aktualności

Tradycji akcji „Serce dla Rodaka” stało się zadość

21/01/2021 05:41

Do rodzin potrzebujących z parafii katolickich obwodu lwowskiego trafiło 400 paczek bożonarodzeniowych, przekazanych przez Fundację Dziedzictwo Kresowe z Warszawy i za pośrednictwem Caritas Archidiecezji Lwowskiej. Akcja „Serce dla Rodaka” jest też wyrazem wdzięczności wobec tych, którzy utrzymują polskość na dawnych Kresach.

Zdrowie Solenizanta!

20/01/2021 18:17

Z wielką przyjemnością gościliśmy w redakcji naszego stałego Czytelnika i Przyjaciela Janusza Tyssona.

Cicha wystawa

17/01/2021 06:45

Przy takich okazjach jak otwarcie kolejnej ekspozycji lwowskich artystów malarzy w Galerii „Własna Strzecha” jest zazwyczaj ludno i gwarno. Tym razem jest tu cicho i otwarcie obyło się bez żadnej pompy – wiadomo: kwarantanna.

Opłatek w Towarzystwie Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej

13/01/2021 12:00

Członkowie Towarzystwie Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej (TKPZL) zgromadzili się 3 stycznia br. na tradycyjnym wspólnym opłatku, tym razem w polskiej restauracji „Premiera Lwowska”.

Pomoc charytatywna dla osób dotkniętych skutkami pandemii

13/01/2021 11:44

W okresie świąt Bożonarodzeniowych wolontariusze Polsko-Ukraińskiej Młodzieżowej Organizacji „Młody Stanisławów” odwiedzili starsze i samotne osoby dotknięte skutkami epidemii koronawirusa. Pomoc charytatywna dotarła do 100 osób polskiego pochodzenia z ponad 20 miejscowości obwodu iwanofrankiwskiego.

Dach dawnego klasztoru kapucynów w Olesku wyremontowany

12/01/2021 10:38

W miejscowości Olesko w obwodzie lwowskim został wyremontowany dach dawnego klasztoru kapucynów. Część dachu zawaliła się w styczniu ubiegłego roku podczas wichury. Ukraińskie Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej przeznaczyło na remont ponad 19 milionów hrywien (odpowiednio około 2,5 miliona złotych).

Orszak Trzech Króli w Mościskach po raz szósty

07/01/2021 18:18

W święto Objawienia Pańskiego na placu kościelnym w Mościskach w obwodzie lwowskim po raz szósty odbył się Orszak Trzech Króli. Z powodu pandemii nie było tradycyjnej procesji ulicami miasta. Natomiast mędrcy z różnych dzielnic miasta oraz parafianie w strojach i koronach oddali symboliczny pokłon Dzieciątku Jezus.

Bożonarodzeniowe kiermasze charytatywne

04/01/2021 14:23

Pyszne pierniki, ozdoby choinkowe i bożonarodzeniowe dekoracje wykonane własnoręcznie przez młodzież można było kupić podczas kiermaszu u franciszkanów w parafii św. Antoniego we Lwowie.

Jaremcze 2020 na odległość

03/01/2021 08:10

Więzi dorocznych Polsko-Ukraińskich Spotkań w karpackim miasteczku Jaremcze są tak mocne, że ich regularności nie złamała pandemia koronawirusa. W 100-lecie sojuszu Józefa Piłsudskiego i Symona Petlury oraz Bitwy Warszawskiej, w dniach 24–25 września br. w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie) i w Przemyślu odbyło się XIII Spotkanie z udziałem naukowców i publicystów, tym razem on-line.

publicystyka

Ryszard Brykowski w pamięci kołomyjan

21/01/2021 05:48

10 stycznia wspólną modlitwą w kościele pw. św. Ignacego Loyoli w Kołomyi parafianie uczcili pamięć prof. Ryszarda Brykowskiego (1931–2017), który 90 lat temu urodził się w tym mieście.

Stulecie Targów Wschodnich we Lwowie. Część 2

18/01/2021 16:46

Organizacja Międzynarodowych Targów Wschodnich we Lwowie była dziełem grupy entuzjastów, których wspierała lwowska Izba Przemysłowo-Handlowa i władze miasta na czele z prezydentem miasta Józefem Neumannem.

O odnowieniu szat grobowych i innych przedmiotów z relikwiarza bł. Jakuba Strzemię

18/01/2021 16:36

W grudniu 2020 roku do sanktuarium bł. Jakuba Strzemię oraz Świętych i Błogosławionych metropolii halickiej i lwowskiej w Haliczu po konserwacji wykonanej w Polsce powróciły szaty grobowe i inne przedmioty z relikwiarza bł. Jakuba Strzemię (1340–1409) – patrona archidiecezji lwowskiej. Są obecnie tam eksponowane. O iście detektywistycznej historii związanej z tym patronem archidiecezji lwowskiej z ks. dr. Jackiem Waligórą, proboszczem i kustoszem sanktuarium, rozmawiał Konstanty Czawaga.

Związywanie Wasyla

11/01/2021 05:18

14 stycznia, w tzw. „stary Nowy Rok” (wg kalendarza juliańskiego – red.) obchodzone jest również święto św. Wasyla Wielkiego. W tym dniu we wsi Łypiwka w rej. Rohatyn wszystkim jego imiennikom… związują nogi. Takiej dziwnej tradycji nie ma w innych regionach Ukrainy.

Album głubczyckich rodzin kresowych

11/01/2021 05:15

100-lecie odzyskania niepodległości przez nasz kraj jest okazją do przypomnienia, jak ważną rolę dla polskiej gospodarki i kultury odgrywały przed 1945 r. Kresy Wschodnie Rzeczypospolitej. Losy naszych rodaków, którzy od pokoleń żyli i gospodarowali na wschodzie zostały poddane w XX wieku wielu próbom przetrwania.

Miasto mojego dzieciństwa. Część 5

11/01/2021 05:11

Mieszkaniec Stanisławowa Wołodymyr Baran dzieli się swymi wspomnieniami o starym Stanisławowie. Dziś kolejne wspomnienia z okresu, gdy miasto było pod okupacją niemiecką.

Kardynał Marian Franciszek Jaworski. Część 8

11/01/2021 04:49

Lwowski okres kardynała Mariana Franciszka Jaworskiego. Biskup Marian Jaworski wobec ratowania dawnych cerkwi greckokatolickich

Dokąd zmierzamy?

10/01/2021 08:03

Od pewnego czasu zadaję sobie pytanie: jak to jest możliwe, że funkcjonują miasta mające obecnie ogromną liczbę ludności jak np. Tokio, które ma 37,5 mln mieszkańców, Delhi 28,5 mln, Szanghaj 25,5 mln? Jak to będzie dalej ze wzrostem ludności świata?

Zaleszczyki – riwiera międzywojnia. Część 2

09/01/2021 15:10

Z historii Zaleszczyk

Dawna kaplica seminarium duchownego rzymskokatolickiego. Część 2

08/01/2021 17:51

Na ścianie zachodniej znajdują się trzy obrazy. Układ okien i drzwi, które prowadzą do kościoła, zmusił Rosena umieścić obrazy i towarzyszące im inskrypcje niesymetrycznie odnośnie siebie, wypełniając resztę ściany ornamentem roślinnym.

2. PNFP „Pod Wysokim Zamkiem” 2013

-a A+

Spis treści

4–13 października w ramach 2. PNFP, oprócz prezentacji współczesnych polskich filmów, odbędzie się seria wydarzeń towarzyszących, m.in.: spotkania z aktorami i reżyserami, filmowe pokazy specjalne, koncerty, gra terenowa, wystawy, prezentacja książki, wykłady akademickie i spotkania z ekspertami. Na szczególną uwagę zasługuje blok edukacyjny „Lekcja historii w kinie”.


Pokazy filmów odbędą się w „Kinopałacu” (ul. Teatralna 22) oraz kinie „Kopernik” (ul. Kopernika 9).

 

Podobnie jak w roku ubiegłym, bilety do kin kosztować będą 10 hrywien. Cena biletu na blok 3 filmów prezentowanych w ramach „Nocy w kinie” – 25 hrywien. Szczegółowy program na stronie Przeglądu: www.filmlwow.eu oraz na Facebooku: Przegląd Najnowszych Filmów Polskich "Pod Wysokim Zamkiem"


Filmy fabularne
80 Milionów
(2011) reż.: Waldemar Krzystek
Wydarzenia, o których opowiada film rozegrały się 10 dni przed wprowadzeniem stanu wojennego. Wtedy za sprawą ówczesnego przewodniczącego dolnośląskiej Solidarności, Władysława Frasyniuka, trójka młodych działaczy podejmuje próbę wypłaty z wrocławskiego banku 80 milionów związkowych pieniędzy. Rozpoczyna się wyścig z czasem…


Baby Blues
(2013) reż.: Katarzyna Rosłaniec
„Bejbi blues” to wnikliwy portret pokolenia młodych Polaków generacji facebooka, smsów, chatów i blogów internetowych. Film przedstawia historię 17-latki Natalii, która zostaje matką. Ojciec Antosia to nastoletni Kuba, dla którego sprawą honoru jest zadbanie o syna. Rozpoczynają się codzienne zmagania dwójki nastolatków w trudnym fachu rodzicielskim.


Bitwa pod Wiedniem
(2012) reż.: Renzo Martinelli
11 września 1683 r. tysiące żołnierzy toczy walkę pod murami Wiednia w jednej z najsłynniejszych bitew w dziejach Europy, która walczy o utrzymanie swoich ziem. Wielki Wezyr Imperium Osmańskiego – Kara Mustafa przewodzi w bitwie o unicestwienie Chrześcijaństwa i zdobycie terytorium. Jednak narody europejskie zjednoczyły się przeciwko najeźdźcy w obronie swojej tożsamości. Wspierani duchowo przez wysłannika Bożego Marco D’Aviano oraz Jana III Sobieskiego z jego husarską armią, bohatersko stawiają czoła wrogowi.

 

Chrzest
(2010) reż.: Marcin Wrona
Michał wraz z piękną żoną Magdą i nowonarodzonym synkiem, wiedzie z pozoru idealne życie. Sielankę zakłóca pojawienie się Janka – przyjaciela z dawnych lat, który ma wkrótce zostać ojcem chrzestnym ich dziecka. Okazuje się, że wspólna przeszłość przyjaciół kryje niebezpieczną tajemnicę. Zbliża się dzień chrztu, w którym Janek będzie musiał podjąć decyzję, której skutków nie zapomni nigdy.


Drogówka
(2012) reż.: Wojciech Smarzowski
Mały, zamknięty świat „Drogówki” z pozoru działa doskonale. Wszystko się zmienia, gdy w tajemniczych okolicznościach ginie jeden z pracowników. O morderstwo zostaje oskarżony sierżant Ryszard Król. Próbując oczyścić się z zarzutów, odkrywa prawdę o przestępczych powiązaniach na najwyższych szczeblach władzy.


Dzień Kobiet
(2012) reż.: Maria Sadowska
Historia opowiedziana w filmie jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Życie Haliny, pracownicy sieci handlowej „Motylek”, samotnie wychowującej córkę, zmienia się wraz z awansem na kierowniczkę sklepu. Wyższe stanowisko oznacza przywileje i większe wynagrodzenie, ale kobieta szybko przekona się, że cena, jaką przyjdzie jej zapłacić, jest bardzo wysoka.


Erratum
(2010) reż.: Marek Lechki
Michał odwiedza swoje rodzinne miasto, żeby załatwić sprawę, o którą prosi go szef. Ma odebrać sprowadzone ze Stanów auto i od razu wracać. Sprawy przybierają jednak inny obrót i Michał pozostaje kilka dni dłużej w miejscu, z którego kiedyś tak bardzo chciał uciec. Czy zdoła rozliczyć się z przeszłością?


Imagine
(2012) reż.: Andrzej Jakimowski
Niewidomy Ian, nowy instruktor w znanej lizbońskiej klinice chorób wzroku, zaczyna uczyć orientacji w przestrzeni międzynarodową grupę niewidomych pacjentów. Jego metody, choć skuteczne, okazują się zbyt dużym wyzwaniem. Ian nie jest zwyczajnym nauczycielem. Uczy niewidomych jak postrzegać przestrzeń. Jak będzie wyglądał ich wyobrażony świat…?


Jesteś Bogiem
(2012) reż.: Leszek Dawid
Akcja koncentruje się na historii Magika, Rahima i Fokusa, którzy za sprawą takich utworów, jak słynny „Jesteś Bogiem”, stali się głosem pokolenia młodych Polaków ostatnich kilkunastu lat. Film pokazuje kulisy powstania zespołu „Paktofonika” i dramatyczne losy zwykłych kumpli z osiedla, których połączyła miłość do muzyki, wolności i niezależności... za wszelką cenę.


Jutro będzie lepiej
(2011) reż.: Dorota Kędzierzawska
Historia trójki bezdomnych chłopców, mieszkających na dworcu kolejowym w jednym z rosyjskich miast. Pewnego dnia postanawiają wyrwać się ze swojego niebytu i zacząć żyć lepszym życiem. Chcą przejść przez zieloną granicę do Polski, aby znaleźć wszystko to, czego do tej pory nie mieli – dom, przyjaciół, szczęście...


Miłość
(2012) reż.: Sławomir Fabicki
Historia skomplikowanej relacji małżeńskiej trzydziestolatków, którym pozornie nie brakuje niczego do szczęścia. Wydaje się, że nic nie jest w stanie zburzyć ich związku. Maria jednak zataja pewne wstrząsające wydarzenie, które zmienia nie tylko ją, ale także ich związek. Miłość tych dwojga zostaje poddana długotrwałej próbie...


Mój rower
(2012) reż.: Piotr Trzaskalski
Film jest nietypowym przewodnikiem po męskim świecie. Dlaczego niezależnie od wieku, gdy facet kocha, nie potrafi tego wyrazić słowami? Paweł, Włodek i Maciek skazani na swoje towarzystwo przez kilka dni, nie przepuszczą żadnej okazji, żeby uprzykrzyć sobie życie. Czy naprawdę więcej ich dzieli niż łączy? Czy klucz do zrozumienia męskiego punktu widzenia w ogóle istnieje?


Obława
(2012) reż.: Marcin Krzyształowicz
Akcja „Obławy” rozgrywa się podczas II wojny światowej. Kapral Wydra, żołnierz partyzanckiego oddziału, zmaga się nie tylko z Niemcami, ale także zdrajcami w polskich szeregach i - co najtrudniejsze - własną, mroczną przeszłością. „Obława” to niezwykła historia o sile i słabości charakteru zwykłych ludzi, o zdradzie i zemście, o winie, karze, poczuciu honoru i wierności.


Piąta pora roku
(2012) reż.: Jerzy Domaradzki
Z pozoru wszystko ich dzieli – pochodzą z odmiennych środowisk, wyznają inne wartości, różni ich również doświadczenie życiowe. W trakcie obfitującej w zaskakujące odkrycia podróży na drugi koniec Polski, dwie zagubione dusze połączy przyjaźń, która pozwoli przezwyciężyć najgłębsze różnice. To portret Polski po 20 latach demokracji, który ma skłaniać widzów do refleksji nad tym, w jakim kraju żyliśmy „wczoraj”, a w jakim będziemy żyć „jutro”.


Syberiada polska
(2013) reż.: Janusz Zaorski
Poruszająca opowieść o sile ludzkiego ducha, jedna z największych produkcji ostatnich lat, która z epickim rozmachem opowiada przejmującą historię Polaków deportowanych w latach 40. na Syberię. Pierwszy polski film zrealizowany w majestatycznych i surowych syberyjskich warunkach. Rodzina Dolinów – po wkroczeniu Armii Czerwonej na ziemie polskie – zostają wywiezieni na Syberię, gdzie muszą stawić czoło NKWD, nieludzkim warunkom sowieckiego łagru i bezlitosnej naturze. Ich jedyną bronią są miłość, odwaga i nadzieja...


Układ zamknięty
(2013) reż.: Ryszard Bugajski
Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia właścicieli świetnie prosperującej spółki, którzy – wskutek zmowy skorumpowanych urzędników: prokuratora i naczelnika urzędu skarbowego – zostają pokazowo zatrzymani pod zarzutem działania w zorganizowanej grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy. Inspiracją dla scenarzystów filmu była prawdziwa historia trzech krakowskich biznesmenów.


Yuma
(2012) reż.: Piotr Mularuk
Tytułowa Yuma to przygraniczne kradzieże, bardzo popularne na początku ustrojowej transformacji. Na „jumaniu” można było się trochę dorobić, przemycając papierosy, adidasy, lodówki, perfumy czy kuchenki mikrofalowe. Niestety, wszystko się zmieni, kiedy w sprawę wda się rosyjska mafia pod przywództwem Opata. Zabawa zmienia się w niebezpieczną grę, która może doprowadzić do katastrofy.


Miłość na wybiegu
(2009) reż.: Krzysztof Lang
Młoda dziewczyna, Julia, odnosi sukces jako modelka i zakochuje się w fotografie. Cyniczny i nastawiony tylko na sukces Kacper zrobi wszystko, by zdjęcia z nową dziewczyną wypadły jak najlepiej. To właśnie w nim Julka znajdzie sojusznika i przyjaciela, próbując się odnaleźć w drapieżnym świecie show-biznesu. Znajomość fotografa i młodziutkiej modelki przeradza się w głębsze uczucie.


Ile waży koń trojański
(2008) reż.: Juliusz Machulski
Sylwester 1999 roku. Zosia Albrecht-Radecka jest szczęśliwą żoną i matką. Jej drugie małżeństwo z Kubą jest bardzo udane. Córka Zosi, 12-letnia Florentyna uwielbia swojego ojczyma. Wydaje się, że już lepiej być nie może. Zosia ma jednak pretensję do losu, że nie poznała Kuby 13 lat wcześniej. A gdyby tak udało się… cofnąć czas? Przecież marzenia czasem się spełniają…


Filmy dokumentalne
Eksmisja
(2012) reż.: Filip Antoni Malinowski
Małżeństwo emerytowanych poznańskich inteligentów dowiaduje się, że musi opuścić zajmowane od kilkudziesięciu lat mieszkanie. Nie stać ich na czynsz narzucony przez nowego właściciela kamienicy ani na zakup nowego lokum. Przejmująca historia rodzinna jest zapisem dokonujących się w Polsce przemian społeczno-ekonomicznych, ale także świadectwem radykalnej zmiany mentalności, którą najtrudniej zaakceptować przedstawicielom starszego pokolenia.


Sen jest życiem. Portret Janusza Majewskiego reżyseria i… nie tylko
(2013) reż.: Stefan Szlachtycz
Dokument poświęcony życiu i twórczości wybitnego polskiego reżysera, dramatopisarza, scenarzysty i pedagoga – Janusza Majewskiego. Mało kto wie, że tworzył także pod pseudonimem Patrick G. Clark. Kim jest? Co go inspiruje? Czym jest dla niego ukochany Lwów? Film odsłoni portret Majewskiego, jego osiągnięcia reżyserskie i… nie tylko.


Zejść na ziemię
(2012) reż.: Michał Nekanda-Trepka
Film niezwykły, opowiadający o dramacie powstania warszawskiego również z perspektywy żołnierzy niemieckich. Znajdziemy w nim szokujące wspomnienia tych tragicznych 63 dni – relacje powstańców i cywili ale także żołnierzy Wehrmachtu, którzy w 1944 r. jako młodzi chłopcy zostali wysłani do Warszawy. Ciekawym uzupełnieniem filmu są materiały archiwalne, w tym niemieckie zdjęcia lotnicze odnalezione po wojnie w Waszyngtonie.


Życie pisane podróżą
(2012) reż.: Sławomir Malinowski
Historia życia jednego z największych polskich podróżników i pisarzy – Arkadego Fiedlera. Film przypomina książki Arkadego Fiedlera, jego wojenne losy, pokazuje pracownię i miejsce w Rogalinie, w którym zrobił pierwszy krok ku wielkiej przygodzie, ze wspaniałymi, wiekowymi dębami. To tam ojciec uczył go dostrzegać to, obok czego inni przechodzą obojętnie.


Film dokumentalny fabularyzowany
Baczyński (2013) reż.: Kordian Piwowarski
Film zagadkowy i wieloznaczny jak poezja i życie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Z jednej strony to opowieść o poecie i jego postrzeganiu rzeczywistości, o potrzebie wystawiania się na śmiertelną próbę, by się spełnić i tworzyć. Z drugiej – o bezsensie wojny i sztuce, która jest ponadczasowa i nieśmiertelna.


Animowany 3D
Warszawa 1935 r. (2013) reż.: Tomasz Gomoła
Film przedstawia nam Warszawę, jakiej nie znamy. Pierwszy raz po 66 latach, w całym architektonicznym przepychu przedwojennej metropolii. Zobaczymy miasto, którym przed wojną zachwycała się cała Europa, określając je mianem Paryża Północy!

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą

 

Projekt „Polska Platforma Medialna Ukraina” realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja

 

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

©2011-2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.