Droga Krzyżowa ulicami Lwowa

Droga Krzyżowa ulicami Lwowa

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej, które tradycyjnie w okresie Wielkiego Postu odbywa się w naszych kościołach, wczoraj, w godzinach wieczornych miało miejsce na ulicach i placach Lwowa.

 

Przed rozpoczęciem Drogi Krzyżowej abp Mieczysław Mokrzycki powiedział: „Pragniemy przejść poprzez Drogę Krzyżową uświadamiając sobie to wszystko czego dokonał Chrystus dla naszego zbawienia. Panie Jezu, odkładamy wszystko to, co nie potrzebne aby iść Twoją Drogą. Będziemy szli ulicami naszego miasta, aby mocniej sobie uświadomić, że tajemnica Krzyża obejmuje całe nasze życie. Patrząc na krzyż, który swoimi ramionami obejmuje każdy zakątek naszego miasta, chcemy jednocześnie spojrzeć w swoje serce.

 

Fot. Maria BaszaTęsknimy za pokojem w sercu, ale tak mało mamy czasu, aby się zatrzymać. Biegniemy przez życie, ale często nie wiemy dokąd. Niech ten czas przejścia Drogi Krzyżowej zatrzyma nas na chwilę,” – zachęcał metropolita lwowski.

Kilkaset wiernych Kościoła rzymskokatolickiego, wspólnie ze swymi duszpasterzami, kroczyło w procesji od bazyliki metropolitalnej do kościoła św. Antoniego. Kilkunastu mężczyzn niosło krzyż na swoich ramionach, sporadycznie dołączały do nich kobiety. Nie zabrakło także dzieci i młodzieży. Na słowa: „Kłaniamy Ci się Panie Jezu Chryste i błogosławimy Ciebie”, wszyscy przyklękali wprost na jezdni czy na chodniku.

Przedstawiciele lwowskich parafii czytali rozważania męki Pana Jezusa, wspólnie śpiewano pieśni wielkopostne i psalmy. Modlitwy i śpiewy odbywały się po polsku i po ukraińsku. Nabożeństwu przewodniczył metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki.

 

Droga Krzyżowa wzbudziła spore zainteresowanie przechodniów, niektórzy zatrzymywali się, wsłuchiwali się w słowa modlitw i pieśni. Nabożeństwo trwało ponad dwie godziny.

Po zakończeniu Drogi Krzyżowej, lwowski metropolita powiedział:
„Jestem Wam bardzo wdzięczny i cieszę się niezmiernie z tego, że w tym roku tylu wiernych udało się za Chrystusem w Drogę Krzyżową. W szczególny sposób chciałbym podziękować Wam za świadectwo wiary i za modlitwę. Pragnę również podziękować milicji za pomoc i zapewnienie nam bezpieczeństwa podczas Drogi Krzyżowej. Serdecznie dziękuję ojcom franciszkanom i parafii św. Antoniego za przygotowanie tej duchowej drogi.

Dziękuję wszystkim parafiom Lwowa: parafii katedralnej, św. Marii Magdaleny, Matki Bożej Gromnicznej, parafii z Sichowa, z Rzęsnej, parafii na Zboiskach, a także wszystkim ludziom dobrej woli, którzy do nas dołączyli. Moi drodzy, nieśliśmy krzyż Chrystusa pośród naszych domów, ulic, szkół. Wyznaliśmy w ten sposób naszą wiarę wobec świata, w którym żyjemy. Tym aktem powiedzieliśmy, że nasze życie ma sens tylko w cieniu krzyża.

Prosimy, aby Pan Bóg błogosławił nam i tym pośród których przechodziliśmy. By dał odwagę do wyznawania wiary tym, którym jej brak. Niech to przejście z krzyżem Chrystusa umocni naszą wiarę wobec przeciwności, które pojawiają się na naszej drodze życia”. W celu uzyskania odpustu zupełnego wszyscy pomodlili się w intencji Ojca Świętego.

Konstanty Czawaga, Maria Basza


Więcej zdjęć obejrzysz:

http://www.kuriergalicyjski.com/index.php/gallery/droga-krzyowa-ulicami-lwowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X