I Przegląd Polskich Zespołów Kolędniczych w Strzałkowicach

Tyle kolęd, od klasycznych do miejscowych, chyba jeszcze nigdy nie brzmiało pod sklepieniem prastarego kościoła parafialnego w Strzałkowicach koło Sambora, gdzie 9 stycznia wystąpiło 12 polskich zespołów i chórów amatorskich z Sambora, Mościsk, Stryja, Trzcieńca, Strzałkowic, Sąsiadowic, Łanowic i Strzelczysk.

Przegląd ich twórczości odbył się przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, Zarządu Krajowego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie, miejscowej parafii pw. Wszystkich Świętych i Centrum Kulturalno-Oświatowego Wspólnoty Polskiej w Strzałkowicach. Inicjatorem i głównym organizatorem tego dzieła był pochodzącej z tej wsi młody działacz kultury polskiej na Ukrainie Marek Gierczak.

Konsul RP we Lwowie Jacek Żur w swoim powitaniu życzył dobrej zabawy oraz wyraził nadzieję, że ten festiwal jest ważnym wydarzeniem, które zapoczątkuje coś wspaniałego. Polski dyplomata obiecywał, że przyjedzie do Strzałkowic też na X Przegląd Polskich Zespołów Kolędniczych, ponieważ jego zdaniem będzie to piękna jubileuszowa impreza. Więc, wspaniałe dzisiejsze wspólne kolędowanie tutaj wszystkim obecnym uczestnikom i gościom zapadnie w pamięć.

„To, że jesteście w takim pięknym składzie to też mówi za siebie, że Ziemia Lwowska jest potęgą jeżeli chodzi o rozwijanie polskości, jeżeli chodzi o pielęgnowanie tradycji, a przecież kolęda polska to właśnie tradycja” – zaznaczyła prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie Emilia Chmielowa.

W imieniu władz miejscowych życzenia złożyła przewodnicząca rady wiejskiej w Strzałkowicach Aleksandra Chrobak, która podkreśliła, że w tej wsi jest zgoda i porozumienie między Polakami a Ukraińcami, również między wspólnotami religijnymi – rzymskokatolicką, prawosławną i grekokatolicką. „Tak ma być, jesteśmy rodzinami chrześcijańskimi, do tego wzywa nas Pan Bóg” – powiedziała pani Chrobak.

„To dobrze, że otrzymanych talentów nie chowacie tylko dla siebie, ale się nimi dzielicie” – mówił po zakończeniu Mszy św. ks. proboszcz Leszek Pankowski, który pobłogosławił zgromadzonych w świątyni uczestników I Przeglądu Polskich Zespołów Kolędniczych w Strzałkowicach. Przed rozpoczęciem występów wszyscy podzielili się opłatkiem.

Najwięcej kolęd polskich zaprezentowali samborczanie: chór „Sursum Corda”, zespół rodzinny w składzie Marii i Władysława Puk, Franciszka Ziembowicza i Ludmiły Melnarowicz, zespół młodzieżowy „LIM” oraz zespół rodzinny Agnieszki i Mieczysława Fabin. Dwa zespoły „Sąsiedzi” i „Ziarenko do ziarenka” przedstawił oddział TKPZM w Sąsiadowicach. Ze Stryja przyjechała młodzież z zespołu „Podaruj dzieciom uśmiech”. Można było usłyszeć kolędy w wykonaniu chóru kameralnego z Mościsk i chóru parafii pw. św. Józefa ze Trzcieńca. Wianeczek polskich kolęd autentycznych, śpiewanych w okolicach Sambora przedstawiły zespoły „Łanowiczanie” z Łanowic i „Życzenie” z Strzałkowic. Punktem szczytowym festiwalu stał się występ niepowtarzalnych jasełek-herodów ze Strzelczysk.

Każdy z zespołów artystycznych otrzymał dyplom oraz komplet pamiątek. Zdaniem uczestników i gości, I Przegląd Polskich Zespołów Kolędniczych w Strzałkowicach został zorganizowany na wysokim poziomie oraz pokazał bogactwo i różnorodność kolędy polskiej na Ziemi Samborskiej i Mościskiej. To wydarzenie jest także przykładem współpracy działaczy sąsiednich polskich organizacji terenowych. Młodzi prezesowie zapewnili, że Przegląd Polskich Zespołów Kolędniczych w Strzałkowicach odbędzie się też w przyszłym roku i stanie się tradycją. Zaproponowano by zorganizować także igrzyska sportowe oraz inne imprezy kulturalne.

Konstanty Czawaga
Tekst ukazał się w nr 1 (101) 15-28 stycznia 2010

{gallery}gallery/2010/czawaga_zespolykolednicze{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X