Flash mob wielbicieli Liny Kostenko

Flash mob wielbicieli Liny Kostenko

19 marca br. o godzinie 10:00 studenci Lwowskiego Uniwersytetu Iwana Franki weszli na wieżę lwowskiego Ratusza – w taki sposób zaczęły się obchody 83 urodzin znanej ukraińskiej poetki, pisarki i tłumaczki Liny Kostenko.

Poetycki flash mob składał się z kilku części. Trzymając w ręku kolorowe baloniki młodzież odczytała wspólnie jej wiersz „Я вранці голос горлиці люблю” („Uwielbiam głos turkawki rano”). Po symbolicznym przebudzeniu miasta w niebo wypuszczono trzy białe gołębie jako symbol niezłomnej postawy poetki. Na zakończenie wszyscy razem złożyli życzenia Linie Kostenko i zaprosili ją do Lwowa.

Dziś o godz. 13:00 zostanie otwarta wystawa fotograficzna „Podróż serca” (hol gmachu głównego Uniwersytetu Lwowskiego), każde zdjęcie będzie podpisane cytatami z poezji Liny Kostenko.

– Rokrocznie, 19 marca, w dniu urodzin Liny Kostenko organizujemy czytanie wierszy na uniwersytecie, a w tym roku chcieliśmy zrobić to tu – na wieży Ratusza – żeby wysłać życzenia z samego serca Lwowa i w taki sposób zaprosić Linę Kostenkę do częstszego odwiedzania naszego pięknego miasta – powiedziała jedna z organizatorek akcji poetyckiej, studentka Maria Szynkarczuk.

 

Lina Kostenko (Fot. comments.ua)Lina Kostenko była jedną z najbardziej znanych postaci spośród plejady młodych ukraińskich poetów, którzy rozpoczęli działalność literacką na przełomie lat 50. i 60. XX wieku. Twórczość „Szistdesiatnyków”(grupa pokolenia pisarzy i poetów lat 60.) wniosła do ukraińskiej literatury nowe prądy. Awangardowe i krytyczne nastawienie do ówczesnego ustroju zwróciły uwagę czytelników.

Lina Kostenko (ur. 19 marca 1930 roku w Rzyszczewie koło Kijowa) jest autorką tomików poezji „Над берегами вічної ріки” („Nad brzegami wiecznej rzeki), „Неповторність” („Niepowtarzalność”), „Сад нетанучих скульптур” („Ogród rzeźb nietopniejących”) (1987), poetyckiego poematu historycznego „Маруся Чурай” („Marusia Czuraj”), za który w 1987 roku otrzymała Nagrodę Tarasa Szewczenki, poemat „Берестечко” („Beresteczko”). W 2010 roku ukazała się jej powieść „Записки українського самашедшого” („Notatki ukraińskiego samaszedszoho”), która wzbudziła ogromne zainteresowanie i stałą się jedną z najlepszych książek 2011 roku.

Eugeniusz Sało



Obejrzyj wideo:

Життя іде і все без коректур…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X