powiadam – jest! A ponieważ nie wszyscy widzą tak samo, dlatego trzeba upominać się o sprawiedliwość w imię prawdy i szacunku dla ludzkiego życia” – wzywał lwowski metropolita.

Mogiła generała Bolesława Popowicza (Fot. Konstanty Czawaga)Rozważając zagadnienie, czy współczesny człowiek jest jeszcze czegoś spragniony i czy aby na pewno jest to pragnienie sprawiedliwości, arcybiskup Mokrzycki powiedział, że ze sprawiedliwości wypłynęła potrzeba pobłogosławienia odnalezionego fragmentu nagrobka generała Popowicza, który został zbezczeszczony i umieszczony w postumencie, na którym stał kiedyś pomnik Lenina na placu przed Operą Lwowską. Kaznodzieja wspomniał o śp. Eugeniuszu Cydziku, dzięki któremu rzeźba orła, fragment nagrobka, została przekazana do polskiej placówki konsularnej we Lwowie, a obecnie powróciła na Cmentarz Orląt. „Pragnienie sprawiedliwości pozwala nam dbać o szczegóły historii i składać jej fragmenty w jednolitą całość, a ta całość to nic innego jak prawda o czasach i ludziach. Droga błogosławieństw, to droga ludzi szczęśliwych. Proszę Was z tego miejsca, dbajcie o sprawiedliwość historii i współczesności. Dbajcie o sprawiedliwość bo ona jest fundamentem zgody i przebaczenia” – wezwał arcybiskup Mokrzycki.

Po zakończeniu liturgii abp Mokrzycki pobłogosławił odnaleziony fragment nagrobka generała Bolesława Popowicza, który znajduje się obecnie w kaplicy na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Następnie złożono kwiaty na grobach generała Bolesława Popowicza i kapitana Eugeniusza Cydzika. Konsul generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd złożył podziękowanie duchowieństwu i wszystkim obecnym za uroczystość oraz zapewnił, że: „dużo lwów jeszcze biegnie na Cmentarz Orląt i dużo orłów jeszcze tam leci. I od nas, i od państwa zależy, żeby wszystkie doleciały i dobiegły” – życzył polski dyplomata.

Konstanty Czawaga

 

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.