Festiwal Partnerstwa 2012 we Lwowie

Festiwal Partnerstwa 2012 we Lwowie

W dniach 15-16 września 2012 roku, w ramach obchodów 25-lecia konsulatu generalnego RP we Lwowie, odbył się Festiwal Partnerstwa, który miał na celu zaprezentowanie polskich miast i wojewódstw mieszkańcom Lwowa i gościom miasta.

– Przesłaniem festiwalu jest pokazanie potenciału współpracy Lwowa z partnerami z Polski, zwłaszcza po Mistrzostwach Europy w piłce nożnej. Chodzi o to, by pokazać, że łączy nas coś więcej niż samo EURO 2012, – mówi główny organizator festiwalu konsul Marcin Zieniewicz.

Otwarcie festiwalu zostało troszkę opóźnione z powodu ulewnego deszczu, ale po południu wyjrzało słoneczko i Rynek wypełniła coraz większa ilość ludzi aby zapoznać się z miastami partnerskimi Lwowa, posłuchać dobrej muzyki czy spróbować pysznych miejscowych potraw. Przy stoiskach z poszczególnymi nazwami miast i wojewódstw Polski gromadzili się ludzie, a na scenie występowali kolejni artyści i zespoły. Wizytówką kulturalną miasta były performance w wykonaniu artystów lwowskiego teatru „Woskresinnia”. Kolejnie swoje miasta prezentowały zespoły: energetyczny zespół tańca „Kornele” z Rzeszowa, szkolny zespół ludowy Ziemi Przemyskiej „Trójczyce”, folkowy zespół z Lublina „Orkiestra Świętego Mikołaja”, łódzki kwartet smyczkowy „Apertus”, zespół jazzowy „Maciej Obara Quartet” ze Śłąska no i najbardziej oczekiwany zespół folk-rockowy „Enej”, który promował Warmińsko-mazurskie województwo.

Już dawno nie mieliśmy we Lwowie polskiego zespołu, który wzbudziłby tak wielkie zainteresowanie, zarówno u Polaków mieszkających we Lwowie i okolicach, jak i Ukraińców. Zespół „Enej” swoim koncertem w sercu miasta wniósł tyle pozytywnej energetyki i wigoru, że hej. Piosenki Radio Hello i Skrzydlate Ręcę „uniosły” publiczność nad starym lwowskim brukiem na Rynku. Ponad godzinny występ okazał się niewystarczający dla polsko-ukraińskiej publiczności. Dlatego na zakończenie zespół „Enej” wykonał jeszcze dwie piosenki na bis. Było bardzo przyjemnie, kiedy po koncercie do muzyków podchodzili ludzie – młodsi i starsi, Polacy i Ukraińcy i dziękowali za wspaniały, niezapomniany, ekspresywny i szczery występ.

Niedzielne popołudnie otworzył występ lwowskiego zespołu tańca ludowego „Horycwit”. Miasto Przemyśl godnie reprezentował szkolny zespół muzyczny „Big Band”. Poezją spiewaną zachwycił publiczność zespół „Czerwony Tulipan”, a lekkie jazzowe klimaty popłyneły od wrocławskiego zespołu „Magdalena Zawartko Quintet”.

Wieczorna część należała do rockowych zespołów z Przemyśla i Rzeszowa. Najpierw „Pigs Like Pigeons” rozkołysali lwowską publikę, a na koniec „Neonowi” mocno rozgrzali ją piosenkami „Dom bez klamek”, „Absyntowy” i najnowszym singlem „To jest twój czas” z drugiej płyty „Lista rzeczy zakazanych”.

– Popieram takie festiwale, ponieważ pokazują nie tylko różnorodność kultur polskich miast, ale też jakieś coś wspólnego między nimi. Pokazują, że jesteśmy dobrymi sąsiadami, – powiedział wolontariusz Igor.

– Jest to jedno z pierwszych dużych wydarzeń w ramach obchodów 25-lecia konsulatu generalnego RP we Lwowie, ale planujemy żeby festiwal był cykliczny. Są pomysły, żeby odbywał się we Lwowie raz na dwa lata, – podsumował RP we Lwowie konsul Marcin Zieniewicz.

Eugeniusz Sało


Czytaj też:

Początek Festiwalu Partnerstwa we Lwowie


Wywiad z Mirosławem Ortyńskim – wokalistą zespołu ENEJ


Obejrzyj galerię:

„Festiwal Partnerstwa” Lwów 2012


Enej we Lwowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X