Dotknięcie wiosny w Drohobyczu

Dotknięcie wiosny w Drohobyczu

W Drohobyczu otwarto wystawę malarstwa lwowianina Wiktora Chadżynowa. Artysta jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Związku Artystów Plastyków Ukrainy.

 

Na drohobycki wernisaż przybył ze Lwowa cały autokar znanych malarzy i badaczy sztuki, profesorów i dziennikarzy, co najwyraźniej zaskoczyło Drohobycz w cichy niedzielny dzień, gdy po nabożeństwach w różnych świątyniach miejscowi ludzie przeważnie idą do domu lub w gości.

„Malarstwo Chadżynowa rzadko możemy zobaczyć we Lwowie, ponieważ przeważnie eksponuje swoje prace oraz uczestniczy w różnych projektach artystycznych w Polsce i innych krajach.

 

A tu mamy taką wyjątkową okazję,” – powiedział dziennikarzowi „Kuriera” Oleg Mykyta, prezes Lwowskiego Okręgu Związku Artystów Plastyków Ukrainy.

„Mam sentyment do Drohobycza, – wyjaśnił Wiktor Chażynow. – W tym mieście kiedyś poznali się moi rodzice, którzy tu wtedy mieszkali. Chciałem też „zagłębić” swoich kolegów ze Lwowa w wiosnę i w, nieco zapomniane, piękno Drohobycza”.

W wiosnę „zagłębialiśmy” się zwiedzając drewnianą cerkiew św. Jura, katedrę greckokatolicką, Rynek. „Zagłębialiśmy” się w nią przechodząc obok kościoła, pomnika Jana Pawła II i odnowionego popiersia Adama Mickiewicza przed gmachem obecnego Uniwersytetu Pedagogicznego.

Wernisaż odbywał się w barokowym pałacu Jozefa Rotta, którym obecnie zarządza Muzeum Ziemi Drohobyckiej. Całe piętro pałacu oddano na wystawę dzieł sztuki XVII-XVIII w. z majątku Lanckorońskich w Rozdole. Część tych wspaniałych dzieł już zakonserwowano i odnowiono. W salach na parterze zapanował tymczasem świat figuratywnego malarstwa Wiktora Chadżynowa, który prezentował sam twórca.

„Eksponowane obrazy – to jego oryginalne refleksje o naszym codziennym życiu, – powiedziała Nadija Kitka, pracownik naukowy Muzeum Ziemi Drohobyckiej. – Mamy przed sobą przykład nabizmu – syntezy różnych stylów”.

Malarstwo to nie jedyna pasja Wiktora Chadżynowa. Drugą jest papier czerpany. Tajniki papieru czerpanego poznał podczas warsztatów na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Na Ukrainie stał się pionierem w tej dziedzinie, a jego kompozycje ze sprasowanej, wielobarwnej masy papierowej wywołały sensację w ukraińskim środowisku artystycznym. Już drugie dziesięciolecie Chadżynow pracuje w rodzinnym Lwowie i w Polsce. Jest realizatorem wielu projektów w zakresie malarstwa, fotografii i właśnie papieru czerpanego.

„Obecna wystawa Wiktora Chadżynowa jest znacznym wydarzeniem dla naszego miasta, – mówił Leonid Golberg, redaktor gazety internetowej „Majdan” w Drohobyczu. – Mamy możliwość dotknąć współczesnej sztuki wysokiej klasy. Dziś przyjechali tu ludzie także z okolicznych miasteczek, Truskawca, Borysławia, Stebnyka”. „Niestety, jestem zawodowo nie przygotowana, ażeby zrozumieć malarstwo Wiktora Chadżynowa i tego nie ukrywam, – powiedziała pani Zoriana, muzyk z wykształcenia. – A jednak nie mogę oderwać oczu od tych obrazów, natychmiast udzielił mi się nastrój jego prac”.

W kwietniu wystawę Wiktora Chadżynowa można będzie obejrzeć też w Iwano-Frankowsku, a potem w Czernihowie na Ukrainie Wschodniej.

 

Konstanty Czawaga

Tekst ukazał się w nr 6 (154) 30 marca – 12 kwietnia 2012

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X