Gra terenowa „Przygody chłopaka z Bogdanówki” Fot. Natalia Czorna

Gra terenowa „Przygody chłopaka z Bogdanówki”

Za nami kolejna gra terenowa „Uliczkami Lwowa”. Tym razem lwowska młodzież chodziła po mieście w poszukiwaniu wskazówek dotyczących „chłopaka z Bogdanówki” – Kazimierza Górskiego – jednego z najwybitniejszych polskich trenerów piłki nożnej, pochodzącego z tej dzielnicy Lwowa.

Cztery czteroosobowe drużyny ruszyły śladem legendarnego trenera. Uczestnicy gry zatrzymywali się w siedmiu miejscach, w których czekały na nich zadania. Wszystkie związane z dzieciństwem i życiorysem Kazimierza Górskiego. Jednym z przystanków była szkoła, do której chodził mały Kazio, innym – stadion, na którym grał mecze, a jeszcze innym ośrodek, w którym zdawał testy, żeby zostać piłkarzem. Było też technikum, w którym uczył się nastoletni Kazimierz.

– On grał na początku za RKS, potem za Spartak ze Lwowa, potem za Dynamo Lwów i jeszcze chciał grać za Pogoń i miał grać za Pogoń, ale zaczęła się wojna i istnienie Pogoni tam się zatrzymało. Potem grał jeszcze w Legii, trenował wiele drużyn – powiedział Roman Łoza, uczestnik gry terenowej.

– Był piłkarzem, trenerem, a przede wszystkim lwowiakiem, który kochał swoje miasto i zawsze miał go w swoim sercu – dodał Sebastian Romaniuk, uczestnik gry, uczeń liceum nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie.

To nie był zwykły spacer ulicami miasta. Uczestnicy musieli podbić piłkę, jeździć na rowerze, rozwiązać zadanie matematyczne i wykazać się szachową logiką, a w tym wszystkim liczył się jeszcze czas.

– Myśleliśmy, że nie wygramy, ale coś nam pomogło, może gdzieś wygraliśmy jakiś czas. Znajomość miasta i okoliczności sprzyjały nam, dodawały pewności siebie – powiedział Sebastian Romaniuk, którego drużyna „Kamieńczyk” zajęła pierwsze miejsce.

– Byliśmy trzecimi. Potem trochę poprawiliśmy sytuację i w końcu zajęliśmy drugie miejsce – dodał Roman Łoza z drużyny „Żbiki”.

– Jest to dla nas pierwsza gra terenowa i bardzo się cieszymy z trzeciego miejsca – powiedziała Sofia Kabałyk z drużyny „Gule”.

W grze terenowej wzięli udział uczniowie i młodzież z polskich szkół nr 10 i 24 oraz piłkarze dziecięcej szkółki Pogoni Lwów. Każdy uczestnik czegoś poprzez tę zabawę się nauczył i na pewno zapamięta kim był Kazimierz Górski.

– Gra Terenowa „Przygody chłopca z Bogdanówki” przybliża historię Kazimierza Górskiego, a raczej jego dzieciństwo i lata młodzieńcze, które spędził we Lwowie. Staraliśmy się wybrać ciekawostki z jego biografii, wymyślić ciekawe zadania, żeby zawodnicy poczuli się przyjaciółmi Kazimierza Górskiego, który jako dziecko spacerował, biegał po ulicach Lwowa – podsumował prezes Pogoni Lwów Marek Horbań.

Na zakończenie prezes Marek Horbań i konsul Włodzimierz Suligostowski przy wspólnym grillowaniu wręczyli wszystkim uczestnikom pamiątkowe dyplomy i atrakcyjne nagrody.

Grę terenową „Przygody chłopca z Bogdanówki” zorganizowali działacze Pogoni Lwów. W tym roku przypada setna rocznica urodzin Kazimierza Górskiego.

Natalia Czorna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X