Flugery Lwowa 2012

Flugery Lwowa 2012

W dniach 29 kwietnia – 1 maja br. na dziedzińcu lwowskiego Ratusza króluje Х międzynarodowy festiwal muzyki etnicznej i jazzowej „Flugery Lwowa z Buczaczem”. Przez lata festiwal coraz bardziej się wzbogaca i staje się prawdziwą wizytówką miasta. Właśnie od Flugerów zaczyna się na Ukrainie sezon festiwalowy.

 

Flugery Lwowa to festiwal, który porywa widzów w wir nastrojowego tańca. Prócz delektowania się przeróżnymi odmianami muzyki etnicznej i jazzowej, goście festiwalu mają też okazję do wzięcia udziału w ciekawych happeningach, konkursach artystycznych i różnego rodzaju estetycznych prowokacjach.

Dla tych, kto nie lubi tańczyć tłumnie pod otwartym niebem, w programie festiwalu przewidziane są koncerty artystów w Filharmonii, Teatrze Dramatycznym im. Marii Zankowieckiej i knajpach: Synia Pliaszka, Lalka oraz Dzyga.

Pierwszy dzień festiwalu zaczął się od występu zespołu funk-jazzowego „Free Breath”, który faktycznie jest dzieckiem Flugerów.

 

„AtmAsfera” (Fot. Julia Łokietko)Udało się nam też trafić na koncert kijowskiego zespołu „AtmAsfera”, który akurat prezentował swą nową płytę „Internal”. Trudno opisać emocje przepełniające uczestników koncertu. Moc światła, energii i miłości emanuje z twórczości zespołu. Ma się wrażenie, że sama przyroda stwarza tę muzykę. Subtelne partie fletowe przywołują na myśl elfią orkiestrę, do której w wesołych podskokach dołączają satyry ze swymi bębenkami. Obok czarujących głosem delikatnych sióstr Julii i Anastazji Jaremczuk, szalejący na bębnach Timur Gogitidze rzeczywiście przypomina satyra – wybucha energią jak wulkan i porywa wszystkich w wir zabawy. Na koncercie „AtmAsfery” nie da się być zwykłym widzem, artyści kreują cię na współtwórcę zabawy.

Twórczość „AtmAsfery” to niezwykła harmonia kontrastów. Zespół gra wielostronną muzykę etniczną zawierającą elementy folkowe pochodzące z różnych stron świata z ukraińskimi i angielskim tekstami w połączeniu z językiem starożytnym. W swojej twórczości muzycy chętnie sięgają po formy muzyki klasycznej i współczesnej wraz z elementami improwizacji.

 

Julia Łokietko

Więcej informacji o zespole znajdziesz:

http://www.atmasfera.com/

 

Obejrzyj galerię:

http://www.kuriergalicyjski.com/index.php/gallery/koncert-zespou-atmasfera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X