Ekshumacja szczątków Konstantego Wolnego

Ekshumacja szczątków Konstantego Wolnego

28 maja br. na Cmentarzu Janowskim we Lwowie przeprowadzono ekshumację szczątków Konstantego Wolnego, pierwszego Marszałka Sejmu Śląskiego. W najbliższą środę trumna zostanie przetransportowana do Katowic, gdzie planowane są uroczystości pogrzebowe.

 

Konstanty Wolny urodził się 5 kwietnia 1877 r. Był działaczem narodowym i społecznym na rzecz polskości Górnego Śląska, współpracownikiem Wojciecha Korfantego, współautorem Statutu Organicznego Województwa Śląskiego. Był pierwszym Marszałkiem Sejmu Śląskiego, który to urząd sprawował przez 3 kadencje. Był też dziekanem Rady Adwokackiej w Katowicach i prezesem Automobilklubu Śląskiego.

 

W połowie września 1939 r., uciekając przed Niemcami, dotarł do Lwowa, gdzie był jednym ze współzałożycieli Śląskiego Komitetu Uchodźców. Konstanty Wolny zmarł na zawał serca 9 listopada 1940 r. we Lwowie, w wieku 63 lat i został pochowany w grobowcu oo. Jezuitów na Cmentarzu Janowskim. W związku z 135. rocznicą urodzin Konstantego Wolnego i 90. rocznicą pierwszych wyborów do Sejmu Śląskiego, Sejmik Województwa Śląskiego ogłosił rok 2012 Rokiem Konstantego Wolnego.

Po raz pierwszy, próba ekshumacji została podjęta za pośrednictwem Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, na wniosek rodziny Konstantego Wolnego na początku obecnego stulecia. Wówczas jednak z powodu braku wyspecjalizowanej grupy antropologów, powyższe starania zakończyły się fiaskiem. Sprawa powróciła na przełomie 2011/2012 r. z inicjatywy wojewody oraz marszałka województwa śląskiego, a także rodziny marszałka, którzy zwrócili się do Konsulatu Generalnego RP we Lwowie z prośbą o pomoc w załatwieniu odpowiednich formalności po stronie ukraińskiej.

Fot. Danuta GreszczukPo zebraniu całości dokumentacji KG RP we Lwowie, zwrócił się z oficjalnym wnioskiem do Lwowskiej Rady Miejskiej, a także wskazanych służb ukraińskich. Miało to miejsce na początku kwietnia 2012 r. Komitet Wykonawczy Rady Miejskiej Lwowa 18 maja 2012 r. wydał pozwolenie na przeprowadzenie ekshumacji oraz transport do Polski szczątków Konstantego Wolnego.

W dniu 28 maja 2012 r. grobowiec oo. Jezuitów został otwarty w obecności naczelnika Wydziału Zagranicznego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Macieja Dancewicza, przedstawiciela konsulatu, wnuka zmarłego, również Konstantego Wolnego, wikariusza generalnego Kurii Metropolitalnej ks. Józefa Pawliczka oraz proboszcza lwowskiej bazyliki metropolitalnej ks. Jana Nikla. Na miejscu obecna była również delegacja Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego z wicewojewodą Stanisławem Dąbrową na czele.

Prace ekshumacyjne i badania antropologiczne zostały przeprowadzone przez Iwonę Teul z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Olafa Popkiewicza z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 

Po analizie antropologicznej czaszki, posiłkując się zdjęciami zmarłego, a także na podstawie eliminacji szczątków osób duchownych i należących do zmarłych innych grup wiekowych, specjaliści rozpoznali szczątki Marszałka Konstantego Wolnego.

W najbliższą środę trumna zostanie przetransportowana do Katowic, gdzie planowane są uroczystości pogrzebowe.

Na podstawie informacji KG RP we Lwowie oraz informacji własnych

Tekst ukazał się w nr 10 (158) 29 maja – 14 czerwca 2012

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X