Gdzie warto studiować w Polsce?

Marzeniem każdego maturzysty jest dostanie się na studia, które pozwolą mu rozwijać swoje pasje. Decyzja o wyborze studiów należy do tych najistotniejszych w życiu.

Uczniowie często kierują się swoimi marzeniami z dzieciństwa, ale są również tacy, którzy do ostatniej chwili nie mogą się zdecydować, jakie studia wybrać. Dokonując wyboru, maturzyści powinni zmierzać przede wszystkim w stronę swoich zainteresowań. Najlepiej wyobrazić sobie siebie za 10 lat w danym zawodzie, przy założeniu, że wykonuje się go codziennie przez pięć dni w tygodniu. Ponadto należy uwzględniać chwiejny rynek pracy. Specjaliści, których potrzebują teraz, niekoniecznie będą poszukiwani za trzy czy pięć lat.

Bez wątpienia każda uczelnia ma swoje wady i zalety. Niektóre z nich oferują sporo możliwości już na studiach. Pozwalają pogłębiać w wybranej dziedzinie wiedzę teoretyczną, nie pomijając praktycznych elementów. Istnieją również uczelnie uznawane za wybitne, sławne, cenione. Poza tym ukończenie prestiżowych uczelni często ułatwia zdobycie atrakcyjnej i dobrze opłacalnej pracy. Dlatego też warto tam studiować.

O prestiżowych uczelniach mowa. Dwa najlepsze uniwersytety od lat cieszą się dużym zainteresowaniem wśród abiturientów – są nimi Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski. UJ i UW zajęły ex eaquo pierwsze miejsce w 18. Rankingu Szkół Wyższych Perspektyw 2017. Są to dwie uczelnie, które ciągle rywalizują o pierwsze miejsce we wszystkich rankingach państwowych uczelni w Polsce. Na trzecim miejscu uplasowała się tym razem Politechnika Warszawska. Z kolei Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Politechnika Wrocławska zajęły czwartą pozycję, zamykając wówczas pierwszą piątkę rankingu. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie znalazła się na szóstym miejscu. W najlepszej dziesiątce uczelni uplasowały się jeszcze: Uniwersytet Wrocławski, Gdański Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnika Gdańska i Warszawski Uniwersytet Medyczny. Dwa ostatnie zajęły ex eaquo dziesiąte miejsce. W Rankingu Niepublicznych Uczelni Magisterskich zwyciężyła Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Z pewnością wybierając kierunki medyczne, warto udać się na niepokonany Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Poza tym UJ posiada najlepszy Wydział Prawa i Administracji. Z kolei za najlepszą wśród uczelni ekonomicznych uznano Szkołę Główną w Warszawie. Miano najlepszej akademii wychowania fizycznego zyskała Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu wywalczył pozycję najlepszej uczelni rolniczej. Swoją drogą, zainteresowani pedagogiką powinni udać się na Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie.

Zestawienie uczelni przygotowywano w oparciu o kryteria takie jak: prestiż, innowacyjność, absolwenci na rynku pracy, potencjał naukowy, umiędzynarodowienie, warunki kształcenia i efektywność. Zastosowano po raz pierwszy wskaźnik „Ekonomiczne Losy Absolwentów” oraz „Jakość przyjętych na studia”.

Marta Labuda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X