Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa fot. Aleksander Kuśnierz / Nowy Kurier Galicyjski

Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa

W dniu 11 lipca przedstawiciele Konsulatu RP we Lwowie złożyli kwiaty i zapalili światełka pamięci w nieistniejącej wsi Hucisko nieopodal Bóbrki w województwie lwowskim. 12 kwietnia 1944 roku ofiarą zbrodni dokonanej przez oddział Ukraińskiej Powstańczej Armii padło ponad 100 osób narodowości polskiej. Dziś w miejscu dawnej wsi pozostały tylko ruiny dawnego kościoła.

– Miejsce przejmujące i dające dużo do wyobraźni. Podjęliśmy przed chwilą próbę odszukania cmentarza, niestety, bez powodzenia. Proszę zobaczyć, w jaki sposób czas oddziałuje na historię, architekturę. Nasza pamięć  nie ustaje. Cały czas pamiętamy o historii – powiedziała  wicekonsul Natalia Rudczyk.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej to święto obchodzone corocznie 11 lipca. Jest poświęcone pamięci ofiar rzezi wołyńskiej; zostało ustanowione na mocy uchwały Sejmu RP z dnia 22 lipca 2016 r. W uchwale Sejm oddał hołd ofiarom mordów na obywatelach II Rzeczypospolitej (Polakach, Żydach, Ormianach, Czechach i przedstawicielach innych mniejszości narodowych), dokonywanych w latach 1943–1945 przez ukraińskich nacjonalistów z szeregów OUN, UPA i innych formacji. W ustawie wyrażono też wdzięczność wobec tzw. Sprawiedliwych Ukraińców, którzy odmawiali udziału w mordach i ratowali Polaków. Określenie „Zbrodnia Wołyńska” dotyczy nie tylko masowych mordów dokonanych na terenach Wołynia, czyli byłego województwa wołyńskiego, ale także w województwach lwowskim, tarnopolskim i stanisławowskim.

fot. Aleksander Kuśnierz / Nowy Kurier Galicyjski

X