aktualności

Tradycji akcji „Serce dla Rodaka” stało się zadość

21/01/2021 05:41

Do rodzin potrzebujących z parafii katolickich obwodu lwowskiego trafiło 400 paczek bożonarodzeniowych, przekazanych przez Fundację Dziedzictwo Kresowe z Warszawy i za pośrednictwem Caritas Archidiecezji Lwowskiej. Akcja „Serce dla Rodaka” jest też wyrazem wdzięczności wobec tych, którzy utrzymują polskość na dawnych Kresach.

Zdrowie Solenizanta!

20/01/2021 18:17

Z wielką przyjemnością gościliśmy w redakcji naszego stałego Czytelnika i Przyjaciela Janusza Tyssona.

Cicha wystawa

17/01/2021 06:45

Przy takich okazjach jak otwarcie kolejnej ekspozycji lwowskich artystów malarzy w Galerii „Własna Strzecha” jest zazwyczaj ludno i gwarno. Tym razem jest tu cicho i otwarcie obyło się bez żadnej pompy – wiadomo: kwarantanna.

Opłatek w Towarzystwie Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej

13/01/2021 12:00

Członkowie Towarzystwie Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej (TKPZL) zgromadzili się 3 stycznia br. na tradycyjnym wspólnym opłatku, tym razem w polskiej restauracji „Premiera Lwowska”.

Pomoc charytatywna dla osób dotkniętych skutkami pandemii

13/01/2021 11:44

W okresie świąt Bożonarodzeniowych wolontariusze Polsko-Ukraińskiej Młodzieżowej Organizacji „Młody Stanisławów” odwiedzili starsze i samotne osoby dotknięte skutkami epidemii koronawirusa. Pomoc charytatywna dotarła do 100 osób polskiego pochodzenia z ponad 20 miejscowości obwodu iwanofrankiwskiego.

Dach dawnego klasztoru kapucynów w Olesku wyremontowany

12/01/2021 10:38

W miejscowości Olesko w obwodzie lwowskim został wyremontowany dach dawnego klasztoru kapucynów. Część dachu zawaliła się w styczniu ubiegłego roku podczas wichury. Ukraińskie Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej przeznaczyło na remont ponad 19 milionów hrywien (odpowiednio około 2,5 miliona złotych).

Orszak Trzech Króli w Mościskach po raz szósty

07/01/2021 18:18

W święto Objawienia Pańskiego na placu kościelnym w Mościskach w obwodzie lwowskim po raz szósty odbył się Orszak Trzech Króli. Z powodu pandemii nie było tradycyjnej procesji ulicami miasta. Natomiast mędrcy z różnych dzielnic miasta oraz parafianie w strojach i koronach oddali symboliczny pokłon Dzieciątku Jezus.

Bożonarodzeniowe kiermasze charytatywne

04/01/2021 14:23

Pyszne pierniki, ozdoby choinkowe i bożonarodzeniowe dekoracje wykonane własnoręcznie przez młodzież można było kupić podczas kiermaszu u franciszkanów w parafii św. Antoniego we Lwowie.

Jaremcze 2020 na odległość

03/01/2021 08:10

Więzi dorocznych Polsko-Ukraińskich Spotkań w karpackim miasteczku Jaremcze są tak mocne, że ich regularności nie złamała pandemia koronawirusa. W 100-lecie sojuszu Józefa Piłsudskiego i Symona Petlury oraz Bitwy Warszawskiej, w dniach 24–25 września br. w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie) i w Przemyślu odbyło się XIII Spotkanie z udziałem naukowców i publicystów, tym razem on-line.

publicystyka

Ryszard Brykowski w pamięci kołomyjan

21/01/2021 05:48

10 stycznia wspólną modlitwą w kościele pw. św. Ignacego Loyoli w Kołomyi parafianie uczcili pamięć prof. Ryszarda Brykowskiego (1931–2017), który 90 lat temu urodził się w tym mieście.

Stulecie Targów Wschodnich we Lwowie. Część 2

18/01/2021 16:46

Organizacja Międzynarodowych Targów Wschodnich we Lwowie była dziełem grupy entuzjastów, których wspierała lwowska Izba Przemysłowo-Handlowa i władze miasta na czele z prezydentem miasta Józefem Neumannem.

O odnowieniu szat grobowych i innych przedmiotów z relikwiarza bł. Jakuba Strzemię

18/01/2021 16:36

W grudniu 2020 roku do sanktuarium bł. Jakuba Strzemię oraz Świętych i Błogosławionych metropolii halickiej i lwowskiej w Haliczu po konserwacji wykonanej w Polsce powróciły szaty grobowe i inne przedmioty z relikwiarza bł. Jakuba Strzemię (1340–1409) – patrona archidiecezji lwowskiej. Są obecnie tam eksponowane. O iście detektywistycznej historii związanej z tym patronem archidiecezji lwowskiej z ks. dr. Jackiem Waligórą, proboszczem i kustoszem sanktuarium, rozmawiał Konstanty Czawaga.

Związywanie Wasyla

11/01/2021 05:18

14 stycznia, w tzw. „stary Nowy Rok” (wg kalendarza juliańskiego – red.) obchodzone jest również święto św. Wasyla Wielkiego. W tym dniu we wsi Łypiwka w rej. Rohatyn wszystkim jego imiennikom… związują nogi. Takiej dziwnej tradycji nie ma w innych regionach Ukrainy.

Album głubczyckich rodzin kresowych

11/01/2021 05:15

100-lecie odzyskania niepodległości przez nasz kraj jest okazją do przypomnienia, jak ważną rolę dla polskiej gospodarki i kultury odgrywały przed 1945 r. Kresy Wschodnie Rzeczypospolitej. Losy naszych rodaków, którzy od pokoleń żyli i gospodarowali na wschodzie zostały poddane w XX wieku wielu próbom przetrwania.

Miasto mojego dzieciństwa. Część 5

11/01/2021 05:11

Mieszkaniec Stanisławowa Wołodymyr Baran dzieli się swymi wspomnieniami o starym Stanisławowie. Dziś kolejne wspomnienia z okresu, gdy miasto było pod okupacją niemiecką.

Kardynał Marian Franciszek Jaworski. Część 8

11/01/2021 04:49

Lwowski okres kardynała Mariana Franciszka Jaworskiego. Biskup Marian Jaworski wobec ratowania dawnych cerkwi greckokatolickich

Dokąd zmierzamy?

10/01/2021 08:03

Od pewnego czasu zadaję sobie pytanie: jak to jest możliwe, że funkcjonują miasta mające obecnie ogromną liczbę ludności jak np. Tokio, które ma 37,5 mln mieszkańców, Delhi 28,5 mln, Szanghaj 25,5 mln? Jak to będzie dalej ze wzrostem ludności świata?

Zaleszczyki – riwiera międzywojnia. Część 2

09/01/2021 15:10

Z historii Zaleszczyk

Dawna kaplica seminarium duchownego rzymskokatolickiego. Część 2

08/01/2021 17:51

Na ścianie zachodniej znajdują się trzy obrazy. Układ okien i drzwi, które prowadzą do kościoła, zmusił Rosena umieścić obrazy i towarzyszące im inskrypcje niesymetrycznie odnośnie siebie, wypełniając resztę ściany ornamentem roślinnym.

Święto Niepodległości Polski w grodzie Rewery

-a A+

Uczniowie Szkoły Średniej nr 3 w Iwano-Frankiwsku (Fot. Marcin Romer)Złożeniem kwiatów pod pomnikiem Adama Mickiewicza przez konsula generalnego RP we Lwowie Jarosława Drozda oraz uroczystym otwarciem 2. Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” Iwano-Frankiwsk 2013 zainaugurowano w Iwano-Frankiwsku cykl wydarzeń związanych z obchodami Narodowego Święta Niepodległości Polski we Lwowskim Okręgu Konsularnym.


„Jestem dumny, że mogę złożyć kwiaty u stóp pomnika poświęconego postaci tak ważnej dla Polaków, nie tylko tych mieszkających w Stanisławowie, ale i wszystkich rodaków. Dziękuję włodarzom miasta za to, że otaczają troską ten pomnik i dbają o niego” – powiedział konsul generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd po złożeniu kwiatów pod pomnikiem wieszcza narodowego Adama Mickiewicza w dawnym Stanisławowie. Wiązanki kwiatów złożyli również przedstawiciele Iwano-Frankiwskiej Obwodowej Administracji Państwowej, Iwano-Frankiwskiej Rady Obwodowej oraz Iwano-Frankiwskiej Rady Miasta. W uroczystości wzięła udział ok. 200-osobowa grupa stanisławowskich Polaków oraz delegacje towarzystw polskich z całego obwodu.


Dyrektor CKPiDE Jan Ostaszczuk podczas uroczystości w Iwano-Frankiwskiej Filharmonii Obwodowej (Fot. Marcin Romer)Pokazem „Róży” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego zainaugurowany został 2 Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” 2013. Film poprzedziła rozpoczęta hymnami narodowymi Polski i Ukrainy krótka część oficjalna, podczas której głos zabrali konsul Jarosław Drozd, zastępca przewodniczącego Iwano-Frankiwskiej Obwodowej Administracji Państwowej Ołeksandr Lewicki, zastępca przewodniczącego Iwano-Frankiwskiej Rady Obwodowej Ołeksandr Krynicki oraz zastępca mera Iwano-Frankiwska Rusłan Panasiuk.


Przedstawiciele władz lokalnych podkreślali, że Polska jest głównym adwokatem sprawy stowarzyszenia Ukrainy z UE oraz że to dzięki Polsce możliwe będzie dołączenie przez Ukrainę do rodziny krajów europejskich.

 

Konsul Drozd złożył obecnym licznie na sali Polakom ze Stanisławowa życzenia z okazji Święta Niepodległości oraz zapowiedział, że przyszłoroczne, centralne obchody tego święta w Lwowskim Okręgu Konsularnym odbędą się w Stanisławowie.

 

Podczas przyjęcia w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego przemawia konsul generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd (Fot. Marcin Romer)Fot. Marcin RomerMuzyczną niespodzianką dla publiczności, wśród której znaleźli się przedstawiciele świata kultury, nauki, biznesu, duchowieństwa oraz społeczności polskiej miasta, był krótki koncert muzyki filmowej w wykonaniu Akademickiej Orkiestry Kameralnej Iwano-Frankiwskiej Filharmonii Obwodowej „Harmonia Nobile”. Muzycy wykonali m.in. utwory Krzesimira Dębskiego, Ennio Morricone oraz parafrazy największych przebojów muzycznych z filmów z Hollywood.


Polonez w wykonaniu uczniów najmłodszych klas Szkoły Średniej nr 3 w Iwano-Frankiwsku (Fot. Marcin Romer)Po seansie filmowym odbyło się przyjęcie z okazji Narodowego Święta Niepodległości wydane przez konsula generalnego RP we Lwowie Jarosława Drozda w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Stanisławowie. W trakcie wieczoru przedstawiono także nowego dyrektora administracyjnego CKPiDE dr hab. Jana Ostaszczuka.


Polonezem w wykonaniu uczniów najmłodszych klas Szkoły Średniej nr 3 w Iwano-Frankiwsku z polskim i rosyjskim językiem nauczania rozpoczęła się pierwsza w historii Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości Polski.


Licznie zebranych przedstawicieli środowiska polskiego Stanisławowa oraz gości, wśród których znaleźli się m.in. konsul Jacek Żur, proboszcz parafii p.w. Chrystusa Króla Bazyli Pawełko oraz delegacja Wrocławia z radnym Rafałem Czepilem i byłym wojewodą dolnośląskim Krzysztofem Grzelczykiem na czele, powitał dyrektor CKPiDE Jan Ostaszczuk


Goście z Wrocławia oraz konsul RP we Lwowie Jacek Żur (Fot. Marcin Romer)Nawiązując do filmu „Róża”, prezentowanego podczas otwarcia 2. Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich, podziękował stanisławowianom za przywiązanie do swojej małej ojczyzny, swojej ziemi rodzinnej, która bez nich nie byłaby tą samą ziemią.


Konsul Jacek Żur podkreślił, że Święto Niepodległości powinno być świętem radości i dumy z faktu bycia Polakiem, którym to uczuciom towarzyszyć winna pamięć o tych, którzy wolnej Polski nie doczekali. Goście z Wrocławia nie kryjąc wzruszenia dziękowali za to, że ich rodacy przechowali tradycje polskie oraz przywiązanie do polskości mimo trudnych minionych kilkudziesięciu lat.


W programie przygotowanym pod kierownictwem nauczycielek Alicji Rogowskiej, Barbary Bodziechowskiej oraz Klaudii Bączyk, można było usłyszeć m.in. pieśni legionowe i patriotyczne a także wiersze i rymowanki okolicznościowe. Wiele aplauzu zdobył krakowiak w wykonaniu dzieci oraz program w wykonaniu młodzieży klas X i XI, która w formie scenek teatralnych próbowała skłonić do refleksji na temat znaczenia Dnia Niepodległości dla współczesnych pokoleń Polaków.


Program przygotowany przez szkołę nr 3 cieszył się sporym zainteresowaniem stanisławowian, którzy w liczbie ponad 120 osób wypełnili salę konferencyjną CKPiDE.


lwow.msz.gov.pl; filmlwow.eu

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą

 

Projekt „Polska Platforma Medialna Ukraina” realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja

 

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

©2011-2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.