Elegancka kobieta wiosną

Elegancka kobieta wiosną

Obecnie toczą się spory wokół tzw. święta kobiet – 8 marca. Obchodzić czy nie obchodzić – oto jest pytanie.

Ale jakie by się nie toczyły spory, kobieta zawsze chce (i powinna) być elegancką, uwielbianą, docenianą, kochaną, podziwianą przez serdeczne przyjaciółki i być obiektem zazdrości nieżyczliwych koleżanek. Proponuję kilka wycinków z przedwojennej prasy, jak powinna wyglądać na wiosnę właśnie taka elegancka kobieta. Może coś będzie aktualne również dziś…

Na wiosnę
Materje wełniane, jakie obecnie znajdujemy w handlu, są to miękkie, cienkie tkaniny, które spływają falisto wzdłuż postaci i nadają się doskonale do obecnych form sukien popołudniowych z ich zasadniczą cechą, jaką jest obcisła bluzka i kloszowa spódnica (oczywiście razem uszyte i stanowiące jednolitą suknię). „Stan” podniósł się do linji normalnej.

Wśród materjałów, które najwięcej znalazły upodobania, wymienić należy wełnianą crepe georgettę i wełnianą crepe de chine. Znajdujemy te tkaniny we wszystkich modnych kolorach, a więc w czarnym, zielonym (kilka odcieni!), bronzowym, bleu, granatowym i czerwonym, wreszcie w odcieniach lilia.

Oczywiście, że należy ściśle dostosować formę do materjału i na odwrót. Im elegantsza forma, tem spokojniejszy w tonacji materjał sukni. Bo wzorzyste materjały są dobre tylko na suknie sportowe, ogrodowe i domowe. Do łask mody wróciła pelerynka, przyczepiona do sukien lub do żakietu, a wreszcie do płaszcza. To już raz było, przed kilku laty.

Teraz do łask wraca pelerynka, taka opadająca wzdłuż pleców tylko, a trzeba przyznać, że osobom smukłym dodaje wiele szyku.

Dla młodych konfirmantek (w kościołach ewangelickich konfirmacja – odpowiednik jednocześnie pierwszej komunii i bierzmowania).
W formach swoich nie odróżniają się suknie naszych młodych konfirmantek od tego wszystkiego, co noszą młode panienki. Trzeba, więc i w tym wypadku zastosować się do tego, co przynosi moda. A moda obecna stoi pod znakiem kloszy i falban, tunik i kokard. Górna partja sukien jest bluzkowa i albo przylega do figury, albo opada luźnie. Materjały są rozmaite. Można wybierać według gustu osobistego i środków pieniężnych, jakiemi się dysponuje.

Na sukienkę dla konfirmantki można wybrać wełnianą materję równie dobrze jak crepe mongole, chine, lub marocain, jeśli nie chce się specjalnie białej sukni, to wybiera się aksamit w kolorze ciemnogranatowym, lub ciemnozielonym. Suknie tego rodzaju przybiera się koronkowym kołnierzem i takiemiż mankiecikami. (Mogą też być z crepe georgetty). Taka aksamitna suknia może być użyta następnie nawet na szkolną suknię, gdy już ponosi się ją czas jakiś, a biała suknia jest tylko okazyjną toaletą.

Do „drobiazgów”, jakie konfirmantka potrzebuje, należą rękawiczki i chusteczka do nosa, obszyta koronką. Białe rękawiczki są tu przepisowe niemal. Nowe pantofelki to coś, co samo przez się zrozumiałe, gdy mowa o stroju dla konfirmantki. Modne pantofelki mogą być jedwabne, zamszowe i lakierki. Klamry przy pantofelkach są bardzo modne.

Jeśli konfirmantka wybierze białe pantofelki, niechże będą ze skóry. Czarne, do czarnej aksamitnej sukni mogą być jedwabne lub zamszowe. Do białej sukni muszą być białe pantofelki.

Co ubrać i jak się ubrać – oto pytanie, jakie sobie stawia pani, chcąca być dobrze ubrana na wiosnę. Płaszcz? Kostjum? Suknia? Płaszcz jest konieczną częścią w garderobie. Bez płaszcza trudno się obejść. Kostjum to już kwestja wydatku. Jeśli można sobie pozwolić na ten wydatek, nie zaszkodzi mieć także kostjum. Lecz w naszym klimacie nie jest to już takie konieczne. Natomiast płaszcz i suknia to coś koniecznego.

Wybór nie jest łatwy. Zarówno forma kloszowa płaszcza, jak forma t.zw. angielska są równie modne. Panie o kształtach bujnych, panie, choć nie tęgie, ale małego wzrostu lepiej wyglądać będą w ciemnym płaszczu formy kloszowej. Płaszcze angielskie, zwłaszcza z paskiem i kieszeniami są tylko dla smukłych, młodych sylwetek. Materjały modne na płaszcze są: tweed, marengo, cuover coat.

Wielkim jest także wybór sukni wiosennych. Materjały gładkie są tu bardziej wskazane. A więc są cieńkie tweedy, dalej crep satin, wełniana crepe georgette, cieńkie rypsy. Kolor czarny z przybraniem białem noszony jest w Paryżu o każdej porze i stanowi dominantę w obecnej modzie. Pozatem można wybrać kolory: ciemno-zielony, bronzowy (w różnych odcieniach) i granatowy. Krój sukien przeważnie kloszowy. Lecz klosze te wkładają się poniżej linji bioder.

Dojrzałe
Gdy kobieta przekroczy czterdziestkę, sylweta jej nie posiada już owej smukłości, która przy obecnej modzie jest niemal obowiązującym nakazem. Moda obecna uznaje tylko sylwetę smukłą. Toteż panie o pełniejszych kształtach, bez względu na swój wiek, żalą się, że są przez modę po macoszemu traktowane. Niestety, tak jest. Jeśli obmyśla się nowe kreacje mody, wybiera się dla wypróbowania efektu tych nowych mód klasyczną postać manekina o smukłych kształtach, trochę więcej, niż średniego wzrostu. Na takim manekinie wypróbowany model czeka na swoja klijentkę.

Poza temi modelami obmyśla sią jednak kreacje mód dla starszych pań o pełniejszych kształtach. Jeśli więc młoda kobieta posiada kształty nazbyt pełne, niech raczej wybierze dla siebie krój sukni przeznaczony dla starszych pań i niech nie sądzi, że temsamem wyglądać będzie staro. Owszem, wyglądać będzie korzystniej.

Moda obecna sprzyja paniom o pełniejszych kształtach. Przydłużono przede wszystkiem suknię, co stanowi znaczne bene. Kobieta o wydatnych biodrach i pełnych kształtach, wyglądała fatalnie w krótkiej, wąskiej sukni. Po prostu, była nieraz śmieszna. Niechże teraz znów omija zaznaczenia linji pasa i owego przesadnego „wcięcia” figury, o ile ma kształty pełniejsze. Pasek, krótka bluzka lub „wcięta” forma princesse nie są dla niej. Tak samo nie dla niej są materjały wzorzyste (w duży deseń!) w kratę i w pasy.

Została zachowana oryginalna pisownia

Opracował Krzysztof Szymański
Tekst ukazał się w nr 4 (272) 28 lutego – 16 marca 2017

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X