Połączył on tysiące Ukraińców i Polaków wokół wspólnej idei bycia razem

-a A+

Przemówienie Ihora Cependy, rektora Uniwersytetu Przykarpackiego, wypowiedziane podczas mszy pogrzebowej w intencji Mirosława Rowickiego 16 lipca 2020 r.

Szanowna rodzino, przyjaciele i bliscy naszego wspólnego wielkiego przyjaciela, który opuścił nas za wcześnie. Zrobił bardzo wiele, ale chciałoby się, aby te wszystkie projekty, które realizował redaktor Rowicki, nadal żyły razem z nim. Jego znaczenie polega nie tylko na tym, że był założycielem największej polskiej gazety na Ukrainie, a przede wszystkim na tym, że połączył on tysiące Ukraińców i Polaków wokół wspólnej idei bycia razem. On, jak nikt, w trudnych czasach zrozumiał potrzebę tego, że pomimo złożonej przeszłości powinniśmy wyciągać wnioski, patrząc w przyszłość.

Ciepło wspominam rok 2007, gdy wspólnie z redaktorem Rowickim zastanawialiśmy się jak połączyć intelektualny potencjał Ukrainy, gdyż wówczas tworzyła się nasza przyszłość. I tak powstała idea polsko-ukraińskich spotkań w Jaremczu, malowniczym górskim miasteczku, które przez dziesięciolecia łączyło Ukraińców i Polaków. Połączywszy intelektualne elity obu krajów, rozpoczęliśmy bardzo trudny, ale bardzo ważny dla nas wszystkich dialog. Pamiętamy, że redaktor Rowicki nie ograniczał się Lwowem, Frankiwskiem czy Równem – znała go cała Ukraina i cała Polska, bo był mostem, łączącym Ukraińców i Polaków. Robił to nie jedynie zawodowo, ale robił to z duszą. Udało mu się to wszystko, co dziś wspominamy, dzięki temu, że kochał Ukrainę i kochał Polskę. Miłość tę realizował w publicznych projektach, które zainicjował i które propagował. Projekty te będą żyły jeszcze dziesiątki lat dzięki temu, że mieliśmy człowieka, który w swoim czasie zrozumiał potrzebę kroczenia tą drogą.

Niech spoczywa w Bogu!

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą

 

Projekt „Polska Platforma Medialna Ukraina” realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja

 

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

©2011-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.