Festiwal w Kryłosie

Festiwal w Kryłosie

Nową atrakcją turystyczną na Przykarpaciu jest Festiwal Etnograficzny „Brama Halicza”. Festiwal odbył się 26 maja br. już po raz trzeci na terenie skansenu „Stary Halicz” (Muzeum Architektury Ludowej Przykarpacia) w miejscowości Kryłos koło Halicza.

Na terenie skansenu znajdziemy stare zabudowania z czterech regionów Przykarpacia. Goście festiwalu zapoznali się z ekspozycją skansenu. Otwarcie festiwalu zorganizowano obok nowopowstałej rekonstrukcji wieży obronnej z czasów książęcych – wieża ma zachęcić gości do zwiedzania skansenu.

– Pokolenie za pokoleniem budowało bramy, aby chronić swe domostwa od wrogów. Tak powstał gród Halicz. Dziś potomkowie mieszkańców miasta mają ochronić dawne tradycje, – mówił prowadzący święto Jarosław Potasznik.

Wśród gości festiwalu był zespół „LubArt” z Kałusza. Młodzi aktorzy przedstawili widowisko „Piąty element”. Inaugurację zorganizowano tak, aby podczas widowiska odsłonić nowe obiekty w skansenie – kamienne i drewniane rzeźby, przedstawiające postacie z czasów księstwa Halicko-Włodzimierskiego. Z okazji 1015 rocznicy Halicza wyrzeźbili je w ciągu czterech dni rzeźbiarze z Kałusza, Kołomyi, Kamieńca Podolskiego i Iwano-Frankiwska. W tym celu został zorganizowany specjalny plener artystyczny. – Powstały w rekordowo krótkim czasie – mówi jeden z organizatorów pleneru Bogdan Gładki. – Wszystkie rzeźby związane są z historią Halicza. W centrum – mały książę Daniel pod opieką Matki Boskiej-Oranty, śpiewak Mytusa, kronikarz Tymofij i rzeźbiarz Awdij.

– Otwierajcie bramy przed gośćmi! Niech święto zagości wśród nas! – rozkazał przebrany za księcia Daniela aktor. Brama otwarła się i obecni weszli na teren skansenu. Artyści ludowi prezentowali swe wyroby – ceramikę, ozdoby z różnych regionów, zabawki i dekoracje ze słomy. Gotowano kaszę kukurydzianą, kosztowano miodu i nalewek, uczono się strzelać z łuku. Można było zwiedzić huculską i bojkowską chatę, starą kuźnię czy szkołę, posłuchać ciekawych opowieści o przeszłości poszczególnych obiektów.

Sabina Różycka
Tekst ukazał się w nr 10 (182) 31 maja – 13 czerwca 2013

 

Obejrzyj galerię:

Festiwal Etnograficzny „Brama Halicza” – 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X